Úterý 6. června 2023, svátek má Norbert
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 6. června 2023 Norbert

VIDEO: Koupili jsme nebezpečné petardy. V redakci zasahovalo komando

  10:57
Pyrotechnika, která nedávno šestnáctiletému mladíkovi v Rakousku utrhla prsty, spadala do kategorie F4. Tu přitom mohou kupovat a odpalovat jen odborníci s osvědčením. Reportér iDNES.tv vyzkoušel, zda může F4 koupit i amatér. Bez problému se mu to podařilo hned v prvním obchodě, kam zašel.

SMLSALOVINY aneb jak žít a přežít

Sledovat další díly na iDNES.tv

Vyrážíme s kameramanem do pražské Libuše. Se skrytou kamerou zkusíme pořídit pyrotechniku F4 v obchodě naproti tržnici SAPA, tedy v místě, kde přesně před rokem celníci provedli razii a zjistili, že se tam prodávají nebezpečné dělbuchy lidem bez osvědčení.

Průzkum

Pyrotechnika neodmyslitelně patří k oslavám Nového roku. Každoročně ji ale kupuje pouze 17% Čechů. S volným prodejem zábavní pyrotechniky nesouhlasí téměř tři čtvrtiny lidí. Datum spotřeby u ní kontroluje každý třetí. Nejčastěji ji lidé shánějí v kamenných obchodech, které se přímo na prodej pyrotechniky nespecializují, uvedla agentura Nielsen Admosphere.

Poté, co vcházíme do obchodu, se nás ujímá jeden z vietnamských prodejců. Říkám, že bych chtěl to nejlepší, co tu má. Následně mi ukazuje krabici za osm tisíc a rovnou nabízí slevu. Vidím ale, že na bedně není označení F4, tudíž o ni nemám zájem.

Procházíme regály a vždy se nenápadně dívám na strany krabic na kategorie. Většinou to jsou F2 a F3, vypadá to, že F4 v obchodě vůbec nenabízí. „To je vysoký, barevný. Sleva, jeden nechat za litr, můžu,“ říká mi obchodník a podává mi bednu. Takto to zkouší ještě několikrát.

Děláme, že se rozhodujeme, ale pak se loučíme a odcházíme s nepořízenou. Následně vidím před obchodem palety s vyskládanými krabicemi. Jedna z nich je červená a má na sobě lištu Dračí ocas. Zespodu je napsáno F4 a také upozornění, že mohou používat pouze osoby odborné způsobilosti pro kategorii F4.

„Můžu se podívat tady na tuhle?“ ptám se obchodníka. „Můžeš! To je samý rány. Bum bum bum bum,“ říká mi a zároveň nám po naskenování QR kódu pouští video, kde je vidět, co dračí ocas umí. Ozývají se tisíce ran, video mi připomíná válku.

Bereme. A aby to nebylo nápadné, že najednou místo hezkých barevných ohňostrojů chceme jen rány, přikupujeme i jednu bednu F3.

Prodejce po mně vůbec nechce občanský průkaz, natož nějaké osvědčení, že jsem prošel školením a mohu kupovat F4. Ostatně nedává mi ani účet, peníze si přebírá venku.

Mluvčí ČOI: Když krabici držíte, riskujete

Následně jedeme i s pyrotechnikou do sídla České obchodní inspekce (ČOI). Když mě mluvčí Jiří Fröhlich vidí, jak držím dračí ocas, je v jeho očích znát strach. „Vůbec s tím do budovy nechoďte,“ varuje nás. Když mu navíc říkáme, že dělobuchy mají vystavené venku, děsí se ještě víc.

„U pyrotechniky, která je vlhká, hrozí stejně jako u uhlí samovznícení. Nebo když ji budete zapalovat, tak předčasná detonace. S ohledem na bezpečnost musí být rozhodně v suchu. V tomto počasí, kdy prší a je vlhko, samovznícení hrozí. Takže tím, že ji držíte, riskujete,“ říká mi.

Raději ji tedy odkládám stranou. „Pokud nemáte odbornou způsobilost, nejste odpalovačem ohňostrojů, tak vám ji rozhodně prodat nesmí. Porušili zákon, to zcela jistě. Pyrotechnika je jasně označená kategorií F4 a vůbec nemá co dělat v rukou osob, které nemají odbornou způsobilost. Prodávající musí při prodeji ověřit, zda kupující má odbornou způsobilost, a dokonce i prodávající ji musí mít,“ dodává Fröhlich.

