Do průvodu Prague Pride se zapojily tisíce lidí. Zábava pokračuje na Letné

  8:50aktualizováno  16:19
Duhovým průvodem v sobotu vyvrcholil festival leseb, gayů, bisexuálů a transsexuálů (LGBT) Prague Pride. Účastníci se sešli na Václavském náměstí, odkud společně vyrazili na Letnou, kde je program naplánovaný až do večera. Podle odhadů organizátorů se této oblíbené akce účastní 40 tisíc lidí. Policie na akci dohlížela a odkláněla dopravu.

„Pochod zatím probíhá v klidu, nezaznamenali jsme žádné narušení veřejného pořádku. Komplikace jsou v dopravě, protože to je velký dav lidí. Václavské náměstí už se vyprázdnilo a doprava se tam obnovila,“ řekl iDNES.cz po 14. hodině mluvčí policie Jan Daněk. Čelo průvodu se ve stejný čas dostalo do ulice Řásnovka.

Fotogalerie

V ústí Kozí ulice, která sousedí s trasou, na průvod čekala skupinka odpůrců z řad radikálů. Od účastníků je oddělili policisté. Připraven byl policejní antikonfliktní tým i několik těžkooděnců, zasahovat ale nemuseli. Procházející svým odpůrcům mávali a zdravili je. Také na Václavském náměstí u sochy svatého Václava v poledne proti akci protestovalo několik lidí, nesli transparenty s nápisy jako „Chraňte tradiční rodiny“ či „Homo sex = cesta do pekla“.

Sobotní průvod centrem Prahy byl vrcholem probíhajícího duhového týdne. V průvodu letos jelo 21 vozidel včetně lodě, vláčku a tří mini kabrioletů. 

Účastníci se sešli v poledne v horní části Václavského náměstí, odkud vyrazili ulicí Opletalovou a dále Hybernskou, přes náměstí Republiky, Revoluční a Dvořákovo nábřeží, přes Čechův most a vyšli na Letnou, kde byl cíl pochodu.

Podle tiskové mluvčí festivalu Bohdany Rambouskové se průvodu zúčastnilo 40 000 lidí, tedy zhruba o 5 000 víc než loni. Policie počty účastníků nezveřejnila.

Policie varovala před dopravními omezeními a žádala všechny, aby pokud možno nejezdili do centra. „Tramvajový provoz bude krátce přerušován v ulici Revoluční, na Čechově mostě a na nábřeží Edvarda Beneše, kde budou tramvaje po určitých intervalech pouštěny a průvod zastavován,“ komentovala den před akcí omezení dopravního provozu Rambousková.

10.srpna 2018 v 12:29, příspěvek archivován: 10.srpna 2018 v 17:51

V souvislosti se sobotním pochodem Prague Pride dojde v centru Prahy mezi 12. až 16. hod. k zásadnímu dopravnímu omezení. Žádáme všechny, kterých se to dotkne, aby s tím počítali a pokud možno do centra nejezdili. Více zde: https://t.co/JGTkXo2JU4 https://t.co/wgyOEENjtc

Na Letné je pro účastníky a účastnice připraven i hudební program. „Líbí se mi úžasné akce, jaké jsou během Pridu na Střeleckém ostrově. Třeba výstavy a koncerty. Festival se snaží pomáhat lidem, od testů na HIV až po různé informace, třeba o tom, jak funguje LGBT rodičovství,“ řekla Lucie Ivanová.

Vítáni jsou mamánci i pánbíčkářky. Akce homosexuálů bojuje s nálepkováním

„Lidé by si měli uvědomit, že jsme obyčejní lidi jako všichni ostatní. Když někoho miluješ, na pohlaví nezáleží,“ vyjádřila se Štěpánka Hlubková.

Mezi příznivci festivalu jsou také osobnosti veřejného života. V průvodu půjde zmocněnkyně vlády pro lidská práva Martina Štěpánková, náměstkyně primátorky hlavního města Prahy Petra Kolínská a radní Prahy 7 pro kulturu Hana Třeštíková. Dále se zúčastní Ester Janečková či Aňa Geislerová.

Spor o manželství homosexuálů

Na politické scéně aktuálně probíhá debata o tom, zda spolu dva muži nebo dvě ženy mohou uzavřít manželství. Příznivci homosexuálního manželství jsou například Piráti. 

Zároveň však skupina poslanců z různých sněmovních stran předložila návrh na změnu Ústavy, která by zakotvila, že manželství je výlučně svazek muže a ženy.

Poslanec Radek Rozvoral za SPD na svém facebookovém profilu napsal, že je Prague Pride pouze marketingovým projektem financovaným z fondů Evropské unie. „Hnutí SPD zastává názor, že hodnoty tradiční rodiny musíme zachovat v naší zemi i pro příští generace. Budeme podporovat ústavní zakotvení rodiny jako přirozeného svazku muže a ženy, kteří spolu vychovávají své děti,“ vyjádřil stanoviska SPD Rozvoral. 

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Drsná vražda čerpadlářky. Postřelili ji skrz dveře a nechali vykrvácet

Čerpací stanice u Nelahozevsi ve středních Čechách je po vraždě opět v provozu....

Čerpadlářka, kterou zabili v prosinci na benzince v Nelahozevsi dosud neznámí pachatelé, se podle zjištění MF DNES...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Tátové od rodin i gauneři. Podezřelí z vraždy pumpařky byli „známé firmy“

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Oba měli rodinu, jeden z nich by se brzy měl stát otcem. Oba jsou z Mělnicka, kde byli známí kvůli své kriminální...

Další z rubriky

VIDEO: Po týdnu do údolí. Boží Dar se vzpamatovává ze sněhového sevření

Boží Dar se pomalu vzpamatovává ze sněhové kalamity, silničáři postupně...

Po týdnu, kdy sněhová nadílka komplikovala život na horách, se někteří lidé dostali z Božího Daru do údolí. Dětem pak...

Ve Sněmovně čeká několik zákonů, které mají ambici zlepšit české školství

Školní jídelna (ilustrační foto)

Už přes týden zaměstnává koalici hledání odpovědi na otázku, zda mají ve školách jíst zadarmo všechny děti, nebo jen...

Sbírka pro děti horníků zabitých výbuchem vynesla přes čtyři miliony

Lidé nosí svíčky ke vchodu dolu Stonava sever na Karvinsku, kde došlo k...

Na účet Spolku svatá Barbora poslali lidé 4 051 361 korun. Peníze jsou pro děti obětí nedávné tragédie ve Stonavě na...

Najdete na iDNES.cz