Středa 26. února 2020, svátek má Dorota
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 26. února 2020 Dorota

Vykradači domů kolem Prahy? Jejich výhodou je rychlost, řekl expert

  16:39aktualizováno  5. února 14:05
Policii dělá starosti velké množství vloupání do domů ve Středočeském kraji, pátrání po pachatelích je zatím bezvýsledné. Hostem diskuzního pořadu Rozstřel byl bezpečnostní expert Radek Škrabal. Poradil, jak své obydlí chránit nebo jak se chovat při vyrušení zloděje.

Během podzimu a zimy se ve Středočeském kraji stalo více než 120 případů vloupání do rodinných domů, většinu z nich má nejspíš na svědomí organizovaná skupina. Pachatelé se zajímají zejména o peníze a šperky. Jejich akce jsou bleskové, neberou věci, které by se nedaly snadno odnést.

Fotogalerie

Škrabal si jako bývalý policista myslí, že pachatelé ještě nebyli dopadeni především kvůli své rychlosti. „Policista potřebuje nějaký důkazní materiál, potřebuje nějaké stopy. V okamžiku, kdy těch stop je co nejmíň, protože ta dotyčná osoba či osoby stráví v tom objektu jen velmi krátkou dobu, policie mnoho nezmůže,“ říká. Myslí si však, že eventuální chyba je ze strany lupičů nevyhnutelná.

Lidé by si podle něj měli všímat cizích lidí a aut v ulici, informace pak předat policii. „Je potřeba policistům ty informace dodávat,“ říká Škrabal. Nejvíc dotčeny jsou podle Škrabala různé satelitní oblasti. Tam podle něj lupiči využívají určité anonymity.

Bezpečnostní expert Radek Škrabal v diskusním pořadu Rozstřel. (5. února 2020)

Vykradači domů kolem Prahy? Jejich výhodou je rychlost, řekl expert

Není jisté, jestli má všechny loupeže na svědomí jedna skupina. „Osobně si myslím, že to je několik skupin, které jsou schopné se operativně přemisťovat,“ řekl Škrabal.

Lupiči mají během vloupání rukavice a masky. „Chyba, která by vedla k dopadení, může být i taková, že si vyberou nesprávnou budovu,“ tvrdí Škrabal a poukazuje na různé způsoby zabezpečení domů.

První fází ochrany je tedy podle Škrabala nebýt ve své komunitě v anonymitě – zajímat se o život svých sousedů, znát jejich vozidla a podobně. Lupiči si podle něj vybírají třeba domy na periferii satelitních oblastí, blízko lesu a podobně. „Jestli můj přístup k budově bude něčím chráněn, aniž by mě sousedé viděli, jestli jsem schopný se snadno dostat k oknům, k dveřím na terasu,“ popsal Škrabal, jak si lupiči běžně vybírají dům k loupeži.

Myslí si, že lupiči mají nějakého tipaře, který domy vybírá. Podstatné je podle něj ze strany majitelů nemovitostí nezveřejňovat moc informací ze svého soukromí. „Jsou to informace, které se na sociálních sítích běžně zveřejňují. Nový prstýnek, nová kuchyň,“ dodal. Stejně tak je problematické i sdílení zážitků z právě probíhajících dovolených.

Obce samy nemají moc možností, jak postupovat. „Potýkají se se zásadním problémem – nedostatkem financí,“ myslí si Škrabal. Primárně podle něj řeší komunikace, vodovody a podobně.

Zatím se nestalo, že by majitelé vykradených domů utrpěli zranění. Pachatelé si totiž vybírají dobu, kdy jsou obydlí prázdná. „Osobně si myslím, že jejich chytrost spočívá i v tom, že se rádi vyhnou konfrontaci s obyvatelem toho prostoru,“ řekl Škrabal.

Většina Čechů nemá osobní zkušenosti s loupeží, proto nepovažují bezpečnostní systémy za nezbytné. „To, že mám bezpečnostní systém, neznamená, že ho umím používat,“ podotkl Škrabal. Obyvatel domu by si podle něj měl již před budováním systému uvědomit, co od něj očekává.

Pes pomůže, plot ne

Nejvíce by Škrabal doporučil venkovní mřížový či roletový systém na okna. Plot naopak valný smysl nemá, velký pes na zahradě však potenciální lupiče odradit může. Kamerový systém má podle experta smysl jen, když je napojen na nějakou společnost. „Na to existují analytické softwary,“ řekl Škrabal. Ten podle něj pozná, když se před kamerou pohybuje osoba a ne například zvíře. Systém na to pak upozorní operátora.

„Ve chvíli, kdy už se mi někdo pohybuje uvnitř domu, jiný druh čidel monitoruje pohyb po domě a dává nám nějaký signál,“ říká. Možné je například zapnout během noci alarm jen v té části domu, ve které se nikdo nepohybuje.

