Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

VIDEO: Koupili jsme nebezpečné petardy. V redakci zasahovalo komando

  10:57
Pyrotechnika, která nedávno šestnáctiletému mladíkovi v Rakousku utrhla prsty, spadala do kategorie F4. Tu přitom mohou kupovat a odpalovat jen odborníci s osvědčením. Reportér iDNES.tv vyzkoušel, zda může F4 koupit i amatér. Bez problému se mu to podařilo hned v prvním obchodě, kam zašel.

SMLSALOVINY aneb jak žít a přežít

Sledovat další díly na iDNES.tv

Vyrážíme s kameramanem do pražské Libuše. Se skrytou kamerou zkusíme pořídit pyrotechniku F4 v obchodě naproti tržnici SAPA, tedy v místě, kde přesně před rokem celníci provedli razii a zjistili, že se tam prodávají nebezpečné dělbuchy lidem bez osvědčení.

Průzkum

Pyrotechnika neodmyslitelně patří k oslavám Nového roku. Každoročně ji ale kupuje pouze 17% Čechů. S volným prodejem zábavní pyrotechniky nesouhlasí téměř tři čtvrtiny lidí. Datum spotřeby u ní kontroluje každý třetí. Nejčastěji ji lidé shánějí v kamenných obchodech, které se přímo na prodej pyrotechniky nespecializují, uvedla agentura Nielsen Admosphere.

Poté, co vcházíme do obchodu, se nás ujímá jeden z vietnamských prodejců. Říkám, že bych chtěl to nejlepší, co tu má. Následně mi ukazuje krabici za osm tisíc a rovnou nabízí slevu. Vidím ale, že na bedně není označení F4, tudíž o ni nemám zájem.

Procházíme regály a vždy se nenápadně dívám na strany krabic na kategorie. Většinou to jsou F2 a F3, vypadá to, že F4 v obchodě vůbec nenabízí. „To je vysoký, barevný. Sleva, jeden nechat za litr, můžu,“ říká mi obchodník a podává mi bednu. Takto to zkouší ještě několikrát.

Děláme, že se rozhodujeme, ale pak se loučíme a odcházíme s nepořízenou. Následně vidím před obchodem palety s vyskládanými krabicemi. Jedna z nich je červená a má na sobě lištu Dračí ocas. Zespodu je napsáno F4 a také upozornění, že mohou používat pouze osoby odborné způsobilosti pro kategorii F4.

„Můžu se podívat tady na tuhle?“ ptám se obchodníka. „Můžeš! To je samý rány. Bum bum bum bum,“ říká mi a zároveň nám po naskenování QR kódu pouští video, kde je vidět, co dračí ocas umí. Ozývají se tisíce ran, video mi připomíná válku.

Bereme. A aby to nebylo nápadné, že najednou místo hezkých barevných ohňostrojů chceme jen rány, přikupujeme i jednu bednu F3.

Prodejce po mně vůbec nechce občanský průkaz, natož nějaké osvědčení, že jsem prošel školením a mohu kupovat F4. Ostatně nedává mi ani účet, peníze si přebírá venku.

Mluvčí ČOI: Když krabici držíte, riskujete

Následně jedeme i s pyrotechnikou do sídla České obchodní inspekce (ČOI). Když mě mluvčí Jiří Fröhlich vidí, jak držím dračí ocas, je v jeho očích znát strach. „Vůbec s tím do budovy nechoďte,“ varuje nás. Když mu navíc říkáme, že dělobuchy mají vystavené venku, děsí se ještě víc.

„U pyrotechniky, která je vlhká, hrozí stejně jako u uhlí samovznícení. Nebo když ji budete zapalovat, tak předčasná detonace. S ohledem na bezpečnost musí být rozhodně v suchu. V tomto počasí, kdy prší a je vlhko, samovznícení hrozí. Takže tím, že ji držíte, riskujete,“ říká mi.

Raději ji tedy odkládám stranou. „Pokud nemáte odbornou způsobilost, nejste odpalovačem ohňostrojů, tak vám ji rozhodně prodat nesmí. Porušili zákon, to zcela jistě. Pyrotechnika je jasně označená kategorií F4 a vůbec nemá co dělat v rukou osob, které nemají odbornou způsobilost. Prodávající musí při prodeji ověřit, zda kupující má odbornou způsobilost, a dokonce i prodávající ji musí mít,“ dodává Fröhlich.

Do redakce přijela desítka policistů, hasiči i záchranka

Odjíždíme do redakce a voláme mluvčímu pražské policie Tomáši Hulanovi, co máme s pyrotechnikou F4 dělat? Radí zavolat 158, ať pošlou někoho, kdo si ji odveze a zlikviduje.