Do redakce přijela desítka policistů, hasiči i záchranka

Odjíždíme do redakce a voláme mluvčímu pražské policie Tomáši Hulanovi, co máme s pyrotechnikou F4 dělat? Radí zavolat 158, ať pošlou někoho, kdo si ji odveze a zlikviduje.

Vytáčím tedy tísňovou linku. „My jsme v rámci reportáže sháněli nebezpečnou pyrotechniku a podařilo se nám ji sehnat, kategorii F4. Mluvčí nám poradil, ať zavoláme 158, abyste si ji odvezli, nebo s pyrotechnikem, aby ji zlikvidoval. Tak se chci zeptat, jestli je to možné?“ ptám se.

Muž na druhé straně odpovídá: „No tak asi jo. To tam musíme teda někoho poslat.“ V následujících minutách hovoru se ptá, kde jsme pyrotechniku pořídili, kde se nacházíme teď, kde se reportáž objeví... „Předám to na místní oddělení, oni tam přijedou za vámi,“ říká poté.

„A tušíte, jak dlouho trvá, než přijedou?“ ptám se. „To vám neřeknu. Běžte si pracovat v klidu a oni tam přijedou, jo?“ říká mi. Ani prý nemám s krabicí chodit ven, jen počkat v redakci, až policisté dorazí.

Proto mě překvapilo, že přibližně za 15 minut obsypaly Radlickou ulici, která vede před redakcí iDNES.cz, blikající vozy. Na recepci dorazila přibližně desítka policistů, pyrotechnik a taky hasiči a záchranka.

„Necháme pyrotechnika, ať to posoudí,“ říká velitel a ukazuje na krabice, které jsem přinesl. Následně ode mě další policisté zjišťují personálie a také, kde jsem pyrotechniku F4, která mi vůbec nemá přijít do rukou, pořídil.

„Čekali jsme vagon plný granátů“

Pyrotechnik následně konstatuje, že Dračí ocas sám o sobě, jak tu leží, nebezpečný není. „Jedná se o schválený výrobek pro prodej na český trh. Bohužel ale ne Vám, páč nemáte doklad. Co se týče vlhkosti, tyto věci se likvidují smáčením, takže vlhkost tomu sníží možnost použití, ale ne že by způsobila explozi,“ tlumočí pyrotechnikova slova velitel.

Překvapuje mě ale, proč přijelo tolik jednotek integrovaného záchranného systému. „Abych Vám vysvětlil, proč jsme tady v takovéto sestavě. Vy jste oznámil, že máte pyrotechniku a že jste v kancelářské budově. Připustil jste určitou formu nebezpečnosti té pyrotechniky. Pyrotechnik na to koukl a řekl, že se jedná o schválený výrobek pro prodej na český trh. Odvezeme to tedy k likvidaci. A rozpustíme hasiče a záchranku, protože evakuovat nebudeme. To jsme už zjistili, že to není takové, jak jsme si mysleli, že to bude, že tady máte vagon granátů,“ říká velitel.

Připadá mi, jako by muž na operačním středisku, kam jsem volal, pochopil situaci úplně jinak. Přitom já do telefonu jen říkal, ať si krabici odvezou. Například o možnosti samovznícení, o kterém mi řekl mluvčí ČOI, jsem vůbec nemluvil. A muž na lince také nezněl, že by situace byla dramatická, vždyť ještě řekl, ať si v klidu pracuju a že to předá na místní oddělení.

Velitel tedy rozpouští policisty, hasiče i záchranku. Policisté z místního oddělení Prahy 5 mě ale zvou do služebny k podání vysvětlení. Podle nich jsem chyboval.

PYROTECHNIK: Munice má magickou moc, ale zabíjí. Myslím na ni i na dovolené

„Správný postup by měl být takový, že když to koupíte, tak byste se měl s tou věcí neprodleně dostavit na nejbližší oddělení. Ne to vozit mezi lidi, ne do obydlené budovy, když víte, že to může samovznítit. Tady to trochu zavání všeobecným ohrožením z nedbalosti,“ říká mi policista.

A to samé mi pak sděluje inspektorka na služebně, kde jsem strávil hodinu popisem celé situace. Teď prý budou vypracovávat posudky, jak moc jsem ostatní ohrozil. A pak by podle ní rozhodl soud, zda jsem se dopustil trestného činu.

Ptám se, zda během toho, co sedím na služebně, už někdo jel do Libuše prověřit prodejce, který neoprávněně prodává pyrotechniku lidem bez osvědčení. Inspektorka mi sděluje, že jelikož se to stalo v jiném obvodu, musí to předat policistům jiného oddělení.

