Česko bude postihovat skrytou reklamu na sociálních sítích. Vznikne i nový úřad

  0:08aktualizováno  0:08
Mladíci se natáčejí, jak v pytlících brambůrků nadšeně hledají bankovky, které tam jako promoakci schoval výrobce. Jinde na YouTube jejich kolega používá elektronickou cigaretu a z kouře vyfukuje kroužky. Skrytou reklamu dnes potkáte na Facebooku, Instagramu i dalších sociálních platformách. Zákon ji ale zakazuje a na kontrole by se měl podílet i nový úřad.

Na tento jev na sociálních sítích by si proto měla posvítit nová směrnice v čele s Radou pro rozhlasové a televizní vysílání, vyplývá z plánu ministerstev průmyslu a obchodu a kultury, která novou směrnici připravují.

Zatímco pro televizní stanici by to znamenalo rychlou pokutu, u stále vlivnějších youtuberů, kteří vytvářejí zábavná videa a kteří si dnes se stovkami tisíc fanoušků už s televizemi ve sledovanosti příliš nezadají, úřady takovou praxi ignorovaly.

Mnohé případy redakce zmapovala a teď chtějí zasáhnout i ministerští úředníci. Koneckonců s větší kontrolou počítá i nová směrnice EU, kterou musejí zákonodárci zapracovat do českých paragrafů.

Úřady zaspaly dobu

„Cílem je zajistit ochranu nezletilých a zajistit uplatňování základních pravidel týkajících se obchodních sdělení, která jsou platná pro audiovizuální mediální služby,“ uvedla za ministerstvo kultury mluvčí Ivana Awwadová.

Ministerstva připouštějí, že se snaží dohnat vývoj, který v minulých letech zásadně změnil, jak se k lidem videoreklama dostává.

„V posledních letech prošel trh audiovizuálních mediálních služeb mnohými změnami, na které je třeba reagovat. V současné době již existují dobře zavedení noví účastníci trhu, včetně poskytovatelů služeb videa na vyžádání a platforem pro sdílení videonahrávek,“ uvedla Miluše Trefancová z tiskového odboru ministerstva průmyslu a obchodu, které se na nových zákonech podílí.

Alkohol je fajn, říkají dětem na Instagramu. Úřady případy řešit nestíhají

I doteď sice teoreticky mohla dohlížet na videa na YouTube či Facebooku Rada pro rozhlasové a televizní vysílání, která trestá porušování zákona v případě televize. Už před lety si ale sama určila, že jí to nepřísluší.

A to i proto, že dosáhne pouze na subjekty sídlící v Česku. A to právě třeba YouTube není, sídlí totiž v USA. „Videa na stránky umisťují sami uživatelé. YouTube jako provozovatel serveru za ně nenese redakční odpovědnost,“ vymlouval se navíc před časem předseda Rady Ivan Krejčí.

Potíž je, že jednotliví uživatelé v případě některých přešlapů, které redakce iDNES.cz v minulosti identifikovala, mají obrovskou sledovanost. Například dvojici mladíků, kteří vystupují pod přezdívkou TVTwixx, sleduje na YouTube tři čtvrtě milionu lidí, řada z nich nezletilých. A redakce už popsala, jak ve videích propagují hazard a slibují rychlý výdělek peněz. Jenže šlo o sázkovou kancelář, která v Česku nemá licenci. Tím dost pravděpodobně porušují hned několik zákonů.

Jak fungují influenceři. Přípravou fotky stráví i měsíce, smlouvy neřeší

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání teď dostane explicitně nařízeno takové případy řešit. Součástí nových pravidel přitom budou i sankce pro ty, kteří se jimi řídit odmítnou. Jaké, to ministerstvo zatím není schopné říct.

V tom, na koho se obracet, to budou mít jednodušší i stěžovatelé. Ti dnes často nevědí, že na reklamu na sociálních sítích dohlíží krajské živnostenské úřady, a obrací se právě na Radu, která je obratem odmítá.

„V letošním roce se jednalo například o stížnost, kdy se při sledování pořadů pro děti objevovala cílená reklama s nevhodným obsahem, například propagace filmů, které jsou pro diváky do 12 let nevhodné,“ podotkl Krejčí s tím, že pisatele Rada upozornila na to, že jí dotaz nepřísluší. To by se právě s novou směrnicí mohlo změnit.

Videa ano, fotky ne

Reforma má háček. Postihy se totiž dotknou videí a reklam u nich. Paradoxně se netýkají fotografií. Redakce iDNES.cz popsala i četné podivnosti na sociální síti Instagramu, kde vlivní zveřejňují spíše snímky. A jen kvůli tomu, že se obrázky nehýbají, zůstane dohled na krajských živnostenských úřadech, které si ale se svou povinností mnohdy nevědí rady. I když ji podle zákona o regulaci reklamy mají na starosti.

Výjimkou je reklama například na léčiva a další oblasti, na které dohlíží specializované úřady. Jenže ani ty, ani živnostenské úřady však reklamu na webu samy aktivně nekontrolují a spoléhají se pouze na podněty veřejnosti. I proto například většina živnostenských úřadů do dnešního dne žádný podobný případ dle informací iDNES.cz neřešila.

Z celkem čtrnácti podnětů od veřejnosti se po republice do správního řízení dostaly jen dva případy. V jediném padla finanční pokuta 5 tisíc korun, druhý zatím nebyl uzavřen. Risk se tak instagramovým celebritám vyplatí. Za jedinou reklamu, kterou vloží do svých příspěvků, dostanou od výrobců i několik desítek tisíc korun. Podle Trefancové se ale další regulace reklamy na sociálních sítích nechystá.

Vznikne speciální úřad

Ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO) nevyloučil, že by se to v budoucnu mohlo změnit a že by mohl vzniknout speciální úřad. „S přihlédnutím ke specifičnosti internetu jako komunikačního média nevylučuji přínosnost svěření celého dozoru nad reklamou na tomto komunikačním médiu specializovanému úřadu,“ uvedl.


  • Nejčtenější

Policie na jihovýchodě Anglie našla v nákladním voze 39 mrtvých

Britská police našla v hrabství Essex na jihovýchodě Anglie v nákladním automobilu 39 mrtvých lidí. Řidiče kamionu...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Na hranicích s Českem řádí vrhač větví, Němci nabízejí za pomoc tisíce eur

Tři tisíce eur nabízejí saští policisté za informace, které povedou k dopadení takzvaného vrhače větví. Už více než...

Johnson neprosadil dohodu s EU. Pak si řekl i neřekl o odklad brexitu

Dolní komora britského parlamentu na sobotním mimořádném zasedání neschválila návrh dohody o brexitu. Vláda premiéra...

Pusťte mě ven, volal mrtvý muž z hrobu. Pozůstalí se jen smáli

Pohřeb irského vojáka Shaye Bradleyho byl v mnoha ohledech velmi neobvyklý. Po umístění rakve se z hrobu začal ozývat...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Dějiny čtvrcení v Praze. Nejděsivější případy rozřezaných těl

Děsivé kriminální případy. O těchto čtyřech vraždách mluvila celá republika. Brutální a hrůzostrašné „kouskování“...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Exministr dopravy Bárta nedostane 20 milionů. Promlčeno, vzkázal mu soud

Někdejší ministr dopravy Vít Bárta nedostane od státu 20 milionů, kterých se domáhal jako nemajetkové újmy za své...

VIDEO: Tuny dřeva se nesly vzduchem, jeřáb vyzvedl nový kus vrcholu věže

Zhruba devět a půl tuny váží mohutná dřevěná konstrukce, kterou na olomouckém Horním náměstí vynesl jeřáb na radniční...

Premium

Odmítnete očkování svého dítěte? Hrozí vám úhrada drahé léčby

Rodiče, kteří brání povinnému očkování svých dětí, ponesou odpovědnost. Pokud se dítě nakazí, budou muset za léčení...

Vražedkyni propuštěnou kvůli těhotenství stíhá policie za křivé obvinění

Policisté v Lomnici nad Popelkou v úterý zadrželi odsouzenou vražedkyni Petru Janákovou, nyní Novou, která byla letos v...

Najdete na iDNES.cz