Změny ve vydávání řidičáků lidi matou. Koncem roku budou na úřadech fronty

  17:40aktualizováno  17:40
Čtvrt milionu Čechů musí ještě letos na úřad. Buď už jezdí s propadlým řidičákem, nebo jim skončí platnost do konce roku. Číslo je to vysoké, takže hrozí, že se na radnicích vytvoří fronty. Celkem letos musí podle ministerstva dopravy požádat o nové řidičské oprávnění 626 tisíc lidí a přesně 251 tisíc lidí to ještě neučinilo.
Řidičský průkaz (ilustrační foto)

Řidičský průkaz (ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

Za jízdu s neplatným řidičákem hrozí na místě pokuta dva tisíce korun a ve správním řízení ještě o pětistovku vyšší. Výměny mají letos skluz. Průměrně by mělo na radnice v celé zemi každý měsíc vyrazit padesát tisíc řidičů a mělo by jich zbývat jenom něco kolem sto padesáti tisíc. Zvláště když o Vánocích bude na úřadech zavřeno. Řidičák platí deset let, takže letos se vyměňují doklady z roku 2008. 

„Výměna dokladu je zdarma a je možné o ni požádat už tři měsíce před vypršením platnosti,“ upozorňuje ministr dopravy Dan Ťok (ANO). Od 1. července nemusejí žadatelé povinně do místa svého trvalého bydliště, ale stačí zajít na kteroukoli „obec s rozšířenou působností“. Zároveň už není nutné nosit si vlastní pasovou fotku. Úředníci každého sami vyfotografují. 

Téměř 300 tisíc lidí má propadlý řidičák, výměna je přitom zdarma

Jenže došlo zároveň k jednomu velkému nedorozumění. A to se zrovna týká mimo jiné třeba Prahy, Brna a dalších velkých měst rozdělených do obvodů. 

V hlavním městě Pražanům i ostatním zbývá pořád jen jedno centrální pracoviště na Vyšehradě. V Brně funguje zase jen jediná „hala řidičských průkazů“ v Kounicově ulici. Lidé si však zprávu o „rozvolnění“ u řidičáků vyložili po svém a během prázdnin obléhali obvodní radnice – Prahu 5, Prahu 8, Prahu 10 a další. Logiku by to i dávalo, protože taková Praha 4 s více než sto tisíci obyvatel je větší než drtivá většina okresních měst, a řidičáky přesto nevydává. Na úřad však vyrazili marně a úředníci je posílali pryč.

„Stejně jako já se takto spletly stovky lidí,“ říká jeden ze čtenářů, který na problém upozornil. Praha se na to rozhodla reagovat. „Úřady městských částí však nejsou obce s rozšířenou působností a řidičáky vydávat nemohou. Magistrátní pracoviště pro výměnu řidičáků budeme ale postupně rozšiřovat. Půjde o Břevnov, Bohdalec, Jarov, Prosek a další,“ vysvětluje náměstek primátorky pro dopravu Petr Dolínek. 

Fronty v Brodě

Novinka ve vyřizování řidičáků má ještě jeden důsledek. Některé malé městské úřady najednou navštívily stovky žadatelů odjinud a radnice nestíhaly. Týká se to hlavně menších měst blízko Prahy. Největší podíl „zákazníků“ odjinud měla radnice v Českém Brodě, kam v srpnu dorazilo 253 žadatelů a z toho 108 mělo bydliště mimo brodský obvod. Na druhém místě skončily Kralupy na Mělnicku.

„Město leží blízko Prahy a jsme rekreační chalupářskou oblastí. Lidé sem jezdí, protože byli zvyklí, že tu bylo na úřadě volno,“ říká starosta Českého Brodu Jakub Nekolný. Jenže volno už u přepážek není. „Máme sice rezervační systém, ale stejně se tvoří fronty. Bylo by prima, kdybychom měli o přepážku víc. To ale vyžaduje investice a další věc je, že sehnat lidi na tu agendu není vůbec jednoduché,“ doplnil Nekolný. 

