Označení „česká Greta“ mě neuráží, řekla klimatická aktivistka v Rozstřelu

  16:00aktualizováno  19. září 13:38
Česká studentka Lucie Smolková se zařadila mezi 100 mladých osobností z celého světa, které obdržely takzvanou zelenou jízdenku na první mládežnický klimatický summit OSN v New Yorku. S čím na summit letí a co od něj očekává vysvětlila v pořadu Rozstřel moderátorovi Vladimíru Vokálovi.

„Dopravit se na klimatický summit do New Yorku jako Greta Thunbergová není možné pro každého,“ myslí si studentka Lucie Smolková. Podle ní je potřeba změnit celý systém, jakým lidstvo přistupuje ke klimatickým změnám.

Fotogalerie

Aktivistka si nemyslí, že by bylo v rámci zpomalení těchto změn nutné se „vrátit na stromy“, snížit svůj životní komfort. Jako možnou cestu vidí například zdražení cen letenek do celého světa.

„Já například recykluji každý den, doma se snažíme zadržovat vodu a podobně, ale toto není to hlavní, co zbaví naši republiku a planetu emisí,“ řekla Smolková.

Kromě zmíněného se studentka snaží nakupovat oblečení v second handech, nebo se o to již koupené starat tak, aby co nejdéle vydrželo. Snaží se také kupovat lokální zboží, které není dovezené z dalekých zemí.

Studenti jsou podle Smolkové důležitým hráčem, ale nejsou schopni situaci „zachránit“ sami.

„Živočišná výroba by se neměla zrušit úplně. Je ale potřeba udělat změnu systému, například více zdanit maso z dovozu,“ myslí si studentka, která přiznala, že sama maso jí. Snaží se ale prý konzumovat pouze to lokální, nenakupuje jej v supermarketech.

Probuďte se a poslouchejte vědce, vyzvala Greta americké zákonodárce

„Nemáme tolik času, abychom s některými kroky čekali například až do roku 2050,“ řekla studentka. Souhlasí se zachováním jádra jako alternativou pro produkci energie, nemyslí si ale, že by se jeho vyprodukované množství mělo zvětšovat.

Politici podle aktivistky ve většině případů jen „hodně mluví“. „Měli by si zkontrolovat data, pokud mluví o tom, že se globální klima nemění,“ dodala.

Chceme tlačit na politiky, řekla aktivistka o hnutí

V rámci hnutí proti změně klimatu se názory liší, od umírněných až po radikální. „Studentské hnutí ale chce být umírněné, chceme tlačit na politiky a přimět i ostatní lidi, aby se k nám přidali,“ vysvětlila. Na lokální úrovni se pak potkávají například se starosty, kteří „dělají úžasné věci“, kterými přispívají k záchraně klimatu.

„Žijeme přece v demokracii, takže se i v mém věku mohu k těmto věcem vyjádřit,“ opáčila Smolková na negativní reakce na její aktivity od různých diskutérů na internetu.

Greta Thunbergová je podle ní přínosná myšlenkou, kterou podpořila celosvětové hnutí. „V podstatě je to lichotka, takové označení mě neuráží,“ řekla Smolková na dotaz moderátora, jestli jí nevadí mediální označení „česká Greta“. Doplnila, že ona sama se na summit těší spíše kvůli ostatním studentům z dalších zemí.

„Greta by spíše než Nobelovu cenu ocenila, kdyby se na základě jejího počínání ve světě něco opravdu změnilo,“ řekla aktivistka.

Protesty v neděli odpoledne by neměly takovou pozornost

Kdyby se protesty odehrávaly například v neděli odpoledne, nebyla by to stávka, ani by to nemělo takovou pozornost, vysvětlila Smolková. Stejně tak se prý nejde vzdát internetu, protože pomocí něj si aktivisté domlouvají srazy a diskutují o problémech. „Mobil mám už šest let a dokud bude sloužit, tak si ho nechám, protože ho potřebuji. Ale například tropického ovoce jsem se vzdala,“ sdělila studentka.

Na klimatický summit pozvala OSN i jednu Češku. Jsou třeba reálné kroky, říká

„Velcí celosvětoví hráči jako Čína by měli změnit svůj přístup ke klimatickým změnám, ale ani my v Česku nejsme bez chyby,“ dodala Smolková.

Na summit přijede více než 500 delegátů, ke kterým se připojí držitelé zelené jízdenky ve věku 18 až 29 let. Vybíralo se z více než 7 tisíc uchazečů. Pořadatelé akce chtějí, aby se stala diskusním fórem o efektivních řešeních klimatických problémů a místem k dialogu s představiteli států.

Kritériem pro výběr byla aktivní účast na klimatické akci. Smolková se letos věnovala protestnímu studentskému hnutí Fridays4Future jako koordinátorka v Brně, kde se stávkovalo počátkem května. Kromě Brna se podobné stávky konaly asi v patnácti českých městech.

Inspirací pro toto hnutí byla původně švédská aktivistka Thunbergová, která začala protesty před tamním parlamentem. Hlavní myšlenkou hnutí je upozornit na to, že by politici měli myslet na budoucnost a řešit klimatické otázky.

Smolková letos dokončila střední školu a chystá se studovat na Mendelově univerzitě.

Autoři: ,

  • Nejčtenější

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Johnson neprosadil dohodu s EU. Pak si řekl i neřekl o odklad brexitu

Dolní komora britského parlamentu na sobotním mimořádném zasedání neschválila návrh dohody o brexitu. Vláda premiéra...

Pusťte mě ven, volal mrtvý muž z hrobu. Pozůstalí se jen smáli

Pohřeb irského vojáka Shaye Bradleyho byl v mnoha ohledech velmi neobvyklý. Po umístění rakve se z hrobu začal ozývat...

Šéfka pražských Pirátů se scházela s obžalovaným manažerem JCDecaux

Předsedkyně pražských Pirátů a zastupitelka Michaela Krausová se scházela s manažerem reklamní firmy JCDecaux Tomášem...

Premium

Konec dovolených u Mrtvého moře? Závrtů přibývá, turistům hrozí nebezpečí

Mrtvé moře vysychá a­ dává o­ tom svému okolí dost razantně vědět. Zvyšuje se počet míst, kam už lidé nesmějí. Kde byla...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

O událostech roku 89 promluví v Rozstřelu studentský vůdce Šimon Pánek

Šimon Pánek byl roce 1989 jedním z výrazných studentských vůdců Sametové revoluce a krátce zasedl i v parlamentu. Před...

Obří medvěd se přesunul z Prahy do Českého Krumlova. I tam ho zakázali

Radní v Českém Krumlově v pondělí ve vyhlášce o pouličním umění nově zakázali vystoupení ve zvířecích kostýmech a...

Jablek je v Českém ráji žalostně málo, občas jsou ale velká jako grep

Žalostná je letos podzimní sklizeň jablek v Českém ráji. Dubnová a květnová vlna mrazů zničila většinu úrody. Některé...

Nepít alkohol je normální, vzkazuje kampaň. K abstinenci nenutí

Kampaň Nepít alkohol je normální upozorňuje na rizika lihovin prostřednictvím televizních spotů České televize. Mimo...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz