Unavení kandidáti na Hrad se shodli jen na zrušení amnestie

  21:27aktualizováno  22:24
Prezidentští kandidáti Miloš Zeman a Karel Schwarzenberg se shodli, že by přivítali zrušení amnestie Václava Klause. Uvedli to v duelu na televizi Nova. Na obou byla znát únava z posledních dvou týdnů, byť se Zeman snažil na svého soka víc útočit. Oproti němu také zůstal ve studiu stát.

"Bylo by to zajímavé a dobré rozhodnutí," odpověděl Karel Schwarzenberg na dotaz, jak by reagoval, kdyby Ústavní soud zrušil amnestii Václava Klause. Uvedl také, že někteří odsouzení opouštěli věznice neradi a v zimě se tam ještě rádi vrátí.

Zrušení amnestie, především druhého odstavce, by uvítal i Miloš Zeman. Na slova svého protikandidáta o propuštěných vězních reagoval tvrzením, že by bylo lepší, kdyby amnestovaní vůbec věznice neopustili. Nedostali by tak příležitost spáchat řadu trestných činů.

Ve sporném a kritizovaném článku dva prezidentské amnestie jde o trestní stíhání, která trvají déle než osm let s trestní sazbou do deseti let vězení.

Podle návrhu Městského soudu v Praze je amnestie v rozporu s ústavou, pokud ji předem neprojednala vláda. Ústavní soud by ji proto prý měl zrušit jako celek. (více zde)

Schwarzenberg se posadil, Zeman křeslo nepřijal a zůstal vztyčený

Na dalších tématech v diskuzi se ale už prezidentští kandidáty neshodli. A rozdíl mezi nimi byl patrný ještě před tím, než promluvili. Karel Schwarzenberg totiž využil nabízeného křesla a posadil se. Miloš Zeman po celou debatu stál. I jemu bylo přitom křeslo nabídnuto.

50:50

Oba aktéři duelu už jen opakovali to, co už řekli v předchozích debatách. Karel Schwarzenberg nicméně působil unaveněji. Miloš Zeman byl sice dominantnější, při nepříjemných otázkách ale zase reagoval podrážděněji.

Jan Vaca, vedoucí redakce Zprávy.iDNES.cz

Specialistka na neverbální komunikaci Noemi Zárubová soudí, že se Zeman snažil během diskuze působit jako silnější, a tudíž vhodnější kandidát na Hrad. "Miloš Zeman stál, aby působil dominantněji i po vizuální stránce. Karel Schwarzenberg byl sice noblesní, působil ale unaveně. V řeči navíc zadrhával víc než obvykle," míní Noemi Zárubová.

Zeman se také snažil na svého oponenta útočit. Několikrát, jako dřív v jiných diskuzích, napomínal i moderátorku. Udělal to, když mu položila nepříjemnou otázku. To reagoval i podrážděně. Stalo se to například ve chvíli, kdy mu moderátorka připomněla jeho poradce, lobbistu a bývalého komunistického aparátčíka Miroslava Šloufa. Zeman na to reagoval opět tvrzením, že se od Šloufa už odstřihl.

Únava z předvolebního boje, řady debat i práce na propagaci byla o to znatelnější, že oba kandidáti neotevřeli nová témata, ale opakovali to, co již diváci jednou slyšeli.

Zemana přišli do debaty podpořit bývalý ministr financí Jiří Rusnok, zpěvák Daniel Hůlka a boxer Lukáš Konečný. Na Schwarzenbergově straně byli bývalý rektor Masarykovy univerzity Jiří Zlatuška, zpěvák Matěj Ruppert a herečka Jitka Čvančarová.

Právě posledně jmenovaná zasáhla do debaty nejvýrazněji. Žádala omluvu od Miloše Zemana za jeho výrok o tom, že "knížata měla právo první noci dané a nemusela znásilňovat, zatímco vy zemané jste si ho museli vydobýt. Tedy nepřímo řečeno, že jste znásilňovali." Podle Čvančarové tím ponížil mnoho žen.

Zeman reagoval, že výrok vůbec nebyl namířen proti ženám, ale popisoval historickou situaci. 

Zeman opakovaně odmítal, že by s Klausem měli stejné názory

Kandidáti se vyjádřili i k titulku v The Economist, který o prezidentských volbách v Česku v nadsázce informoval jako o souboji Karla Havla proti Miloši Klausovi. Schwarzenberg titulek přivítal. "Veškerá identifikace s mým vzorem, Václavem Havlem, mě těší. Dodnes si ho velice vážím," uvedl.

Miloš Zeman se naopak ohradil. "Je to vtipné označení, které neodpovídá realitě," řekl. Po celou dobu duelu zřetelně zdůrazňoval, jak rozdílné názory se současným prezidentem má.  Bránil se tak tvrzení, že s Klausem tvoří jednu mocenskou skupinu.

Na závěr Nova zveřejnila výsledek hlasování na webu. To bylo 50 ku 46 procentům ve prospěch Zemana. Zajímavé je, že na samém počátku pořadu byl rozdíl výraznější, tehdy byl poměr 56 : 40.  

Autor:

  • Nejčtenější

Policie na jihovýchodě Anglie našla v nákladním voze 39 mrtvých

Britská police našla v hrabství Essex na jihovýchodě Anglie v nákladním automobilu 39 mrtvých lidí. Mezi oběťmi bylo 38...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Johnson neprosadil dohodu s EU. Pak si řekl i neřekl o odklad brexitu

Dolní komora britského parlamentu na sobotním mimořádném zasedání neschválila návrh dohody o brexitu. Vláda premiéra...

Na hranicích s Českem řádí vrhač větví, Němci nabízejí za pomoc tisíce eur

Tři tisíce eur nabízejí saští policisté za informace, které povedou k dopadení takzvaného vrhače větví. Už více než...

Pusťte mě ven, volal mrtvý muž z hrobu. Pozůstalí se jen smáli

Pohřeb irského vojáka Shaye Bradleyho byl v mnoha ohledech velmi neobvyklý. Po umístění rakve se z hrobu začal ozývat...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Dějiny čtvrcení v Praze. Nejděsivější případy rozřezaných těl

Děsivé kriminální případy. O těchto čtyřech vraždách mluvila celá republika. Brutální a hrůzostrašné „kouskování“...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Vyznamenání budou bez Kalouska, Fialy nebo Pirátů. Chybět bude i Petříček

Politická sestava nebude kompletní na předávání státních vyznamenání ani letos. Chybět budou zejména zástupci pravice,...

Sněmovna odsoudila antisemitismus, odmítla výzvy k bojkotu Izraele

Sněmovna odsoudila antisemitismus a odmítla zpochybňování práva Izraele na existenci a obranu. Postavila se také proti...

Barista i záchranář u kanónu. Armádní záložáci poprvé pálili ostrými

Na kopci stojí rozmístěná baterie samohybných houfnic DANA. Ve stínu mezi nimi posedávají hloučky mužů. Svačí,...

VIDEO: Tuny dřeva se nesly vzduchem, jeřáb vyzvedl nový kus vrcholu věže

Zhruba devět a půl tuny váží mohutná dřevěná konstrukce, kterou na olomouckém Horním náměstí vynesl jeřáb na radniční...

Najdete na iDNES.cz