Pražské derby proběhlo bez problémů, fotbal nevidělo 21 sparťanů

  13:17aktualizováno  19:35
Policie v Praze na fotbalové utkání mezi Slavií a Spartou nasadila pět set svých lidí. Historicky první derby na stadionu v Edenu přilákalo přes dvacet tisíc diváků. Dvacet jedna fandů ho ale nevidělo. Policie sedm z nich zadržela pro výtržnosti, další byli opilí nebo zkoušeli pronést zakázané předměty.

Sparťanští fanoušci jdou z náměstí Míru do vršovického Edenu. - Francouzská ulice v Praze 2 13. dubna 2009. | foto: ČTK

Historicky první derby pražských "S" na novém stadionu pražské Slavie v Edenu se obešlo bez výtržností v jeho útrobách. Pořadatelům se osvědčil stejný postup, jaký použili při utkání s Baníkem Ostrava.

Důkladné prohlídky u vchodu zabránily několika sparťanům, aby dovnitř pronesli pyrotechniku, nůžky, ale i dlažební kostky. "Na stadion jsme nevpustili čtrnáct lidí," řekl iDNES.cz mluvčí vršovického klubu Ondřej Zlámal.

Další sedm zadržela policie ještě před výkopem pro výtržnosti. Čtyři rowdies letenského klubu neúspěšně zkusili napadnout skupinu slávistů. Policie je zadržela stejně jako další tři, kteří hodili dýmovnici během pochodu sparťanů do Vršovic z Vinohrad.


Čtěte on-line přenos z derby pražských "S"

Na ten se jich kolem půl čtvrté vydaly zhruba dvě stovky z náměstí Míru. "Přijďte všichni bez ohledu, zda máte lístek, nebo ne," vyzvali předáci takzvaných ultras fanoušků přesto, že utkání bylo beznadějně vyprodáno.

Tam také došlo k  drobnému incidentu. Sparťané zapálili slávistickou šálu, od které začal hořet strom. Oheň příznivci ihned uhasili, magistrátní úředníci a policie na místě zjišťují, jak přesně k požáru došlo.

Do ochozů přišlo přes dvacet tisíc lidí. Na bezpečnost dohlíželo pět stovek policistů - těžkooděnci, antikonfliktní tým, specialisté na fotbalové násilí a vrtulník. Pomáhalo jim padesát městských strážníků.

Sparťanští fanoušci vyšli z náměstí Míru do vršovického Edenu.

Loňské derby pražských "S" de facto zavdalo ke vzniku rychlých soudů pro fotbalové výtržníky. Slavia se loučila se strahovským stadionem, kde hrála v azylu, a sparťané toho chtěli využít k jeho zničení.

Výsledkem byla demolice sedaček, ohňostroj v ochozech a proniknutí jednoho z letenských na plochu. Po zápase policie obvinila dvacet jedna lidí, na Strahově se dopočítali škody půl milionu korun. - čtěte Policie obvinila po derby 21 lidí, škoda na Strahově je půl milionu

Dnes nic takového podle prohlášení vedení Slavie nehrozilo. Policie sice přímo v útrobách stadionu ani kolem hrací plochy být neměla, ale pořadatelé uvedli, že při přípravě na rizikový zápas nic nepodcenili.

Na fanoušky čekaly důkladné prohlídky u vchodu

Fanoušky obou klubů čekaly u vchodu přísné bezpečnostní prohlídky, stejné, jaké předcházely i rizikovému zápasu proti Baníku Ostrava. - čtěte V Edenu se fandilo slušně. Baníkovci se vyřádili před zápasem

Před stadionem Slavie v Edenu vybouchl dělobuch.

Výtržník rovnou před soudce

Přímo na stadionu byl přítomen státní zástupce a v budově nedalekého soudu i soudce, připravení ve zkráceném soudním řízení potrestat fanoušky porušující zákon. - čtěte Soudce na fotbalovém stadionu je velkou úsporou pro tým

Od začátku jarní části fotbalové ligy se změnila pravidla, a policie nedohlíží na dění na stadionech. Nově jsou za bezpečnost diváků odpovědní pořadatelé.

Na derby pražských

Policisté jim mají přijít na pomoc až v okamžiku, kdy síly bezpečnostních služeb na rozběsněné fanoušky nestačí. "Náš zástupce bude přímo na stadionu, abychom mohli zasáhnout v co nejkratší době," podotkl tiskový mluvčí policie Tomáš Hulan.

Poprvé takto policie musela zasahovat v únoru na brněnském stadionu, kde pořadatelé nestačili na agresivní fanoušky Baníku, kteří vnikli na hrací plochu a napadli ochranku.

Policie poté brněnskému klubu za zásah naúčtovala osmdesát tisíc korun, k čemuž ji opravňuje smlouva s Českomoravským fotbalovým svazem. Podle ní mají kluby policejní zásahy na stadionech zaplatit, pokud pořadatelská služba nezvládne fanoušky.

Policie uvedla, že je připravena i na případné šarvátky, které si často členové tvrdého jádra fanoušků domlouvají mimo stadion. "Určitými poznatky disponujeme. Motorizované jednotky budou připraveny případným konfliktům zabránit," poznamenal odpoledne policejní mluvčí.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

Ošetřovatel na videu krotí vzpurného koně. Týrání, zní na sociálních sítích

Ilustrační snímek

Video, na kterém se zaměstnanec Zemského hřebčince Písek snaží uklidnit mladého koně, vyvolalo poprask nejen na...

Do kardiostimulátoru se hacker nedostane. Hrozbou jsou ale elektromobily

Ilustrační snímek

Hackeři by teoreticky mohli „nabourat“ kardiostimulátory i defibrilátory. Tím by mohli zkrátit dobu jejich životnosti...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Najdete na iDNES.cz