Pondělí 4. července 2022, svátek má Prokop
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 4. července 2022 Prokop

Jsme pro stávku, učit ale budeme, zní z většiny škol ve Zlínském kraji

  11:04aktualizováno  11:33
Většina škol ve Zlínském kraji se ve středu nezapojí do stávky. Nechtějí dělat problémy rodičům. Počtem uzavřených škol a školek vybočuje Uherské Hradiště. Výuka odpadá i studentům gymnázií v Kroměříži a Lesní čtvrť ve Zlíně.

Základní škola Emila Zátopka ve Zlíně vyhlásila na středu ředitelské volno. Pedagogové budou totiž stávkovat. Ze zlínských škol stávku oznámila i ZŠ Slovenská.

Naopak ZŠ Komenského I zachová běžnou výuku, přestože s myšlenkou, která ke stávce vede, zdejší kantoři souhlasí. A sousední škola Komenského II sice učit nebude, zajistí ale program pro školáky z prvního stupně do 13 hodin.

„Stávku považuji za legitimní možnost, jak vyjádřit názor. Pokud chtějí kolegové stávkovat, beru to na vědomí, ale provoz školy, alespoň pro nejmladší školáky, zajistím,“ reagoval ředitel školy Milan Alex. Pro stávku se tady vyjádřilo 80 procent pedagogů.

O tom, jak se která ze škol ke středeční plošné akci postaví, se na některých místech rozhodovalo ještě v pondělí pozdě odpoledne nebo i dnes. Rodiče by proto měli bedlivě sledovat webové stránky škol, do kterých jejich děti chodí.

„Požádali jsme ředitele, aby rodiče informovali co nejdříve. Je to nešťastné řešení a dalo se to vyjádřit jinak,“ poznamenala zlínská radní pro školství Kateřina Francová.

Uzavřená budou i dvě gymnázia

Podobná je situace ve všech pěti největších městech Zlínského  kraje.

Největší počet škol ochromí stávka v Uherském Hradišti. Zcela uzavřené budou ZŠ Sportovní, Jarošov včetně mateřské školy a Větrná, kde naopak školka fungovat bude. V omezeném režimu pojede ZŠ Unesco, kde stávkuje část pedagogů. Běžný provoz plánují ZŠ T. G. Masaryka a Za Alejí. Ze samostatných školek budou uzavřená pracoviště 28. října, Pod Svahy a Husova včetně křesťanské školky.

Ve Vsetíně jdou do stávky dvě školy, v Rokytnici a na Trávníkách.

Školskou stávku proberou v duelovém Rozstřelu zástupci učitelů a ředitelů

„Žákům jsme rozdali vzkazy pro rodiče, informujeme také na webu školy,“ uvedl ředitel trávnické školy Libor Slováček.

„Rozumím tlaku na zvýšení platů, mělo by se to ale vyjednávat jinak než tím, že přidělám potíže rodičům žáků,“ sdělil vsetínský místostarosta Tomáš Pifka.

V Kroměříži hlásí stávku základní školy U Sýpek a Komenského, učit se nebude, ale zajištěná bude celodenní družina pro 1. stupeň a školní klub pro 2. stupeň, takže žáci nemusí zůstat doma.

Z pěti základních a sedmi mateřských škol zřizovaných Valašským Meziříčím se do stávky zapojí ZŠ Šafaříkova a MŠ Podlesí.

Problém se týká i středních škol, které zřizuje Zlínský kraj.

„Z 99 školských organizací zřizovaných Zlínským krajem bude ve středu uzavřeno zřejmě 14 škol, v dalších 19 školách se zapojí jen malá část učitelů, proto zde bude jen upravena výuka. V dalších 3 školách ještě probíhají jednání,“ informoval Petr Gazdík, radní Zlínského kraje pro oblast školství.

Bez výuky zůstanou studenti gymnázií v Kroměříži, Valašském Meziříčí, Valašských Kloboukách a Lesní čtvrť ve Zlíně.

Uzavřené budou také Obchodní akademie Kroměříž, Obchodní akademie, VOŠ a Jazyková škola Uherské Hradiště, Obchodní akademie a VOŠ Valašské Meziříčí, SŠ Informatiky, elektrotechniky a řemesel Rožnov pod Radhoštěm. Zřejmě také dojde k uzavření SŠ průmyslové, hotelové a zdravotnické Uherské Hradiště.

Do stávky se různou formou zapojí i čtyři speciální základní školy.

Část navýšení platů ovlivní ředitel odměnami

Stávkující kantoři budou mít den neplaceného volna, jejich absence tedy bude omluvená. Znamená to, že přijdou o denní plat, v průměru odhadem 1500 korun. Zdravotní a sociální pojištění však mají hrazené. Ti, kteří nestávkují, budou v zaměstnání, i když bez žáků.

Celostátní akci vyhlásily školské odbory. Jde jim o navýšení platových tarifů. Ještě v květnu jednali s ministerstvem školství o tom, že základní platy porostou o 15 procent. To se mělo do roku 2021 stát celkem třikrát a plat učitele by se tím dostal na 130 procent průměrné mzdy. Jenže nyní je ze slíbeného jen 10 procent, a z toho do základního platu jde osm.

