Jsme pro stávku, učit ale budeme, zní z většiny škol ve Zlínském kraji

  11:04aktualizováno  11:33
Většina škol ve Zlínském kraji se ve středu nezapojí do stávky. Nechtějí dělat problémy rodičům. Počtem uzavřených škol a školek vybočuje Uherské Hradiště. Výuka odpadá i studentům gymnázií v Kroměříži a Lesní čtvrť ve Zlíně.

Základní škola Emila Zátopka ve Zlíně vyhlásila na středu ředitelské volno. Pedagogové budou totiž stávkovat. Ze zlínských škol stávku oznámila i ZŠ Slovenská.

Naopak ZŠ Komenského I zachová běžnou výuku, přestože s myšlenkou, která ke stávce vede, zdejší kantoři souhlasí. A sousední škola Komenského II sice učit nebude, zajistí ale program pro školáky z prvního stupně do 13 hodin.

„Stávku považuji za legitimní možnost, jak vyjádřit názor. Pokud chtějí kolegové stávkovat, beru to na vědomí, ale provoz školy, alespoň pro nejmladší školáky, zajistím,“ reagoval ředitel školy Milan Alex. Pro stávku se tady vyjádřilo 80 procent pedagogů.

O tom, jak se která ze škol ke středeční plošné akci postaví, se na některých místech rozhodovalo ještě v pondělí pozdě odpoledne nebo i dnes. Rodiče by proto měli bedlivě sledovat webové stránky škol, do kterých jejich děti chodí.

„Požádali jsme ředitele, aby rodiče informovali co nejdříve. Je to nešťastné řešení a dalo se to vyjádřit jinak,“ poznamenala zlínská radní pro školství Kateřina Francová.

Uzavřená budou i dvě gymnázia

Podobná je situace ve všech pěti největších městech Zlínského  kraje.

Největší počet škol ochromí stávka v Uherském Hradišti. Zcela uzavřené budou ZŠ Sportovní, Jarošov včetně mateřské školy a Větrná, kde naopak školka fungovat bude. V omezeném režimu pojede ZŠ Unesco, kde stávkuje část pedagogů. Běžný provoz plánují ZŠ T. G. Masaryka a Za Alejí. Ze samostatných školek budou uzavřená pracoviště 28. října, Pod Svahy a Husova včetně křesťanské školky.

Ve Vsetíně jdou do stávky dvě školy, v Rokytnici a na Trávníkách.

Školskou stávku proberou v duelovém Rozstřelu zástupci učitelů a ředitelů

„Žákům jsme rozdali vzkazy pro rodiče, informujeme také na webu školy,“ uvedl ředitel trávnické školy Libor Slováček.

„Rozumím tlaku na zvýšení platů, mělo by se to ale vyjednávat jinak než tím, že přidělám potíže rodičům žáků,“ sdělil vsetínský místostarosta Tomáš Pifka.

V Kroměříži hlásí stávku základní školy U Sýpek a Komenského, učit se nebude, ale zajištěná bude celodenní družina pro 1. stupeň a školní klub pro 2. stupeň, takže žáci nemusí zůstat doma.

Z pěti základních a sedmi mateřských škol zřizovaných Valašským Meziříčím se do stávky zapojí ZŠ Šafaříkova a MŠ Podlesí.

Problém se týká i středních škol, které zřizuje Zlínský kraj.

„Z 99 školských organizací zřizovaných Zlínským krajem bude ve středu uzavřeno zřejmě 14 škol, v dalších 19 školách se zapojí jen malá část učitelů, proto zde bude jen upravena výuka. V dalších 3 školách ještě probíhají jednání,“ informoval Petr Gazdík, radní Zlínského kraje pro oblast školství.

Bez výuky zůstanou studenti gymnázií v Kroměříži, Valašském Meziříčí, Valašských Kloboukách a Lesní čtvrť ve Zlíně.

Uzavřené budou také Obchodní akademie Kroměříž, Obchodní akademie, VOŠ a Jazyková škola Uherské Hradiště, Obchodní akademie a VOŠ Valašské Meziříčí, SŠ Informatiky, elektrotechniky a řemesel Rožnov pod Radhoštěm. Zřejmě také dojde k uzavření SŠ průmyslové, hotelové a zdravotnické Uherské Hradiště.

Do stávky se různou formou zapojí i čtyři speciální základní školy.

