Předložte občanky, slyšeli kandidáti

  • 137
Tři minuty po desáté hodině zahájila slavnostní fanfára společnou schůzi obou komor parlamentu. Ve Španělském sále na Pražském hradě se sešla politická elita, aby vybrala nástupce Václava Havla. Jako první začala s prací volební komise. Sešla se úderem deváté, aby zkontrolovala formality.

Jako první byli na Hradě policisté. "Musel jsem vstávat v půl páté," posteskl si jeden z nich. Všichni pracovníci, kteří volbu zajišťují, prošli bezpečnostním rámem a nechali zrentgenovat svá zavazadla.

Kolem sedmé se začali trousit číšníci a kuchaři. "Dobrý den, my jsme hasiči," hlásila se policistům dvojice příchozích.

ON-LINE REPORTÁŽ
Z PRAŽSKÉHO HRADU

Mezi prvními poslanci dorazili na Pražský hrad lidovec Jiří Karas a Ivan Langer z ODS. Před devátou se objevili i všichni prezidenští kandidáti.

Miroslav Kříženecký si prohlédl Španělský sál, kde se bude odehrávat hlavní část schůze. Pracovnice sněmovny a Senátu tam ještě na židle připevňovaly jmenovky zákonodárců.

Druhý kandidát, šéf Senátu Petr Pithart, kolem Španělského sálu jen proběhl. Zřejmě pospíchal na snídani vedení obou komor. Václav Klaus diskutoval se stranickými kolegy. Jaroslav Bureš postával nedaleko bufetu a kouřil.

Oficiality začaly v 9 hodin
"Po deváté budeme například prohlížet občanské průkazy kandidátů a kontrolovat další formality," řekl iDNES Jan Vidím (ODS), člen volební komise.

Jaroslav Bureš, Václav Klaus, Miroslav Kříženecký a Petr Pithart se legitimují, protože je nutné ověřit, zda jsou volitelní. Podle ústavy musí mít české občanství a být starší čtyřiceti let.

PŘEČTĚTE SI

Jak sehnat 140 hlasů pro Pitharta

Poslanci a senátoři se k volbě shromáždí v 10 hodin. Úvod ceremoniálu připomene, že není ničím jiným než parlamentní schůzí.

Zákonodárci se nejdřív dohodnou, zda budou hlasovat tajně, kolik minut vyhradí na projevy a zda třetí kolo, které může být klíčové, neodsunou až na čtvrtek, aby získali čas pro vyjednávání.

Politiky osloví na společné schůzi obou komor parlamentu prezident Václav Havel, jemuž vyprší za devatenáct dní mandát.

"V asi pětiminutovém projevu budou kromě rozloučení obsažena i aktuální témata," řekl bez bližších podrobností jeho mluvčí Ladislav Špaček.

Volbu zřejmě odsunou i další proslovy. Vystoupit mohou jak prezidentští kandidáti, tak kterýkoli poslanec či senátor.

Organizační výbor horní komory před týdnem navrhl, aby řečníky držel zkrátka patnáctiminutový limit, poslanci ovšem nechtějí projevy omezovat.

Program celodenního martýria bude výsledkem mnoha kompromisů. Sociální demokraté se nechali slyšet, že vyžadují čtyřhodinovou přestávku k politickým jednáním už po prvním kole.

Předseda poslaneckého klubu ČSSD Milan Urban se přesto domnívá, že by se mohla všechna volební kola konat už ve středu.

Hrad se připravil na volbu
Ve Španělském sálu se konají prezidentské volby podruhé. V roce 1998 tu politici zvolili Václava Havla. Pracovníci Správy Pražského hradu pět let staré plány oprášili.

"Vpodstatě vycházíme ze zkušeností s tímto zasedáním," potvrdil mluvčí Ladislav Špaček. Jedenaosmdesát senátorů má vyhrazena místa vpravo, dvě stě poslanců obsadí židle podle zasedacího pořádku, podobného tomu ze sněmovny.

Hned za řečnickým pultem usednou na bílých židlích s červeným sametovým polstrováním premiér a členové kabinetu. Z druhé řady jim bude přes ramena nakukovat vedení parlamentu. V sále jsou také místa pro hosty, vyhrazená například pro manželky prezidentských kandidátů.

Španělský sál není jediné místo připravené na volbu. Hned v sousedním Prezidentském salonku jsou urny - jedna pro senátory, dvě pro poslance.

Salonek dělí provaz na dvě poloviny. Poslanci a senátoři budou do své části vstupovat samostatnými vchody. Rozdělí je i bílá a modrá barva hlasovacích lístků.

Do volební místnosti smí kromě hlasujícího zákonodárce jen člen volební komise.

Pro zákulisní jednání vyhradili pořadatelé hradní salonky. Každý poslanecký a senátorský klub dostane svůj. Do těchto místností se už v úterý nedostali ani zaměstnanci Hradu.

Přestože se na Pražském hradě sejdou všichni zákonodárci, stávající a možná i budoucí hlava státu, neplatí tady mimořádná bezpečnostní opatření. Novináři a další hosté projdou jen běžným bezpečnostním rámem.

Čestný předseda ODS a kandidát na funkci prezidenta Václav Klaus si četl 15. ledna ráno noviny ve Španělském sále Pražského hradu, kde se uskuteční společná schůze obou parlamentních komor, jejímž jediným bodem je volba nového prezidenta.

Kandidát KSČM na prezidenta republiky Miroslav Kříženecký dorazil do Španělského sálu na Pražském hradě, kde se volí nová hlava státu, 15. ledna 2003. (Fotografii čtenářům přinesl Eurotel a Nokia.)

Kandidát ODS na prezidenta republiky Václav Klaus dorazil do Španělského sálu na Pražském hradě, kde se volí nová hlava státu, 15. ledna 2003. (Fotografii čtenářům přinesl Eurotel a Nokia.)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video