Poslanci dostávají na dopravu několikanásobně víc, než projezdí

  4:04aktualizováno  4:04
Zákonodárci dostanou měsíčně od státu příspěvek na dopravu minimálně 22 tisíc Kč. Například poslanec ODS Jan Bürgermeister ale bydlí v Praze a MHD má zdarma. Procestuje asi 7 tisíc a zbytek mu vylepší rodinný rozpočet. MF DNES odhalila, že řada poslanců dostává několikanásobně více, než "projedou".

Místopředseda Sněmovny Zaorálek dostává navíc příspěvek na reprezentaci a stravu přes 30 tisíc korun. | foto: Dan MaternaMF DNES

MF DNES pátrala po tom, jaké mají zákonodárci náklady na cestování za prací a kolik za to inkasují od státu. 

Například Jan Bürgermeister to do práce nemá daleko. Úřaduje střídavě v Poslanecké sněmovně v Praze 1 a v nedaleké kanceláři na Jánském vršku. Pěšky to má sotva deset minut. Ani domů poslanec ODS Jan Bürgermeister necestuje dlouho. Bydlí totiž také v Praze, kde má MHD ze zákona zdarma.

"Výdaje na dopravu a náhrady od Sněmovny nejsou spojité nádoby u žádného poslance. Já se s tímto systémem neztotožňuji. Ale jen proto, že se mi nelíbí, ho nebudu záškodnicky bořit," hájil se Bürgermeister.

Přiznal také, že se jako pražský radní zasazoval o zrušení bezplatné MHD pro poslance. Když se jím stal, této výhody využil. "Po Praze jezdím hlavně MHD, ale lístky si nekupuji. Jako konzervativec dodržuji zákony, i když s nimi mnohdy nesouhlasím," dodal.

Nemusí vykazovat, kolik projeli
Stoupající cena ropy nemusí naše poslance a senátory vůbec zajímat. Dostávají tolik, jako by se už dnes chystali na dobu, kdy litr benzinu bude stát 60 korun.

Poslanci a senátoři mají ke svému platu nárok na paušální náhrady. Na cestování inkasují podle vzdálenosti bydliště od parlamentu nebo své kanceláře 22 až 34 tisíc korun. Nemusí však už vykazovat, kolik ve skutečnosti za dopravu za prací utratí. Nikdo nekontroluje, zda peníze určené na benzin nepoužívají třeba na oblečení pro děti. Takové zneužití náhrad není nelegální, ale považuje se za neetické.

"Poslanec příspěvek na benzin nerozliší od zbytku mzdy, chodí v jednom balíku," přiznal poslanec Jeroným Tejc.

MF DNES oslovila pět poslanců a požádala je o informaci, jaké náklady měli v květnu na cestování a kolik vyinkasovali od státu. Jde jen o výdaje na provoz auta, protože veřejnou dopravu mají zdarma. Komunistka Kateřina Konečná z Nového Jičína na severu Moravy urazí měsíčně asi 2 500 kilometrů. Za benzin tak utratí při průměrné spotřebě sedm litrů necelých šest tisíc korun.

Pokud počítáme i zákonný příplatek na opotřebení vlastního vozu, vystoupají její měsíční náklady na cestování na 16 tisíc. Od státu jí přitom přišlo na účet více než dvakrát tolik – 34 tisíc.

"Já od začátku tvrdím, že náhrady na cestování jsou řešeny špatně. Měly by se proplácet pouze skutečné náklady. K tomu ale není politická vůle," tvrdí Konečná.

Chce to bezvadný návrh
Středočeskému poslanci ODS Janu Vidímovi zbude každý měsíc v kapse více než deset tisíc korun. O takovou částku v jeho případě převyšuje příspěvek na dopravu skutečné náklady.

