Pondělí 2. srpna 2021, svátek má Gustav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 2. srpna 2021 Gustav

Poslanci dostávají na dopravu několikanásobně víc, než projezdí

  4:04
Zákonodárci dostanou měsíčně od státu příspěvek na dopravu minimálně 22 tisíc Kč. Například poslanec ODS Jan Bürgermeister ale bydlí v Praze a MHD má zdarma. Procestuje asi 7 tisíc a zbytek mu vylepší rodinný rozpočet. MF DNES odhalila, že řada poslanců dostává několikanásobně více, než "projedou".

Místopředseda Sněmovny Zaorálek dostává navíc příspěvek na reprezentaci a stravu přes 30 tisíc korun. | foto: Dan MaternaMF DNES

MF DNES pátrala po tom, jaké mají zákonodárci náklady na cestování za prací a kolik za to inkasují od státu. 

Například Jan Bürgermeister to do práce nemá daleko. Úřaduje střídavě v Poslanecké sněmovně v Praze 1 a v nedaleké kanceláři na Jánském vršku. Pěšky to má sotva deset minut. Ani domů poslanec ODS Jan Bürgermeister necestuje dlouho. Bydlí totiž také v Praze, kde má MHD ze zákona zdarma.

"Výdaje na dopravu a náhrady od Sněmovny nejsou spojité nádoby u žádného poslance. Já se s tímto systémem neztotožňuji. Ale jen proto, že se mi nelíbí, ho nebudu záškodnicky bořit," hájil se Bürgermeister.

Přiznal také, že se jako pražský radní zasazoval o zrušení bezplatné MHD pro poslance. Když se jím stal, této výhody využil. "Po Praze jezdím hlavně MHD, ale lístky si nekupuji. Jako konzervativec dodržuji zákony, i když s nimi mnohdy nesouhlasím," dodal.

Nemusí vykazovat, kolik projeli
Stoupající cena ropy nemusí naše poslance a senátory vůbec zajímat. Dostávají tolik, jako by se už dnes chystali na dobu, kdy litr benzinu bude stát 60 korun.

Poslanci a senátoři mají ke svému platu nárok na paušální náhrady. Na cestování inkasují podle vzdálenosti bydliště od parlamentu nebo své kanceláře 22 až 34 tisíc korun. Nemusí však už vykazovat, kolik ve skutečnosti za dopravu za prací utratí. Nikdo nekontroluje, zda peníze určené na benzin nepoužívají třeba na oblečení pro děti. Takové zneužití náhrad není nelegální, ale považuje se za neetické.

"Poslanec příspěvek na benzin nerozliší od zbytku mzdy, chodí v jednom balíku," přiznal poslanec Jeroným Tejc.

MF DNES oslovila pět poslanců a požádala je o informaci, jaké náklady měli v květnu na cestování a kolik vyinkasovali od státu. Jde jen o výdaje na provoz auta, protože veřejnou dopravu mají zdarma. Komunistka Kateřina Konečná z Nového Jičína na severu Moravy urazí měsíčně asi 2 500 kilometrů. Za benzin tak utratí při průměrné spotřebě sedm litrů necelých šest tisíc korun.

Pokud počítáme i zákonný příplatek na opotřebení vlastního vozu, vystoupají její měsíční náklady na cestování na 16 tisíc. Od státu jí přitom přišlo na účet více než dvakrát tolik – 34 tisíc.

"Já od začátku tvrdím, že náhrady na cestování jsou řešeny špatně. Měly by se proplácet pouze skutečné náklady. K tomu ale není politická vůle," tvrdí Konečná.

Chce to bezvadný návrh
Středočeskému poslanci ODS Janu Vidímovi zbude každý měsíc v kapse více než deset tisíc korun. O takovou částku v jeho případě převyšuje příspěvek na dopravu skutečné náklady.

"Já se přiznám, že jsem si nikdy nespočítal, kolik dostávám na dopravu a kolik projezdím. Pokud ale někdo přijde s bezvadným nápadem na změnu ve vyplácení náhrad, budu pro. Jako první bych rozhodně vypustil ze zákona hromadnou dopravu zdarma," řekl Vidím.

Šéfové parlamentních komor berou hned dvakrát
Velmi pozoruhodně vyřešili zákonodárci příspěvek na dopravu pro předsedu a místopředsedy obou parlamentních komor. Dříve to bývalo tak, že tito funkcionáři dostávali peníze na cestování dvakrát. Inkasovali stejně jako běžní poslanci, navíc měli k dispozici služební auto s benzinem zdarma.

Po velké kritice to zákonodárci změnili. A velmi šalamounsky. Uvedení funkcionáři mají nárok na jednu velkou náhradu přes třicet tisíc korun, která zahrnuje příspěvek na reprezentaci, stravu a dopravu hromadnými prostředky. Těmi, které mají ze zákona zdarma.

Vysvětlit se to tedy dá dvěma způsoby. Buď předsedové obou komor a jejich zástupci utratí desetitisíce každý měsíc za reprezentaci a stravu, nebo si tímto způsobem zachovali kritizovaný příspěvek na benzin.

"Bylo by dobré udělat jiný systém náhrad," připouští místopředseda Sněmovny Lubomír Zaorálek (ČSSD).

. Samé příplatky

Základní plat
Poslanec bere 61 400 korun hrubého, což je zpravidla 43 370 čistého. V celé Sněmovně však má základní plat jen 22 poslanců.

+ příspěvek za funkci
178 poslanců dostává příplatky za funkce ve Sněmovně. Předseda klubu dostane v závislosti na počtu členů až 40 000 korun. Předseda výboru pobírá 25 100 korun, podvýboru 12 600 korun, místopředseda výboru 12 600 a podvýboru 6 300 korun.

