Soud začal rozplétat kauzu pražských jízdenek. Je to divadlo, řekl Dvořák

  • 68
Městský soud v Praze v úterý zahájil hlavní líčení v kauze pražského dopravního podniku (DPP). Bývalý ředitel podniku Martin Dvořák označil při svém příchodu proces za divadlo, vinu odmítá. Z ostatních 16 obžalovaných jich na jednání dorazilo osm včetně lobbisty Iva Rittiga. Ostatní se soudu omluvili a dali souhlas s konáním procesu v jejich nepřítomnosti.

Státní zástupce Adam Borgula viní část obžalovaných ze zpronevěry a ze zjednání výhody při zadávání veřejných zakázek DPP, další část pak z legalizace výnosů z trestné činnosti. 

Podnik v kauze figuruje jako poškozený, podle obžaloby přišel nejméně o 457,5 milionu korun.

Peníze údajně částečně skončily u Rittiga a Dvořáka, oba muži to však popírají. Zatímco Rittig se dnes ke slovu pravděpodobně nedostane, Dvořák bude mít možnost vyjádřit se k věci jako první ze všech obžalovaných. Předseda senátu Petr Hovorka po něm plánuje vyslechnout někdejšího ekonomického ředitele DPP Iva Štiku a bývalého šéfa služeb podniku Tomáše Petanu. Další pořadí zatím soudce neoznámil.

Jeden z obžalovaných, účetní z firmy Peskim Jaroslav Kubiska, získal status spolupracujícího obviněného a bude svědčit proti ostatním. Dvořák se dnes při svém příchodu ohradil proti tomu, že by byl Kubiska korunním svědkem. Podle něj je nevěrohodný.

Obžaloba zahrnuje tři různé zakázky DPP - nejznámější z nich je tisk jízdenek papírnou Neograph, odkud údajně putovaly peníze k Rittigovi přes karibskou firmu Cokeville Assets. Další se týkají zajištění prodeje jízdenek firmou Cross Point a elektronické jízdenky od firmy Crowsnest. Všechny zakázky údajně záměrně zmanipuloval Dvořák.

Za zjednání výhody a za zpronevěru hrozí pět až deset let vězení, za legalizaci výnosů z trestné činnosti maximálně osm let. Mezi obviněnými jsou i Rittigovi právníci či Dvořákova matka, která si podle obžaloby za vyvedené peníze pořídila dům na Madeiře.

Pražský podnik přišel o 450 milionů

Případ má dvě hlavní větve. První se týká smluv, které dopravní podnik uzavřel v roce 2008 v souvislosti se zajištěním prodeje jízdenek, tisku jízdenek a vzniku elektronické jízdenky. Druhá popisuje údajné praní špinavých peněz vyvedených na základě těchto kontraktů. Podnik v kauze figuruje jako poškozený, podle obžaloby přišel nejméně o 457,5 milionu korun. Peníze údajně částečně skončily u Rittiga a Dvořáka. Oba muži to odmítají.

Soudce Petr Hovorka se chce případu věnovat dva říjnové týdny a potom v termínech od prosince až do konce března. „První dva týdny předseda senátu vyhradil na výslechy obžalovaných. Těžko se dá odhadnout, jak dlouho který potrvá. Svědky bude vyslýchat poté,“ popsala mluvčí soudu.

Obžaloba viní v první větvi tři bývalé zaměstnance DPP: generálního ředitele Dvořáka, ekonomického ředitele Ivo Štiku a šéfa služeb podniku Tomáše Petanu. S nimi se budou z podezření na zpronevěru a zjednání výhody při zadání veřejné zakázky zpovídat jednatel firmy Cross Point Pavel Švarc, Jan Janků z papírny Neograph a Peter Kmeť za karibskou firmu Cokeville Assets. Obviněni byli původně i bývalý pražský radní pro dopravu Radovan Šteiner (ODS) a šéf firmy Crowsnest Antonín Vilímec, oba ale mezitím zemřeli.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video