Premiér Andrej Babiš a ministryně financí Alena Schillerová ve Sněmovně při...

Premiér Andrej Babiš a ministryně financí Alena Schillerová ve Sněmovně při schvalování státního rozpočtu na rok 2021. (16. prosince 2020) | foto: ČTK

Schillerová hledá variantu, která by vyhověla požadavku KSČM na rozpočet

  • 277
Ministryně financí Alena Schillerová dala najevo, že je kvůli schválení státního rozpočtu na příští rok udělat krok, který by umožnil jeho přijetí za pomoci KSČM. „Hledáme kompromisní variantu takovou, abychom vyhověli požadavku komunistů, neohrozili rozpočet obrany a přitom zajistili rozpočet,“ řekla.

Komunisté požadují, aby byl přijat jejich pozměňovací návrh a aby bylo deset miliard korun, s nimiž počítá armáda, převedeno do rozpočtové rezervy. To dosud Schillerová i premiér Andrej Babiš odmítali. Večer se ve Sněmovně sešli s předsedy ostatních stran a klubů.

Za ODS se schůzky účastnil strany Petr Fiala a šéf poslanců Zbyněk Stanjura, za SPD šéf hnutí Tomio Okamura a předseda klubu Radim Fiala. Na jednání byli také předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová a šéf poslanců strany Miroslav Kalousek. Zásadní rozhodování v případě státního rozpočtu padlo a podle Kalouska již při prvním čtení rozpočtu, když Sněmovna podpořila výši příjmů, výdajů i schodek 320 miliard korun.

I když Schillerová by již o podmínkce KSČM byla ochotna uvažovat, kategoricky proti takovému ústupku komunistů se postavila ČSSD. „Je tam možnost, že i když se ty peníze pro armádu na žádost komunistů přesunou do rozpočtové rezervy, vláda si ty peníze zase bude moci v příštím roce vzít a armádě je dát,“ nastínil iDNES.cz možnost, kterou vláda má, jeden z poslanců.

Předseda KSČM Vojtěch Filip ve čtvrtek večer nevyloučil, že poslanci hnutí ANO by mohli podpořit návrh na přesun deseti miliard korun z rozpočtu ministerstva obrany do rozpočtové rezervy. Ukáže se podle něj ale až při hlasování. „Na schůzce to padlo. Jak to bude, se ukáže zítra (v pátek) při hlasování,“ řekl Filip na dotaz, zda od hnutí ANO komunisté slyšeli, že by návrh podpořilo.

„Věřím, že zítra (v pátek) při hlasování se ukáže, kdo drží slovo. Jsem přesvědčen, že je možné zítra státní rozpočet hlasovat. Nemyslím si, že by bylo vhodné ho odložit. Nemyslím si ani, že by bylo vhodné, aby Česká republika skončila v provizoriu, ale vyloučit to nemohu,“ poznamenal Filip.

Hnutí ANO podle šéfa poslanců Jaroslava Faltýnka přistoupí jen na takovou variantu, která investice do armády neohrozí. Statutární místopředseda ČSSD Roman Onderka je přesvědčený, že Sněmovna rozpočet schválí, ČSSD ale má podmínky, řekl v ČT ve čtvrtek večer. Blíže je nechtěl popsat, jednání pokračují, dodal.

„Já jsem optimista. Pořád věřím, že poslanci najdou v sobě odvahu podpořit rozpočet, aby naše země měla stabilní rozpočet. Vidím to 50 na 50,“ uvedla Schillerová.

Premiér již ve středu požádal ve Sněmovně opozici, aby odešla před hlasováním o státním rozpočtu na příští rok ze sálu a umožnila tak přijetí státního rozpočtu. Ale narazil. „Odpískejte ten daňový paskvil,“ opáčil  mu například Pirát Mikuláš Ferjenčík, ať vláda stáhne daňový balíček. Ve čtvrtek se pak poslanci k hlasování nedostali.

Pomyslné záchranné lano hodil vládě nezařazený poslanec Lubomír Volný, který byl zvolen před třemi lety za SPD. Nabídl Babišovi svůj hlas a hlas svého nezařazeného kolegy Mariana Bojka. „Já tady dávám panu premiérovi veřejnou nabídku, že pokud touto Sněmovnou projde omezení financování politických stran o 50 procent, tak podpoříme státní rozpočet,“ řekl Volný.

Jeho a Bojkův hlas by měly pro vládu cenu, pokud premiér dokáže vyjednat s komunisty alespoň to, že nebudou hlasovat proti rozpočtu, ale opustí sál. Kdyby komunisté odešli ze sálu, potřebovaly by ANO a ČSSD k prosazení rozpočtu, aby se stejně jako komunisté zachovali dva další opoziční poslanci, nebo kdyby jeden opoziční poslanec hlasoval s vládou.

Jenže komunisté nehodlají ani odcházet z jednacího sálu.

Babiš při interpelacích upozornil poslance, že rozpočtové provizorium by negativně dopadlo i na podnikatele, pro něž vláda schválila kompenzace kvůli protikoronavirovým omezením. „Měli byste si skutečně uvědomit dopady rozpočtového provizoria a jeden z dopadů je, že těch 10 miliard, které nestihneme vyplatit, se přenesou do nároků. V rámci rozpočtového provizoria ty nároky nemůžou být vyplacené. Takže zkuste o tom přemýšlet, jestli byste skutečně ten rozpočet nepodpořili,“ řekl Babiš, když odpovídal na interpelaci místopředsedkyně STAN Věry Kovářové.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video