Příští rok můžeme stávkovat i týden, řekl šéf školských odborů v Rozstřelu

  16:00aktualizováno  5. listopadu 13:36
„Čísla dnes opravdu ještě nevíme, ale minoritní záležitost to nebude. Někde je to ve škole pár učitelů, jinde celý sbor,“ říká o stávce předseda školských odborů František Dobšík. Protestní akci kvůli platům učitelů podpoří přes 6 000 škol, ne všichni s ní však souhlasí. Proti je například Asociace ředitelů základních škol v čele s Michalem Černým.

Podle šéfa odborů se informace k rodičům dostává včas, zdržela se maximálně u ředitelů z organizačních důvodů. „Se stávkou nesouhlasím, u mě na škole ani nemáme odbory. Naši učitelé samozřejmě mohou stávkovat, ale já to nepodporuji. Tato stávka je podle mě ze zcela malicherného důvodu a ve zcela nevhodnou dobu. Od ledna se chystá nový systém financování. Já jsem radši za systém 8+2, než je 10 procent. Chceme odměňovat dobré učitele,“ řekl v Rozstřelu prezident Asociace ředitelů základních škol Michal Černý.

Fotogalerie

„Kdybychom stávkovali za těch 15 procent, které byly slíbené, našly by si různé asociace zase jiný důvod, proč do stávky nejít. Náš ministr říká, že pro nás další peníze vyjednal, ale nevyjednal nic. Ministryně Schillerová rozdala miliardy a pro učitele, které jsou podle vlády priorita, se toho našlo opravdu málo,“ řekl Dobšík, proč odboráři do stávky jdou.

Do stávky se údajně zapojí i někteří učitelé navzdory názorů vedení své školy, ředitelé škol jim bránit nebudou. „Učitelé v našich školách stejně mohou stávkovat, i když my jako ředitelé s tím nesouhlasíme, pokud si založí stávkový výbor. My jim v tom bránit nemůžeme,“ uvedl Černý.

Chceme stálý růst platů, to u odměn není garantované

Odboráři chtějí 10 procent do tarifu jako garanci stálého růstu, což u nadtarifní části nevidí. „Příští rok pravděpodobně porostou počty pedagogů a pan ministr nám není schopný říct, kde na to vezme peníze a nepřizná, že si o ty peníze neřekl,“ řekl předseda odborů ve školství Dobšík. 

Dalším problémem jsou podle odborů i ředitele Černého nízké příplatky za třídnictví, které jsou od 500 korun do zhruba 1 200. Podle Dobšíka se dlouho neřešily a je to tristní. „Souhlasím s panem předsedou, ale já to právě řeším tím osobním příplatkem, které těm třídním učitelům dám. A chci tu možnost mít, chci mít peníze na odměny,“ argumentoval Černý.

Je to chaotické a narychlo

Stávka učitelů je často kritizovaná jako narychlo svolaná. Odbory však podle předsedy chtěly dodržet lhůty zákona o kolektivním vyjednávání. Proto ji vyhlásily už v pátek. 

„Podle mě to svolané narychlo je, protože řada škol měla podzimní prázdniny, využívali jsme to na různé rekonstrukce. Ale je pravda, že v dnešní elektronické době na to můžeme také rychle reagovat,“ prohlásil Černý. Podle něj je také zajímavé srovnání, jak platy rostly za posledních deset let. 

„Do roku 2014 mi plat vzrostl o 6,5 procenta a za posledních 5 let o 36 procent. To je fakt a je to i zásluha odborů. Platy rostou a učitelé se z něj uživí, což nebyla vždycky pravda. Ve školství je ale kritický nedostatek učitelů skoro ve všech aprobacích, hlavně ve velkých městech. Je to doklad toho, že je ten plat malý,“ vypočítával v Rozstřelu Černý.

„Platy rostou výrazněji než kdy jindy a jde o oblíbený graf pana premiéra. Rostou, je to pravda, ale je to i otázka dynamiky. Zaměstnavatel totiž vždycky nabízí ten tarif. Takže když řeknete mladému nastupujícímu učiteli, že mu nabídnete 28 tisíc, jiné profese to přebijí,“ reagoval Dobšík a dodal, že jim nejde o volno a že připojit by se měli i rodiče a žáci, protože se to týká všech. 

