Premiér Nečas dělá gesta jako Obama. ODS zbrojí na podzimní volby

  5:07aktualizováno  5:07
Chcete, aby pravicová vláda udělala slibované reformy? Musíte nás volit i v senátních a komunálních volbách, jinak zpochybníte Nečasův mandát. S tímto heslem chce ODS vyhrát senátní a komunální volby.

Premiér Petr Nečas - * obléká se bez závažných chyb
* sluší mu větší véčko na saku, které víc lichotí jeho postavě
* mohl by nosit propasovanější obleky
* měl by se naučit rozsvítit oblečení detaily, působí šedivě | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Premiér Petr Nečas v bleděmodré kravatě a bílé košili s rukávy vykasanými až k předloktí. Ruce rozmáchlé do gesta stejného, jaké používá prezident USA Barack Obama, a k tomu heslo "Vezmeme dávky těm, kteří odmítají pracovat".

Takový billboard a řada dalších už příští týden zaplaví republiku. Hledali byste na nich hlavně obličeje kandidátů do Senátu nebo městských a obecních zastupitelstev? Omyl. Centrála ODS vybrala jako osobu, která má nalákat ztracené hlasy, právě "čistou" tvář svého předsedy. Konzervativci kampaň představí až příští týden, MF DNES zná detaily už nyní.

VOLební manifest

Na co láká ODS ve volební brožuře

"Jestliže chceme prosazovat rozpočtově odpovědnou politiku na úrovni státu, platí totéž pro města a obce. V senátních volbách rozhodnete o poměru sil v instituci, která je schopna účinně zablokovat veškeré reformní snahy vlády. Případná levicová většina by učinila ze Senátu brzdu nutných legislativních reforem."

"Jsme strana zavedená, a to znamená spolehlivá, čitelná – jiná by v politickém boji nepřežila. Opakem jsou strany na jedno použití, vytvořené ad hoc jako marketingový projekt kolem jediného tématu, pravé lapačky na protestní hlasy. Politické hřbitovy jsou plné takových nablýskaných, leč neživotaschopných projektů."

"Máme předsedu vlády, který je garantem a koordinátorem všech reforem a boje proti korupci."

"Své billboardy si mohou samozřejmě udělat i sami kandidáti, ale centrální část kampaně bude postavena na Petru Nečasovi. Celkem do ní dáme padesát milionů korun. Billboardů bude asi tisíc," líčí šéf kampaně ODS, senátor Richard Svoboda. Stranické vedení včera kampaň schválilo. Součástí bude i "roadshow", na které přijede podpořit místní kandidáty ODS i premiér a někteří ministři.

ODS rozdá volební manifest

Přestože komunální politici ani senátoři nemají na kroky vlády přímý vliv (vládní poslanci mohou senátory přehlasovat), ODS bude v podzimní kampani "hrát" čtyři témata z programového prohlášení Nečasovy vlády: odpovědné reformy, konec zadlužování státu, zabránění zneužívání sociálních dávek a boj s korupcí.

Hlavní motto podzimní kampaně Nečasovy strany zní výmluvně: I v těchto volbách rozhodnete o odpovědných reformách!

"Jsme hluboce přesvědčeni, že komunální i senátní volby mohou ovlivnit schopnost vlády prosadit chystané reformy. Kdyby dramaticky zvítězily opoziční strany, zpochybnilo by to legitimitu vlády i reforem," říká Svoboda.

Strana rozdá svým kandidátům a voličům brožurku s názvem Volební manifest, jejíž část má redakce k dispozici. Obsahem jsou obecně formulované teze o nutnosti reforem i klasický argument namířený proti Kalouskově a Schwarzenbergově TOP 09, která s ODS soupeří o post největší pravicové strany.

"Jsme strana zavedená. Opakem jsou strany na jedno použití, pravé lapačky na protestní hlasy. Politické hřbitovy jsou plné takových nablýskaných, leč neživotaschopných projektů," píše se v kapitole Proč volit ODS?

Občanští demokraté to v senátních volbách budou mít mimořádně těžké: v horní komoře obhajují celkem osmnáct křesel, konkurenční ČSSD vůbec žádné. Přeloženo: Socialisté mohou jen získat a ODS jen ztratit. "Jen blázen by mohl říci, že ve volbách obhájíme současnou pozici v Senátu," připouští Richard Svoboda, podle kterého by bylo úspěchem "jen" to, kdyby ODS získala nejvíce křesel ze všech. Jak chce Svoboda, který křeslo šéfa kampaně převzal po Ivanu Langerovi, zbavit stranu pachuti skandálů, která jí v květnových sněmovních volbách sebrala nevídaných 834 tisíc hlasů?

Co bude s Prahou?

"V mediálním obrazu ODS dominovaly skandály, ale my máme stovky starostů a dalších veřejných funkcionářů a drtivá většina z nich jsou velice dobře a tvrdě pracující lidé," hájí Svoboda spolustraníky.

Co bude s pražskou ODS, jejíž pověst je pochybnými kšefty z éry primátora Pavla Béma poničena nejvíce? Mocná bašta je v hluboké krizi. Jako jediná velká strana v Praze nebyla schopna vybrat svého kandidáta na primátora a hrozí, že zažije velký debakl.

"Povedeme intenzivnější kontaktní kampaň než kdykoli předtím. Místo personálií se soustředíme na program," říká předseda pražské ODS Boris Šťastný. Zda to bude stačit, se ukáže už za sedm týdnů.


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Greta nedostala Nobelovu cenu za mír, její příznivci tomu nechtějí uvěřit

Nobelovu cenu za mír získal etiopský premiér Abiy Ahmed. Porazil favorizovanou švédskou ekologickou aktivistku Gretu...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Na opatrovnických soudech soudí hlavně ženy, otcové cítí nespravedlnost

Na opatrovnických odděleních soudů působí jako soudkyně většinou ženy. Otcové, kteří během rozvodu bojují o své děti,...

K hlasování o zvýšení daní se Sněmovna nedostala, pokračovat bude za týden

Projednávání vládního daňového balíčku bude pokračovat zřejmě až příští pátek na mimořádné schůzi Sněmovny, kterou...

Policisté zasahovali v budovách vnitra a hasičů kvůli zakázce za 40 milionů

Policisté ve čtvrtek provedli domovní prohlídky v budovách ministerstva vnitra a generálního ředitelství hasičského...

Koalice se pře o výživné na děti. Dlužné alimenty má zaplatit stát

Podle návrhu ministryně školství Jany Maláčové (ČSSD) by měl výživné matkám platit a od neplatičů vymáhat stát....

Najdete na iDNES.cz