Další den se od policejního mluvčího Tomáše Hulana dozvídám, že sama policie jít zkontrolovat prodejce nemůže. Musí tam vyrazit například v doprovodu báňského úřadu. Ale že můj podnět předali. Kontrolu naplánovali na 27. prosince.

Autor:

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary

Od 30. června do 8. července 2023 se bude konat 57. ročník MFF Karlovy Vary. Tváří nové znělky bude Johnny Depp.
Na zahajovacím koncertu zahraje Indoor Garden Party a Morcheeba. V hlavní soutěži se utká 11 filmů, Česko bude mít dva zástupce: detektivní drama Úsvit a přepis románu Jáchyma Topola Citlivý člověk

Hosté:

  • Nejčtenější

Rusko míří ke konfliktu s NATO, s naší účastí od první chvíle, varuje Řehka

Rusko podle náčelníka generálního štábu armády České republiky Karla Řehky směřuje ke konfliktu se Severoatlantickou...

Ukrajina shromáždila sílu, která nemá v Evropě obdoby, vypočítává expert

Pokud by měly být pravdivé informace z dokumentů údajně uniklých z Pentagonu, že má Ukrajina pro ofenzívu jen tucet...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zpěvák kapely Rammstein mě chtěl znásilnit, tvrdí fanynka. Ukázala zmučené tělo

Frontman a zpěvák německé kapely Rammstein Till Lindemann čelí od jedné z fanynek obvinění z možného sexuálního...

Děti se začnou kývat a pak umřou. Jižním Súdánem se šíří divná nemoc, ničí mozek

Kývavá nemoc je nová africká metla: mají ji jen děti, nikdo neví, co ji způsobuje a jak ji léčit. Nemá ještě ani jméno,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Biden opět upadl, nyní se skácel před kadety. Zakopl o pytle s pískem

Americký prezident Joe Biden při čtvrtečním předávání diplomů na americké letecké akademii ve státě Colorado zakopl a...

Matka na pervitinu a italská domácnost. Jak to bylo s vraždou dítěte v Mostě

Premium Vyostřené konflikty, dvojí život matky, neúspěšné podněty sociálce, problémová čtvrť a drogy. Z pozadí sporu o tříleté...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Kam zmizel lupič století. František Procházka podle svědků žije v Karibiku

Premium Policie si chvíli myslela, že je František Procházka, který ukradl 540 milionů korun, po smrti. Jenže někteří Češi ho...

Nikoho z ODS jsem nekryl, brání se Blažek v kauze manipulace s byty v Brně

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek popřel v pondělí, že by kryl členy ODS v kauze týkající se manipulace privatizace...

STALO SE DNES: Ukrajina údajně zahájila ofenzivu, Pavel jmenoval ústavní soudce

Ukrajina podle Ruska zahájila ofenzivu. Ústavní soudce – Josefa Baxu, Jana Wintra a Danielu Zemanovou – jmenoval...

Přesahuje veškeré chápání. Klaus se v Rozstřelu tvrdě pustil do deficitu

Rozstřel Za nepřijatelný, neomluvitelný a neodpustitelný označil současný deficitní rozpočet bývalý prezident České republiky a...

Zahradil nebude obhajovat post, klub ODS v europarlamentu vede Vrecionová

Občanští demokraté „přepřahají“ před volbami do Evropského parlamentu. V čele jejich klubu v europarlamentu končí jeho...

Triatlonistka se chlubí fotkou ze závodu, na plavkách měla menstruační krev

„Takhle vypadá ženský sport. Čím více bariér se nám podaří zbourat, tím lépe,“ napsala Emma Pallant-Browne na...

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Hanka Kynychová nafotila sexy fotky. S klientkami probírá i menopauzu

Lektorka fitness a cvičitelka Hanka Kynychová (55) přiznává, že s nastupující menopauzou je třeba změnit ve svém životě...

Když ukazuju prsa, jsem šťastnější, říká pansexuální a nebinární Monáe

Herečka a zpěvačka Janelle Monáe (37) nemá s nahotou problém. Na obálce magazínu Rolling Stone pózovala nahoře bez,...

KVÍZ: Opáčko základních školních znalostí. Co si pamatujete ze zeměpisu?

Který předmět byl ve škole vaším nejoblíbenějším? Pokud to byl zeměpis, máte příležitost vyzkoušet, co si pamatujete ze...