Do průvodu Prague Pride se zapojily tisíce lidí. Zábava pokračuje na Letné

  8:50aktualizováno  16:19
Duhovým průvodem v sobotu vyvrcholil festival leseb, gayů, bisexuálů a transsexuálů (LGBT) Prague Pride. Účastníci se sešli na Václavském náměstí, odkud společně vyrazili na Letnou, kde je program naplánovaný až do večera. Podle odhadů organizátorů se této oblíbené akce účastní 40 tisíc lidí. Policie na akci dohlížela a odkláněla dopravu.

„Pochod zatím probíhá v klidu, nezaznamenali jsme žádné narušení veřejného pořádku. Komplikace jsou v dopravě, protože to je velký dav lidí. Václavské náměstí už se vyprázdnilo a doprava se tam obnovila,“ řekl iDNES.cz po 14. hodině mluvčí policie Jan Daněk. Čelo průvodu se ve stejný čas dostalo do ulice Řásnovka.

Fotogalerie

V ústí Kozí ulice, která sousedí s trasou, na průvod čekala skupinka odpůrců z řad radikálů. Od účastníků je oddělili policisté. Připraven byl policejní antikonfliktní tým i několik těžkooděnců, zasahovat ale nemuseli. Procházející svým odpůrcům mávali a zdravili je. Také na Václavském náměstí u sochy svatého Václava v poledne proti akci protestovalo několik lidí, nesli transparenty s nápisy jako „Chraňte tradiční rodiny“ či „Homo sex = cesta do pekla“.

Sobotní průvod centrem Prahy byl vrcholem probíhajícího duhového týdne. V průvodu letos jelo 21 vozidel včetně lodě, vláčku a tří mini kabrioletů. 

Účastníci se sešli v poledne v horní části Václavského náměstí, odkud vyrazili ulicí Opletalovou a dále Hybernskou, přes náměstí Republiky, Revoluční a Dvořákovo nábřeží, přes Čechův most a vyšli na Letnou, kde byl cíl pochodu.

Podle tiskové mluvčí festivalu Bohdany Rambouskové se průvodu zúčastnilo 40 000 lidí, tedy zhruba o 5 000 víc než loni. Policie počty účastníků nezveřejnila.

Policie varovala před dopravními omezeními a žádala všechny, aby pokud možno nejezdili do centra. „Tramvajový provoz bude krátce přerušován v ulici Revoluční, na Čechově mostě a na nábřeží Edvarda Beneše, kde budou tramvaje po určitých intervalech pouštěny a průvod zastavován,“ komentovala den před akcí omezení dopravního provozu Rambousková.

10.srpna 2018 v 12:29, příspěvek archivován: 10.srpna 2018 v 17:51

V souvislosti se sobotním pochodem Prague Pride dojde v centru Prahy mezi 12. až 16. hod. k zásadnímu dopravnímu omezení. Žádáme všechny, kterých se to dotkne, aby s tím počítali a pokud možno do centra nejezdili. Více zde: https://t.co/JGTkXo2JU4 https://t.co/wgyOEENjtc

Na Letné je pro účastníky a účastnice připraven i hudební program. „Líbí se mi úžasné akce, jaké jsou během Pridu na Střeleckém ostrově. Třeba výstavy a koncerty. Festival se snaží pomáhat lidem, od testů na HIV až po různé informace, třeba o tom, jak funguje LGBT rodičovství,“ řekla Lucie Ivanová.

Vítáni jsou mamánci i pánbíčkářky. Akce homosexuálů bojuje s nálepkováním

„Lidé by si měli uvědomit, že jsme obyčejní lidi jako všichni ostatní. Když někoho miluješ, na pohlaví nezáleží,“ vyjádřila se Štěpánka Hlubková.

Mezi příznivci festivalu jsou také osobnosti veřejného života. V průvodu půjde zmocněnkyně vlády pro lidská práva Martina Štěpánková, náměstkyně primátorky hlavního města Prahy Petra Kolínská a radní Prahy 7 pro kulturu Hana Třeštíková. Dále se zúčastní Ester Janečková či Aňa Geislerová.

Spor o manželství homosexuálů

Na politické scéně aktuálně probíhá debata o tom, zda spolu dva muži nebo dvě ženy mohou uzavřít manželství. Příznivci homosexuálního manželství jsou například Piráti. 

Zároveň však skupina poslanců z různých sněmovních stran předložila návrh na změnu Ústavy, která by zakotvila, že manželství je výlučně svazek muže a ženy.

Poslanec Radek Rozvoral za SPD na svém facebookovém profilu napsal, že je Prague Pride pouze marketingovým projektem financovaným z fondů Evropské unie. „Hnutí SPD zastává názor, že hodnoty tradiční rodiny musíme zachovat v naší zemi i pro příští generace. Budeme podporovat ústavní zakotvení rodiny jako přirozeného svazku muže a ženy, kteří spolu vychovávají své děti,“ vyjádřil stanoviska SPD Rozvoral. 

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Klaus. Představil hnutí Trikolóra

Václav Klaus mladší představil nové politické uskupení Trikolóra, na snímku se...

Poslanec Václav Klaus mladší představil nové hnutí Trikolóra, které zakládá poté, co ho vyloučila ODS. „Přišel čas vzít...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Další z rubriky

Americká písničkářka Joan Baezová v roce 1989 z pódia zdravila disidenty

Americká písničkářka Joan Baezová a exprezident Václav Havel při oslavě výročí...

Pádu komunistického režimu v listopadu 1989 předcházela řada nenápadných akcí a opozičních aktivit a jejich pronikání...

Šanci na život má dnes i čtvrtkilový novorozenec, říká neonatolog

Neonatolog Richrd Plavka.

Na konci května opustila nemocnici v San Diegu holčička, která při narození vážila pouhých 245 gramů. Jde o nejlehčí...

Lidé chtějí stále víc. Vylézt Sněžku se necení, Everest ano, říká psycholog

Psycholog Tomáš Vašák

Vylézt na Sněžku? To se už necení. Everest ano, výstup na nejvyšší horu světa totiž znamená prestiž a obrovskou dávku...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz