Expředseda muslimské obce definitivně unikl trestu za šíření salafismu

  11:58aktualizováno  11:58
Zproštění Vladimíra Sáňky v kauze šíření českého překladu knihy „Základy tauhídu - Islámský koncept boha“ je definitivní. Nejvyšší soud zamítl dovolání nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, který se zproštěním nesouhlasil. Kniha Základy tauhídu propaguje salafismus, novodobou formu islámu.

Vladimír Sáňka u soudu (24. února 2016). | foto:  Michal Šula, MAFRA

„Podaný opravný prostředek byl zamítnut,“ zní rozhodnutí Nejvyššího soudu zveřejněné v databázi InfoSoud. Odůvodnění zatím není na webu Nejvyššího soudu k dispozici. Případem se soud zabýval již od roku 2014, kdy proběhly policejní razie v pražských muslimských centrech.

Žalobci: salafismus je hnutí

Sáňku kvůli vydání a distribuci této knihy státní zástupci obžalovali ze zločinu založení, podpory a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka. 

Zeman v dovolání zejména argumentoval pro posouzení salafismu jako hnutí ve smyslu trestního zákoníku. Znalci dříve dospěli k závěru, že nejde o hnutí, ale spíše o teologický směr konzervativního islámu. Salafisté jsou podle dovolání v zahraničí přinejmenším částečně organizovaní, jinak by nebyli schopni své pojetí islámu šířit. „Tam, kde existuje ideologie, která má četné stoupence, existuje i hnutí,“ stálo v něm.

„O jejich zášti proti šíitům, Židům a křesťanům a představitelům (vládám) sekulárního Západu není pochyb,“ napsali žalobci.

Bilal Philips

Bilal Philips, autor knihy s názvem „Základy tauhídu - Islámský koncept boha“, nesmí do některých západních zemí. Jeho kniha je v některých státech zakázána. Podle výroční zprávy českého ministerstva vnitra kniha propaguje salafijský islám, který hlásá netoleranci a nenávist k jiným náboženstvím.

Kontroverzní kniha je leckde zakázána

Podle žalobců ve světě hlásaném Bilalem Philipsem - autorem knihy - a jeho souputníky není místo pro svobodu, pluralitu názorů ani respekt k druhým.  

Kniha základy tauhídu je v řadě států zakázána, její autor nesmí do některých západních zemí, jako je Velká Británie či Německo.

Salafijský směr islámu, který kniha propaguje, hlásá nenávist a netoleranci k jiným náboženstvím. Objevují se v ní například protižidovské a protikřesťanské pasáže. Více o knize se dočtete zde

Salafismus je považován za nebezpečnou ideologii vedoucí k potlačení práv a svobod nevěřících, protože usiluje o nastolení teorkratické diktatury. 

Já knihu nevybral, hájil se Sáňka

Sáňka podle obžaloby zajistil překlad, vydání a distribuci knihy. Obžalobu však dlouhodobě odmítal. Před soudem v roce 2016 jeho první věta zněla: „Nikdy jsem žádný názorový proud nepropagoval.“.

 „Odmítám posloužit některým státním složkám, aby si vykázaly boj proti radikalismu. Není pravda, že bych zajišťoval překlad knihy. Já ji nevybral, nehodnotil. Policie u mě doma žádný výtisk této knihy nenašla,“ řekl obžalovaný ve své řeči u soudu v květnu 2016.

Obvodní soud pro Prahu 1 Sáňku poprvé zprostil obžaloby roku 2016. Rozsudek však zrušil odvolací soud a vrátil případ k dalšímu dokazování. Vznikl revizní posudek. Druhý zprošťující verdikt už Městský soud v Praze potvrdil.

Salafismus

Základem učení salafistů je tavhíd. V jeho centru stojí striktní monoteismus, odmítající i křesťanskou svatou trojici. Zdůrazňuje jedinečnost Alláha, a proto odmítá jakékoli svaté a jejich uctívání. Kvůli tomu ničí i hrobky významných představitelů islámu a proroků. Podle tavhídu je vše jasně dáno v koránu a sunně a není třeba jakýchkoli dalších interpretací těchto textů. Proto se salafisté někdy označují za stoupence doslovnosti.  

Autoři: ,

  • Nejčtenější

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Johnson neprosadil dohodu s EU. Pak si řekl i neřekl o odklad brexitu

Dolní komora britského parlamentu na sobotním mimořádném zasedání neschválila návrh dohody o brexitu. Vláda premiéra...

Pusťte mě ven, volal mrtvý muž z hrobu. Pozůstalí se jen smáli

Pohřeb irského vojáka Shaye Bradleyho byl v mnoha ohledech velmi neobvyklý. Po umístění rakve se z hrobu začal ozývat...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Jablek je v Českém ráji žalostně málo, občas jsou ale velká jako grep

Žalostná je letos podzimní sklizeň jablek v Českém ráji. Dubnová a květnová vlna mrazů zničila většinu úrody. Některé...

BIS a NCOZ rozbily síť ruských zpravodajců, řekl Koudelka ve Sněmovně

Bezpečnostní informační služba a Národní centrála proti organizovanému zločinu loni odhalily a rozbily síť, kterou v...

Změna Václavského náměstí vypadá zase jinak, tramvaje pojedou u chodníků

Vedení hlavního města zveřejnilo aktualizovanou podobu přeměny Václavského náměstí, která se připravuje na nejbližší...

O událostech roku 89 promluví v Rozstřelu studentský vůdce Šimon Pánek

Šimon Pánek byl roce 1989 jedním z výrazných studentských vůdců Sametové revoluce a krátce zasedl i v parlamentu. Před...

Najdete na iDNES.cz