Podle úřadujícího předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky poslanci dělají to, co jim umožňuje Sněmovna. Straně tím měsíčně pomohou půlmilionem.

Podle úřadujícího předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky poslanci dělají to, co jim umožňuje Sněmovna. Straně tím měsíčně pomohou půlmilionem. | foto: iDNES.cz

Poslanci ČSSD si pronajímají kanceláře od vlastní strany. Sypou jí statisíce

  • 273
ČSSD doporučila poslancům, aby si pronajímali kanceláře v jejích budovách. Ceny mnohde nastavila na maximum částky, kterou jim proplácí Sněmovna a poslanci neřeší, zda by jinde nepořídili pronájem kanceláře levněji. Ze státní kasy si tak ČSSD přijde měsíčně zhruba na půl milionu korun.

Sociální demokraté nedávno přijali etický kodex, který jim hrozí pokutou ve výši jednoho platu, pokud by si pronajali kancelář od svého příbuzného. Zdálo by se, že ČSSD chce chránit státní kasu před "chytráky", kteří by chtěli státní peníze přelévat do kapes rodiny. Ve skutečnosti se ale oním podnikavcem stává sama strana.

Hospodářské noviny upozornily na fakt, který sice není nový, po volbách ale dostává jiný rozměr.

ČSSD doporučila svým poslancům, aby si kanceláře pronajímali přímo od ní. "Po volbách Bohuslav Sobotka řekl, že se budeme snažit dělat rozpočtová omezení, takže budeme trvat na tom, aby poslanci i senátoři měli kanceláře v našich budovách," řekl HN mluvčí strany Ondřej Macura.

ČSSD se postará, poslanci stačí jen se nastěhovat

Nájemné je pak v mnoha případech na korunu ve stejné výši, jako Sněmovnou nastavená úhrada. Strana tak inkasuje maximální možnou podporu státu, aniž by se poslanci zamysleli nad tím, zda by v jiném podnájmu nedostali kancelář levněji.

"Nemusím si zařizovat nábytek, telefon, internet, fax a podobně. A kvůli té platbě je to výhodné pro stranu," citují HN poslance Františka Bublana.

"Zkoušela jsem v Budějovicích sehnat adekvátní prostory, ale levnější kanceláře byly jen v druhém patře. A to já si vzhledem k našim členům, kteří jsou starší, nemůžu dovolit," řekla jiná sociálnědomokratická zákonodárkyně Vlasta Bohdalová.

Například pronájem kanceláře v pražské Hybernské ulici poslance za ČSSD Martina Peciny přijde na 32 tisíc korun měsíčně. Platí je Sněmovna. Dvaatřicet tisíc je maximální možný limit, který stát poslancům v této lokalitě měsíčně proplácí. Od Sněmovny má poslanec podle Hospodářských novin navíc nárok na 7 tisíc na telefony a internet.

Podle Peciny je takový postup v pořádku a logický. "Na poslaneckém klubu nám nabídli, že je volný prostor, ať si zařídíme kancelář. Souhlasil jsem a asistentka to zprostředkovala. Nevidím na tom nic špatného, je to rozhodně lepší, než shánět pronájem přes realitní kancelář. Navíc do Lidového domu jsou lidé zvyklí chodit," řekl iDNES.cz Pecina s tím, že ceny nájemného jsou skutečně nastaveny podle úhrady Sněmovny.

ceny kanceláří v metropoli

Podle analytické společnosti DTZ, která se zabývá mimo jiné i trhem s kancelářskými prostory, se průměrná cena nájmu v centru metropole pohybuje u nezařízené kanceláře v přepočtu od 7500 do 20 000 korun měsíčně.

"Měsíční nájemné stojí v průměru u nezařízené kanceláře od 15 do 20 eur za metr čtvereční. Průměrná velikost kanceláří se v centru pohybuje od 20 do 40 metrů čtverečních," popsal za DTZ Bert Hesselink. "Domnívám se, že by pro stát bylo určitě výhodnější, kdyby ceny pronájmů za kanceláře byly stanovené trhem a nikoliv výší úhrady od Sněmovny," dodal.

Pecina ale není jediným, kdo využívá prostor vlastněných nebo pronajatých ČSSD. Podle Hospodářských novin je takových poslanců celkem 16. Kancelář v budově ČSSD mají také František Bublan, Jiří Paroubek nebo Josef Novotný.

Podle propočtů Hospodářských novin si takto ČSSD měsíčně ukousne ze sněmovních peněz kolem půl milionu. Za čtyři roky, tedy volební období, jim stát proplatí zhruba 24 milionů.

Takové peníze spolu se státním příspěvkem za výsledek ve volbách, který u ČSSD činí 53 milionů 700 tisíc korun, strana potřebuje. V táhlé předvolební kampani se totiž zadlužila. Oficiálně přiznává dluh ve výši 70 milionů, neoficiálně se hovoří o penězích vyšších. Jen za kampaň ČSSD utratila 400 milionů.

Úřadující předseda ČSSD Bohuslav Sobotka v pronajímání kanceláří poslancům nevidí problém. "V tuto chvíli postupují všichni naši poslanci podle pravidel, které ve Sněmovně platí," řekl HN Sobotka. "Pokud jde o pronájmy v objektech obcí a politických stran - to jsou subjekty pod veřejnou kontrolou, podávají výroční zprávy, jejich účetnictví je veřejné. Podle mě tu nedochází ke střetu zájmů," dodal na otázku deníku, zda takový postup není neetický.

Praxe zaběhlá desítky let

"Všechny strany to tady dělají 20 let, nevím, proč je to teď problém," dodal Pecina. Faktem je, že komunisté si kanceláře v sídlech strany zřizují běžně.

Podobné příklady, ač méně časté než u ČSSD, se najdou také u ODS. "Praxe při shánění poslanecký kanceláří je různá. Někde je místo dané už historicky, někdy ji poslanci mají v místě oblastní kanceláře," uvedl manažer ODS Jan Kočí. Možnost spojit kancelář s oblastní pobočkou využil například poslanec ODS Jan Bauer.

"Ke spojení a spolupráci přirozené dochází. Nepřestává být politikem a ta vazb na místní sdružení je nutná. Ne vždy v takových případech prostory patří ODS nebo je má ODS v nájmu," upozornil Kočí.

Nové strany podobný přístup odmítají. "Pro naše poslance je to nepřijatelné," uvedl v HN předseda poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík. Místopředsedkyně Věcí veřejných Karolína Peake zase tvrdí, že pražským poslancům přidělila kanceláře Sněmovna, mimo metropoli si ji poslanci hledají prostřednictvím realitních kanceláří.

jak podojit stát

Náhrady poslanců končí v různých kapsách. Sněmovní desetitisíce pobírá například Adéla Parkanová, dcera místopředsedkyně Sněmovny Vlasty Parkanové z TOP 09. Ta je v současnosti asistentkou poslanců z TOP 09 Martina Gregory a Zdeňka Bezecného. Jen od Bezecného bere téměř 18 tisíc měsíčně. Na případ upozornily HN. "Myslím si, že člověk, kterému politika skrze jeho matku intenzivně ovlivňovala život od 11 let a který se o ni přesto nepřestal zajímat, by neměl být diskvalifikovaný k práci pro jiné politiky, než jsou příbuzní," řekla listu Vlasta Parkanová.

Adéla Parkanová ale není jedinou příbuznou politiků, která si vydělává prací asistenta. Tak například Zdeňka Horníková z ODS po volbách zaměstnala svého syna, Tomáš Úlehla z ODS uvedl jako asistentku i svou manželku, stejně jako Alfréd Michalík z ČSSD. Stanislav Huml, který se do Sněmovny dostal za Věci veřejné, zaměstnal svou dceru. Později uvedl, že ji bude platit ze svého.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video