Nekuřákům vstříc vycházejí stále častěji restaurace, ale třeba i huť

  9:23aktualizováno  9:23
Cigaretu? Tak tu si u nás nezapálíte. Podobný přístup volí stále víc restaurací či barů. V Moravskoslezském kraji přibývá míst, kde platí zákaz kouření. V budoucnu se mezi ně chce zařadit třeba i huť ArcelorMittal Ostrava.
Nekuřáckých restaurací přibývá. A zřejmě i nadále bude. „Odvíjí se od osvěty mezi lidma a od poptávky,“ říká předseda Unihostu Zdeněk Blinka. (Ilustrační foto)

Nekuřáckých restaurací přibývá. A zřejmě i nadále bude. „Odvíjí se od osvěty mezi lidma a od poptávky,“ říká předseda Unihostu Zdeněk Blinka. (Ilustrační foto) | foto: AP

Radim Bartoš má jasno. Ve své westernové restauraci na okraji Kopřivnice nikomu nedovolí zapálit si cigaretu.

„Kdo chce kouřit, může venku na verandě,“ říká majitel Bubla City Ranche. Sám je nekuřák, a proto v restauraci razí striktní zákaz cigaret. Podobný přístup volí stále častěji i další vlastníci restaurací, barů i hospod v kraji.

Třeba v Kopřivnici zástupci radnice třinácti z nich nedávno udělili certifikát a samolepku „nekuřácká provozovna“ a zároveň slíbili propagaci na městském webu.

Počet nekuřáckých restaurací stoupl nejméně o 20 procent

Podle Zdeňka Blinky, předsedy Sdružení podnikatelů v pohostinství, stravovacích a ubytovacích službách Unihost, podniků, kde platí zákaz kouření, přibývá. Odvíjí se to hlavně od poptávky, tedy od přání hostů.

„Díky osvětě zaměřené na nekuřáctví se podle mého názoru v posledních letech zvedl počet nekuřáckých restaurací minimálně o dvacet procent. Zhruba ve třetině všech stravovacích zařízení tak už dnes platí zákaz cigaret,“ uvedl Blinka.

Ještě menší prostor zapálit si přitom mají kuřáci v době oběda. Tehdy zákaz cigaret podle Blinky platí v devadesáti procentech podniků.

Týká se to třeba i známé restaurace U Rady v centru Ostravy. Její majitel Marián Bavlšík trochu překvapivě říká, že by uvítal, kdyby zákonodárci přijali legislativu úplně zakazující kouření v restauracích. „Aspoň by projednou skončily dohady mezi kuřáky a nekuřáky,“ podotkl Balvšík.

Podle předsedy Unihostu je trend směřující k nekuřáctví správný. „Nejsem ale pro náhlý striktní zákaz kouření. Mělo by se to odvíjet od vývoje poptávky, která zase souvisí s osvětou," konstatoval Blinka.

Cigarety vycházejí z módy, potvrdila i lékařka

Zda je restaurace kuřácká, nekuřácká nebo zda obsahuje oddělené prostory pro nekuřáky a kuřáky, to musí majitel dávat podle zákona najevo samolepkou na dveřích.

„Naprostá většina provozoven tento systém značení respektuje,“ sdělil Roman Letošník z krajské hygienické stanice, jejíž pracovníci kontrolují krom jiného i to, zda mají restaurace samolepku správně vylepenou a adekvátně tomu i upravené prostory.

Nejvíc problémů podle něj v minulosti bylo v obchodních centrech, která musí být nekuřácká, ale v tamních restauracích a barech se přesto kouřilo. „I tento stav se ale zlepšil,“ ujistil Letošník.

Cigarety vycházejí z módy. To potvrdila i lékařka Eva Ustyanovičová, která v Ostravě poskytuje poradnu pro odvykání kouření.

„Ten trend tady je, ale na druhou stranu třeba kurz pro odvykání kouření není úplně levná záležitost. Poměrně málo lidí se pro něj proto odhodlá,“ sdělila lékařka a prozradila, že například zaměstnanci huti ArcelorMittal Ostrava dostávají na zmíněný kurz finanční příspěvek.

Vedení huti usiluje o to, aby v budoucnu byly její provozy zcela nekuřácké.

„Naše dceřiná společnost ArcelorMittal Tubular Products Ostrava se nekuřáckou stane již od podzimu, huť ArcelorMittal Ostrava pak v průběhu příštího roku,“ uvedla mluvčí firmy Barbora Černá Dvořáková.

„Zdravotní následky kouření bývají často fatální, proto chceme našim zaměstnancům pomoci zbavit se tohoto zlozvyku,“ vysvětlil Tapas Rajderkar, generální ředitel ArcelorMittalu Ostrava.

Nejčtenější

Po zavedení QR kódů na popelnicích nosí lidé své odpadky k sousedům

Ilustrační snímek

S plánem snížit náklady na likvidaci odpadů přišla novojičínská radnice. Proto se v uplynulých měsících na všech...

Při nehodě čtyř aut v Orlové jedna žena zemřela, pět lidí je zraněných

Tragická nehoda si vyžádala jednu oběť a pět zraněných.

Jedna žena zemřela a dalších pět lidí se zranilo při ranní nehodě čtyř automobilů v Orlové na Karvinsku. Na...

Festival Colours of Ostrava zahájila kapela Buty, diskutovat přijel indián

V Ostravě začal 17. července 2019 mezinárodní hudební festival Colours of...

V Ostravě odpoledne odstartoval další ročník multižánrového hudebního festivalu Colours of Ostrava. Prvním koncertem na...

Muž po sexu usnul. Komplic ženy mezitím odnesl televizi, stravenky i kýtu

Ilustrační snímek

Seznámení s cizí ženou v jedné z ostravských restaurací vyšlo šestapadesátiletého muže draho. Poté, co spolu u něj doma...

Srnky spadly do čtyřmetrové skruže, hasiči je zachraňovali „bezpachově“

Hasiči zachránili dvě mladé srnky, které skončily ve Slezské Ostravě ve čtyři...

Hasiči v sobotu večer vyjížděli k nezvyklému zásahu. Zachraňovali dvě mladé srnky, které v Slezské Ostravě spadly do...

Další z rubriky

Srnky spadly do čtyřmetrové skruže, hasiči je zachraňovali „bezpachově“

Hasiči zachránili dvě mladé srnky, které skončily ve Slezské Ostravě ve čtyři...

Hasiči v sobotu večer vyjížděli k nezvyklému zásahu. Zachraňovali dvě mladé srnky, které v Slezské Ostravě spadly do...

Ostrava už ví, jak budou vypadat nové tramvaje, hledá pro ně pojmenování

Po Ostravě budou jezdit nové tramvaje.

Dopravní podnik představil podobu nových tramvají Škoda ForCity Smart, které se v Ostravě objeví na podzim příštího...

Manželé přepadali kurýry. Žena je zabavila, muž přiběhl s páčidlem

Zajištěné peníze a stravenky z lupu.

Policie na Novojičínsku dopadla manžele, kteří přepadávali řidiče zásilkových služeb. Plán byl jednoduchý: objednali si...

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.

Najdete na iDNES.cz