VIDEO: Koupili jsme nebezpečné petardy. V redakci zasahovalo komando

  10:57aktualizováno  10:57
Pyrotechnika, která nedávno šestnáctiletému mladíkovi v Rakousku utrhla prsty, spadala do kategorie F4. Tu přitom mohou kupovat a odpalovat jen odborníci s osvědčením. Reportér iDNES.tv vyzkoušel, zda může F4 koupit i amatér. Bez problému se mu to podařilo hned v prvním obchodě, kam zašel.

SMLSALOVINY aneb jak žít a přežít

Sledovat další díly na iDNES.tv

Vyrážíme s kameramanem do pražské Libuše. Se skrytou kamerou zkusíme pořídit pyrotechniku F4 v obchodě naproti tržnici SAPA, tedy v místě, kde přesně před rokem celníci provedli razii a zjistili, že se tam prodávají nebezpečné dělbuchy lidem bez osvědčení.

Průzkum

Pyrotechnika neodmyslitelně patří k oslavám Nového roku. Každoročně ji ale kupuje pouze 17% Čechů. S volným prodejem zábavní pyrotechniky nesouhlasí téměř tři čtvrtiny lidí. Datum spotřeby u ní kontroluje každý třetí. Nejčastěji ji lidé shánějí v kamenných obchodech, které se přímo na prodej pyrotechniky nespecializují, uvedla agentura Nielsen Admosphere.

Poté, co vcházíme do obchodu, se nás ujímá jeden z vietnamských prodejců. Říkám, že bych chtěl to nejlepší, co tu má. Následně mi ukazuje krabici za osm tisíc a rovnou nabízí slevu. Vidím ale, že na bedně není označení F4, tudíž o ni nemám zájem.

Procházíme regály a vždy se nenápadně dívám na strany krabic na kategorie. Většinou to jsou F2 a F3, vypadá to, že F4 v obchodě vůbec nenabízí. „To je vysoký, barevný. Sleva, jeden nechat za litr, můžu,“ říká mi obchodník a podává mi bednu. Takto to zkouší ještě několikrát.

Děláme, že se rozhodujeme, ale pak se loučíme a odcházíme s nepořízenou. Následně vidím před obchodem palety s vyskládanými krabicemi. Jedna z nich je červená a má na sobě lištu Dračí ocas. Zespodu je napsáno F4 a také upozornění, že mohou používat pouze osoby odborné způsobilosti pro kategorii F4.

„Můžu se podívat tady na tuhle?“ ptám se obchodníka. „Můžeš! To je samý rány. Bum bum bum bum,“ říká mi a zároveň nám po naskenování QR kódu pouští video, kde je vidět, co dračí ocas umí. Ozývají se tisíce ran, video mi připomíná válku.

Bereme. A aby to nebylo nápadné, že najednou místo hezkých barevných ohňostrojů chceme jen rány, přikupujeme i jednu bednu F3.

Prodejce po mně vůbec nechce občanský průkaz, natož nějaké osvědčení, že jsem prošel školením a mohu kupovat F4. Ostatně nedává mi ani účet, peníze si přebírá venku.

Mluvčí ČOI: Když krabici držíte, riskujete

Následně jedeme i s pyrotechnikou do sídla České obchodní inspekce (ČOI). Když mě mluvčí Jiří Fröhlich vidí, jak držím dračí ocas, je v jeho očích znát strach. „Vůbec s tím do budovy nechoďte,“ varuje nás. Když mu navíc říkáme, že dělobuchy mají vystavené venku, děsí se ještě víc.

„U pyrotechniky, která je vlhká, hrozí stejně jako u uhlí samovznícení. Nebo když ji budete zapalovat, tak předčasná detonace. S ohledem na bezpečnost musí být rozhodně v suchu. V tomto počasí, kdy prší a je vlhko, samovznícení hrozí. Takže tím, že ji držíte, riskujete,“ říká mi.

Raději ji tedy odkládám stranou. „Pokud nemáte odbornou způsobilost, nejste odpalovačem ohňostrojů, tak vám ji rozhodně prodat nesmí. Porušili zákon, to zcela jistě. Pyrotechnika je jasně označená kategorií F4 a vůbec nemá co dělat v rukou osob, které nemají odbornou způsobilost. Prodávající musí při prodeji ověřit, zda kupující má odbornou způsobilost, a dokonce i prodávající ji musí mít,“ dodává Fröhlich.

Do redakce přijela desítka policistů, hasiči i záchranka

Odjíždíme do redakce a voláme mluvčímu pražské policie Tomáši Hulanovi, co máme s pyrotechnikou F4 dělat? Radí zavolat 158, ať pošlou někoho, kdo si ji odveze a zlikviduje.

Vytáčím tedy tísňovou linku. „My jsme v rámci reportáže sháněli nebezpečnou pyrotechniku a podařilo se nám ji sehnat, kategorii F4. Mluvčí nám poradil, ať zavoláme 158, abyste si ji odvezli, nebo s pyrotechnikem, aby ji zlikvidoval. Tak se chci zeptat, jestli je to možné?“ ptám se.

Fotogalerie

Muž na druhé straně odpovídá: „No tak asi jo. To tam musíme teda někoho poslat.“ V následujících minutách hovoru se ptá, kde jsme pyrotechniku pořídili, kde se nacházíme teď, kde se reportáž objeví... „Předám to na místní oddělení, oni tam přijedou za vámi,“ říká poté.

„A tušíte, jak dlouho trvá, než přijedou?“ ptám se. „To vám neřeknu. Běžte si pracovat v klidu a oni tam přijedou, jo?“ říká mi. Ani prý nemám s krabicí chodit ven, jen počkat v redakci, až policisté dorazí.

Proto mě překvapilo, že přibližně za 15 minut obsypaly Radlickou ulici, která vede před redakcí iDNES.cz, blikající vozy. Na recepci dorazila přibližně desítka policistů, pyrotechnik a taky hasiči a záchranka.

„Necháme pyrotechnika, ať to posoudí,“ říká velitel a ukazuje na krabice, které jsem přinesl. Následně ode mě další policisté zjišťují personálie a také, kde jsem pyrotechniku F4, která mi vůbec nemá přijít do rukou, pořídil.

„Čekali jsme vagon plný granátů“

Pyrotechnik následně konstatuje, že Dračí ocas sám o sobě, jak tu leží, nebezpečný není. „Jedná se o schválený výrobek pro prodej na český trh. Bohužel ale ne Vám, páč nemáte doklad. Co se týče vlhkosti, tyto věci se likvidují smáčením, takže vlhkost tomu sníží možnost použití, ale ne že by způsobila explozi,“ tlumočí pyrotechnikova slova velitel.

Překvapuje mě ale, proč přijelo tolik jednotek integrovaného záchranného systému. „Abych Vám vysvětlil, proč jsme tady v takovéto sestavě. Vy jste oznámil, že máte pyrotechniku a že jste v kancelářské budově. Připustil jste určitou formu nebezpečnosti té pyrotechniky. Pyrotechnik na to koukl a řekl, že se jedná o schválený výrobek pro prodej na český trh. Odvezeme to tedy k likvidaci. A rozpustíme hasiče a záchranku, protože evakuovat nebudeme. To jsme už zjistili, že to není takové, jak jsme si mysleli, že to bude, že tady máte vagon granátů,“ říká velitel.

Připadá mi, jako by muž na operačním středisku, kam jsem volal, pochopil situaci úplně jinak. Přitom já do telefonu jen říkal, ať si krabici odvezou. Například o možnosti samovznícení, o kterém mi řekl mluvčí ČOI, jsem vůbec nemluvil. A muž na lince také nezněl, že by situace byla dramatická, vždyť ještě řekl, ať si v klidu pracuju a že to předá na místní oddělení.

Velitel tedy rozpouští policisty, hasiče i záchranku. Policisté z místního oddělení Prahy 5 mě ale zvou do služebny k podání vysvětlení. Podle nich jsem chyboval.

PYROTECHNIK: Munice má magickou moc, ale zabíjí. Myslím na ni i na dovolené

„Správný postup by měl být takový, že když to koupíte, tak byste se měl s tou věcí neprodleně dostavit na nejbližší oddělení. Ne to vozit mezi lidi, ne do obydlené budovy, když víte, že to může samovznítit. Tady to trochu zavání všeobecným ohrožením z nedbalosti,“ říká mi policista.

