S komunisty jsem nesympatizoval, řekl Jiří Pernes čtenářům iDNES.cz

  9:28aktualizováno  14:32
Kdyby všichni odpůrci režimu postupovali jako bratři Mašínové, těžko by u nás komunismus vydržel čtyřicet let, tvrdí nový ředitel Ústavu pro studium totality Jiří Pernes. V rozhovoru se čtenáři iDNES.cz také kategoricky odmítl své napojení na ČSSD, ze kterého ho jeho odpůrci obviňují.

Historik Jiří Pernes | foto: Nikola HronkováMF DNES

Právě reakce na dotaz ohledně jeho postoje k činům bratrů Mašínů patřila v on-line rozhovoru k nejzajímavějším. Pernesovi kritici ho totiž obviňují z ústupků komunistům i sociálním demokratům.

"Několikrát jsem už řekl, že studená válka byla tvrdá a krvavá a že bratři Mašínové na ni reagovali podle svého naturelu. V československých podmínkách byla taktika, kterou zvolili, neobvyklá a dodnes vzbuzuje vášně, ale domnívám se, že kdyby stejně nekompromisně jako oni ke komunismu přistupovali i ostatní jeho odpůrci, nevydržel by u nás těch dlouhých čtyřicet let," řekl Pernes.

Nový šéf ústavu do funkce nastoupil prvního dubna, ve výběrovém řízení porazil Pavla Žáčka, který ústav vedl dva roky.

Celý on-line rozhovor čtěte zde

Proti Pernesovi se postavila část zaměstnanců a někteří politici. Pracovníci ústavu například tvrdí, že výběrové řízení mělo formální nedostatky a Pernesova kniha Až na dno zrady: Emanuel Moravec by mohla být plagiát. (viz článek o podezření z opisování).

Další kritici mu vyčítají některé pasáže z jeho knihy o Slavkově, kde oslavuje komunistický převrat v roce 1948. Na druhou stranu vznikla i petice, která Pernese podporuje. Podepsali ji především historici a archiváři pracující v ústavu.

Nejsem kůň ČSSD

jiří pernes

Jiří Pernes vystudoval češtinu, dějepis a muzeologii. Vedl historické muzeum ve Slavkově u Brna a Moravské zemské muzeum v Brně, učil na univerzitách. Specializuje se na dějiny českých zemí na přelomu 19. a 20. století a československé dějiny po roce 1945.

Po Pernesově nástupu vystoupili z vědecké rady ústavu například bývalý velvyslanec v Německu Jiří Gruša. Ten řekl iDNES.cz, že Pernes byl podle něj do čela ústavu postaven na základě politického tlaku.

Pernes něco takového rezolutně odmítá. "Na to vám mohu dát čestné slovo. S nikým ze sociální demokracie jsem o ÚSTR nikdy nejednal, ostatně ani žádného funkcionáře této strany osobně neznám," reagoval na otázku, která směřovala právě k jeho údajným kontaktům na ČSSD.

Odmítl také obvinění z "kolaborace" s bývalým režimem. "Já jsem nikdy s minulým režimem nesympatizoval a svým životem jsem to dal dostatečně najevo. Kdybych se s KSČ skutečně zapletl, asi bych se nestal doktorem až po pádu režimu KSČ a docentem v 60. letech. Kdybych s nimi sympatizoval, udělal bych lepší kariéru, než že bych skončil jako ředitel muzea o pěti lidech ve Slavkově u Brna," prohlásil Pernes.

Stejně razantně se také snažil vyvrátit obavy, že se bude snažit některé informace v archivech utajovat. Takový krok by byl podle něj v rozporu jak se zákonem, tak jeho osobním přesvědčením.

Pernes: Konec politiky

Pernes od začátku zdůrazňoval, že chce v nové funkci klást větší důraz na vědeckou práci, více spolupracovat s Akademií věd. "Chci přesvědčit veřejnost, že ústav není politickou institucí. Jeho práce by měla být vědeckým výzkumem," řekl již dříve iDNES.cz Pernes.

Pernesův předchůdce Pavel Žáček musel odejít po kritice kvůli několika skandálům a údajné politizaci ústavu. Pracovník ústavu v časopisu Respekt například zveřejnil dobové policejní informace, podle nichž spisovatel Milan Kundera v roce 1950 udal komunistické policii bývalého západního agenta Miroslava Dvořáčka. Ten si poté odseděl 14 let ve vězení. Kundera, žijící ve Francii, ale obvinění rozhodně popřel.

Žáček ale podobné argumenty odmítá. Na své poslední tiskové konferenci před odchodem dokonce tvůrci článku, za který byl dlouho a tvrdě kritizován, veřejně poděkoval.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

Misionářka chtěla tak pomáhat Africe, až údajně zabila sto malých dětí

Lékařáská péče v Ugandě

V Ugandě běží soud s americkou misionářkou, která si podle obžaloby hrála na lékařku, přestože medicínu nikdy...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Další z rubriky

Trutnovští vyhráli boj o podobu Kauflandu, posune se dál od domů

Trutnovský Kaufland čeká přestavba. Místní se brání, aby se obchod posunul blíž...

Přestavba obchodního domu Kaufland v Trutnově se podřídí požadavkům obyvatel i radnice. Původně měl obchod stát jen...

Rybníky i remízky. Česko dá přes miliardu na zadržení vody v krajině

Zleva ministr zemědělství Miroslav Toman, ministr životního prostředí Richard...

Česko dá možná až 1,5 miliardy korun na projekty na zadržení vody v krajině. Většina peněz půjde z Operačního programu...

Po zavedení QR kódů na popelnicích nosí lidé své odpadky k sousedům

Ilustrační snímek

S plánem snížit náklady na likvidaci odpadů přišla novojičínská radnice. Proto se v uplynulých měsících na všech...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz