Úterý 29. září 2020, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 29. září 2020 Michal

Čtvrtstoletí od rozvodu. Jak konec ČSFR hodnotí Vášáryová, Cílek či Fenič?

  13:20
Společný stát Čechů a Slováků se před 25 lety rozpadl a oba národy šly vlastní cestou. Řada lidí na Československo vzpomíná s nostalgií i hrdostí, podle jiných byl rozchod správný. Redakce iDNES.cz k výročí oslovila známé osobnosti i obyčejné lidi z obou zemí, aby odpověděli na tři anketní otázky.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: koláž iDNES.cz

1. Je vám líto, že se rozpadlo Československo?

2. Stýská se vám po něčem ze společného státu?

3. Jaké místo v Česku/na Slovensku máte nejraději?

Magda Vášáryovápolitička, diplomatka a herečka

Herečka Magda Vášáryová působila také ve funkci velvyslankyně Slovenské...

1. Bylo mi to velice líto, protože jsem se v Československu jako ve své vlasti narodila. Dnes je mi to pořád líto kulturně a společensky, ale musím se přiznat, že politicky jsem ráda, že jsme každý někde jinde.

2. Stýská se mi po slovenských knihách v knihkupectvích na Václaváku a po slovenských časopisech ve stáncích českých měst.

3. Neexistuje v Čechách ruina, zámek nebo park, ve kterém bych nebyla a netrávila své mládí. Jestli mi je něco líto, tak jsou to skvosty architektury, ve kterých mi přišlo trávit čas při filmování.

Přemysl Sobotkanáměstek hejtmana Libereckého kraje

Přemysl Sobotka

1. Vyrůstal jsem v ČSR, potom to byla ČSSR a skončili jsme jako ČSFR. Mohu být nostalgicky a říkat, že rozchodu je škoda, ale ukázalo se, že to bylo rozumné a dnes jsou naše vzájemné vztahy vynikající a zpĕtnĕ hodnoceno to prospělo obĕma národům.

2. Jsme v EU, nejsou žádné problémy s hranicemi, tak není důvod pro stýskání.

3. Od 12 let jsem jezdil do Tater, znám je velmi dobře a rád se tam vracím. Slovenské hory jsou nádherné.

Juraj Jakubiskorežisér

Své vize nechá zhmotnit na sympoziu Juraj Jakubisko.

1. Na to téma už se říkalo mnoho. Samozřejmě, že je mi to tak trošku líto. Narodil jsem se ve společném státě a to, co se pak stalo, je podobné, jako když se vám rozejdou rodiče. Z jednoho malého státu v Evropě se staly dva ještě menší, přitom teď by nám jednota pomohla. Slováci i Češi jsou samozřejmě dva různé temperamentní národy a mají různé způsoby života, ale musím říct, že za léta společného žití se mnohé kladné i záporné věci přelévaly z jedné na druhou stranu, takže dnes už rozdíly nejsou tak veliké. 

Výročí rozpadu Československa

2. Určité věci politické a také měnová politika je důvodem ke smutku. Češi mají korunu a Slováci mají euro, kterému příliš nerozumím. Společná měna přitom byla vždycky naše vlastní. Stýská se mi po tom, že za mých časů jsme byli větší kamarádi. Jeden druhému jsme důvěřovali více než manželé. Byly tam obrovské vztahy, které se teď vzdálily. Nová generace Čechů už vůbec nerozumí Slovensku. Byli jsme více svobodní jako děti a nemuseli jsme se příliš starat o nějakou existenci. Všichni moji kamarádi navíc dávali vše do tvorby, aby posunuli film o centimetr dál. Experimentovalo se, ale to se mi zdá, že už dnes není. Stýská se mi po svobodě, která se vzdaluje od člověka. 

3. Jsem sice původem Slovák, ale žiju už nejméně 30 let v Česku. Když jsem se stěhoval, bylo to za prací. Byla pro mě důležitá a v Praze bylo tolik štábů a produkcí. Hlavní město miluji a líbí se mi také Písek. V Čechách se mi líbí řada míst, kde točím filmy. Líbil se mi třeba Přerov a jeho náměstí, které se mi hodilo do filmu. Nejhezčí místa jsou pro mě spojená s prací, ani ne se sentimentem. S tím vzpomínám na rodnou vesnici v horách. Na Slovensku je hezká příroda.

