Přichází další povodeň: arbitráž kvůli Nově

  • 89
V Londýně se v pondělí před mezinárodní arbitráží začalo rozhodovat, kolik Česká republika zaplatí za to, že neochránila investice firmy CME v televizi Nova. CME, firma amerického podnikatele Ronalda Laudera, žádá více než šestnáct miliard korun. Český stát naopak doufá, že nakonec nebude muset platit vůbec nic.

"Vzhledem k našim argumentům nepředpokládáme, že by odškodné mohlo být extrémně vysoké," řekl mluvčí ministerstva financí Jaroslav Dědič. O tom, že Česko opravdu CME poškodilo, když se v době roztržky mezi CME a Vladimírem  Železným na jaře 1999 postavilo jednoznačně na stranu ředitele Novy, rozhodli arbitři už loni v září.

Pokud by stát musel platit mnohamiliardové odškodné, byla by to pro státní pokladnu těžká rána. Ministr financí Bohumil Sobotka už naznačil, že stát teď tolik nemá. Majitel CME Ronald Lauder už české vládě vzkázal, že by mu možná "stačila" televizní licence. Jenže ani tu stát v tuto chvíli nemá "volnou". Zatím.

Arbitráž o Novu: dá stát CME licenci místo miliard?
Když ještě české politice vládli Miloš Zeman a Václav Klaus, vypadalo to, že někdejší investor TV Nova Ronald Lauder a jeho firma CME mohou na podnikání v Česku zapomenout. Teď už se to tak jasné nezdá. "Všechno, co jsem zatím o nové české vládě slyšel, je nesmírně pozitivní. Těším se na naši spolupráci a mám z toho velkou radost," prohlásil Lauder před třemi týdny v rozhovoru pro Lidové noviny.

Lauderova slova přišla jen pár týdnů před začátkem druhého kola arbitráže, která má rozhodnout, kolik stát Lauderově firmě zaplatí za to, že nedokázal ochránit její investice v televizi Nova. Tedy za to, že se při rozchodu Laudera se Železným postavil na stranu ředitele Novy.

Teď Lauder doufá, že se karta obrací. V citovaném rozhovoru pro LN Lauder Špidlovu kabinetu vzkázal: Možná bychom se mohli dohodnout a já na šestnácti miliardách odškodného netrval. Třeba kdybyste zařídili, aby moje firma získala v Česku licenci a mohla zase vysílat.

"Myslím, že česká vláda ví nejlépe, jak to zařídit. Nepochybuji o tom, že to ví úplně přesně. Nechci jí nic navrhovat," řekl Lauder pro LN. Na Lauderovu nabídku zatím nikdo oficiálně nereagoval. Z některých náznaků je jasné, že Lauder přesně ví, co a proč říká. "Pokud by Česká republika v této arbitráži neuspěla, v tuto chvíli nemáme disponibilní rezervy, ze kterých bychom byli schopni takovouto náhradu financovat," řekl ministr financí Bohuslav Sobotka ve čtvrtek v rozhovoru pro Frekvenci 1.
"Nepředpokládáme, že by ta částka opravdu mohla být tak vysoká," "žehlí"

Sobotkova slova jeho mluvčí Jaroslav Dědič. "V opačném případě bychom museli hledat zdroje, jako třeba příjmy z privatizace." Jenže mimořádné příjmy z privatizace například Telecomu se mohou státu velmi hodit, například při náhradě povodňových škod.

Někteří členové vlády se přitom už v minulosti netajili svou snahou urovnat celý spor smírem. "Vláda by měla co nejrychleji hledat smír se CME," řekl už loni v říjnu předseda lidovců Cyril Svoboda. V červencovém rozhovoru pro MF DNES pak Svoboda už jako ministr zahraničí a vicepremiér dodal: "Bude nás to stát pravděpodobně dvacet miliard korun. Ale nejde jen o peníze. Jde i o obraz země."

Lauderova nabídka se tak může stát elegantním řešením - už proto, že Lauder je stále považován za vlivného muže americké politiky. Jenže je tu háček: stát v tuto chvíli volné frekvence pro komerční televizi nemá, naopak, licence pro Primu a Novu byly nedávno prodlouženy až za rok 2015. A odebrat někomu licenci je dnes podle zákona velmi složité.

Ale řešení se už hledá: Špidlova vláda už oznámila, že hodlá navrhnout kompletní změnu mediálních zákonů a systém přidělování a odebírání licencí. Ministr kultury Pavel Dostál už dokonce navrhl, že by o licencích mohla rozhodovat přímo vláda, a nikoliv rada pro vysílání.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video