Vyhněte se zábavní pyrotechnice z Polska a Česka, varuje Němce úřad

  15:08aktualizováno  15:08
Zábavní pyrotechniku na Silvestra by Němci měli raději kupovat na území spolkové republiky, než v Polsku nebo Česku. Vyhnou se tak podle činitelů Spolkového úřadu pro materiálovou bezpečnost možným problémům s ohňostroji nebo dělbuchy, které nemusí být v Německu legální.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: MF DNES

„Ze zásady doporučujeme, pokud chcete ohňostroj použít v Německu, abyste si ho v Německu také koupili. Má to řadu důvodů,“ říká pyrotechnický expert Spolkového úřadu pro materiálovou bezpečnost (BAM) Christian Lohrer, podle něhož v různých zemích Evropské unie existují různá bezpečnostní doporučení nebo věkové hranice pro použití zábavní pyrotechniky.

„Navíc na část zábavní pyrotechniky kategorie F2, která je často v Rakousku, Česku nebo Polsku dostupná bez omezení, potřebujete v Německu úřední povolení,“ vysvětluje. Kdo ho nemá, a překročí s takovou pyrotechnikou německé hranice, vystavuje se nebezpečí postihu. Většinou se věc řeší jako přestupek, v určitých případech však může být i trestným činem.

Do kategorie F2 spadá velká část běžně užívané silvestrovské pyrotechniky, včetně raket, petard nebo fontán. Pokud takovéto rakety ale obsahují více než 20 gramů nálože, musí na ně mít lidé v Německu speciální povolení.

„Přeshraniční nákupy s sebou nesou riziko, že se chytnete do pasti, pokud jde o rozdílné podmínky prodeje a použití,“ poznamenává Lohrer s tím, že je obecně lepší použít pyrotechniku v zemi, kde byla zakoupena. Stejný je ve všech zemích Evropské unie alespoň způsob, jakým úřady jako je BAM zábavní pyrotechniku testují. I proto by legální ohňostroje a petardy stejné kategorie měly nést stejné značení.

Mrzačí naši mládež. Rakušané zrušili průvod po výbuchu petardy z Česka

Jinak tomu je u nelegální zábavní pyrotechniky, před jejímž dovozem z Česka nebo Polska německé úřady každým rokem varují. Podle Lohrera je jedno, odkud nelegální pyrotechnika pochází, za nebezpečnou ji považuje vždy. „Na rozdíl od prověřené pyrotechniky, v níž je množství střelného prachu výrazně omezeno, obsahuje nelegální pyrotechnika často nálož, která reaguje mnohem silněji. 

Pokud takovýto pyrotechnický předmět vybuchne v ruce, může dojít k těžkým zraněním včetně ztráty prstů,“ zdůrazňuje odborník, který v úterý s kolegy novinářům v Berlíně na modelu ruky třímajícím dělbuch názorně ukázal, jak taková zranění mohou vypadat.

O tom, kolik nelegální zábavní pyrotechniky se každoročně před Silvestrem do Německa dostane z České republiky, BAM přehled nemá. Německá policie před ní ovšem pravidelně varuje. U hranic s Českem a Polskem také často před koncem roku přísněji kontroluje auta.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

Vytvoření hranic s Irskem spustí vlnu násilí, varuje studie UNESCO

Obyvatelé Severního Irska se obávají zřízení pevných hranic.

Pokud dojde na hranicích Severního Irska a Irskou republikou k vybudování kontrolních stanovišť, je velmi...

Německo stále vyplácí Belgičany a Brity, kteří za války kolaborovali s nacisty

Američtí vojáci se zajmutými belgickými příslušníky jednotek Waffen SS v lednu...

Desítky důchodců ve Velké Británii a Belgii stále dostávají každý měsíc od Německa tajné platby, a to za jejich...

Ve Švýcarsku se utrhla lavina, ze čtyř zachráněných jeden zemřel

Záchranná posádka pracující na místě laviny v lyžařském středisku Crans-Montana...

Ve švýcarském lyžařském středisku Crans-Montana se v úterý odpoledne sesunula lavina. Sněhová masa zavalila na...

Najdete na iDNES.cz