Do úzkých se mohou dostat rodiče, kteří se možné stávkování od školy nedozví včas, i když je to jejich oznamovací povinnost. Teoreticky se ale mohou dohodnout školy blízko sebe, aby u jedné byla otevřená družina.

Týdenní stávka jako v zahraničí? I to je možné

Předseda školských odborů František Dobšík také v Rozstřelu naznačil, že by příští rok mohli po vzoru ze zahraničí stávkovat i týdne. 

„Je to koordinačně náročné, takže vám teď neřeknu, jak by vypadala, ani jestli by byly zavřené všechny školy. Záleželo by na jednání o rozpočtu, které jsme letos absolvovali už zkraje roku. Stávkovat bychom mohli tak v první pololetí, nebo až druhém,“ řekl v pořadu Dobšík. 

Odbory chtějí větší podíl HDP ve školství, pro rok 2021 plánují jednat i o dalších tématech, jako je například právě třídnický příplatek.

Stávka je absurdní, říká ministr

Nechápavý postoj má ke stávce ministr školství Robert Plaga. „Stávka opravdu není na místě, stávkovat měly odbory v době, kdy se školství peníze braly, a ne v době, kdy se přidává,“ argumentuje.

Na výsledných podílech a částkách se odbory nicméně s ministrem neshodnou. Podle Plagy předáci počítají celou dobu se špatnými čísly. „Pan ministr nás obviňuje, že nepočítáme se správnými čísly. Počítáme s čísly, která nám dali k dispozici,“ reagoval v pondělí předák školských odborů Dobšík. 

Podle odborů nemusí být zavřeny všechny školy, které se ke stávce připojí. Část z nich může mít jinak koncipovanou výuku. „Ti, kteří už mají na středu naplánovaný program, ho klidně můžou dodržet,“ vysvětlila místopředsedkyně školských odborů Markéta Seidlová.  

Autor:

  • Nejčtenější

Nehoda autobusu na Slovensku. Dvanáct mrtvých, zvažuje se státní smutek

Nejméně 12 lidí, z toho minimálně čtyři nezletilí, nepřežilo srážku nákladního vozu a autobusu u Nitry na jihu...

Je nás 300 tisíc, rezignujte, znělo z Letné. Máte právo na názor, vzkázal Babiš

Na Letenské pláni skončila krátce po čtvrté hodině demonstrace spolku Milion chvilek proti premiérovi Andreji Babišovi....

Skandinávie zažila vlastní Křišťálovou noc, neonacisté útočili koordinovaně

Ve Skandinávii se minulý víkend u příležitosti výročí Křišťálové noci odehrála řada koordinovaných útoků namířených...

Dnes už rozlišujeme přes 40 variant pohlaví, řekl v Rozstřelu genderový expert

Za totality se o problematice LGBT nemluvilo, což bylo paradoxně výhodné, že příslušníci sexuálních menšin nepodléhali...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Postih tvůrců nejdražšího českého filmu. Přišel jsem o všechno, říká Krejčí

Jde v Česku o nejdražší filmový projekt všech dob. Kvůli němu přišel jeden z jeho tvůrců, režisér Tomáš Krejčí,...

Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

  • Další z rubriky

O zavřené Richtrovy boudy usiluje horská služba, sloužily by na školení

Státem vlastněné Richtrovy boudy v Krkonoších chce získat horská služba. Ta by je využila jako školicí středisko....

Majitelé lomu postavili obchvat, aby k nim kamiony nejezdily přes Ševětín

Málo vídaná věc se podařila v Ševětíně na Českobudějovicku. Městys má hotový obchvat, který postavila za vlastní peníze...

Padl zákaz těžby v Boubínském pralese, lesníci mohou kácet kůrovcové stromy

Lesníci státních Lesů ČR mohou vzít pily a vyrazit do Boubínského pralesa kácet kůrovcem napadené stromy. Správa...

Dětské uprchlíky z Řecka přijmeme! Učinit tak je ochotno 200 českých rodin

V republice jsou plné dvě stovky rodin, které jsou ochotné přijmout dětské uprchlíky z Řecka. Informovala o tom...

TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou
TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou

Tamara Klusová – zpěvačka, autorka knížky, manželka oblíbeného muzikanta, ale hlavně trojnásobná maminka. Jaké bylo její vlastní dětství, kde dobíjí baterky a jaké porody se svými dětmi prožila? To se dozvíte v našem rozhovoru.

Najdete na iDNES.cz