A to samé mi pak sděluje inspektorka na služebně, kde jsem strávil hodinu popisem celé situace. Teď prý budou vypracovávat posudky, jak moc jsem ostatní ohrozil. A pak by podle ní rozhodl soud, zda jsem se dopustil trestného činu.

Ptám se, zda během toho, co sedím na služebně, už někdo jel do Libuše prověřit prodejce, který neoprávněně prodává pyrotechniku lidem bez osvědčení. Inspektorka mi sděluje, že jelikož se to stalo v jiném obvodu, musí to předat policistům jiného oddělení.

Další den se od policejního mluvčího Tomáše Hulana dozvídám, že sama policie jít zkontrolovat prodejce nemůže. Musí tam vyrazit například v doprovodu báňského úřadu. Ale že můj podnět předali. Kontrolu naplánovali na 27. prosince.

Autor:

Sametová revoluce

Připomeňte si události, klíčové osobnosti a atmosféru roku 1989 ve speciálu 30 let svobody.


  • Nejčtenější

Pojď, cvaknem ho! Čeští řidiči kamionu si vyřizovali účty s německým autem

„Hele, von mě tady drží, vole. Pojď vole, cvaknem ho, vytáhnem ho a dáme mu přes držku!“ rozčiluje se český...

Z večeře kamarádem. Příběh přátelství tygra a kozla skončil smutně

Neuvěřitelný příběh o přátelství kozla Timura a sibiřského tygra Amura, který Rusko sledovalo od roku 2015, skončil....

Vládní daňový balíček prošel. Zvýší se zdanění alkoholu, tabáku i hazardu

Vládě ANO a ČSSD se s pomocí komunistů podařilo ve Sněmovně prosadit daňový balíček, který bude znamenat zvýšení...

Přebraly jsme vaši roli, omlouvají se ženy mužům. Feministé nechápou

Video, na němž se ženy omlouvají mužům, zhlédlo za několik dní téměř čtyři sta tisíc lidí. „Videem jsme chtěli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Schváleno, učitelé dostanou osm procent. Nikdy tolik neměli, vzkázal Babiš

Růst platů učitelů v příštím roce schválila vláda. Do jeho základní, tarifní složky dostanou oproti letošku navíc 8...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Test celoročních pneumatik. Jak si vedou za sucha, za mokra a na sněhu

K celoročním pneumatikám výrobci přistupovali po dlouhá léta macešsky. Konečně se však vrátily do jejich přízně....

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

  • Další z rubriky

Připomeňte si události 17. listopadu 1989 minutu po minutě

Události 17. listopadu, které změnily československé dějiny, trvaly jen necelých osm hodin. Lidé v čele se studenty...

KVÍZ: Jste pamětník nebo znalec historie? Vyplňte si kvíz o 17. listopadu

Zásah bezpečnostních složek proti studentskému průvodu během 17. listopadu odstartoval události, které před 30 lety...

Nejtragičtější den na silnicích za dva a půl roku. V pondělí zemřelo 8 lidí

Pondělí bylo na tuzemských silnicích nejtragičtějším dnem za posledního dva a půl roku. Při dopravních nehodách zemřelo...

Privatizace byla nutná, shodli se v debatě expremiéři Nečas a Paroubek

Při příležitosti oslav 30. výročí Sametové revoluce pořádal Politologický klub Fakulty sociálních věd UK debatu...

SOUTĚŽ: Vyhrajte zábavnou stavebnici pro nejmenší LEGO® DUPLO® Tropický ostrov
SOUTĚŽ: Vyhrajte zábavnou stavebnici pro nejmenší LEGO® DUPLO® Tropický ostrov

Pojďte si s námi zasoutěžit a vyhrajte LEGO® DUPLO® Tropický ostrov. Veselé tvoření podporuje emoční vývoj i rozvoj jemné motoriky. Odpovězte na jednoduchou otázku a získejte krásnou stavebnici.

Najdete na iDNES.cz