Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Město Bohumín

Poslední rozloučení s Havlem: zazní Requiem i chorál Svatý Václave

Zádušní mší s Requiem Antonína Dvořáka a chorálem Svatý Václave se Česko v pátek v poledne rozloučí s hlavní tváří sametové revoluce v roce 1989, prezidentem Václavem Havlem. Polední obřad v Chrámu sv. Víta je jen pro zvané, mezi nimiž bude řada zahraničních politiků. Poté bude následovat loučení v krematoriu - u toho bude už jen Havlova rodina a přátelé.

Již ráno před obřadem, přesně v půl desáté, přenesou vojáci rakev s tělem prvního polistopadového prezidenta do katedrály z blízkého Vladislavského sálu, kam mohla veřejnost přijít uctít Havlovu památku do čtvrtka půl hodiny před půlnocí. Ještě pozdě večer se fronta táhla přes Pražský hrad a kolem Lvího dvora směrem k Letohrádku královny Anny. Podle neoficiálních odhadů se Havlovi přišlo ve čtvrtek poklonit až 25 tisíc lidí.

Poslední loučení s Havlem se symbolicky uskuteční na stejném místě, kde se konala děkovná bohoslužba jako součást jeho první inaugurace prezidentem.

Slzy pro Havla

"Za zvuku zvonů Svatovítského chrámu vyjde v 11:30 z Arcibiskupského paláce liturgický průvod. Obřad v katedrále bude zahájen minutou ticha, k níž vyzve pražský arcibiskup Dominik Duka. V úvodu smutečního obřadu zazní také česká státní hymna," informoval mluvčí arcibiskupství Aleš Pištora. Minuta ticha bude v katedrále ve stejnou chvíli jako po celé zemi.

Následovat bude bohoslužba v češtině, se zpěvy v latině. Ze starozákonní knihy Job bude číst herec Josef Abrhám, který hrál hlavní roli v Havlově filmu Odcházení podle jeho poslední divadelní hry.

"Kázání přednese pražský arcibiskup. Obětní dary ponesou sestry boromejky, které pečovaly o zesnulého prezidenta v závěru jeho života. Poté bude obvyklý průběh zádušní mše svaté," uvedl Pištora. Samotný obřad posledního rozloučení povede pomocný pražský biskup Václav Malý. Spolu s nimi se budou na mši podílet zástupci Vatikánu - bývalý velvyslanec a apoštolský nuncius Giovanni Coppa a současný velvyslanec Giuseppe Leanza.

Číst se bude dopis papeže Benedikta XVI., promluví Klaus, Schwarzenberg a Albrightová

V závěru obřadu promluví prezident Václav Klaus, ministr zahraničí Karel Schwarzenberg a bývalá americká ministryně zahraničí Madeleine Albrightová. Zazní i dopis, který Klausovi v souvislosti s Havlovým úmrtím poslal z Vatikánu papež Benedikt XVI.

Liturgii doprovodí Česká filharmonie a Pražský filharmonický sbor. Pod vedením dirigenta Jiřího Bělohlávka zazní Requiem Antonína Dvořáka a zcela na závěr obřadu, který by měl trvat dvě hodiny, i Svatováclavský chorál. Rakev pak bude vynesena Zlatou branou, kde bude pokropena svěcenou vodou.

Začátek Requiem

zazní latinsky, před minutou ticha

Requiem aeternam dona eis,
Domine, et lux perpetua luceat eis.
Te decet hymnus Deus, in Sion,
et tibi reddetur votum in Ierusalem.
Exaudi orationem meam;
ad te omnis caro veniet.

Pokoj věčný dej jim, Pane,
a světlo věčné ať jim svítí.
Tobě se zpívá hymnus, Bože, na Sionu
a tobě se přináší oběť v Jeruzalémě.
Tobě, který vyslyšíš prosby,
k tobě přijde veškeré hříšné tělo.

Zdroj: Arcibiskupství pražské

Po modlitbě rakev opustí Pražský hrad a zamíří do krematoria. Tato poslední část rozloučení bude určena už jen rodině a nejbližším Havlovým přátelům. Havel pak bude pohřben do rodinné hrobky na Vinohradském hřbitově po boku své první ženy Olgy (více zde).

V katedrále bude řada zahraničních politických špiček, například americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová se svým manželem, bývalým prezidentem Billem Clintonem, francouzský prezident Nicolas Sarkozy či britský premiér David Cameron.

Více než polovinu hostů do katedrály pozvala rodina. Byly rozeslány více než tři stovky pozvánek přátelům Václava Havla, každá pro dvě osoby. Arcibiskupství pozvalo kněze, jáhny, řeholníky, české a moravské biskupy i církevní hodnostáře ze sousedních zemí. Po bohoslužbě pozve Hrad smuteční hosty na společenské setkání ve Španělském sále.

V katedrále bude v pátek celkem okolo tisícovky lidí, kromě politiků a zástupců církve také stovka novinářů. Veřejnost bude moci obřad sledovat na velkoplošné obrazovce na Hradčanském náměstí nebo na II. nádvoří Pražského hradu.

Zvony se rozezní celkem třikrát. Vojáci vypálí 21 salv z děla

V Praze se v pátek rozezní zvony celkem třikrát. Poprvé začnou zvonit zvony Svatovítské katedrály v půl dvanácté, ve chvíli, kdy z arcibiskupství vyjde liturgický průvod. Podruhé při zvednutí rakve s tělem Václava Havla. Potřetí se na pokyn arcibiskupa Duky rozezní zvony všech kaplí a kostelů po celé republice v pravé poledne, upozorní tak na minutu ticha. Znít budou zhruba tři minuty.

Dělostřelecká baterie vypálí z Lobkovické zahrady poblíž Petřína 21 čestných salv k uctění památky bývalého prezidenta. iDNES.cz to řekl Vladimír Lukovský z tiskového oddělení služby ministerstva obrany.

Vojáci použijí čtyři speciálně upravené kanony, které nestřílejí dělostřelecké náboje, ale patrony napodobující zvukový efekt ostré střelby. Odpalování náloží je elektronické. Povel k zahájení palby dostane voják vysílačkou.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video