Václav Cílekgeolog, spisovatel

Geolog Václav Cílek (23. října 2015).

1. Jedna věc je emoční postoj, že to člověku líto je. Druhá věc je, že během rozpadu se jednalo o něco jako právo národa na sebeurčení. Rozchod je něco jako puberta, kdy dospělé dítě odchází z domova. Na rozpadu bylo pěkné a důležité, že probíhal v dobrou dobu. Kdybychom se rozpadali o deset let později, tak to mohlo být velmi hořké. My jsme se ale rozešli ve šťastné době. Ze zpětného pohledu to načasování bylo dobré a byl to dobrý proces z obou stran. 

2. Na Slovensku jsem byl naposledy před týdnem a předtím před dvěma týdny. Jestli se mi po něčem stýská, tak je to třeba Gaderská dolina stejně jako další hluboké doliny, lesy nebo hory. Chybí mi velký rozměr slovenské krajiny, ale na druhou stranu tam můžu jet kdykoliv. 

3. Jezdil jsem tam každý rok několikrát a oblíbených míst mám hodně. Pro mě je základní Spiš a nejraději mám Slovenský kras, který tvoří tajemné, záhadné planiny na hranicích s Maďarskem. 

Fero Feničrežisér

Režisér Fero Fenič

1. Vadí mi to principiálně, protože dohodu dvou politiků, zvolených do svých úřadů pouhou menšinou obou národů, považuji za vlastizradu. Jen dva měsíce předtím, než se tyto dva politici dohodli, proběhly demokratické parlamentní volby. Žádný z nich, ale ani žádná z dalších zvolených parlamentních stran neměla ve svém programu ani zmínku o rozdělení země. K tak závažnému historickému kroku na obyvatelích státu, vybojovaném Masarykem a statečně udržovaném předchozími generacemi, neměli mandát.

Posílejte fotky

Pokud máte fotografie z pobytu na Slovensku před rokem 1993, pošlete nám je, prosím, na e-mail vaclav.ferebauer@idnes.cz a my některé z nich zveřejníme v samostatném článku. Stejná výzva platí i pro naše čtenáře na Slovenska, pokud mají starší snímky z Česka.

2. Dva jsou víc než jeden. Dá se slušně žít i v garsonce, ale 3+1 nabízí více možnosti. Češi a Slováci se navzájem nejen obohacovali, ale i korigovali. Rozdílné naturely a dvojjazyčnost lépe vzdorovaly provinčnosti. Více se korigovala intolerance k odlišnosti. Dnešní český sentiment po minulosti by nahlodával slovenský realistický pohled do budoucnosti. Věřím, že i vše negativní, co se v obou zemích dělo po rozpadu, by se ve společném státu vyvíjelo jinak.

3. Na východním Slovensku u Prešova jsem prožil své dětství. Při každé cestě do Prešova se zastavuji v Levoči a zajíždím do starobylého Bardejova, do kterého dodnes jezdí přes naší vesnici prý nejpomalejší vlak země. V létě mě fascinuje jižanská nálada Košic a jejich přirozená multikulturnost.

Ivan M. Havelvědec

Ivan Havel (věděcký pracovník, bratr bývalého prezidenta)

1. Neřekl bych „líto“, ale vidím to jako drobný omyl, protože doufám, že Evropa se brzy sjednotí celá. Takže to byl trochu nelogický úlet.

2. Mám ženu Slovenku a přítelkyni Slovenku, není proč si stýskat.

3. Hora Vihorlat, na jejímž úpatí jsem byl dva roky na vojně.

Dušan Kováčzástupce manažera

1. Z mého hlediska ano. Oba rodiče jsou Slováci, ale já se narodil na území dnešní České republiky a do určitého věku jsem tam vyrůstal. Po rozpadu jsme se přestěhovali na Slovensko. I když jsem etnický Slovák, byl jsem ve své zemi cizincem. Dnes považuju Čechy a Moravu za svůj domov stejně jako Slovensko. Setkávám se tu s narážkami, že Slováci mají odejít zpátky domů. Občas se neubráním, abych nevytáhl občanku, kde mám uvedené místo narození. Říkám, že už doma jsem.

2. To je otázka, na kterou nemůžu přesně odpovědět, protože v 93. roce jsem byl ještě dítě. Určitě jsem ale spolu s rozdělením přišel o kamarády a místo, které jsem považoval za domov.

3. V Čechách už žiju několik posledních let a stihl jsem toho dost navštívit. Stejně musím s nadsázkou říct, že Čechy jsou tak malé, že všechno nemůžete projít za celý život. Skoro v každé vesnici se dá najít něco zajímavého. Jednoznačně mám v srdci Český kras, kdo navštíví, pochopí, dále Prahu, je svůdně magická a mám tu svoji druhou rodinu, kterou jsem našel v podobě přátel, a také České Švýcarsko.

Kristína PaukováPR manažerka

1. Když se rozpadlo Československo, bylo mi 5 let, takže nemám moc vzpomínek na společný stát. Samozřejmě časem člověk zjistil a bylo mu líto, jak se rozhodnutí zrodilo a co pak, hlavně na Slovensku, následovalo. Ovšem dnes v době Evropské unie a Schengenu mám pocit, že se naše státy opět sblížily.

2.  Po společném hokejovém týmu. 

3. Těžko vybrat jenom jedno. Praha má své kouzlo a je to můj druhý domov, ale pak sednete na vlak a na každém rohu narazíte na historická města s úžasnou atmosférou, nádhernou přírodu a spoustu skvělých lidí.

Kateřina Josífkovápřekladatelka, tlumočnice a event manažerka

1. V současné situaci, kdy máme u nás plno Slováků, zvláště mladších, sympatických studujících a vzdělaných pracujících, i jejich hudby, jídla a kultury, mi to už líto být nemusí, protože jsme je vlastně tak úplně neztratili, ale oni stojí na vlastních nohou jako samostatný stát a rozhodují o sobě, což je dobře.

2. Viz výše - kontakt je bez problémů, a Moraváky mají Slováci navíc radši.

3. Nedostanu se tam tak často, jak bych ráda, ale nejlepší vzpomínky mám na lyžování v Tatrách jako dítě a trochu netypicky na Dům kultury Ružinov v Petržalce, kde jsem zažila plno skvělých hudebních akcí s přáteli.

Martin Jedličkamotoristický novinář

1. Není, naopak mi to připadá jako rozumné řešení, které pomohlo zabránit velkým rozbrojům mezi námi. Teď máme skvělý přátelský vztah. Také je zajímavé vidět, jak Slováci svobodně uplatňují svůj pohled na svět a v mnoha věcech se vydali jinou cestou než my. V lecčem nás i předběhli.

2. Jsem asi moc mladý, abych si něco konkrétního pamatoval. Vybavuji si jenom slovensky mluvící hlasatelky z televize a ty mi nijak nescházejí.

3. Několik měsíců jsem bydlel v Bratislavě a díky tomu má pro mě obrovské kouzlo. Jinak je na Slovensku plno krásných míst: Tatry, Prešov nebo Bardejov jsou místa, která by měl vidět každý Čech.

Zdeněk Polákinvestiční analytik

1. Není. Každý národ si nyní může o své přítomnosti i budoucnosti rozhodnout nezávisle, což vztahu Čechů a Slováků prospělo.

2. Společný stát jsem stihl zažít příliš krátce, byl jsem moc malý.

3. Nejraději mám Liptovský region, kraj pod Tatrami s velkým množstvím pozoruhodných míst. Například je tam Vlkolinec zapsaný na seznamu UNESCO.

Rozpad federace zhodnotili v půli prosince i Václav Klaus a Vladimír Mečiar:

Minářovo vystoupení z Milionu chvilek mě překvapilo, řekla Němcová

  • Nejčtenější

Zápach sava, kašel tuberáka i covidové prsty. Nemocní popsali nákazu

Hlavní příznaky nemoci covid-19 jsou podle ministerstva zdravotnictví dušnost či pocit ztíženého dýchání, suchý kašel a...