+ příspěvek na cestování
Na cestování inkasují podle vzdálenosti bydliště od parlamentu nebo své kanceláře 22 000 až 34 000 korun.

+ příspěvek na oblečení
Poslanec má nárok na měsíční paušální příspěvek na reprezentaci a stravu ve výši 9 100 korun a kancelářské potřeby až 2 200 korun.

+ příspěvek na ubytování
Výše příspěvku na kancelář záleží na místě. V Praze to může být 27 000 korun, na ubytování pak 17 000 korun. Poslanec může dostat na administrativu a odborníky až 14 300 korun. Na plat asistenta může obdržet až 36 000 korun.

Návrhy změn
Senátor ODS Jaroslav Kubera navrhuje jeden velký "megaplat", do něhož by sloučil i částky, které dnes musí zákonodárci fakturovat. Podle jeho odhadu by pak mohli brát třeba 270 tisíc hrubého, tedy asi 216 tisíc na ruku. Šéf Sněmovny Miloslav Vlček připravuje podobný návrh. Buď by poslanci pobírali jednu velkou částku, anebo tři sumy – na poslance, kancelář a asistenta.

Koronavirus

Volby do Poslanecké sněmovny 2021

Parlamentní volby v roce 2021 se konají ve dvou dnech, v pátek 8. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 9. října od 8 do 14 hodin. Ve volbách vybíráme dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Kandidátky stran a koalicí:

Aplikaci Tečka si stáhlo už 1,9 milionu lidí, řekl Dzurilla v Rozstřelu

  • Nejčtenější

Jih Česka zasáhly bouřky se silným větrem, hasiči evidují desítky zásahů

Bouře se prohnala takřka celou jižní částí Česka, v noci na pondělí může spadnout až 80 milimetrů srážek a vítr dosáhne...

Na Děčínsku opět zasahovali hasiči, silné bouřky hrozí i v dalších krajích

Vydatný déšť v pondělí odpoledne zaměstnal hasiče na Děčínsku, kde padaly stromy, voda zaplavila i viadukt. Podle...

Soud zrušil respirátory v budovách i MHD. Ministerstvo vydá opatření znovu

Aktuální opatření o nošení respirátorů uvnitř není dost odůvodněné, Nejvyšší správní soud ho proto zrušil. Uvedl to v...

Kandidátka Zelených na kancléřku má další problém. Řekla slovo na N

Kandidátka Zelených na německou kancléřku Annalena Baerbocková má další problém. V přednášce použila takzvané slovo na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Volno pro očkované státní zaměstnance schválila vláda. Nemocní odloží roušku

V 7 hodin zasedla vláda, které premiér Andrej Babiš předložil návrh o dvou dnech placeného volna za očkování, a to všem...

KOMENTÁŘ: Cesta do elektromobilního pekla. Auta přinášejí víc problémů než výhod

Premium Nová doba elektromobilní nás vrátí o půlstoletí zpátky: auto bude luxus, mobilita taky a draze to zaplatíme všichni. I...

Mlčeti zlato. Profesionální vyjednavač vysvětluje, jak jednat s dětmi či šéfem

Premium Každý člověk vyjednává v průměru pětkrát za den. Doma s partnerem, s dětmi, v práci se šéfem, s podřízenými. Radim...

Český vlk z Wall Street jde k soudu. Hlavní roli v kauze Via Chem má miliardář Sisák

Premium Schyluje se k dlouho očekávané soudní bitvě, v níž je hlavní postavou známý český finančník a miliardář Petr Sisák...

  • Další z rubriky

Během týdne bude spíš pršet, vyšší teploty přijdou až s víkendem

Přeháňky a bouřky. Takový charakter bude mít počasí většinu nadcházejícího týdne. Nejméně srážek meteorologové...

Zdravotníci shánějí dárce krve, je jich málo kvůli dovoleným i očkování

Nemocnice v Karlovarském kraji obvolávají dárce krve. Nutně ji potřebují zejména kvůli operacím, které odložila...

Sobotka hájil velký byznys, hlavním soupeřem ČSSD je Babiš, říká Stropnický

Vysíláme Férová práce musí být jedním z hlavních témat letošních voleb. Kulturní války, migrace nebo řešení pandemie jen...

Zlínský kraj se potýká s nedostatkem sester, problémy mají i v ambulancích

Potíže s chybějícími sestrami už delší dobu řeší nemocnice ve Zlínském kraji. Navíc se se stejným problémem začali...

Ostych a stud před kolegy jsou ztracená energie, míní Vica Kerekes

Slovenská herečka maďarského původu Vica Kerekes (40) přijala nabídku režiséra Tomáše Svobody a zahraje si v jeho...

Zemřel herec Vladimír Marek, roky bojoval s rakovinou

V nedožitých 70 letech zemřel ve čtvrtek divadelní, muzikálový i televizní herec Vladimír Marek. Podle Blesk.cz se od...

Teď už se nestává, že bych si místo peněz odvezl auto, říká podnikatel

Táta Ivo byl původně horníkem, syn stejného jména automechanikem. Hned po revoluci skočili rovnýma nohama do podnikání...

Dubrovník se konečně připojil ke zbytku země, most se vyhýbá Bosně

Připevněním posledního segmentu budovaného mostu na poloostrov Pelješac se ve čtvrtek spojila dosud oddělená oblast...

Britney Spears se ukázala nahoře bez. Prý na protest proti otci

Britney Spears (39), která s otcem bojuje u soudu kvůli opatrovnictví a správě jejího majetku, zveřejnila na sociálních...