Proti uzákonění eutanazie je bez výjimky všech třináct lidovců. Ilustrační foto

Proti uzákonění eutanazie je bez výjimky všech třináct lidovců. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Poslanci a eutanazie: kdo viděl umírání, je pro

  • 944
Je to zneužitelné. Lidé nemají právo rozhodovat o životě a smrti. Je to proti mému křesťanskému přesvědčení. Takto znějí nejčastější argumenty odpůrců eutanazie mezi českými poslanci. Ve Sněmovně zatím jednoznačně převládají nad zastánci.

MF DNES shromáždila v uplynulém týdnu názory drtivé většiny poslanců – pro se vyslovilo pouze šedesát z nich, proti dvaadevadesát. Silná je však i skupina těch, kteří v této otázce váhají a potřebovali by více informací.

Průzkum poukázal na zajímavou skutečnost. Mnohem více nakloněni legalizaci asistované sebevraždy jsou ti, kdo na vlastní oči viděli umírat někoho z blízkých.

"Můj otec umíral dva roky na rakovinu žaludku ve strašných bolestech. Tehdy na konci 60. let byly jediným řešením obrovské dávky morfia, ale on měl silné srdce a neumíral. Sledoval jsem to jako kluk a dodnes to mám před očima. Stokilový chlap měl před smrtí 36 kilo. Z toho důvodu budu kdykoli pro legalizaci eutanazie," svěřil se Jan Klas z ODS.

"Moje nemocná matka se deset let trápila. Myslím, že kdyby si mohla vybrat, volila by tento způsob," řekl sociální demokrat Jiří Krátký.

Jeho stranický kolega Ivan Ohlídal soudí, že člověk by měl mít právo říci lékaři, že chce odejít ze života, pokud se pro něj stal neúnosným. I on vychází z osobního prožitku, kdy viděl umírat lidi na rakovinu.

Nejvíc zastánců je v ČSSD
Pro některé poslance však ani bolestná osobní zkušenost není dostatečným důvodem k tomu, aby souhlasili s eutanazií.

Sociální demokratce Marcele Mertinové zemřelo na rakovinu dítě. "O smyslu eutanazie jsem mnohokrát přemýšlela. Ale člověk, který žádá vlastní smrt, už není ve stavu, kdy by jeho mysl byla zdravá. Myslím, že každý je rád, že do poslední chvíle žije. Proto jsem proti," vysvětluje Mertinová.

Jinak jsou však sociální demokraté ze všech stran nejvíce nakloněni legalizaci tohoto institutu. Je to jediná strana, v jejímž poslaneckém klubu je více zastánců než odpůrců.

Téměř vyrovnané jsou síly v komunistickém klubu. A také tady hraje velkou roli to, zda dotyčný viděl umírat někoho z rodiny. "Po loňských zkušenostech se zdravotním stavem své matky bych byl pro. Někteří lidé musí zažít něco, co bych nepřál ani největšímu nepříteli. Jsou nemoci, kdy se z člověka stane ležák, který už jen toužebně čeká na zápal plic," říká komunista Karel Šidlo.

Lidovci: Je to neetické
Naopak proti uzákonění eutanazie je bez výjimky všech třináct lidovců. Vedle obav ze zneužitelnosti argumentují většinou křesťanskou etikou, která neuznává dobrovolný odchod ze života.

"Domnívám se, že člověk nemá právo si sám vzít život," říká Jiří Carbol. Šéfka klubu KDU-ČSL Michaela Šojdrová se přidává: "Je pro mě eticky nepřijatelné, aby člověk ukončil život svůj nebo někoho jiného."

Z ostrých vyjádření lidovců je patrné, jak moc je pro ně pouhá úvaha o povolení asistované sebevraždy nežádoucí. Například ministr financí Miroslav Kalousek hovoří o "přímém útoku na lidský život", ministryně obrany Vlasta Parkanová tvrdí, že povolení eutanazie znamená "legalizaci obchodu se smrtí".

Proti eutanazii se staví také nejmenší klub Sněmovny – zelení. S jednou výjimkou. "Já bych pro takový zákon hlasovala. Mám za sebou zkušenost s umíráním tří blízkých lidí a vím, že péče o umírající u nás není na dost vysoké úrovni," říká Věra Jakubková.

Zabíjení, nebo pomoc?
Návrh zákona, který má smrt na přání pacienta povolit, se dostane do parlamentu nejdřív za rok. Poslanec ODS Boris Šťastný, který pracuje na jeho zásadách, chce do té doby přesvědčit dostatek kolegů, že se nemusejí obávat zneužitelnosti.

Kromě lidovců a zelených bude mít nejvíc práce s vlastními spolustraníky. "Myslel jsem, že u nás je víc lidí, kteří považují možnost důstojně zemřít za základní svobodu jednotlivce. Je překvapující, že takto smýšlejí spíš sociální demokraté a komunisté," diví se Šťastný.

Zdaleka však svou iniciativu nevzdává. "I váš průzkum ukázal, že je třeba kolegy s tuto problematikou mnohem hlouběji seznámit. Například ministr Martin Říman evidentně nepochopil, že má jít pouze a jedině o asistovanou sebevraždu. Jinak by nemohl říct, že se bojí legalizovat zabíjení člověka jiným člověkem," říká Šťastný.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video