Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Lyžování rozděluje. Havlíček chce areály otevřít, část Evropy je proti

  • 106
V pátek ráno jednala Rada vlády pro zdravotní rizika, hlavním tématem byly sportovní aktivity, zejména otevření skiareálů. Provozovatelé a lyžaři by se tak mohli dozvědět, s čím mohou tuto sezonu počítat a jaká omezení je čekají. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček je pro otevření, naopak některé evropské státy volají po zákazu lyžování.

Již v pondělí jednali na ministerstvu průmyslu a obchodu hygienici a provozovatelé areálů. „Jednáme s hygieniky, během několika dní výsledky představíme. Inspirujeme se v Rakousku, Švýcarsku. V každém případě chceme, aby lidé mohli v zimě využívat lyžařských areálů, byť to bude, podobně jako u obchodu a restaurací v omezeném režimu, bude to náročnější na řízení front, počet návštěvníků či obslužné obchody,“ řekl MF DNES ministr Karel Havlíček.

Ministerstvo průmyslu a obchodu s Národní sportovní agenturou a dalšími experty pracují na balíčku opatření pro tuzemské skiareály, hotový by měl být podle ministra příští týden. Bude obsahovat pravidla pro provoz na lanovkách, ve frontách u vleků, půjčoven sportovního vybavení, ale také stravovacích zařízení na sjezdovkách. Podmínky fungování zimních areálů ale musí schválit ministerstvo zdravotnictví a epidemiologové.

Pravidla, jaká budou na sjezdovkách platit, se alespoň obrysově dají předvídat právě díky tomu, že se ministerstvo chce inspirovat v zahraničí. 

Vánoce budou jiné. Evropané je stráví v bublinách, nad lyžováním visí otazník

Evropa je však v otázce otevření lyžařských středisek rozdělená. Italský premiér Giuseppe Conte například prosazuje, aby se lyžování kvůli pandemii po celé Evropské unii zakázalo alespoň do 10. ledna. Návrh podpořil francouzský prezident Emmanuel Macron či německá vláda.

Itálie trvá na uzavření svých lyžařských areálů během vánočních a novoročních svátků. Regiony pak usilují o to, aby platila stejná pravidla pro lyžování v celých Alpách.

Bez dohody EU zavřeme hranice, hrozí Italové

V případě, že by se země na společných pravidlech nedohodly, představitelé regionů vyzvali vládu, aby uzavřela hranice. Kabinet zvažuje, že by státy, kde by bylo lyžování o Vánocích povoleno, zařadil na seznam rizikových zemí. Cestující z těchto oblastí, mezi kterými je v současnosti také Česká republika, se musí prokázat při příjezdu do Itálie negativním testem či nastoupit karanténu.

Itálie upravuje pravidla pro lyžování. Chce dohodu v celých Alpách

Na největší odpor iniciativa zatím narazila v Rakousku. Koordinovaný evropský přístup ve středu odmítl rakouský kancléř Sebastian Kurz.

Také švýcarské úřady trvají na konání hlavní lyžařské sezony i přes pandemii. Švýcarsko, které je jedinou zemí v Alpách, kde je možné v současnosti lyžovat, není členem Evropské unie a pravidla pro provoz zimních areálů navíc nestanovuje centrální vláda, ale jednotlivé kantony.

V tamních střediscích jsou povinné všude roušky, nejen v uzavřených kabinách lanovek, ale i při čekání na vlek či lanovku. Výjimku tvoří sjezdovky, aby se lidé mohli nadýchat čerstvého vzduchu. Na dodržování pravidel dohlížejí policisté. Zaměstnanci lanovek nosí před obličejem plastové ochranné štíty.

Také v Rakousku či Itálii musí mít na lanovce všichni nasazenou roušku, protože jde o dopravní prostředek. Před turnikety musí dodržovat odstup alespoň dva metry. Podobná pravidla platí i pro lyžařské školy, kde smí být nejvýše deset lidí. Se stejným návrhem podle zjištění MF DNES přišla i Asociace horských středisek.

Česká republika se nyní nachází ve 4. stupni systému PES, což znamená, že jsou uzavřena všechna vnitřní sportoviště. Sportovat lze nyní pouze venku, a to maximálně do 6 osob.

Podle vicepremiéra Jana Hamáčka měla vládní Rada pro zdravotní rizika probrat návrh na úpravu systému PES pro sportovní aktivity. Hamáček tvrdí, že není vhodné systém měnit, protože by tak byla narušena jeho přehlednost.

Systém PES čekají změny. Bude zvláštní tabulka pro sport a další odvětví

Rada pro zdravotní rizika, které předsedá premiér Andrej Babiš, má mimo jiné dohlížet na systém takzvané chytré karantény. Poradní orgán má poté sloužit i pro jiné hrozby, než je nynější koronavirová epidemie.

Místopředsedy rady jsou ministři zdravotnictví Jan Blatný a vnitra Jan Hamáček. V radě jsou dále ministr obrany Lubomír Metnar, dva vládní zmocněnci - pro informační technologie a digitalizaci Vladimír Dzurilla a pro vědu a výzkum ve zdravotnictví Ondřej Slabý, místopředseda Rady Asociace krajů Jiří Běhounek a náměstek ředitele Všeobecné zdravotní pojišťovny David Šmehlík.

Omezili byste kvůli pandemii letošní zimní sezonu na horách?

celkem hlasů: 7593
Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 neděle 6. prosince 2020. Anketa je uzavřena.
,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video