Technicky zajišťuje pro ministerstvo dopravy přepážky na výměnu řidičáků státní firma CENDIS. Zástupce ředitele firmy CENDIS Jan Paroubek už před létem nabízel, že tam, kde budou fronty, zapojí okamžitě další pracovní místo. „Pokud obec zjistí, že potřebuje navýšit počet přepážek, může se na nás obrátit. Obrátily se na nás celkem tři radnice – Brno, Plzeň a Tábor,“ uvedl. 

Vláda navrhuje řidičáky na zkoušku, pražské autoškoly nápad vítají

Trvá na tom, že nástup nové služby neprovázely žádné technické komplikace. „Je mi to až blbé říci, ale nestěžuje si nikdo. Mám i telefonické reakce, že jsou všichni spokojeni. Vyměňovali jsme jen jeden reklamovaný podpisový tablet,“ dodal Paroubek. 

V reakci na nával v Českém Brodě Paroubek poznamenal, že na výměnách řidičáků obce docela slušně vydělávají, jelikož administrativní poplatky jim zůstanou. Třeba jen expresní výroba průkazu do pěti dnů, pokud ho někdo potřebuje, stojí 700 korun. „Je na starostech, jak peníze využijí. Ale snadno mohou investovat do dalších úředníků, kteří si na sebe určitě vydělají,“ míní Paroubek.

Každý osmý žádá mimo domov

Pro každého osmého Čecha je pohodlnější zažádat o řidičák jinde, než kde bydlí. V srpnu si nechalo vystavit nový průkaz 85 tisíc lidí a z toho 10 tisíc zamířilo jinam než do svého domova. Statistiky naopak podrobně popisují i počty lidí, kteří si ještě letos musejí řidičák vyměnit. Nejvíc jich je ve věkové skupině mezi 41 až 50 lety (62 tisíc).

Vydávání řidičáků novým způsobem funguje zatím něco přes dva měsíce, ale není to poslední změna. Petr Dolínek, který je zároveň poslancem, už navrhuje zákon, který umožní žádat o řidičák přes internet. V první fázi by se tak proces zúžil na jednu návštěvu úřadu místo dvou. Časem by pak mohl nový doklad přijít žadateli poštou a návštěvy úřadů by odpadly úplně.

Kromě řidičáků nastala letos významná změna i u vydávání občanek. Konečně existuje možnost nechat si vyrobit občanku či pas do 24 hodin, pokud je člověk opravdu v nouzi. Zároveň se rozjíždí takzvaný „portál občana“ na internetu, kde jsou dostupné některé služby na dálku. Člověk jen musí vložit občanku do čtečky a identifikovat se.


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Nemocnice si kvůli rekondičnímu pobytu „šťouchla“ do Zemana, Ovčáček se zlobí

Nařčení z neetického chování, kterým by se měl zabývat ministr zdravotnictví, si od mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Premium

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson přijede s nehudební show. Získejte vstupenky zdarma

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson se předvede v poněkud netradiční roli. V rámci večera mluveného slova představí svou...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Chybí nenahraditelný lék na cukrovku. Dodávky se obnoví koncem měsíce

Nenahraditelný lék na cukrovku Glucophage XR zažívá na českém trhu další výpadek. Problém je podle Státního ústavu...

Bezdomovců v Česku je téměř 24 tisíc. Na ulici žijí i děti

Nejvíce lidí na ulici žije na severní Moravě, v Praze a Jihomoravském kraji. Mezi lidmi bez domova je daleko větší...

Mám nárok na pár dní odpočinku, řekl o svém pobytu v nemocnici Zeman

Prezident Miloš Zeman v pořadu Týden s prezidentem na TV Barrandov promluvil o svém zdravotním stavu a čtyřdenním...

Akademie věd předávala ceny. Ocenila historiky, popularizátory i filozofy

Ceny Akademie věd převzali ve čtvrtek autoři rozsáhlých publikací o Československu či vědec s neobvyklým výzkumem na...

Najdete na iDNES.cz