Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Ukrajinci hodiny čekají v ohradách bez WC, před Úřadem práce čelí ponížení

  17:05aktualizováno  18:43
Ponižování, urážky a nekončící čekání v zátarasech jako dobytek. Tak popisují zkušenosti s Úřadem práce v Pražské tržnici Ukrajinci, kteří sem míří žádat o příspěvek. Došla jsem si na záchod a když jsem se vrátila, ostraha křičela, ať se postavím dozadu, popsala žena, jak přišla o hodiny střežené místo. Ministerstvo práce a sociálních věcí tvrdí, že problematické ochrance odebírá pravomoci a zároveň hledá nové, více vyhovující prostory.
Dlouhé hodiny čekají v nehybné frontě u úřadu práce, od sebe Ukrajince oddělují...

Dlouhé hodiny čekají v nehybné frontě u úřadu práce, od sebe Ukrajince oddělují železné ohrádky. (22. srpna 2022) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Je pondělí odpoledne, 22. srpna. V šestnácti stupních, při studeném větru a dešti stojí venku v Pražské tržnici asi 150 lidí. Jsou namačkaní v zátarasu. Okolo nich prochází příslušníci ostrahy, někteří mají na pásku připnuté teleskopické obušky.

Podle popisu by mohlo jít o vězně. Jsou to však ukrajinští uprchlíci, kteří v Česku legálně pobývají a přišli si na Úřad práce (ÚP) zažádat o humanitární příspěvek. Aby se však k úředníkům a úřednicím dostali, musí vystát dlouhé hodiny ve frontách. Ty mají podobu uzavřených „ohrádek“, kterými musí projít i matky s malými dětmi nebo důchodci na invalidních vozících.

„Jsem tady už čtrnáct hodin,“ říká unaveně žena, která sedí na obrubníku a kojí novorozené miminko. Dorazila o půlnoci, a přestože jsou už dvě hodiny odpoledne, stále se nedostala na řadu. V zátarasu, kde Ukrajinci tráví hodiny, nemají židle, nedostanou napít. Jediný zdroj vody představují pítka, která jsou umístěná opodál.

Většina Ukrajinek nemá pro své děti hlídání, a tak jejich ratolesti musejí mnohahodinové čekání ve frontě absolvovat taky. (22. srpna 2022)

Hlavní slovo před Úřadem práce mají zaměstnanci bezpečnostní agentury BSB Security. Ti rozhodují, kdo půjde dovnitř, pouštějí lidi z jedné „ohrádky“ do další, případně je vykazují na konec řady. Celý systém působí zmateně, front je zde několik a není jasné, za jakých podmínek se postupuje dál.

Ve spárech ostrahy

„Vy nikam nejdete, předbíhala jste!“ křičí člen ochranky na promrzlou Ukrajinku a její dceru. Žena bezmocně rozhazuje rukama a sleduje, jak ostatní z její části fronty postupují za další zátaras.

Úřad práce v Pražské tržnici

Jde o detašované pracoviště Úřadu práce.

Vedení úřadu rozhodlo o vyčlenění jedné pobočky, která slouží pouze pro humanitární dávky ukrajinských uprchlíků.

Jejím zřízením má úřad za cíl zabránit přeplnění jednotlivých pražských pracovišť.

„Už jsem mohla být na řadě, ale protože jsem šla s dcerou na záchod, tak mi žena z ochranky řekla, že jsem opustila frontu a musím jít na její konec. Není to poprvé, chovají se k nám jako k dobytku,“ říká Olena Sokolovská. Jít na konec fronty však znamená čekat navíc několik hodin, někdy i dní.

Sokolovská popisuje, že když se vrátila ze záchodu a stoupla si zpět, řvala na ni žena z ochranky, ať „vypadne“. Na Úřad práce se zkouší dostat již pátý den v řadě. Říká, že sem s dcerou chodí v sedm hodin ráno, její kamarádka do fronty přichází pravidelně už ve tři. Někteří lidé zde tráví i celou noc. Přespávají venku na kartonech, aby ráno byli mezi prvními na řadě. V noci jsou navíc veřejné záchody zamčené.

Čas plyne a na řadu přichází další a další lidé, Sokolovskou však odmítá ostraha i nadále pustit. Když se reportéři v doprovodu ukrajinského překladatele vydají zeptat, kdy přijde paní na řadu, zařve žena z ochranky na svého kolegu: „Vůbec se s nima nebav!“

Útočí na nás i kvůli Ukrajině. Úřady práce se blíží kolapsu, varují zaměstnanci

„Co tady jako chcete!“ křičí žena na reportéry i tlumočníka. „A tu ženu stejně nikam nepouštěj, nemá děcko,“ instruuje svého kolegu. Vadí jí, že Sokolovská nyní čeká ve frontě sama bez dcery. „Šla se ohřát do auta, byla jí velká zima,“ vysvětluje rezignovaně uprchlice. Po dvou hodinách se Ukrajince podaří konečně dostat dál. Ne však přímo do prostor úřadu, ale pouze do další části fronty. Stále má před sebou hodiny čekání a není jisté, že se ještě v pondělí dočká.

Jděte radši šlapat

S psychologickou podporou, řešením konfliktů i tlumočením na místě pomáhají neziskové organizace jako Sdružení pro integraci a migraci, Červený kříž, Iniciativa Hlavák, Člověk v tísni nebo spolek Amiga. Člověk v tísni před několika dny veřejně upozornil na špatné podmínky, ve kterých pracovníci Úřadu práce fungují. Jsou nedostatečně odměňovaní, je jich kritický nedostatek a ti, kteří zůstali, jsou nadměrně zatížení.

Magdalena Poláková ze Sdružení pro integraci a migraci popisuje jako jeden z hlavních problémů, že veškerá pravomoc je vložená do rukou příslušníků ostrahy. Za příklad dává prioritní frontu pro matky s dětmi do pěti let, nemocné lidi a seniory nad osmdesát let. „Když přijde babička, která je na tom špatně, ale je jí 78 let, pošlou ji do normální fronty. Výběr by měl dělat někdo, kdo umí komunikovat s lidmi, má sociální dovednosti,“ tvrdí.

Tabulkový přístup má ostraha i k nemocným lidem. „Když má člověk zdravotní problémy, musí jít za ochrankou. A je na jejich blahovůli, jestli je pustí dovnitř přednostně. Ochranka většinou vyžaduje potvrzení od lékaře, ve kterém bude česky napsáno, že jsou po operaci nebo mají invalidní důchod. Když to není v češtině, pošlou je pryč. A u toho se k nim chovají hulvátsky a mluví na ně česky. Zažila jsem, že ochranka řvala na ženy, ať jdou radši šlapat,“ popsala Poláková další ze situací, které zde viděla.

Agentura o problémech ví

Vedení agentury BSB si uvědomuje, že situace není ideálně vyřešená. V minulém týdnu zaznamenali stížnosti na chování ostrahy. „Samozřejmě, že nějaké drobnosti jsme řešili i v předchozím období. Vzhledem k obrovské návštěvnosti a složitosti situace se tomu nedá úplně zabránit,“ odpověděl jednatel společnosti Daniel Böhm. Poznamenal, že celý koncept, jak bude akce probíhat, nevymýšleli oni.

Agentura nyní čeká na vytvoření bezpečnostního manuálu a chce se zaměřit na spolupráci s neziskovými organizacemi. „Pokud se některý z našich zaměstnanců nevhodně choval vůči klientům, není to určitě správně a velice nás to mrzí,“ uvedl.

Zdechni a vypadni z metra, řval senior. Jak se také žije Ukrajinkám v Česku

Podle dobrovolnice Polákové by minimálně polovina lidí vůbec ve frontách čekat nemusela, kdyby dostávali správné informace a aplikace na žádání o příspěvek fungovala lépe. „Pokud mají lidé dodat například nájemní nebo pracovní smlouvu, aplikace jim to neřekne. Napíše jim pouze to, aby se dostavili na úřad. Takže oni si vystojí hodiny ve frontě a vevnitř jim teprve řeknou, jaký papír mají příště donést,“ uvedla Poláková.

Problém se špatně fungující aplikací přivedl na holešovický Úřad práce i ukrajinskou matku s šestnáctiletým synem. Doprovodila je česky mluvící žena, která chlapci bude dělat v Česku opatrovnici. Matka, která pracuje jako kardioložka, se totiž vrací zpět na Ukrajinu. Jejich oblast nepatří mezi nejvíce zasažené a ona nechce přijít o práci. „Nejhorší na tom všem bylo čekání venku, nevím ani jakým slovem popsat, jak se ostraha chová. Drsně do nás strkala a až v okamžiku, kdy viděli, že já mluvím česky, se začali teprve chovat slušně,“ popsala opatrovnice.

