Seriál skandálů pardubické ČSSD pokračuje. Díl o Váňovi hrdiny spojuje

  18:14aktualizováno  18:14
Pondělní rezignace Miroslava Váni je za poslední rok čtvrtým skandálním odchodem z řad krajské ČSSD. Kvůli průšvihům s penězi museli nedávno odejít politici Miroslav Petržílek a Zdeněk Gilar a kvůli pokusu o uplácení i Ján Kasič.

V posledních měsících opustili kvůli skandálům svá křesla v krajské ČSSD kromě Miroslava Váni (zleva) také Miroslav Petržílek, Ján Kasič a Zdeněk Gilar. | foto: Koláž - iDNES.cz

Kauza teď už bývalého šéfa krajské ČSSD Miroslava Váni je čtvrtým velkým průšvihem sociálních demokratů. Ale i když v minulosti padaly hlavy ve Váňově okolí, poslanec nestál nikdy od průšvihu příliš daleko.

Další funkce Miroslava Váni

* Poslanec Parlamentu České republiky

* Člen rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny

* Jako poslanec je také členem podvýboru pro dopravu, podvýboru pro bankovnictví, pojišťovnictví a finanční trhy a podvýboru pro daně, cla a loterie.

* Předseda představenstva Stavebního bytového družstva Družba

Prvním byl případ starosty Dubiny Jána Kasiče. Toho zatkla spolu s dalším sociálním demokratem Svatoplukem Kodetem protikorupční policie, aby jim vzápětí sdělila obvinění z pokusu uplatit novináře.

Chtěli po nich, aby nevysílali reportáž o Kasičově působení v komunistické policii SNB, za což jim předali šedesát tisíc korun.

Váňovi se nepodařilo věrohodně a přesvědčivě vyvrátit, že o pokusu předat úplatek nevěděl. V den předání úplatku Kodetovi opakovaně telefonoval, navíc mu poslal textovou zprávu s pozoruhodným obsahem.

Ve zprávě tenkrát stálo: "Sváťo, pomoz mi prosím. Jsi moje záchrana. Nesmí tam o mně být ani slůvko. Nezůstaneme nevyrovnáni. Pa, Mirek."

Jeho svědeckou výpověď označila tehdy žalobkyně za krajně nevěrohodnou.

Místopředseda Petržílek, potom okresní předseda Gilar

Další aféry následovaly poté, co pardubický podnikatel Libor Joska zveřejnil tajnou nahrávku s krajským místopředsedou Miroslavem Petržílkem. Ten se na nahrávce chlubil tím, jak díky účelově založeným místním organizacím ovládá stranu v celém kraji, nebo že to bude on, kdo rozhoduje o budoucím hejtmanovi.

"Takovou spekulaci musíme odmítnout, neboť se nezakládá na pravdě," komentoval v tiskové zprávě dění kolem Petržílka Váňa poté, co Petržílek odstoupil z funkce místopředsedy. Jenomže pak přišla na svět další nahrávka, na níž mluví přímo poslanec Váňa. A Petržílkova slova v ní potvrdil.

"Ale on má za sebou určitou členskou základnu, já přes to nechci jít, takže jsem Honzu přijal," řekl například Váňa na nahrávce o příštím hejtmanovi.

Tím ale výčet průšvihářů ČSSD nekončí. Petržílek totiž nebyl jediný, komu nahrávka namydlila schody ven z vedení strany. Okresní předseda Zdeněk Gilar totiž MF DNES potvrdil pravdivost Petržílkova tvrzení, že hejtman Radko Martínek slíbil přihrát do Lázní Bohdaneč evropskou dotaci za to, že Gilar přenechá místo na kandidátce do parlamentu Václavu Neubauerovi.

"Hejtmanovi asi moc nepomůžu, ale je to tak," řekl reportérovi MF DNES. V tu chvíli už mu v předsednické židli zbývaly jen hodiny. Váňa ho včera následoval.

