David Rath uspěl až ve druhé volbě.

David Rath uspěl až ve druhé volbě. | foto: David Port, MF DNES

Rath prošel jako šéf výboru až napodruhé

  • 75
Sněmovna potvrdila ve funkcích všechny předsedy výborů, které poslanci navrhli. Exministr zdravotnictví David Rath byl přitom do čela zdravotního výboru zvolen až ve druhé volbě. ČSSD po první pohrozila, že pokud Rath funkci nedostane, zablokuje zvolení všech ostatních předsedů.

Přejít na speciál Topolánek na cestě za důvěrou

ČTĚTE TAKÉ:
ODS nechce Ratha v čele zdravotního výboru
Poslanci si dělí funkce. S penězi si polepší všichni

Dolní komora bude sestávat z 18 výborů. Šest jich povedou občanští demokraté, šest sociální demokraté, dva budou mít komunisté a po jednom lidovci a zelení.

Volební výbor zůstane nenaplněn, organizačnímu výboru ze zákona předsedá šéf Sněmovny Miloslav Vlček.

Všichni navržení předsedové získali při hlasování drtivou většinu hlasů. Výjimkou byl jen bývalý ministr zdravotnictví David Rath navržený na šéfa zdravotního výboru. Nakonec ale získal 102 hlasy, proti jeho zvolení bylo 76 poslanců.

Pro Ratha hlasovali poslanci ČSSD, KSČM, Strany zelených a lidovec Cyril Svoboda. U komunistů se hlasování zdržel bývalý předseda strany Miroslav Grebeníček.

Po hlasování Sněmovna schůzi přerušila. Pokračovat bude v pátek, kdy by měla mimo jiné projednat harmonogram jednání o státním rozpočtu na příští rok.

V pátek se zároveň uskuteční i řádná schůze Poslanecké sněmovny, kdy už poslance čekají první čtení novel zákonů. Posoudit by měli například změny ve spotřebních daních, odklad služebního zákona či změny v nemocenské.

Rath prošel až ve druhé volbě
Redakce iDNES.cz jako první přinesla zprávu o tom, že s Davidem Rathem v čele zdravotního výboru zásadně nesouhlasí představitelé ODS. Ti už v úterý prohlásili, že podpoří kteréhokoli jiného sociálního demokrata, jenom ne Ratha. - více zde

V první tajné volbě získal Rath hlasy s největší pravděpodobností pouze od levice - 9 z 18, právě tolik mají ve výboru poslanci ČSSD a KSČM. Exministr proto neprošel.

Sociální demokraté reagovali prohlášením, že to považují za celkové porušení dohod. Bohuslav Sobotka řekl, že pokud nebude David Rath do čela sněmovního výboru zvolen ani napodruhé, neschválí ČSSD ostatní už zvolené předsedy výborů.

Druhá tajná volba už exministrovi post v čele zdravotního výboru zajistila. Získal 10 hlasů z 18.

Ve Sněmovně platí dohoda
Sněmovna má teď celkem 18 výborů, tedy víc, než v uplynulém volebním období. Poslanci ale chtějí ušetřit peníze, a proto rozhodli, že omezí počty odborných sněmovních podvýborů. Jeden výbor může mít maximálně tři.

V dolní komoře byla uzavřena dohoda nejen o rozdělení sněmovních výborů, ale také dohoda o obsazení jednotlivých míst v jejich vedení. Poslanci je volili tak, aby v něm byli vždy dva občanští demokraté, dva sociální demokraté, jeden komunista a jeden poslanec KDU-ČSL nebo Strany zelených.

Pouze u petičního výboru je ve vedení vždy jen jeden zástupce z každé sněmovní strany.

Rozpočtový výbor povede Sobotka
Předsedou rozpočtového výboru se stal bývalý sociálně-demokratický ministr financí Bohuslav Sobotka. Hlasovalo pro něj 18 z 20 hlasujících poslanců. Hladce byl zvolen i občanský demokrat Oldřich Vojíř, který bude šéfem hospodářského výboru.

Předsedou zemědělského výboru zvolili poslanci Jiřího Papeže z ODS. Šéfem sněmovního sociální výboru bude bývalý ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach.

Petiční výbor povede komunistka Zuzka Bebarová - Rujbrová. Občanský demokrat Tom Zajíček se postaví do čela výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj. Předsedou ústavně-právního výboru zvolili poslanci Marka Bendu a předsedou výboru pro Evropské záležitosti Ondřeje Lišku ze Strany zelených. Sněmovní výbor pro obranu povede Jan Vidím z ODS.

Šéfem kontrolního výboru bude Vladimír Koníček z KSČM, v čele bezpečnostního výboru zasedne bývalý ministr vnitra František Bublan, výbor pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu povede občanský demokrat Walter Bartoš. Šéfem výboru pro životní prostředí bude exministr Libor Ambrozek a předsedou výboru zahraničního Jan Hamáček z ČSSD. Mandátový a imunitní výbor povede sociální demokrat Miloslav Kala.

Funkce předsedy výboru přináší jisté výhody, jako je například vyšší plat či služební automobil. Poslanec bez funkce bere zhruba 54 500 korun měsíčně. Předsedovi klubu a výboru se plat zvyšuje o koeficient 0,44, což znamená, že jeho plat pak činí přes 78 000 korun.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video