Úřad práce však tvrdí, že cizinci pod dočasnou ochranou mají možnost vyřídit vše elektronickou cestou. „Tuto informaci dostávají hned po příchodu do ČR. Řada z nich ale stále dává přednost osobnímu jednání,“ uvedla mluvčí úřadu Kateřina Beránková.

My za to nemůžeme, tvrdí ÚP i tržnice

Podle Beránkové Úřad práce není objednavatelem bezpečnostní agentury. Uvedla, že jen pronajímá prostory pracovišť od poskytovatele, a to včetně ostrahy. Poskytovatelem prostor je Pražská tržnice.

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka v reakci iDNES.cz napsal, že s organizací na místě není spokojený. Ministerstvo proto hledá jiné prostory, které budou lépe vyhovovat. „Podezření, že by zde mělo docházet k ponižování klientů, je vážné a něco takového samozřejmě není v žádném případě přípustné,“ uvedl Jurečka.

Ministr poznamenal, že ochranka již byla z venkovní fronty stažena a pohybuje se pouze vevnitř, kde jsou i pracovníci neziskových organizací, kteří se zároveň podílí na řízení front.

Kolik je v Česku reálně uprchlíků před válkou z Ukrajiny? Minimálně 281 tisíc

Předseda představenstva Výstaviště (pod které Pražská tržnice spadá, pozn. red.) Tomáš Hübl tvrdí, že sice jako poskytovatelé prostor bezpečnostní službu objednali, avšak pouze proto, že Úřad práce sám nemá legální možnost tuto službu objednat. „Jde o byrokratickou překážku, jelikož security působí fyzicky mimo pobočku úřadu,“ uvedl Hübl. Náklady na ostrahu hradí spolu s nájmem za prostory úřadu.

„Na jakékoliv úpravy režimu fungování, či personální situaci úřadu, která je značně kritická, nemáme žádný vliv. Řešíme též problematické fungování security služby, která pomáhá s organizací fronty,“ tvrdí předseda představenstva Výstaviště. S managementem firmy BSB service řeší možnost výměny personálu, mají však problém s nedostatkem lidí na trhu práce.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Petr Pavel přijel na návštěvu Pardubického kraje

  • Nejčtenější

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Putinova časovaná bomba. Kadyrov umírá, rozjíždí se krvavý boj o trůny

17. května 2024  14:16

Premium Ramzan Kadyrov ještě dýchá, v Čečensku se však už začíná hledat jeho nástupce. Naznačují to i...

Královna fetiše rozdráždila Ameriku. Její fotografce se klaní i feministky

22. května 2024

Seriál „Nejkrásnější fotografka“ či „nejlepší pin-up fotografka na světě“. Taková čestná přízviska si...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Turisté si zajeli do Afghánistánu. Střelci část Evropanů povraždili i s průvodci

18. května 2024  17:57

Neznámí ozbrojenci v pátek večer v provincii Bámján v centrální části Afghánistánu zabili tři...

Přes Česko přecházejí bouřky. Zaměstnaly hasiče, v Brně čerpají lagunu

24. května 2024  9:32,  aktualizováno  11:15

V pátek se na většině našeho území objevují přeháňky, místy i bouřky. Bouřky mohou celou ČR...

Pavla propustili z nemocnice do domácí péče. Spadl v malé rychlosti, řekl Hrad

24. května 2024  10:51,  aktualizováno  11:09

Prezident Petr Pavel byl po jednodenní hospitalizaci v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) propuštěn...

Náklaďák na D2 vrazil do vozu v konvoji německé armády, dva lidé se zranili

24. května 2024  11:06

Nákladní vůz na dálnici D2 narazil v noci na pátek do doprovodného vozu konvoje německé armády,...

Foto měsíce ukazuje Velikonoce na Slovensku, zachytil je Michal Sváček z MAFRY

24. května 2024

Porotu soutěže Foto měsíce Czech Press Photo v dubnu nejvíce zaujal snímek fotografa Michala Sváčka...

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...