Diskuze

KOMENTÁŘ: Vrátí se Češi na vojnu? Pak je na stole i znovuzavedení civilní služby

Stále hlasitěji se mluví o povinné vojenské službě. Politici to popírají, ale válčí se kousek od Česka, takže je to asi otázka času. Pokud by k tomu došlo, museli by se zákonodárci zamyslet i nad znovuzavedením civilní služby, píše Bohuslav Pernica z Fakulta sociálních studií Masarykovy univerzity.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
Foto

K51a50r26e78l 86H73o57l93u40b

29. 2. 2024 13:22

... a přísahat budou na co, komu, koho? Supák soudruh Pávek přísahal nejmíň pětkrát: KSČ, GRU, KGB, VKR, DIA ... Kdo ho trumfne? ...

1 2
možnosti
MP

Kasárna zbouraná, rozprodaná. Materiál to samé. Pokud to budou chtít obnovit se stát nedoplatí.

Poté může být cestou zavést do základních škol novodobou verzi branné výchovy. Čímž nemám na mysli klasické PPM (pláštěnka, pytlík, maska) jako jsem to zažil na škole jako děcko (jsem ročník 1977), ale jako přípravu na krizové situace, pobyt v přírodě, maskování, jak se o sebe a své bližní postarat a podobně. U vyšších ročníků s možností střelby ze vzduchovky.

Poté na středním stupni vzdělávání bude následovat vojenská příprava, kdy budou mít mladí několik hodin v týdnu teoretickou přípravu vedenou vojáky z povolání (taktika, vedení boje,...). A třeba jednou za 14 dní celý den v přírodě praktické přípravy. S tím, že třeba jednou do roka mohou absolvovat například 14 dní vojenské přípravy v přírodě formou určité formy školy v přírodě.

Vyuzije se tak již vybudované učební zařízení a budovy, maskáče (tepláky) bude mít každý svoje a armáda bude mít jen prostor na "brannou školu v přírodě".

Tudíž se nebude jednat o bezduchou buzeraci, ale o přípravu na asymetrický konflikt (třeba i partyzánskou činnost).

Tak nějak to vidím. Jako nízkonákladovou verzi klasické ZVS. Kdy mladí lidé získají základní znalosti vedení boje v rámci (střední) školní docházky (učňák, škola,...).

0 0
možnosti
MP

Celé to uvažuji jako nízkonákladovou verzi Švýcarského systému kdy připravenost a vyzbrojenost civilního obyvatelstva jsou do značné míry zárukou toho, že Švýcaři jsou neutrální. A to jich je jen polovina.

0 0
možnosti
VN

Povinná vojna je skvělý nápad. Ale musí být alespoň na 3 roky, aby se mladí naučili důkladně ovládat moderní zbraňové systémy.

1 3
možnosti

Jeho jasnosti, na 10 let... Tak na 12...

1 0
možnosti
LD

Vojna nebyla špatná, ale záleželo na velitelech, zda chtěli gumáckou nebo mazáckou vojnu. Nechat nyní pouze profesionální velitele a k tomu mladý na třeba 5 měsíců. Žádná šikana a něco se naučí, poslouchat a starat se o sebe. Otázka je, kolik by bylo žádostí o modrou.

0 1
možnosti
PS

Pro česko, jako malý stát. S malým počtem obyvatelstva a omezeným rozpočtem jsou početné a dobře vycvyčené zálohy. ZÁKLAD celé armády. Tedy, aspoň by měli.

V podstatě každá evropská země, co dnes sousedí s nějakým konfliktem či nepřítelem a je srovnatelná s námi. Má početné zálohy jako základ pěchoty atd. Finsko, Pobaltí. Švédsko.

Protože je to ten nejekonomičtější způsob, jak mít bojeschopnou armádu, co má aspoň relevantní počet.

Problém je, že souběžně s veliteli AČR ministryně obrany je naprosto mimo.

I když jsem naprosto pro koupi nových F35 jako vzdušná nadvláda základ NATO doktrýny.

Tak je bláhové si myslet, že kvůli NATO nemusíme mít armádu, co je schopná něco udělat sama. A armáda s +- 20k vojáky i se zálohama nic nezmůže.

I 3mil litva má více profesionálních vojáků! než my máme spojeno se zálohama.

Takže také pochopím, že hodně lidí nebude chtít do záloh. Když vidí, kdo velí armádě....

3 0
možnosti
PK

Nějaká forma povinného výcviku pro všechny není vůbec špatný nápad. Navíc si myslím, že se z české armády stala velmi kvalitní profesionální instituce a nehrozily by úchylárny jako za totáče. Dnes je armáda profesionalizovaná a své nezastupitelné místo tam najdou lidi, kteří jsou daleko přímého bojového zásahu. Dále by asi nebylo od věci sem tam prověřit fyzickou kondici.

Inspirace v Izraeli by byla dobrá. Jinak je dost států, které považujeme za demokratické, normální a přesto mají určitou formu povinného branného výcviku, zdaleka nejen Izrael.

3 3
možnosti
AJ

Je mnohem praktičtější držet si za ty peníze profesionální dobře vycvičenou armádu a aktivní zálohy, které paušálně dostávají nějakéty kačky a výměnou pravidelně cvičí a jsou bojeschopné a připravení,

než utápět obrovské množství peněz v nějaké vojně kde se akorát buz .. a šikanovalo, ale v praxi je dle armádních špiček takový voják už 2-3 roky po výcviku úplně k ničemu protože relevantní znalosti bez obnovování mizí.

On si průměrný taťka po 10 letech myslí, že se něco naučil, ale ve finále je nebezpečný sám sobě i okolí když mu dáte zbraň.

3 3
možnosti
Foto

Mistre, jsem 50 let po vojne a navyky z vojny mi porad zustali, moje oblibene zbrane jsou Winchester 200 a 30.30 z nichz pravidelne strilim, udrzuji si dobry fyzicky stav, zadneho doktora nepotrebuji. Samozrejme, nebyl jsem zasity v kotelne, kuchyni ani na marodce. Kvalitni rum si dam do kavy jednou za cas po rannim behu v tricku v -10C v lese na horach, kde mam chalupu. Proto doporucuji vojnu, ale tu prisnou ne tu zasivanou.

Armada mela zalohy a kazde 4 roky jsem dostal povolavaci rozkaz. Jinak vojaci nebyli jenom pro valku, byli pouzity i na jine ucely, kde bylo potreba.

0 1
možnosti
AJ

Proválečná masírka pokračuje. Zajímavé jak mnozí přejí jiným i tady v diskusi, aby museli na vojnu.........

3 1
možnosti
JM

J73a83n 40M26u47ž87í79k

28. 2. 2024 15:04

Já jsem na vojně byl a neberu to jako problém. Vojna nebyla špatná. Troufám si říct, že mi i hodné dala. Ale v dnešní době by to zřejmě byl obrovský problém.

4 0
možnosti
NP

A vojna bude povinná zase jen pro muže nebo i pro jiné z těch

49 pohlaví ?

13 1
možnosti