"Já se přiznám, že jsem si nikdy nespočítal, kolik dostávám na dopravu a kolik projezdím. Pokud ale někdo přijde s bezvadným nápadem na změnu ve vyplácení náhrad, budu pro. Jako první bych rozhodně vypustil ze zákona hromadnou dopravu zdarma," řekl Vidím.

Šéfové parlamentních komor berou hned dvakrát
Velmi pozoruhodně vyřešili zákonodárci příspěvek na dopravu pro předsedu a místopředsedy obou parlamentních komor. Dříve to bývalo tak, že tito funkcionáři dostávali peníze na cestování dvakrát. Inkasovali stejně jako běžní poslanci, navíc měli k dispozici služební auto s benzinem zdarma.

Po velké kritice to zákonodárci změnili. A velmi šalamounsky. Uvedení funkcionáři mají nárok na jednu velkou náhradu přes třicet tisíc korun, která zahrnuje příspěvek na reprezentaci, stravu a dopravu hromadnými prostředky. Těmi, které mají ze zákona zdarma.

Vysvětlit se to tedy dá dvěma způsoby. Buď předsedové obou komor a jejich zástupci utratí desetitisíce každý měsíc za reprezentaci a stravu, nebo si tímto způsobem zachovali kritizovaný příspěvek na benzin.

"Bylo by dobré udělat jiný systém náhrad," připouští místopředseda Sněmovny Lubomír Zaorálek (ČSSD).

. Samé příplatky

Základní plat
Poslanec bere 61 400 korun hrubého, což je zpravidla 43 370 čistého. V celé Sněmovně však má základní plat jen 22 poslanců.

+ příspěvek za funkci
178 poslanců dostává příplatky za funkce ve Sněmovně. Předseda klubu dostane v závislosti na počtu členů až 40 000 korun. Předseda výboru pobírá 25 100 korun, podvýboru 12 600 korun, místopředseda výboru 12 600 a podvýboru 6 300 korun.

+ příspěvek na cestování
Na cestování inkasují podle vzdálenosti bydliště od parlamentu nebo své kanceláře 22 000 až 34 000 korun.

+ příspěvek na oblečení
Poslanec má nárok na měsíční paušální příspěvek na reprezentaci a stravu ve výši 9 100 korun a kancelářské potřeby až 2 200 korun.

+ příspěvek na ubytování
Výše příspěvku na kancelář záleží na místě. V Praze to může být 27 000 korun, na ubytování pak 17 000 korun. Poslanec může dostat na administrativu a odborníky až 14 300 korun. Na plat asistenta může obdržet až 36 000 korun.

Návrhy změn
Senátor ODS Jaroslav Kubera navrhuje jeden velký "megaplat", do něhož by sloučil i částky, které dnes musí zákonodárci fakturovat. Podle jeho odhadu by pak mohli brát třeba 270 tisíc hrubého, tedy asi 216 tisíc na ruku. Šéf Sněmovny Miloslav Vlček připravuje podobný návrh. Buď by poslanci pobírali jednu velkou částku, anebo tři sumy – na poslance, kancelář a asistenta.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Další z rubriky

Drahoš slaví sedmdesátiny. Zemanovi málem radil, nakonec mu byl sokem

Kandidát na prezidenta Jiří Drahoš navštívil Brno.

Finální vyzyvatel Miloše Zemana v klání o prezidentský post Jiří Drahoš ve středu slaví 70. narozeniny. Bývalý předseda...

Návrh Pirátů by mohl přinést do státní kasy stovky milionů. Od prostitutek

V Praze byl otevřen sex klub "amsterdamského" typu. Dívky se prostituují přímo...

Legalizace prostituce, kterou prosazují Piráti, by podle ministerstva financí mohla do veřejného rozpočtu přinést...

Abych všechno stihl, musím znovu vyhrát volby, říká Andrej Babiš

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš (17. únor 2019)

Premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš v minulosti tvrdil, že nynější volební období bude jeho posledním ve...

Najdete na iDNES.cz