Uprchlých Ukrajinců, kteří chtějí v Česku zůstat, přibývá. Už jich je většina

  6:00
V Česku plánuje zůstat už 52 procent Ukrajinců, kteří do země přišli po začátku ruské invaze, ukazuje aktuální výzkum společnosti PAQ Research. Usadit se v nové vlasti chtějí především uprchlíci, kteří se naučili jazyk a našli si vyhovující práci. Takovýchto lidí stále přibývá.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: SZZ Krnov

Anastasiia a Vladyslav Starenkovi, mladý manželský pár lékařů z ukrajinské Oděsy, našel na začátku války práci v krnovské nemocnici. Byť zatím ani jeden nemůže kvůli náročným podmínkám pro uznání vzdělání z ciziny léčit samostatně, v Česku se jim líbí a chtějí tu zůstat.

„Cítíme se tu bezpečně. Všichni jsou k nám vstřícní, pomohli nám s ubytováním kousek od nemocnice, ale už šetříme na vlastní domek, kde bychom časem založili rodinu,“ nastínila mladá gynekoložka.

„Z dat nám vyplývá, že tu častěji chtějí zůstat uprchlíci, kteří jsou tu lépe integrovaní. Když vyberu z čísel, tak celkem 75 procent Ukrajinců, kteří chtějí určitě zůstat, zde má práci, zatímco z uprchlíků, kteří se určitě chtějí vrátit na Ukrajinu, v tuzemsku pracuje pouze 56 procent,“ vysvětlila MF DNES spoluautorka výzkumu Kateřina Šafářová.

V rostoucím trendu zájmu o setrvání v Česku podle ní samozřejmě hraje klíčovou roli také to, že konflikt na Ukrajině stále nespěje ke konci. Ještě loni počítal s návratem do vlasti každý třetí uprchlík, nyní asi čtvrtina.

Česky umí skoro polovina

Z výzkumu také vyplývá, že mezi Ukrajinci rychle roste znalost češtiny. Zatímco loni v červnu se u nás domluvilo jen 16 procent uprchlíků, nyní už zvládá řeč i psaný text 44 procent Ukrajinců.

Podle Šafářové jde převážně o samouky. „Podle našich dat se 54 procent uprchlíků učí samostatně či neorganizovaně. Jazykové kurzy navštěvuje 34 procent uprchlíků,“ doplnila výzkumnice.

Znalost češtiny je přitom klíčová, aby u nás mohli Ukrajinci vykonávat kvalifikované práce jako doma.

To potvrzuje i lékařka Starenko, která doufá, že ona i manžel, chirurg, dokončí na podzim aprobační zkoušky, které jim umožní pracovat samostatně.

„Je to náročné, lékař musí udělat nejdříve písemné zkoušky a po absolvování šestiměsíční praktické části následují ústní zkoušky ze čtyř oborů. Vše je v češtině, proto je nutná znalost jazyka na vysoké úrovni,“ líčí lékařka z Oděsy.

Mladí manželé, Vladyslav a Anastasiia Starenkovi z ukrajinské Oděsy, pracují od začátku války na chirurgii a gynekologii nemocnice v Krnově. Chtějí v Česku zůstat a založit rodinu.

Do Česka dorazilo od začátku války přes půl milionu ukrajinských uprchlíků, zhruba třetina se jich už vrátila zpět. K letošnímu 18. červnu evidovalo ministerstvo vnitra 345 tisíc lidí z Ukrajiny, kterým udělilo ochranná víza.

Pracují, ale z úředníků se stali v Česku dělníci

Rok a půl po začátku ruské invaze na Ukrajinu se tamní uprchlíci už pomalu zabydlují v Česku. Stálou práci si tu podle aktuálního průzkumu společnosti PAQ Research našlo 67 procent Ukrajinců.

Avšak téměř dvě třetiny z nich stále nemohou naplno uplatnit svou kvalifikaci. Úředníci či specialisté tak v tuzemsku často končí jako dělníci či pomocné síly. Podle spoluautorky výzkumu Kateřiny Šafářové uprchlíkům v uplatnění jejich původní profese nejčastěji brání špatná znalost češtiny i náročné podmínky pro uznání vzdělání.

„Pod svou kvalifikací pracují častěji ti, kteří neumějí česky. Další bariéra pro nalezení práce podle představ uprchlíků je uznání vzdělání a kvalifikace, kterou uvádí jako překážku 28 procent ekonomicky aktivních lidí. Domácnosti s dětmi uvádějí, že by jim také pomohlo, pokud by měly hlídání dětí,“ doplňuje analytička PAQ Research.

Své o tom vědí právě i mladí lékaři a manželé Vladyslav a Anastasiia. Ačkoli oba doma v Oděse ukončili lékařská studia a Vladyslav pracoval v nemocnici jako chirurg, v Krnově oba vykonávají s povolením ministerstva zdravotnictví odbornou praxi pod přímým odborným vedením specializovaného lékaře.
„Znamená to, že žádný zákrok nemůžeme dělat samostatně a nesmíme zatím vypsat ani recept. To by se mělo změnit na podzim, až si oba doděláme aprobační zkoušky,“ vysvětluje 26letá Anastasiia.

V tíživé ekonomické situaci se po změnách sociálních dávek pro ukrajinské uprchlíky ocitla i 35letá matka dvojčat v předškolním věku, která nechce zveřejnit jméno.

Vnitro chce prodloužit ochranu pro uprchlíky z Ukrajiny, sepsalo novelu

Azyl našla na Ostravsku. Pracuje za mzdu 17 300 korun a dostává humanitární pomoc ve výši tisíc korun, jenže za byt platí 12 500 korun měsíčně, takže na živobytí jí zůstává něco přes šest tisíc. Z toho ale musí vždy dát ještě tři tisíce za školku. „Je to pro mě těžké. Nevím, jak můžeme ve třech vyžít ze tří tisíc korun. Jinou práci si najít nemůžu, protože musím vyzvednout děti ve školce do 16 hodin,“ líčí žena.

Její manžel je na Ukrajině a snaží se rodině finančně pomáhat, ale jsou to jen malé částky. Občas pomohou i rodiče ženy, kteří přijeli také na Ostravsko, ale jsou už starší a sami by spíš pomoc potřebovali. „Bojím se vrátit na Ukrajinu, protože jsme ze Záporoží, kde neustále létají rakety. Uvědomuji si, že nám Česko dlouhodobě pomáhá, ale nevím, jak dál žít,“ dodává žena.

Každý druhý slyšel nadávky

Dvě třetiny uprchlíků zažily podle výzkumu diskriminaci kvůli svému původu. Nejčastěji při hledání bydlení a práce. Čtyři z deseti uprchlíků navíc tvrdí, že dostávají na stejné pracovní pozici nižší plat než Češi. Každý druhý Ukrajinec byl podle výzkumu terčem nadávek. Fyzický útok zažilo pět procent uprchlíků.

Nejvyhrocenější byla v této souvislosti situace po červnové násilné smrti romského mladíka v Brně, kterou měl podle nepotvrzených informací na svědomí muž ukrajinské národnosti. Po incidentu došlo k sérii protestů romské komunity namířené právě proti uprchlíkům.

V aktuální zprávě o extremismu tyto události zmiňuje i ministerstvo vnitra. V souvislosti se smrtí Roma v Brně prý resort zaregistroval řadu xenofobních výroků namířených proti Ukrajincům. „Do budoucna je třeba počítat s tím, že se vzájemné konflikty mezi některými Ukrajinci a Romy, respektive Čechy, mohou dále objevovat,“ uvedlo vnitro ve zprávě o extremismu.

Výzkum společnosti PAQ Research probíhal v období od 2. do 22. června. Výsledky vycházejí z rozhovorů s 1 425 domácnostmi ukrajinských uprchlíků, ve kterých žije celkem 3 789 lidí.

Nejčtenější

Poslala manželce zprávu, že jsme milenci. Sekal jsem ji do hlavy, vypověděl primář

Šokující detaily mimořádně brutální vraždy dnes zaznívají u Krajského soudu v Plzni, kde stanul bývalý primář Domažlické nemocnice Vojtěch Č. Čtyřicetiletý muž čelí obžalobě z vraždy kolegyně a...

Advokát Prouza spáchal sebevraždu. Nechal po sobě dopis na rozloučenou

V sobotu spáchal sebevraždu renomovaný padesátiletý advokát a bývalý českobudějovický soudce Daniel Prouza. Redakci iDNES.cz to potvrdily dva na sobě nezávislé zdroje. Podle nich se zastřelil v autě...

V Indii se zřítil letoun s 242 lidmi mířící do Británie, dopadl na lékařskou ubytovnu

Letadlo společnosti Air India s 242 lidmi na palubě mířící do Británie se krátce po startu zřítilo do obydlené čtvrti za letištěm v západoindickém městě Ahmadábád. Záchranáři již na místě neštěstí...

Rudé prádlo a finta se třpytkami. Strip klub v Charkově nabízí show i útěchu

Když si dvacetiletá Lisa na svou směnu ve striptýzovém klubu v ukrajinském Charkově obouvá boty na podpatcích, tak ví, že bude nejen tančit, ale také utěšovat traumatizované vojáky. Od ruské invaze...

Sláva v Přešticích. Na svatbu komtesy z rodu Černínů přijel i belgický král

Své ano si v Kostele Nanebevzetí Panny Marie v Přešticích řekli v sobotu v poledne osmadvacetiletá komtesa Maria Gloria Czernin z Chudenic na Klatovsku ze známého šlechtického rodu a Laszlo markýz de...