Kdo přišel nedávno v krajské ČSSD o posty

Miroslav Petržílek bývalý místopředseda krajské organizace

Politik, který měl ve straně pozici šedé eminence, musel na stranické židli skončit poté, co se na veřejnost dostaly nahrávky, které pořídil spolumajitel stavební firmy Chládek a Tintěra Libor Joska. Petržílek si mu na nich říká o provize z veřejných zakázek, které měl Joska podle jeho přání předražit. Popisuje také kšeftování s evropskými dotacemi nebo stranickými posty v ČSSD. Protikorupční policie momentálně vyšetřuje Petržílka kvůli tomu, že měl Libora Josku vydírat.

Zdeněk Gilar bývalý okresní šéf partaje v Pardubicích

Předseda okresní organizace v Pardubicích rezignoval na svůj post, kvůli tomu, že se zamotal do vysvětlování slov Miroslava Petržílka. MF DNES totiž potvrdil to, že hejtman Radko Martínek vyměnil evropskou dotaci na autobusové nádraží v Lázních Bohdaneč, kde byl Gilar místostarostou, za volitelné místo do parlamentu pro svého kolegu ze Svitavska. Přesně tak to popisoval Petržílek. Později vzal Gilar svá slova zpět a rezignoval.

Ján Kasič bývalý starosta Dubiny a šéf tamního sdružení ČSSD

Kasič opustil židli starosty Dubiny na podzim 2010 pár týdnů po komunálních volbách, které ho do ní vynesly. Ukázalo se totiž, že uplácel novináře TV Prima. Dal jim společně se spolustraníkem Svatoplukem Kodetem 60 tisíc korun, aby nevysílali reportáž o jeho kontroverzní minulosti u SNB. Soud ho za to již zatím nepravomocně odsoudil k pokutě 180 tisíc korun. Kasič s Kodetem se však odvolali ke krajskému soudu.

Autor:

Nejčtenější

Do kauzy krvácejícího Adama promluvil hejtman, náměstek nemocnice odstoupil

Adámek s maminkou.

Krajští politici poprvé zasáhli do řešení případu osmiletého chlapce, který má kvůli krvácení po operaci mandlí a...

Nemocnice nabídla šestimilionovou zálohu na odškodné za operaci mandlí

Adam Vyčítal

Pardubická nemocnice nabídla rodině chlapce, který je po operaci mandlí a pozdějších komplikacích v kómatu, šest...

Nemocnice musí vydat dokumentaci k případu hocha v kómatu po operaci mandlí

Otec Adama Vyčítala, který po operací mandlí a následném krvácení upadl do...

Nemocnice Pardubického kraje musí podle rozhodnutí odvolacího soudu vydat rodičům část zdravotní dokumentace chlapce,...

Svitavy skryly chytrý záchod v lese, odemkne ho esemeska i karta

Chytrý záchod montovala dodavatelská firma v lese poprvé.

Svitavy dlouho řešily, jak se v příměstském lese protkaném naučnou stezkou vypořádat s nářky zejména žen, kterým v...

VIDEO: Policisté „otevírali“ kolonu před autem s rodící ženou

Policisté dělali eskortu rodící ženě, na sál dorazila včas

Děsivá představa každého nastávajícího otce, že nestihne dovézt včas ženu do porodnice, se málem vyplnila Michalu...

Další z rubriky

VIDEO: Kamarádi ukradli auto z recyklačního dvora a jezdili po trati

Mladíci ukradli auto z recyklačního dvora, jeden s ním pak driftoval

Osmnáctiletý mladík se svými kamarády si ve Slatiňanech na Chrudimsku „vypůjčil“ auto na recyklačním dvoře a vyrazil do...

VIDEO: Otec nechal řídit sedmnáctiletého syna. Bylo mi zle, tvrdil hlídce

Otec nechal řídit nezletilého

Pardubičtí strážníci přistihli otce se synem, kteří si společně vyjeli autem do centra města. Problém byl, že otec...

Svitavy skryly chytrý záchod v lese, odemkne ho esemeska i karta

Chytrý záchod montovala dodavatelská firma v lese poprvé.

Svitavy dlouho řešily, jak se v příměstském lese protkaném naučnou stezkou vypořádat s nářky zejména žen, kterým v...

Advantage Consulting, s.r.o.
SERVISNÍ TECHNIK – VÝJEZDY DO ZAHRANIČÍ

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj, Pardubický kraj
nabízený plat: 25 000 - 27 000 Kč

Najdete na iDNES.cz