Poslanec Váňa vysvětloval vulgarity šéfovi ČSSD, zastání hledá u policie

  12:35aktualizováno  14:05
Šéf pardubické krajské ČSSD a poslanec Miroslav Váňa musel v pátek v Lidovém domě vysvětlovat šéfovi strany své vulgární vyjadřování o stranických kolezích. Vulgarity zaznamenala tajně pořízená nahrávka. Váňa například mluví o tom, že hejtmana je třeba pořádně držet za varlata.

Poslanec Miroslav Váňa dal trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli nahrávce, na níž hovoří velmi vulgárně. V pátek kauzu osobně vysvětloval předsedovi ČSSD Bohuslavu Sobotkovi. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Váňa dorazil do Lidového domu až před polednem, a nezúčastnil se tak jednání špiček ČSSD, které budou jeho případ řešit až za týden i za účasti pardubického hejtmana Radka Martínka.

"Hejtman musí bejt trochu utěsnanej..., dokud nebude chycenej tak, že ho někdo bude držet takhle za koule, za varlata, tak ti zase začne ukazovat ty cedulky a začne jebat všechny," říká mimo jiné Váňa o budoucím šéfovi kraje podle nahrávky, kterou si pořídil jistý podnikatel a poskytl ji médiím (více zde). Současný hejtman Martínek už kandidovat nebude.

Podle předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky je třeba, aby z počínání Váni a vůbec z dění v pardubické krajské organizace vyvodili ti, jichž se to týká, také "osobní odpovědnost".

Krajská ČSSD bude na jaře schvalovat kandidátku pro krajské volby a právě na jejím jednání by se mohlo vedení organizace změnit a Váňa by mohl být jako krajský předseda vyměněn.

Váňa dal trestní oznámení, přinesl ho ukázat Sobotkovi

Poslanec Váňa popírá autenticitu svých slov na nahrávce, která ho může připravit o funkci ve straně. "Přinesl jsem panu předsedovi trestní oznámení, které bylo podáno na neznámého pachatele za šíření pomluvy, poškozování cizích práv a poškozování dobrého jména sociální demokracie jako celku," řekl iDNES.cz Váňa.

Trestní oznámení podal jeho pardubický právník na Vrchním státním zastupitelství v Praze. Poslanec se chce poradit ještě se známým pražským právníkem Tomášem Sokolem, jak má dál postupovat

"Po několikerém a pozorném poslechu té nahrávky, po přepisu té nahrávky mohu říci, že ta nahrávka poškozuje moji osobu a je to vyprefabrikovaný, sestříhaný materiál," řekl iDNES.cz poslanec Váňa.

MF DNES ale oslovila několik profesionálů, kteří denně pracují se zvukem a nahrávkami, aby nahrávku posoudili. A všichni se shodli: i když má záznam několik zřetelných střihů, jednotlivé věty jsou kompaktní a autentické.

Vulgarity jsou na nahrávce kompaktní

"Třeba ta základní pasáž o rozhazování funkcí a vlivu je zcela kompaktní. Jsou to sice různé věty, ale jsou plně významové i samostatně. Rozhodně nejsou nastříhané ze slov, částí slov nebo slovních spojení,“ řekl vedoucí redakce jednoho z menších rádií. Jméno si nepřál uvést, redakce ho však zná.

Váňa například odmítl, že by vyslovil třeba větu: "Dokud nebude (hejtman) chycenej tak, že ho někdo bude držet takhle za koule, za varlata, tak ti zase začne ukazovat ty cedulky a začne jebat všechny a nic a nic."

"Zkoumali jsme třeba i ruchy v pozadí, hlasy z ulice a podobně. Z toho, jak na sebe navazují, je jasné, že i když je nahrávka několikrát střižena, jednotlivé části jsou kompaktní a autentické,“ konstatoval Míla Sládek, majitel nahrávacího studia. 

Podle Pavla Špatného z dabingového studia by člověk, který by chtěl uměle vytvořit takhle kompaktní nahrávku, potřeboval dvě věci: ohromné množství natočeného materiálu a neuvěřitelné štěstí na to, aby k sobě slova intonačně pasovala.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Vláda se otřásla, ale přežila. ČSSD ji podržela, KSČM se zdržela hlasování

Premiér Andrej Babiš při projevu v Poslanecké sněmovně před hlasováním o důvěře...

Vláda Andreje Babiše ustála pokus opozičních stran vyslovit jí nedůvěru. Pro pád vlády bylo 85 poslanců, proti bylo 85...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Česko čelí extrémnímu horku. Teplotní mapy pro něj nemají barvy

Chlapec se chladí ve fontáně na Lidickém náměstí v Ústí nad Labem. (26. června...

Vysoké teploty, které ve středu zasáhnou Českou republiku, překvapily také systém předpovědi počasí. Tam, kde...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Další z rubriky

Vláda se otřásla, ale přežila. ČSSD ji podržela, KSČM se zdržela hlasování

Premiér Andrej Babiš při projevu v Poslanecké sněmovně před hlasováním o důvěře...

Vláda Andreje Babiše ustála pokus opozičních stran vyslovit jí nedůvěru. Pro pád vlády bylo 85 poslanců, proti bylo 85...

Komunismus skončil, znárodnění trvá. Šlechta se dodnes soudí o majetek

Hrad Orlík nad Vltavou

Mezi nejvíce sledované kauzy posledních třiceti let patřily šlechtické restituce. Z exilu se vracely rody s německy...

KOMENTÁŘ: Rath a sedmileté boží mlýny: dost, nebo málo na katarzi?

Eskorta přivádí Davida Ratha ke Krajskému soudu v Praze. (30. dubna 2013)

Až sedm let a jeden měsíc po zatčení s úplatkem v ruce dosáhla česká spravedlnost na kdysi mocného hejtmana Davida...

Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek
Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek

V Česku klesá počet porodů císařským řezem a také dětí s nízkou porodní váhou. Tyto informace zazněly na tiskové konferenci věnované perinatální péči v ČR. Příznivé zprávy souvisí s nižším počtem vícečetných těhotenství i dobré perinatální péči.

Najdete na iDNES.cz