Prima kšeft pro exministra Němce: vymáháním mýtného k milionům

  2:29aktualizováno  2:29
Exministr Pavel Němec, který figuruje v případu "justiční mafie", má zřejmě šťastné období. Vyšlo najevo, že Němcova právní kancelář dostala od státu zajímavou zakázku. Má vymáhat od dopravců nezaplacené mýtné. Ročně si tak přijde na miliony korun. Tendr však vzbuzuje řadu otázek.

Právní kancelář bývalého šéfa Unie svobody bude pro stát vymáhat nezaplacené mýtné. Ročně tak získá miliony korun. | foto: David Neff

MF DNES se o něm dozvěděla z registru o veřejných zakázkách. Vyplývá z něj, že soutěže na vymáhání mýta, kterou vypsalo Ředitelství silnic a dálnic, se účastnil jediný zájemce: sdružení dvou společností: BSP Lawyers Partners a advokátní kanceláře Němec, Bláha a Navrátilová.

Zakázka je vypsána na šest let a "vítěz" si díky ní přijde až na 60 milionů korun.

"Podmínky soutěže si vyzvedlo několik zájemců, ale je to tak složitý problém, že nabídku předložil jen jeden z nich," uvedl Václav Nestrašil z Ředitelství silnic a dálnic.

Složitostí zakázky vysvětluje Nestrašil i to, proč si silničáři museli najmout další externí právníky. Předloni totiž ministerstvo dopravy, pod které ředitelství silnic spadá, uzavřelo smlouvu na právní služby se čtyřmi advokátními kancelářemi.

Už tato zakázka za 450 milionů korun budí pochybnosti, ale především při jejím uzavírání tehdejší ministr dopravy Aleš Řebíček sliboval, že ministerstvo a veškeré jeho podřízené organizace si už nebudou najímat další právníky. To se ale teď stalo.

"My sami nejsme schopni vymáhání mýta zajistit, potřebovali jsme specialistu na hromadné vymáhání dluhů," tvrdí Nestrašil.

Zakázka od ministra

"Specialistou" na vymáhání skutečně jedna z vítězných firem je. Společnost BSP Lawyers se "proslavila" honem na neplatiče koncesionářských poplatků pro Českou televizi.

Firma na svých stránkách uvádí, že televizi vymohla nedoplatky za necelých 100 milionů korun. Zátah na dlužníky však doprovázely excesy. Firma třeba vymáhala peníze od tisíců lidí, kteří nic nedlužili.

Firmu BSP a Němcovu právní kancelář spojuje třeba to, že Němec během svého působení na ministerstvu spravedlnosti přiklepl v roce 2006 vymahačům jiné státní zakázky. BSP pomáhala i Vězeňské službě, která pod ministerstvo spravedlnosti spadá.

Redakce požádala o vyjádření k zakázce exministra Němce i společnost BSP. Zástupci firmy na žádost nereagovali. Němec odpověděl: "Zakázky směrem k Ředitelství silnic a dálnic nejsou v mé gesci."

Na stejné adrese

Zvláštních spojení mezi Němcovým působením na ministerstvu a firmami, které se kolem bývalého šéfa Unie svobody točí, je víc.

MF DNES už loni upozornila, že Němcova právní kancelář sídlí na stejné adrese jako společnost PFI, která za jeho úřadování na ministerstvu spravedlnosti dostala dvě zakázky. - čtěte „Sousedé“ exministra Němce stále vydělávají ze smluv z jeho éry

V červenci 2006, tedy tři měsíce před odchodem z funkce, ještě Němec podepsal smlouvu na zastupování státu s právníkem Jaromírem Bláhou.

Dohoda je stále platná, Bláha, který je dnes jedním z Němcových společníků v nedávno zřízené právní kanceláři, má díky ní jistých 35 tisíc korun měsíčně.

A pak je tu ještě jedna zvláštnost. Náměstkem ministra dopravy se letos v únoru stal Pavel Škvára, který Němcovi vedl kancelář za jeho "panování" na ministerstvu pro místní rozvoj i spravedlnosti. Stejný Škvára pracoval v posledních letech pro advokátku Janu Navrátilovou, Němcovu sestru a společnici v jeho právní kanceláři.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Sedm her z časů minulých: bavte se a vyhrajte exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Placka veterána. Vysloužilí policisté dostanou odznaky podobné služebním

Policejní odznak

Ač řady policie už opustili a přišli tak i o jakékoliv pravomoci, stovky bývalých policistů v Česku odteď budou moci v...

Vrcholí boj v moravskoslezské ČSSD, krajský výbor chce rušit organizace

Ilustrační snímek

Mezi ostravskými sociálními demokraty to vře. Někteří jsou nadšení, ale většina zděšená. Postupně se totiž dozvídají,...

Právo bránit život zbraní? Senátoři chystají ústavní novelu o sebeobraně

Ilustrační snímek

Zakotvit do ústavního pořádku právo bránit se legálně drženou zbraní má chystaná senátorská novela, která je mimo jiné...

Najdete na iDNES.cz