Jednorázové zdravotnické prostředky jsou vyráběny z materiálů, které nedovolují bezpečnou sterilizaci pro opakované použití. Smyslem jednorázového použití je snížit riziko přenosu infekce z pacienta na pacienta, včetně tak závažných chorob jakými jsou žloutenka typu B nebo virus HIV.
Mezi jednorázové zdravotnické prostředky, které bývají ve zdravotnických zařízeních opakovaně používány, patří například katétry, kanyly, jehly, vyšetřovací rukavice nebo břišní roušky.
Při opakované sterilizaci jednorázových zdravotnických pomůcek a jejich použití u dalších pacientů, je vzhledem k obtížnosti jejich vyčištění riziko zvýšené infekce. Studie z nedávné doby prokazují přítomnost zbytků krve a nečistot, a také poškození a fyzikální změny ve vzorcích opětně sterilizovaných nástrojů.
Ve Francii, Německu, Itálii, Portugalsku, Švédsku a Velké Británii už byla zavedena některá legislativní opatření zaměřená proti opakovanému používání jednorázových zdravotnických pomůcek. Průzkum provedený Španělským klubem pro sterilizaci odhalil, že více než 50 % veřejnoprávních a soukromých nemocnic v Madridu používá opakovaně jednorázové zdravotnick
é pomůcky. Podobná situace je podle Czechmedu i v Česku.To, že by byli v České republice pacienti ohroženi infekci, popírá předsedkyně Svazu instrumentárních sester Zuzana Bittnerová. Ta sice sterilizaci jednorázových nástrojů nedoporučuje, ale neobává se přenosu takových chorob, jako jsou žloutenka typu B nebo virus HIV.