Daniel Kroupa, možný kandidát na šéfa Ústavu pro studium totalitních režimů.

Daniel Kroupa, možný kandidát na šéfa Ústavu pro studium totalitních režimů. | foto: Robert Zlatohlávek, MF DNES

Rozhádaný Ústav pro studium totality chce vést i exsenátor Kroupa

  • 18
Mezi kandidáty na šéfa Ústavu pro studium totalitních režimů se objevují nová jména. Jedním z nich je bývalý předseda Občanské demokratické aliance a někdejší senátor Daniel Kroupa. Dlouhé tahanice kolem ústavu pokračují trestním oznámením.

"Mnoho lidí se na mne obrátilo, takže to zvažuji. Do týdne se rozhodnu," říká Kroupa, který dnes vede katedru politologie na univerzitě v Ústí nad Labem.

Dalším možným kandidátem je známý advokát a obhájce disidentů Milan Hulík.

"Byl jsem osloven přáteli z disentu, mám kontakty na lidi z obou nepřátelských táborů," říká Hulík, který si právnické vzdělání doplnil studiem historie. Naráží na neutěšenou situaci v ústavu, v němž je po odvolání jeho zakladatele Pavla Žáčka chaos.

Hazdra zůstane ve funkci

U úterního jednání ÚSTR vyplynulo, že ředitelem ústavu zůstane Zdeněk Hazdra. Instituci tak povede až do půlky srpna, kdy nastoupí nový ředitel. Ten vzejde z výběrového řízení.

Žáčkův nástupce Jiří Pernes byl velmi rychle zbaven funkce kvůli údajnému plagiátorství a dočasný ředitel Zdeněk Hazdra čelí kritice za svou personální politiku.

Některým členům rady ústavu, která ředitele vybírá, se nelíbí, že Hazdra odvolal šéfa archivu bezpečnostních složek Ladislava Bukovszkého, a chtějí na dnešním jednání zvážit jeho další působení v čele ústavu. "Mé odvolání by stabilitě neprospělo, věřím, že se to nestane," říká Hazdra.

Archiv i ústav dospěl do fáze "naprostého rozkladu"

Situace se ještě více vyhrotila včera, kdy se ukázalo, že spory v ústavu bude muset řešit policie, či dokonce soud. Vedení archivu bezpečnostních složek totiž podalo trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli anonymním webovým stránkám, které útočí na odvolaného ředitele archivu.

O archivu i ústavu se na nich píše, že dospěly do fáze "naprostého rozkladu". Na stránkách jsou zveřejněny dokumenty včetně archiválií, které prý byly v archivu poškozeny. Stránky musel založit někdo, kdo má v archivu dobré kontakty.

Bukovszky zase v pondělí podal žalobu na odvolaného ředitele ústavu Jiřího Pernese. "Vše začalo tím, že pan Pernes sepsal nepravdivé argumenty proti mně. Profesně mě to poškodilo, jsem členem správní rady Ústavu paměti národa v Bratislavě," řekl Bukovszky, který dříve s Jánem Langošem zakládal podobný archiv na Slovensku.

Jiří Pernes nebyl v pondělí k zastižení ani na mobilu, ani v ústavu, kde i po odvolání z funkce stále pracuje.

Ačkoli se objevují hlasy, že zmatky zmítaný ústav a archiv by bylo dobré zrušit, politikové rodící se koalice jej nejspíš podpoří. "Určitě neplánujeme jeho zrušení," říká například Karolína Peake z Věcí veřejných. Uklidnění nejspíš může přinést až volba nového ředitele. Uzávěrka přihlášek je 12. července.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video