Vytáčím tedy tísňovou linku. „My jsme v rámci reportáže sháněli nebezpečnou pyrotechniku a podařilo se nám ji sehnat, kategorii F4. Mluvčí nám poradil, ať zavoláme 158, abyste si ji odvezli, nebo s pyrotechnikem, aby ji zlikvidoval. Tak se chci zeptat, jestli je to možné?“ ptám se.

Muž na druhé straně odpovídá: „No tak asi jo. To tam musíme teda někoho poslat.“ V následujících minutách hovoru se ptá, kde jsme pyrotechniku pořídili, kde se nacházíme teď, kde se reportáž objeví... „Předám to na místní oddělení, oni tam přijedou za vámi,“ říká poté.

„A tušíte, jak dlouho trvá, než přijedou?“ ptám se. „To vám neřeknu. Běžte si pracovat v klidu a oni tam přijedou, jo?“ říká mi. Ani prý nemám s krabicí chodit ven, jen počkat v redakci, až policisté dorazí.

Proto mě překvapilo, že přibližně za 15 minut obsypaly Radlickou ulici, která vede před redakcí iDNES.cz, blikající vozy. Na recepci dorazila přibližně desítka policistů, pyrotechnik a taky hasiči a záchranka.

„Necháme pyrotechnika, ať to posoudí,“ říká velitel a ukazuje na krabice, které jsem přinesl. Následně ode mě další policisté zjišťují personálie a také, kde jsem pyrotechniku F4, která mi vůbec nemá přijít do rukou, pořídil.

„Čekali jsme vagon plný granátů“

Pyrotechnik následně konstatuje, že Dračí ocas sám o sobě, jak tu leží, nebezpečný není. „Jedná se o schválený výrobek pro prodej na český trh. Bohužel ale ne Vám, páč nemáte doklad. Co se týče vlhkosti, tyto věci se likvidují smáčením, takže vlhkost tomu sníží možnost použití, ale ne že by způsobila explozi,“ tlumočí pyrotechnikova slova velitel.

Překvapuje mě ale, proč přijelo tolik jednotek integrovaného záchranného systému. „Abych Vám vysvětlil, proč jsme tady v takovéto sestavě. Vy jste oznámil, že máte pyrotechniku a že jste v kancelářské budově. Připustil jste určitou formu nebezpečnosti té pyrotechniky. Pyrotechnik na to koukl a řekl, že se jedná o schválený výrobek pro prodej na český trh. Odvezeme to tedy k likvidaci. A rozpustíme hasiče a záchranku, protože evakuovat nebudeme. To jsme už zjistili, že to není takové, jak jsme si mysleli, že to bude, že tady máte vagon granátů,“ říká velitel.

Připadá mi, jako by muž na operačním středisku, kam jsem volal, pochopil situaci úplně jinak. Přitom já do telefonu jen říkal, ať si krabici odvezou. Například o možnosti samovznícení, o kterém mi řekl mluvčí ČOI, jsem vůbec nemluvil. A muž na lince také nezněl, že by situace byla dramatická, vždyť ještě řekl, ať si v klidu pracuju a že to předá na místní oddělení.

Velitel tedy rozpouští policisty, hasiče i záchranku. Policisté z místního oddělení Prahy 5 mě ale zvou do služebny k podání vysvětlení. Podle nich jsem chyboval.

PYROTECHNIK: Munice má magickou moc, ale zabíjí. Myslím na ni i na dovolené

„Správný postup by měl být takový, že když to koupíte, tak byste se měl s tou věcí neprodleně dostavit na nejbližší oddělení. Ne to vozit mezi lidi, ne do obydlené budovy, když víte, že to může samovznítit. Tady to trochu zavání všeobecným ohrožením z nedbalosti,“ říká mi policista.

A to samé mi pak sděluje inspektorka na služebně, kde jsem strávil hodinu popisem celé situace. Teď prý budou vypracovávat posudky, jak moc jsem ostatní ohrozil. A pak by podle ní rozhodl soud, zda jsem se dopustil trestného činu.

Ptám se, zda během toho, co sedím na služebně, už někdo jel do Libuše prověřit prodejce, který neoprávněně prodává pyrotechniku lidem bez osvědčení. Inspektorka mi sděluje, že jelikož se to stalo v jiném obvodu, musí to předat policistům jiného oddělení.