V Česku podlehl covidu první lékař, nakažených zdravotníků přibývá

Počty nakažených zdravotníků se stále zvyšují. Tabulky vydané Ústavem zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS)...

Prymula hrozí omezením rizikových akcí, zavřením barů od 22 hodin i škol

Uzavření středních škol a druhého stupně těch základních, posun zavírací doby barů a restaurací na 22 hodin místo...

Nebudu se hádat. Šmucler odešel uprostřed debaty s Flegrem o covidu

Podle evolučního biologa Jaroslava Flegra je potřeba šlápnout v covidové epidemii na brzdu. „Hrozí tisíce až...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kdo se před covidem chránil nejvíc, ten to odnesl jako první, řekl šéf Motola

Rozstřel Lidé, kteří se před nákazou covidem-19 chránili nejvíce, to odnesli jako první, prohlásil v Rozstřelu šéf Fakultní...

Nebezpečná místa Česka: pražské hlavní nádraží. Třicet let zde vládne podsvětí

Premium Reportéři MF DNES mapují místa, která podle statistik nejsou výjimečně nebezpečná. Ve skutečnosti jde o no-go zóny,...

Felák, flexit nebo chillovat. Slovník dnešní mládeže uvádí rodiče do rozpaků

Premium Ač to možná ani netušíte, nejspíš i kolem vás denně chodí shiperky, které flexí s teniskami nebo iPhonem, díky čemuž...

Už nebudu kandidovat, odejdu z politiky, říká exministr Adam Vojtěch

Premium Jsem odolný, ale už toho bylo hodně, vysvětluje svůj odchod exministr. Babiš ho podle něj trochu čekal. V rozhovoru pro...

  • Další z rubriky

Stále váháte, komu dát svůj hlas? V rozhodování pomůže volební kalkulačka

Chystáte se volit, ale stále ještě nevíte, kdo z politiků sdílí podobné názory a vize jako vy? Pomoci by vám mohla...

Zavře se většina středních škol. Nouzový stav chce Prymula od pondělí

Nouzový stav začne v pondělí a potrvá po vyhlášení vládou po dobu 30 dnů, oznámil v úterý ministr zdravotnictví Roman...

Koronavirus poškozuje srdce. Pacienti opět odkládají prevenci, říká kardiolog

U části pacientů pozitivních na koronavirus se potvrdilo, že virus poškodil kromě plic i jejich srdce. To může být...

V úterý zatím přibylo 910 případů covidu-19, nemocných je přes 33 tisíc lidí

Sledujeme online Počet potvrzených případů nemoci covid-19 se v úterý navýšil o 910 případů. V pondělí, kdy byl státní svátek,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Octavia za 3 500 korun: boj s krizí, chaos a riskantní sázka na superslevy

Octavia za 3 500 Kč měsíčně, Kodiaq za 4 899 Kč, Passat za něco málo přes 6 000 Kč… Ačkoli automobilkám docházejí...

Blíží se katastrofa, jež zastíní pandemii covidu-19, říká princ Charles

Britský princ Charles (71) vyzval v pondělí ke zlepšení boje proti klimatickým změnám, jejichž dopad podle něj zastíní...

Herec Petr Čtvrtníček se nakazil koronavirem, leží v nemocnici na JIP

Herec Petr Čtvrtníček (56) skončil kvůli covidu-19 v nemocnici. Minulý týden měl pozitivní testy, a když se mu...

Nebudu všem po rozchodu ukazovat, jaká jsem čičina, říká Mottlová

Muž roku 2016 Josef Kůrka (28) nedávno oznámil rozchod s herečkou a modelkou Barborou Mottlovou (33). Fitness trenér...

Čtvrtníček z nemocnice vtipkuje. Mluví o dýchání i pohlavní nemoci

Herec Petr Čtvrtníček (56) sice kvůli těžšímu průběhu covidu-19 musel do nemocnice, humor ho ovšem neopouští. Svým...