Před volbami vsadil na Okamuru. Nyní se soudí s Fortunou o statisíce

  15:15aktualizováno  15:15
Sázková kancelář Fortuna vypsala v létě před volbami extrémně výhodný kurz 700:1 na úspěch Úsvitu. Nevěřila, že se uskupení Tomia Okamury dostane do Sněmovny. Když Úsvitu začaly stoupat preference, sázení zrušila. Rozezlený sázkař, který by vyhrál přes dvě stě tisíc korun, se s ní nyní soudí.

Politolog Martin Riegl, FSV UK, který si vsadil u Fortuny na to, že se Tomio Okamura dostane do parlamentu ještě v době, kdy sázková společnost nabízela kurz 1 ku 700. Po růstu Okamurových preferencí ale sázku zrušila. | foto: MAFRA

Martin Riegl je politolog z Univerzity Karlovy, který sleduje šance stran ve volbách. Orientuje se i podle kurzů sázkových kanceláří. Když si je ověřoval loni v srpnu po vyhlášení předčasných voleb, narazil na "zlatou žílu".

Úsvit Tomia Okamury měl neuvěřitelný kurz 1 000:1, který se během pár hodin snížil na pořád astronomických 700:1 a pak ještě padal. Hnutí mělo beznadějné preference pod třemi procenty.

"Dívám se na kurzy stran před každými volbami. Vsadil jsem si při kurzu jedna ku sedm set. Vycházel jsem z toho, že Okamura uspěl v Senátu a byl vidět v médiích. Řekl jsem si, že když přijdu o pár stovek, tak mě to bolet nebude," vypráví Riegl. Vsadil ve dvou sázkách 250 korun a vypočítal si, že při této kombinaci by měl dostat 234 tisíc korun.

Vše nasvědčovalo tomu, že podobně jako Riegl si všimli výhodného kurzu další lidé, a Fortuně hrozila velká ztráta. Proto sázku zrušila a sázejícím vrátila peníze. Riegl se pak pokusil o reklamaci, ale neuspěl. Když se nedočkal peněz, podal tento týden žalobu k soudu.

Fortuna: Úsvit nešel do voleb sólo, bral politiky jiným stranám

Mluvčí Fortuny Petr Šrain potvrdil, že firma sázky skutečně vyhlásila a vzápětí je zrušila a vrátila vklady. Čím tedy firma argumentuje? Sázku vypsala v jakémsi předběžném znění.

"Podmínka byla, že politická strana se musí dostat do Sněmovny jako samostatný subjekt. Pokud vytvoří společnou kandidátku s jinou stranou, sázky se vracejí. Tato podmínka doléhá právě na situace kolem Hnutí Úsvit a jeho spolupráci se stranami Věci veřejné a Moravané. Dva zmíněné subjekty na kandidátku umístily své členy. Tato situace je oprávněně považována za společnou kandidátku," uvedl Šrain.

"Pouze jsme měli na kandidátkách jednotlivce z jiných stran."

Mluvčí hnutí Úsvit Tomia Okamury Jan Zilvar

Rieglův advokát Miroslav Korecký však oponuje, že pak by neexistovala skoro žádná samostatně kandidující strana.  "Nestraníci či členové různých stran byli na kandidátkách velkého množství subjektů, jejichž sázkové příležitosti zůstaly v platnosti," napsal Korecký do žaloby, kterou bude řešit Obvodní soud Prahy 1.

Jinými slovy, to by pak musela Fortuna zrušit i sázku na TOP 09, která spolupracuje se sdružením Starostové a nezávislí.

Soud tedy čeká nelehké rozhodování: Je "společná kandidátka" ta  schválená podle volebního zákona, nebo se o ní hovoří už ve chvíli, kdy si partaje půjčují kandidáty? Volební zákon rozlišuje samostatné strany, jimž stačí získat pět procent hlasů, a koalice, u nichž je hranice vyšší.

Úsvit kandidoval samostatně, říká ministerstvo

Ministerstvo vnitra, jež volební strany registruje, se vyjádřilo jednoznačně. "Úsvit kandidoval jako samostatné hnutí," uvedl mluvčí ministerstva Vladimír Řepka.

Pro Fortunu samotnou jsou politické sázky spíše způsobem, jak přilákat kromě sportovních fanoušků i jinou klientelu.

Fortuna by zřejmě kvůli necelému čtvrt milionu neriskovala svou prestiž v soudním procesu. Ale lidí, kteří si vsadili na Okamuru v původních trojciferných kurzech, bude asi mnohem víc a firma by mohla přijít o velkou sumu. Server Aktuálně.cz už v září popsal příběh jiného sázkaře, který by vyhrál při vsazených 800 korunách 80 tisíc korun.

Politické sázky vypisuje také konkurenční Tipsport. "Nepamatuji se, že bychom museli rušit sázkovou hru kvůli nejasnému zadání a vracet vklady," říká tamní mluvčí Jiří Hadrava. Konkrétní případ Fortuny komentovat nechce.

V sázkovém byznysu platí, že kurz 100:1 a vyšší cifry už vyjadřuje, že bookmakeři jsou si jisti, že se daná věc nemůže stát. A zařadili je jen z marketingových důvodů.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Dostali se na vysněný obor. Technická chyba, přijati nejste, oznámila škola

Budova Vysoké škola ekonomické v Praze

Téměř tři stovky uchazečů o studium na jedné z fakult pražské Vysoké školy ekonomické žily přes dva dny v přesvědčení,...

Poslanci vzkazují demonstrantům: vytrvalost i smysluplnější věci na práci

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

Vytrvalost, podporu, ale i výlet někam k vodě - to přejí čeští poslanci lidem, kteří se v neděli chystají na...

Další z rubriky

Přírodní antibiotikum? Peří ptáků ukrývá speciální imunitní systém

Své svěřence si sokolníci doslova hýčkají.

Ptáci mají v peří svoji vlastní armádu, která je brání před přemnožením nebezpečných bakterií. Okolo čtvrtiny druhů...

Za epidemii salmonelózy dostala zlínská nemocnice pokutu 310 tisíc korun

Krajská nemocnice T. Bati ve Zlíně.

Celkem 310 tisíc korun zaplatí na pokutách krajská nemocnice ve Zlíně, kde se při březnové epidemii salmonelózy...

Brňan měl v těle smrtelnou dávku alkoholu, nadýchal 5,5 promile

Opilec měl lehká zranění, záchranáři ho převezli do Úrazové nemocnice.

Apatického muže polehávajícího na chodníku u nákupního centra v Bednaříkově ulici v brněnské části Líšeň si v sobotu...

Najdete na iDNES.cz