Průzkum: ČSSD stahuje náskok ANO, po kritice islámu mírně sílí Úsvit

  16:06aktualizováno  16:06
Aktuální výzkum politických preferencí agentury STEM uvádí, že sociální demokracie stáhla značnou část náskoku hnutí ANO. Za dvěma nejsilnějšími stranami se seřadily KSČM, TOP 09, KDU-ČSL a ODS, jiné strany by se do Sněmovny nedostaly. K pětiprocentní hranici se zespodu přiblížil Úsvit.

Protiislámská demonstrace v Praze. Dorazil i šéf hnutí Úsvit Tomio Okamura (16. 1. 2015) | foto:  František Vlček, MAFRA

Kdyby se volby konaly 6.-16. ledna, tedy v době výzkumu agentury STEM, zvítězilo by ANO se 30,7 % před druhou ČSSD (21,7 %). Rozdíl mezi oběma vládními formacemi se ale relativně výrazně zmenšil: při minulém, tedy prosincovém průzkumu, činil 14,7 procentního bodu, nyní je to rovných devět procentních bodů.

Komunisté mají 13,3 %, TOP 09 následuje se 7,7 % a KDU-ČSL má rovných sedm procent.

Vůbec nejmenší podporu od voleb zjistil STEM u občanských demokratů, které by podle agentury volilo jen 5,6 % lidí. Naopak Úsvit Tomia Okamury nyní má 4,4 %, což je nejlepší výsledek v průzkumu STEM od loňského června.

U obou uskupení zůstává otázka, zda by se do Sněmovny dostala. Výzkumy konané kvótním výběrem na vzorku kolem tisícovky respondentů (v tomto případě 1 081) mívají u slabších stran statistickou chybu kolem dvou procentních bodů.

„Hnutí Úsvit zvrátilo klesající trend posledních měsíců a zjevně těží ze současné vzrušené politické debaty,“ uvádí průzkum STEM. Právě předseda Úsvitu Tomio Okamura podnikl začátkem ledna výpad proti muslimům, když sdílel a podporoval text stranického kolegy doporučující bojovat proti „islamizaci Česka“ například venčením prasat u mešit (více o kontroverzním Okamurově kroku čtěte zde). Krátce poté ve Francii vraždili tři islamističtí teroristé a vyhrocená diskuse na téma islámu od té doby Evropou včetně ČR rezonuje.

Protiislámská rétorika jako důvod úspěchu? Zatím neprůkazné

Na druhou stranu volební model Úsvitu poskočil jen o 1,2 procentního bodu, což je poměrně běžné kolísání mezi jednotlivými měsíčními výzkumy. Protože součástí otázky nebyla žádost o vysvětlení, proč se člověk k té či oné straně přiklání, nelze průkazně tvrdit, že to byla právě protiislámská rétorika, která Okamurovi pomohla. Nelze to ovšem ani vyloučit.

Z dat STEM je zřejmé, že podporu Úsvitu (ve volebním modelu 4,4 %, roli ve výpočtu modelu hrála i pevnost vazby respondenta ke straně) vyjádřilo 34 z 829 lidí, kteří dokázali nějakou stranu jmenovat. Agentura respondenty vybírala tak, aby dodržela takzvaný kvótní výběr (tedy aby byl ve vzorku přiměřený počet žen a mužů, vhodné věkové rozložení odpovídající populaci ČR, místo bydliště atd.). Je zřejmé, že u podobných průzkumů má každý hlas relativně výraznou váhu.

V České republice není téma kritiky islámu doménou pouze Úsvitu, věnuje se mu i ODS, byť umírněněji. Například na demonstraci hnutí Islám v ČR nechceme vystoupila vedle radikálních řečníků z okrajů politického spektra i poslankyně ODS Jana Černochová (jak to zdůvodnila, čtěte zde). Růstu preferencí se ovšem na rozdíl od Okamurova hnutí její strana nedočkala.

Dalšími poznatky výzkumu STEM znějí takto: Upevňuje se voličská základna křesťanských demokratů. Strany vládní koalice by získaly 147 mandátů, na ústavní většiny by dosáhlo i samotné spojenectví ANO a ČSSD (133 křesel). Případná koalice proti ANO by nemohla vzniknout bez komunistů. Volební účast by činila 56 %, dalších 19 % by váhalo, zda se k urnám vypravit.

Autor:

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Další z rubriky

Vísku Budeč stíhají pohromy, po rybníku a lese přišla i o kulturní dům

Kulturní dům v Budči začal hořet v sobotu 11. května před osmou hodinou ráno....

Vesnice Budeč se vzpamatovává z třetí těžké rány v krátké době. Požár tam vážně poničil kulturní dům. Hašení navíc...

Kvůli nízké ceně za parcely v Krupce podala opozice trestní oznámení

Policisté vyšetřují prodej pozemků v Krupce. Území známé jako Jabloňový sad o...

Opoziční sdružení Zdravá Krupka podalo trestní oznámení na členy zastupitelstva. Ti nedávno v tajném hlasování...

S námi se budou lidé mít jako v Bavorsku, láká Svoboda před eurovolbami

Lídr KDU-ČSL pro volby do Evropského parlamentu Pavel Svoboda v diskusním...

Hostem středečního pořadu Rozstřel na iDNES.tv byl Pavel Svoboda, lídr KDU-ČSL pro volby do Evropského parlamentu. Z...

Najdete na iDNES.cz