Židé byli z Chomutova transportování do Terezína. Ilustrační foto

Židé byli z Chomutova transportování do Terezína. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Příběhy „zmizelých“ Židů skrývá i sudetský Chomutov, zjistili studenti

  • 1
Pátrat v Chomutově po osudech Židů za 2. světové války nebylo pro studenty místního gymnázia snadné. Chomutov totiž leží v Sudetech, které byly během války obsazené Němci a mnoho Židů odtud muselo uprchnout.

Studenti se zapojili do projektu Zmizelí sousedé, který vyhlásilo pražské Židovské muzeum. Jeho cílem je pátrat po osudech Židů za druhé světové války - čtěte Studenti hledají jména, tváře a příběhy zmizelých Židů

Chomutovské gymnázium se sice pokoušelo do projektu zapojit velmi brzy po jeho vyhlášení v roce 1999, ale dlouho se mu nevedlo.

"Nedařilo se najít pamětníky. Jejich obtížné hledání je podle mého pro sudetské oblasti typické. Dlouho jsme museli pátrat v archivech. Postupně jsme ale tyto lidi nacházeli a tak jsme mohli začít se studenty mapovat osudy chomutovských Židů v první polovině 20. století," upřesnil učitel dějepisu gymnázia Josef Märc.

Babička umírala v Terezíně, vnuci bojovali za Němce
Jednou z nalezených byla Emílie Spěváčková, která v Chomutově dodnes žije. "Našli jsme ji díky Svazu Němců v Čechách, který má ve městě pobočku. Ona k nim totiž dochází, a tak nám na ni dali kontakt," vzpomíná Märc.


Třiaosmdesátiletá Emilie Spěváčková je německého původu, má ale židovské předky. Židovka byla její babička. "Babičina rodina nepraktikovala židovské zvyky. Babička byla dokonce pokřtěna," vzpomíná Spěváčková v rozhovorech se studenty.

. Emílie Spěváčková vzpomíná

na události z křišťálové noci v Chomutově

Svoji babičku viděla Emílie Spěváčková naposledy v Ústí nad Labem, kam byla nucena odjet a žít v židovském starobinci. Desátého  ledna 1944 ji pak poslali transportem do terezínského ghetta, kde v říjnu téhož roku zemřela.

Emílie Spěváčková "Velkým paradoxem je, že když babička umírala v Terezíně, její vnuci bojovali za Německo," podotýká Spěváčková.  

Emílie Spěváčková studentům vyprávěla i o událostech tzv. křišťálové noci, která se odehrála v noci z 9. na 10. listopadu 1938 v Německu, Rakousku a Sudetech. - čtěte: Historik: S křišťálovou nocí se vrátil přízrak středověku 

Během této noci byly zabity desítky Židů, byly rozbité výlohy židovských obchodů a vypáleny desítky synagog, včetně asi padesáti v českém pohraničí. Jednou z nich byla i ta chomutovská.

. Židé v Chomutově

Představitelé města se už v roce 1938 chlubili tím, že Chomutov je JUDENREIN - bez Židů. V roce 1941 ale ve městě žilo minimálně osm lidí s židovským původem, byly to hlavně starší ženy. I ony však byly poslány na smrt. Od roku 1942 putovaly v transportech do Terezína, odkud se většina nevrátila.

Zdroj: webové stránky Zmizelí sousedé - Gymnázium Chomutov

Pradědeček byl v odboji, zjistil student
Kromě Emílie Spěváčkové studenti vypátrali i Františka Šulce, který byl za války v protifašistickém odboji.

František Šulc ve službách českosloveské jednotky"V našem městě se téměř nesetkáme s hrdiny, kteří bojovali proti nacistickému Německu. To je dáno především lokalitou, neboť převážná část obyvatel se hlásila k Hitlerovi a po obsazení Sudet Německem v září 1938 bychom tu jen těžko hledali protifašistický odboj," píše se na webu chomutovských gymnazistů o jejich pátrání.

"Pokud budeme ale zkoumat více osobnosti našeho města, najdeme zde i takové lidi, kteří sice ne na území města, ale ve světě proti Hitlerovi, bojovali," dodávají studenti.

A učitel dějepisu Josef Märc upřesňuje: "Jeden student přišel na to, že jeho pradědeček František Šulc byl v odboji. V té době už byl po smrti, podařilo se však zkontaktovat jeho ženu, která studentům vyprávěla o jeho životě."

Gymnazisté se tak dozvěděli, že se František Šulc dostal do britské armády a bojoval i v Libyjské poušti.
 "Tanky se táhly a já byl velmi vyčerpaný a vysílený. A tak se stalo, že jsem usnul za řízením. Ostatní si zřejmě mysleli, že tato přestávka je jen plánovaný odpočinek, a tak všechny tanky, které jely za mnou, zastavily. Pár hodin na to, co jsem se probudil, jsme zjistili, že všichni, kteří jeli před námi, nepřežili letecký útok nacistů," popisují studenti na webu Šulcovy zážitky.

. zmizelí sousedé v chomutově

do projektu se zapojily desítky studentů

Výstava, divadlo a v budoucnu i film
Projektu Zmizelí sousedé i všech aktivit s ním spojených se účastnilo na šedesát studentů gymnázia. Přes dvacet z nich hrálo ve třech představeních na židovský svátek Purim

Patnáct studentů připravovalo materiály a technické zpracování výstavy Zmizelí sousedé o pátrání po chomutovských Židech. Na dvacet z nich pak výstavou provázelo. 

"Tři studenti nyní natáčí dokument o ženě, která prošla Terezínem a Osvětimí. Další studenti připravují dopisy lidem, kteří by jim o chomutovských Židech mohli ještě leccos sdělit," dodal Märc s tím, že projekt Zmizelí sousedé tak pro studenty zdaleka neskončil.


Výsledky voleb

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Koalice SPOLU skončila na druhém místě. Koalice Přísahy a Motoristů a Stačilo! předběhli STAN a Piráty.

Video