Jít do přímé konfrontace by Škrabal nedoporučoval. „To, že jsem držitelem zbraně, je jeden z faktorů. Druhým je, jak dalece jsem schopen a připraven ji skutečně použít,“ myslí si.

Mít doma sejf je podle něj vhodné, ani ten však neznamená stoprocentní ochranu majetku. „Budu mít jednoduchý trezor, do kterého si zamknu běžné věci. Nemůžu počítat s tím, že někomu, kdo má čas, to zabrání,“ řekl.

Základní ochrana domu může podle Škrabala vyjít na asi třicet až padesát tisíc korun. S kvalitou však jde cena diametrálně nahoru. „Záleží na rozsáhlosti té budovy. Počet oken, počet kamer, počet segmentů, které bezpečnostní systém tvoří,“ uvedl. Napojení na bezpečnostní službu pak vyjde měsíčně na pár set korun.

Počet lidí, kteří agentur využívají, podle Škrabala roste. „Měsíční náklady klesají. To nahrává i tomu, že řada lidí, kteří o tom dřív neuvažovali, tu realizaci nyní provádí,“ řekl Škrabal.

Středočeská policie od loňského září eviduje hlavně vloupání do rodinných domů, ale už třeba i do skladů obchodů. Nejvíce případů se odehrálo v okolí Jesenice a Kamenice u Prahy.

Policie už kvůli sérii vloupání zřídila i speciální vyšetřovací tým. Zároveň ale přiznává, že o pachatelích zatím nemá mnoho informací. Zatím kriminalisté nevědí, jaký je počet pachatelů, jejich věk ani národnosti. Dosud příliš nepomohly ani záběry z bezpečnostních kamer obyvatel středních Čech.

Radek Škrabal je provozní ředitel společnosti SSI Group a bezpečnostní expert. Vystudoval Masarykovu univerzitu v Brně. Kromě samotné realizace bezpečnostních opatření se věnuje také poradenské činnosti a školením v oblasti bezpečnosti.

SSI Group nabádá obyvatele k opatrnosti a základním bezpečnostním opatřením, například sledovat nestandardní aktivity kolem domu či nesdělovat veřejně informace o svém pobytu mimo něj. Mimoto se podle odborníků vyplatí investovat do poplachových systémů napojených přímo na bezpečnostní agenturu a policii.

Autor:

  • Nejčtenější

Koronavirus ve 12 bodech. Jak se nenakazit, léčit a kde najít pomoc

Od konce prosince si nový typ koronaviru z Číny vyžádal přes dva tisíce obětí. Počet nakažených lidí roste a svět je...

Koronavirus je v dalších třech zemích Evropy. V Itálii přibyli čtyři mrtví

V Rakousku se v úterý potvrdily první dva případy nákazy koronavirem. S odvoláním na tyrolského zemského hejtmana...

Koronavirus by postihl až 3 miliony lidí v Česku, ukazuje pandemický plán

Pokud by Česko zasáhla pandemie nového typu koronaviru, mohly by jím postupně onemocnět více než tři miliony obyvatel....

Trumpův Air Force One letěl rovně nad Českem. Obloukem se náhle vyhnul Brnu

Americký prezident Donald Trump v noci z neděle na pondělí letěl do Indie na státní návštěvu. Jeho speciál Air Force...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Co dělat v případě epidemie koronaviru? Pomohou zásoby vody i hotovosti

Opuštěné ulice, zavřené restaurace a kavárny, v několika málo otevřených obchodech zákazníci narážejí na prázdné regály...

Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...

  • Další z rubriky

David Černý navrhl most ve tvaru lokomotivy, spojí dva domy na Kolbence

V městská části Praha 9 by do dvou let mohl být k vidění nový originální most ve tvaru lokomotivy od Davida Černého....

Nádraží Vyšehrad chce Praha koupit, nebo vyvlastnit, mohlo by skrýt epopej

Pražský magistrát zvažuje odkoupit chátrající nádraží Vyšehrad a po rekonstrukci do budovy třeba vystavit Slovanskou...

Miliony od dělníka a knihovnice. Kremlík si půjčil na nákup bytu od rodičů

Bývalý ministr dopravy Vladimír Kremlík si koncem loňského listopadu koupil na jednom z nejlukrativnějších míst v Praze...

Chudoba některých skupin v Česku roste. Lidem v tísni chybí pomoc i bydlení

Lidé v tísni mají v Česku ztížený přístup k pomoci. Dostupného bydlení a sociálních služeb je nedostatek. Úřady práce...

TIP: Jak vybrat umělé mléko? Chtějte takové, které připomíná mateřské
TIP: Jak vybrat umělé mléko? Chtějte takové, které připomíná mateřské

Může se stát, že maminka ze zdravotních důvodů kojit nemůže nebo má mléka málo, případně má dítě problémy se sáním. Trápit se donekonečna tím, že vás maminka kojila do dvou let a vy už po pár měsících nemáte ani kapku, není nic platné.

Najdete na iDNES.cz