Expředseda muslimské obce definitivně unikl trestu za šíření salafismu

  11:58aktualizováno  11:58
Zproštění Vladimíra Sáňky v kauze šíření českého překladu knihy „Základy tauhídu - Islámský koncept boha“ je definitivní. Nejvyšší soud zamítl dovolání nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, který se zproštěním nesouhlasil. Kniha Základy tauhídu propaguje salafismus, novodobou formu islámu.

Vladimír Sáňka u soudu (24. února 2016). | foto:  Michal Šula, MAFRA

„Podaný opravný prostředek byl zamítnut,“ zní rozhodnutí Nejvyššího soudu zveřejněné v databázi InfoSoud. Odůvodnění zatím není na webu Nejvyššího soudu k dispozici. Případem se soud zabýval již od roku 2014, kdy proběhly policejní razie v pražských muslimských centrech.

Žalobci: salafismus je hnutí

Sáňku kvůli vydání a distribuci této knihy státní zástupci obžalovali ze zločinu založení, podpory a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka. 

Zeman v dovolání zejména argumentoval pro posouzení salafismu jako hnutí ve smyslu trestního zákoníku. Znalci dříve dospěli k závěru, že nejde o hnutí, ale spíše o teologický směr konzervativního islámu. Salafisté jsou podle dovolání v zahraničí přinejmenším částečně organizovaní, jinak by nebyli schopni své pojetí islámu šířit. „Tam, kde existuje ideologie, která má četné stoupence, existuje i hnutí,“ stálo v něm.

„O jejich zášti proti šíitům, Židům a křesťanům a představitelům (vládám) sekulárního Západu není pochyb,“ napsali žalobci.

Bilal Philips

Bilal Philips, autor knihy s názvem „Základy tauhídu - Islámský koncept boha“, nesmí do některých západních zemí. Jeho kniha je v některých státech zakázána. Podle výroční zprávy českého ministerstva vnitra kniha propaguje salafijský islám, který hlásá netoleranci a nenávist k jiným náboženstvím.

Kontroverzní kniha je leckde zakázána

Podle žalobců ve světě hlásaném Bilalem Philipsem - autorem knihy - a jeho souputníky není místo pro svobodu, pluralitu názorů ani respekt k druhým.  

Kniha základy tauhídu je v řadě států zakázána, její autor nesmí do některých západních zemí, jako je Velká Británie či Německo.

Salafijský směr islámu, který kniha propaguje, hlásá nenávist a netoleranci k jiným náboženstvím. Objevují se v ní například protižidovské a protikřesťanské pasáže. Více o knize se dočtete zde

Salafismus je považován za nebezpečnou ideologii vedoucí k potlačení práv a svobod nevěřících, protože usiluje o nastolení teorkratické diktatury. 

Já knihu nevybral, hájil se Sáňka

Sáňka podle obžaloby zajistil překlad, vydání a distribuci knihy. Obžalobu však dlouhodobě odmítal. Před soudem v roce 2016 jeho první věta zněla: „Nikdy jsem žádný názorový proud nepropagoval.“.

 „Odmítám posloužit některým státním složkám, aby si vykázaly boj proti radikalismu. Není pravda, že bych zajišťoval překlad knihy. Já ji nevybral, nehodnotil. Policie u mě doma žádný výtisk této knihy nenašla,“ řekl obžalovaný ve své řeči u soudu v květnu 2016.

Obvodní soud pro Prahu 1 Sáňku poprvé zprostil obžaloby roku 2016. Rozsudek však zrušil odvolací soud a vrátil případ k dalšímu dokazování. Vznikl revizní posudek. Druhý zprošťující verdikt už Městský soud v Praze potvrdil.

Salafismus

Základem učení salafistů je tavhíd. V jeho centru stojí striktní monoteismus, odmítající i křesťanskou svatou trojici. Zdůrazňuje jedinečnost Alláha, a proto odmítá jakékoli svaté a jejich uctívání. Kvůli tomu ničí i hrobky významných představitelů islámu a proroků. Podle tavhídu je vše jasně dáno v koránu a sunně a není třeba jakýchkoli dalších interpretací těchto textů. Proto se salafisté někdy označují za stoupence doslovnosti.  

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Zemřel poslední přeživší ze Sachsenhausenu. Vojmíru Srdečnému bylo 99 let

Vojmír Srdečný (vpravo), jeden ze studentů, které v listopadu 1939 pozatýkali...

Ve věku devětadevadesáti let zemřel Vojmír Srdečný, poslední přeživší z koncentračního tábora v Sachsenhausenu. V...

Dress code ve vedru tolik neplatí, šortky už mohou obléknout i v bankách

ilustrační snímek

Hlavně pohodlí. Už ani velké firmy nebo banky v Česku nelpí ve vedru na kravatě, povoleny jsou leckde i šortky. Ženy...

Na příjezdu do Pardubického kraje vítají řidiče hrboly a propadlé krajnice

Velký rozdíl v kvalitě silnic je patrný na silnici II/298 mezi Býští a...

Že právě přijeli do Pardubického kraje, poznají řidič na silnicích II. třídy okamžitě. Za cedulí na ně čeká v drtivé...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz