Reakce je pozitivní i u hospodských, říká autor návrhu zakázat kouření

  7:46aktualizováno  7:46
Krátkodobě poklesne tržba, ale dlouhodobě se obrat zvedne, hájí svůj návrh zakázat kouření v restauracích místopředseda poslanců ANO Radek Vondráček. „Pro mě je hospoda společenská záležitost. Tam nejde ani o ten alkohol, ani o ty cigarety, ale že se potkávají přátelé,“ řekl v rozhovoru pro iDNES.cz. Kouřit přestal loni.

Iniciátor zákazu kouření v restauracích Radek Vondráček, místopředseda poslaneckého klubu ANO, přiznal, že ještě loni sám také kouřil. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Jak jste dospěl k tomu, že navrhnete zákaz kouření v restauracích, podle vašeho návrhu „ve vnitřních prostorách společného stravování“?
To, že to navrhnu právě já, mě zpočátku nenapadlo. Ale to téma je ve společnosti už tak dlouho otevřené, tak dlouho se o tom mluví. Ještě jako nepolitika se mě ptali v rozhlase, jestli jsem pro nebo proti. Pak se na mě s tím obraceli voliči v době kampaně. Diskutoval jsem o tom i s lidmi ve svém okolí. Nejsem vyloženě zapřísáhlý bojovník proti kouření...

Jste nekuřák?
Jsem nekuřák, ale býval jsem takový společenský kuřák a nechal jsem toho až v prosinci. Jsem umírněný, ale tohle mi přijde jako rozumná volba. U mě to nezačalo nějakými velkými myšlenkami, ale tím, že když jsem šel někam do hospody, hned se musí vyprat ponožky. A když si chci dát někde plzeň a aby to bylo zároveň nekuřácké prostředí, tak je to problém.

Co vám řekli vaši známí, nebo když jste šel doma ve Zlínském kraji do hospody, na ten váš nový nápad se zákazem kouření v restauracích?
Pro mě je hospoda společenská záležitost. Tam nejde ani o ten alkohol, ani o ty cigarety, ale že se potkáváme přátelé. Mám i kamarády hospodské. A musím říct, že ta reakce byla pozitivní. I u těch hospodských. Samozřejmě jsme si to vyříkali, ale myslím, že jsem je přesvědčil. Zkušenosti ze zahraničí jsou takové, že krátkodobě poklesne tržba, ale dlouhodobě se ten obrat dokonce zvedne.

Zákaz kouření

Neřekl vám některý váš kamarád hospodský, že by musel tu hospodu zavřít?
Ne, ani jeden.

Podle vás tedy ten současný stav, kdy v hospodě mají být stavebně oddělené prostory pro kuřáky a nekuřáky, nevyhovuje?
Já jsem nezažil, že by to někde fungovalo stoprocentně. Jsou třeba i budovy, kde je jedno patro nekuřácké, ale patro pod tím se kouří a ten kouř se stejně rozšíří. Dokonalá vzduchotechnika možná existuje, ale nenarazíte na ni.

Možnost, aby vedle sebe existovaly čistě nekuřácké a naopak čistě kuřácké podniky, nepřipouštíte?
Teď je to na volbě hospodského. Ale dostáváme se na pole veřejného a soukromého zájmu. Jestli tedy máme takovou demokracii, že si každý dělá, co chce, nebo jestli má společnost zájem nějakým způsobem regulovat nejzávažnější otázky. Nemáme automobily, kde se můžete nebo nemusíte připásat. Prostě se ví, že to je nebezpečné a že se můžete zabít. A že kouření škodí, o tom snad nemusíme diskutovat. Kromě jednoho poslance, který mi řekl, že kouření je zdravé, jenom se to ještě neví.

Kdo vám to řekl? Někdo z poslaneckého klubu ANO?
Ne, ne. Ale on to myslel jako bonmot. To, že je to škodlivé, ví všichni. To, že v hospodách dělá i spousta nekuřáků, kteří tam tráví život a dýchají to, to se ví taky. Pak jsou tu nekuřáci, kteří do těch hospod chodí a dýchají to za ty kuřáky. Takže jde trochu i o signál, že kouření patří na okraj společnosti. Vím, že to pomůže. I kuřáci, kteří by chodili kouřit ven, budou mít menší frekvenci kouření. Pak bude nějaká skupina, které to nebude stát za to a přestanou kouřit. I kdyby takových lidí bylo jen deset, mělo by to smysl.

Co byste řekl argumentu těch, kteří ani nejsou zastánci kouření, ale říkají, že stát nemá zasahovat do soukromého podnikání?
O to jsem se teď v pondělí nejvíc pohádal v jedné hospodě. Je princip svobody a liberálnosti, ale potom je i princip veřejného zájmu a ten převažuje. Je osmnáct tisíc lidí, kteří ročně zemřou v důsledku kouření. Jestliže existuje možnost to číslo snížit, jsme povinni to udělat. V důsledku kouření umře daleko víc lidí, než na dopravní nehody. Je třeba s tím něco dělat.

Jeden ze čtenářů iDNES.cz do diskuse pod článkem o vašem návrhu, s nímž se ztotožnil poslanecký klub ANO, napsal, že teď jde o zákaz kouření, ale ještě pak někdo může zakázat tučná jídla, hranolky a nakonec stát nařídí, co máme jíst, co máme pít a jak se máme oblékat. Co byste mu odpověděl?
I tyto argumenty jsem si už vyslechl. Teď jde o trochu zdravého rozumu. Vždycky bude skupina, která by zakázala skoro všechno. Pozor, já k nim nepatřím, já patřím k liberálům. Ale ohledně této věci myslím už diskuse ve společnosti proběhla a drtivá většina lidí je pro. A jestli je demokracie, tak ta přece znamená, že se respektuje většinový názor.

Měl by stát zakázat kouření v restauracích?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 11. srpna 2014. Anketa je uzavřena.

Ano 1974
Ne 923

Říká se, že Češi jsou koumáci a dokáží si poradit i s takovými omezeními a zákazy. Co byste řekl tomu, kdyby hospodský sundal ceduli hospoda, nazval to privátní kuřácký klub s možností občerstvení a bude se tam chodit jako do klubu a kouřit se tam bude dál?
No, ale nebude se tam podávat alkohol. Já odpovím jinak. Nebudu se při prosazování nějaké dobré věci zaobírat českými „koumáky“. Samozřejmě ohlasy byly různé. Pozitivní, negativní i přisprostlé. I konstruktivní. Jeden hospodský mi řekl. Tak to zakažte, ale pomozte nám jinak. Postarejte se třeba o to, že ten alkohol tady čepuje kdekdo. A že to škodí hospodským, kteří splňují všechna kritéria a mají koncesi. A já mu řekl. Vidíte, to je rozumná řeč. Kouření je nemoderní, Evropa to zakazuje, nezůstaňme zpátky, ale máte pravdu, hospodským se těžko žije, zkusme to spojit s tím, že jim pomůžeme.

Na podzim jsou volby. Tímhle určitě přitáhnete pozornost. Mimochodem, vy sám na podzim kandidujete?
Kandiduji v Kroměříži. Pořád jsou nějaké volby. To by člověk nemohl dělat nic, kdyby pořád přemýšlel nad tím, jestli je to volební kampaň. Já jsem si to tak trochu slíbil, potěšil jsem tím i svoji manželku a to je důležitější než volební kampaň.

Když zákaz kouření projde, kdy by to mělo začít platit?
Dva měsíce po zveřejnění ve Sbírce zákonů.

Takže někdy během příštího roku?
Ano, bavíme se o měsících. Zatímco když se bavíme o chystaném vládním návrhu, tak by to taky mohlo být v letech.


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Po požáru na D1 se obnovuje provoz. Srážku s policií zachytila kamera

Dálnice D1 ve směru na Brno byla po večerní nehodě částečně zprůjezdněna, v opačném směru na Prahu je průjezdná v obou...

Rath doběhl čekající novináře. Místo Ruzyně nastoupil do vězení v Teplicích

Bývalý poslanec a někdejší středočeský hejtman David Rath v pondělí nastoupil do teplické věznice, aby si tam odpykal...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Ředitelku pardubické nemocnice odvolali kvůli případu postiženého novorozence

Představenstvo společnosti Nemocnice Pardubického kraje jednomyslně odvolalo ředitelku Pardubické a Chrudimské...

Vláda schválila návrh o českém předsednictví v EU, bude stát přes miliardu

České předsednictví v EU v druhé polovině roku 2022 by mělo stát zhruba 1,24 miliard korun, návrh schválila vláda. Pro...

Do Úhlavy se dostala nebezpečná látka, Plzeň zásobuje náhradní zdroj

Do řeky Úhlavy, která zásobuje Plzeň pitnou vodou, se dostala vysoce toxická chemická látka. Prostředek na impregnaci...

Premium

Jen je nechte, ať si hoří. Pro lesy to je přirozené, říká kybernetik

Požárů na Sibiři a v Amazonii se příroda bát nemusí, člověk ano. Tvrdí to kybernetik Pavel Vlk, který popisuje...

Najdete na iDNES.cz