Další den se od policejního mluvčího Tomáše Hulana dozvídám, že sama policie jít zkontrolovat prodejce nemůže. Musí tam vyrazit například v doprovodu báňského úřadu. Ale že můj podnět předali. Kontrolu naplánovali na 27. prosince.

Autor:
  • Nejčtenější

Francouzský volební šok. Vyhrála levicová koalice, Le Penová je až třetí

Druhé kolo předčasných parlamentních voleb ve Francii překvapivě ovládla levicová Nová lidová fronta, která může počítat se 188 mandáty. Následuje aliance Spolu prezidenta Emmanuela Macrona se 161...

7. července 2024  14:25,  aktualizováno  8.7 6:05

Spadlý strom v Praze zranil dva lidi. Bouřky v Česku komplikovaly dopravu

Silné bouřky, které v sobotu večer přecházely přes Česko, za sebou zanechaly mnoho škod, potíže v dopravě, ale také dva zraněné. V Praze-Braníku spadl strom na dva lidi, jeden z nich je vážně...

6. července 2024  11:58,  aktualizováno  22:56

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167 stanic v Česku, které měří alespoň 30 let. Nejvíce naměřili ve Strážnici, 36,1 stupně Celsia. Dorazily...

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Vraťte se domů! Barceloňané stříkali vodu na turisty, ti opouštěli restaurace

Zatímco turisté obědvali nebo se jinak občerstvovali v centru Barcelony, téměř tři tisíce místních skandovaly s transparenty, „ať se vrátí domů“. Na návštěvníky města jeho obyvatelé stříkali vodními...

8. července 2024  9:51

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Biden se znovu ostudně přeřekl. Prezident Putin, představil Zelenského

Joe Bidenovi se opět nepodařilo přesvědčit veřejnost, že je duševně schopen vykonávat funkci amerického prezidenta. Nejmocnější muž světa při závěrečném dni summitu NATO představil ukrajinského...

12. července 2024  6:35,  aktualizováno  11:22

Izrael útočil v humanitární zóně Mavásí, cílem byl šéf Hamásu. Zemřelo 90 lidí

V masivním izraelském úderu v Pásmu Gazy v oblasti Mavásí, kterou Izrael dříve označil za bezpečnou humanitární zónu. Při útoku zemřelo 90 lidí a zraněných je 300, informovalo palestinské...

13. července 2024  12:19,  aktualizováno  20:31

„Musí krást hydranty, aby přežili.“ V USA mizí kovy, měď je teď zlato chudých

Premium

Dříve zločinci v Americe přepadali dostavníky, pak vylupovali banky, teď kradou měděné dráty, kanály a hydranty. To, co zažívalo před lety Česko, dorazilo do Spojených států.

13. července 2024

Ikona demokratů lobbuje za Bidena. Je starý, ale silný, říká osmdesátník Sanders

Americkému prezidentovi Joeu Bidenovi se v sobotu dostalo podpory od vlivné tváře Demokratické strany po více než dvou týdnech interních sporů o to, zda by měl zůstat kandidátem pro listopadové...

13. července 2024  19:45

Strašák vrcholových sportovců? Sebevědomí, říká sportovní psycholožka

Připravuje vrcholové sportovce na nadcházející olympiádu v Paříži, věnuje se ale i dětem a trenérům. Sportovní psycholožka Barbora Matějčková ví, co trápí vrcholové sportovce a jak s nimi pracovat. A...

13. července 2024  19:20

Lela Vémola je na starých fotkách k nepoznání. Takto vypadala před plastikami

Kamarádka Lely Ceterové, Petra Batthyányová sdílela na sociálních sítích osmnáct let starou fotografii, na které je se...

Třískovi jsem šest let platil letenky a hotel, vzpomíná Jan Hrušínský

Premium Táta Rudolf ho uměl pochválit, ale také pokárat. Jednou v šatně mu například vmetl, že mu celé představení zkazil svojí...

Zemřel dětský kamarád mimozemšťana Alfa. Herec usnul v rozpáleném autě

Zemřel herec Benji Gregory. Televizním divákům je známý jako Brian z populárního sitcomu 90. let Alf. Gregorymu bylo 46...

Jeden z nejhorších filmů vůbec slušně vydělává i po 30 letech od natočení

První filmová adaptace kultovní bojovky Street Fighter z roku 1994 se umísťuje v žebříčcích nejhorších snímků všech...

Oběti žrali vepři. Hororové zlo páchal sériový vrah ve svém Prasečím paláci

Injekce, motorové pily, sexuální orgie, motorkáři. A hladoví vepři. Scény, při nichž vyhasínaly životy vancouverských...