Hamburk ukazuje MHD budoucnosti. Vyjde ho na desítky miliard eur

Premium

Druhé největší město v Německu je známé svým rozsáhlým, integrovaným, a hlavně organizovaným systémem veřejné dopravy. Hamburk byl jedním z prvních měst na světě, v nichž byl takový řád vůbec...

19. června 2025

Nájemník si připlatí za opravy. Vláda zvedá částky za údržbu, kterou lidé hradí sami

Premium

Nájemník zjistí, že vodovodní baterie v koupelně kape a je potřeba vyměnit celou kartuši. Oprava vyžaduje zásah instalatéra, jehož práce a materiál stojí 1 400 korun. Zatímco dnes by ještě tuto...

19. června 2025

Za platbu kartou v cizině platí Češi vysoké poplatky. Víme, které banky si účtují nejvíc

Blíží se čas dovolených a české domácnosti počítají peníze, které do letošních cest do zahraničí dají. Součástí dovolených jsou přitom i platby kartou. A není bez zajímavosti, že za tyto platby si...

19. června 2025

Elektřina už není jen něco, co přichází ze zásuvky, říká odbornice

Dlouhé roky byly energie levné, spousta domácností je tak moc neřešila, někteří byli celé roky u stejného dodavatele. S válkou na Ukrajině se ale vše změnilo. „Energie, které jsme dříve brali jako...

19. června 2025

Konec vajec z klecových chovů je v nedohlednu, obchodům hoří slíbený termín

Vajíček z neklecových systémů není aktuálně na evropském trhu dostatek, říkají půl roku před termínem, dokdy se většina řetězců zavázala k opuštění vajec od nosnic v klecích, zástupci obchodních...

19. června 2025

ANALÝZA: „Smrt Chameneímu!“ Zhroutí se íránský režim? Na k. o. to zatím nevypadá

Premium

Není pochyb o tom, že íránský teokratický režim teď čelí největší výzvě od islámské revoluce v roce 1989. Mluví se i o tom, že by se mohl definitivně zhroutit. „Vláda v Íránu je velmi slabá,...

19. června 2025

Útok Spojených států na Írán? Možná to udělám, možná ne, prohlásil Trump

Sledujeme online

Americký prezident Donald Trump ve středu prohlásil, že nemůže říct, zda Spojené státy podniknou útok na Írán. Zároveň uvedl, že mu dochází trpělivost. Teherán vyjádřil zájem vyjednávat, ale na to je...

18. června 2025  19:31,  aktualizováno  22:46

Britku v Maroku poškrábalo toulavé štěně. O pár měsíců později zemřela na vzteklinu

Devětapadesátiletá Britka Yvonne Fordová v únoru navštívila Maroko, kde ji podle její rodiny lehce poškrábalo toulavé štěně. Později ji začala bolet hlava, následně nemohla ani chodit. Začátkem...

18. června 2025  22:31

Hackerský útok na Írán. Izrael se naboural do jeho vysílání a vyzval lidi k protestům

Izrael se ve středu krátce naboural do vysílání íránské státní televize. Pustil záběry dřívějších protestů za ženská práva a vyzval íránské občany, aby vyšli do ulic. Íránský deník Hamšahrí na...

18. června 2025  22:27

Vláda ustála hlasování o nedůvěře. ANO trvá na tom, že Stanjura musí skončit

Vláda Petra Fiala si udržela díky poslancům koaličních stran důvěru většiny Sněmovny. Pro její povalení hlasovalo 94 poslanců ANO, SPD a Pirátů. Pro pád vlády potřebovala opozice 101 hlasů. Ty...

18. června 2025  11:40,  aktualizováno  22:20

Otestuje dětské křupky GERBER Organic Chewing Wheels
Otestuje dětské křupky GERBER Organic Chewing Wheels

Máte doma malého jedlíka staršího 10 měsíců? Přihlaste se do našeho testování s GERBER Organic Chewing Wheels – chutných křupek s banánem, které...

Policie na Klatovsku vyšetřuje násilný trestný čin. Podezřelého muže zadržela

Policie ČR se zabývá od středečního podvečera násilným trestným činem, ke kterému došlo na Klatovsku. Případ nyní vyšetřuje. Nebezpečí už momentálně nehrozí, podezřelého muže zadržela.

18. června 2025  22:01

Decroix zveřejnila časovou osu bitcoinové kauzy, neobsahuje konkrétní jména

Ministerstvo spravedlnosti zveřejnilo časovou osu bitcoinové kauzy, kterou ministryně Eva Decroix předložila vládě. Dokument o 27 stránkách začíná dubnem 2015 a neobsahuje konkrétní jména lidí....

18. června 2025,  aktualizováno  20:09
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.