Další dvě procenta mají navýšit odměny. Bude tedy záležet na řediteli školy, jak peníze rozdělí mezi učitele.

„Dohadování je nedůstojné. Učitelé jsou stále pod průměrnou výší platu vysokoškolských profesí,“ řekla místopředsedkyně Českomoravského odborového svazu pracovníků školství Markéta Seidlová.

Krajský radní odpovědný za školství Petr Gazdík však míní, že jde o nepochopení. Obavám odborů rozumí, protože v minulosti se navýšení platů k učitelům ve Zlínském kraji nedostávalo v plné výši. „V současnosti jsou takové obavy zbytečné,“ dodal.

Problém podle něj řeší reforma financování regionálního školství. Peníze jdou nově z ministerstva školství jednotlivým školám podle počtu vykázaných vyučovacích hodin. Nikoliv podle počtu žáků.

„Kromě toho bych chtěl, aby měl ředitel školy možnost ocenit výborné učitele, ne aby dostali přidáno všichni stejně, dobří i špatní,“ vysvětlil Gazdík.

Politické strany zastoupené ve Sněmovně se shodují, že do dvou let má být průměrný plat českého učitele 45 tisíc korun. Odbory ale považují tempo růstu za pomalé.

  • Nejčtenější

Největší stavba v Rožnově se zastavila, firma už dodělá jen základy

Vznik kulturního centra a knihovny v Rožnově pod Radhoštěm se prodražuje. Nejdříve měla stavba stát 120, později 325,...

Stavba nové silnice v Prštném se blíží, uleví zahlcenému centru Zlína

V roce 2026 může začít stavba nové silnice v Prštném, která povede přes železniční trať. Pravomocné územní rozhodnutí...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

PSG chce stabilizovat zlínský hokej. Do extraligy postoupíme sami, říká Vlach

Dlouho se k bouřlivému dění v hokejovém klubu PSG Berani Zlín pro média příliš nevyjadřoval a řešil ho spíše v rámci...

Mynářovu hospodu zapálil žhář, ostatní verze už policie vyloučila

Policie pokročila ve vyšetřování požáru restaurace Na Srubu v Osvětimanech, která shořela letos 29. března. Stavbu, již...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Opilá cyklistka netrefila domů, přelezla svodidla a jela po dálnici

Se životem hazardovala 26letá žena z malé obce na Kroměřížsku, která si v opilosti popletla cestu domů. Na jízdním kole...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

  • Další z rubriky

Ve Zlíně vypuklo letní dopravní peklo, průjezd do Otrokovic bude těžký

Pondělní dopravní špička ve Zlíně bude o něco náročnější než jindy a během následujících dvou týdnů se situace...

S nástupem Tomáše Bati odešla minulost města, míní zlínský spisovatel

Miroslav Černý, výtvarník, hudebník, učitel výtvarné výchovy a spisovatel milující rodný Zlín, vydal publikaci nazvanou...

Všechno je připravené do detailu, Cyrilometodějská slavnost může začít

Největší veřejné oslavy státního svátku Dne slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Velehradě se vracejí v...

Obrazy, grafiky i flakony Salvadora Dalího vystavuje zlínská galerie

Více než stovka děl španělského malíře Salvadora Dalího včetně jeho vůbec nejznámější litografie s tématem tekutých...

SOUTĚŽ: Vyhrajte zásobu Nutrilonu 2 Profutura CESARBIOTIK™
SOUTĚŽ: Vyhrajte zásobu Nutrilonu 2 Profutura CESARBIOTIK™

Odpovězte na jednoduchou otázku a vyhrajte krabici plnou pokračovacího kojeneckého mléka Nutrilon 2 Profutura CESARBIOTIK™. Zbrusu nová receptura...

Ani závěť už není zárukou hladkého dědictví. Nejvyšší soud změnil pravidla

Premium Nedávný rozsudek Nejvyššího soudu změnil zažitá pravidla prokazování platnosti závětí, které nejsou sepsány notářem....

Pavla Tomicová výrazně zhubla a s kolegy oslavila šedesátiny

Pavla Tomicová měla s Dášou Zázvůrkovou v květnu nehodu, když do kolegyniny Vespy před Národním divadlem nabouralo...

Herec a režisér Vojtěch Kotek se oženil. S partnerkou chodili více než rok

Herec Vojtěch Kotek (34) se ve čtvrtek oženil. Podle webu Expres.cz si vzal přítelkyni Radanu, se kterou chodí více než...

Móda z Varů: Luxus i lacinost. Sexy Ramba a Plodková. Třeštíková přestřelila

Na červeném koberci zazářily v den slavnostního zahájení 56. ročníku karlovarského filmového festivalu v luxusních...

Ruská ekonomika se hroutí, už není pochyb, ukazují nová statistická data

Ekonomika v Rusku se postupně hroutí, píše americký týdeník Newsweek. Průmyslová výroba se propadla hned v několika...