Část navýšení platů ovlivní ředitel odměnami

Stávkující kantoři budou mít den neplaceného volna, jejich absence tedy bude omluvená. Znamená to, že přijdou o denní plat, v průměru odhadem 1500 korun. Zdravotní a sociální pojištění však mají hrazené. Ti, kteří nestávkují, budou v zaměstnání, i když bez žáků.

Celostátní akci vyhlásily školské odbory. Jde jim o navýšení platových tarifů. Ještě v květnu jednali s ministerstvem školství o tom, že základní platy porostou o 15 procent. To se mělo do roku 2021 stát celkem třikrát a plat učitele by se tím dostal na 130 procent průměrné mzdy. Jenže nyní je ze slíbeného jen 10 procent, a z toho do základního platu jde osm.

Další dvě procenta mají navýšit odměny. Bude tedy záležet na řediteli školy, jak peníze rozdělí mezi učitele.

„Dohadování je nedůstojné. Učitelé jsou stále pod průměrnou výší platu vysokoškolských profesí,“ řekla místopředsedkyně Českomoravského odborového svazu pracovníků školství Markéta Seidlová.

Krajský radní odpovědný za školství Petr Gazdík však míní, že jde o nepochopení. Obavám odborů rozumí, protože v minulosti se navýšení platů k učitelům ve Zlínském kraji nedostávalo v plné výši. „V současnosti jsou takové obavy zbytečné,“ dodal.

Problém podle něj řeší reforma financování regionálního školství. Peníze jdou nově z ministerstva školství jednotlivým školám podle počtu vykázaných vyučovacích hodin. Nikoliv podle počtu žáků.

„Kromě toho bych chtěl, aby měl ředitel školy možnost ocenit výborné učitele, ne aby dostali přidáno všichni stejně, dobří i špatní,“ vysvětlil Gazdík.

Politické strany zastoupené ve Sněmovně se shodují, že do dvou let má být průměrný plat českého učitele 45 tisíc korun. Odbory ale považují tempo růstu za pomalé.

  • Nejčtenější

Kometa překvapivě padla ve Zlíně, Sparta jasně přehrála Kladno

Hokejisté Zlína slaví cenné vítězství nad Kometou, kterou v předehrávce 21. kola extraligy udolali 5:4. A to především...

Zemědělcům se nelíbí plán na menší pole. Ať to stát nechá na nás, žádají

Ministerstvo plánuje omezení, podle něhož by zemědělci mohli pěstovat jednu plodinu na ploše o rozloze maximálně 30...

Sparta hraje v poháru doma s Baníkem, Plzeň hostí Mladou Boleslav

Sparťanští fotbalisté se ve čtvrtfinále domácího poháru utkají doma s Baníkem Ostrava, posledním finalistou soutěže....

Čelní střet nepřežila mladá spolujezdkyně, tři další mladí se vážně zranili

Po převozu do nemocnice podlehla svým zraněním mladá spolujezdkyně cestující ve voze, který v Otrokovicích dostal smyk...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Budějovice - Slovácko 2:0, skvělá forma nováčka, vyhrál popáté v řadě

Fotbalisté Českých Budějovic potvrdili vynikající fazonu, v 16. kole nejvyšší soutěže si připsali páté vítězství po...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Špičkový výrobek i po letech funguje. Kvůli hloupé chybě je však k ničemu

Snoubení spotřební elektroniky a počítačů provázely porodní bolesti, které jsou z dnešního pohledu absurdní a...

  • Další z rubriky

Silničáři už upravují trasu D55 u Starého Města, budování začne příští rok

Silničáři začali pracovat na úseku dálnice D55 z Babic do Starého Města. Osm kilometrů dlouhou silnici budou stavět tři...

Muži ve Zlínském kraji více vydělávají, ženy se dožívají vyššího věku

Rozdíl mezi platy mužů a žen ve Zlínském kraji je víc než 19 procent, a to ve prospěch mužů. Délka života je zase...

Čelní střet nepřežila mladá spolujezdkyně, tři další mladí se vážně zranili

Po převozu do nemocnice podlehla svým zraněním mladá spolujezdkyně cestující ve voze, který v Otrokovicích dostal smyk...

Čítárna v parku i koš na nedopalky už stojí, Zlín vybírá další projekty

Obyvatelé krajského města mohou v rámci projektu Tvoříme Zlín vybrat, co se má změnit či opravit. Radnice na to uvolní...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz