Úspěch lékařů. V Česku se poprvé narodilo dítě z transplantované dělohy

  9:35aktualizováno  9:41
V České republice se vůbec poprvé narodilo dítě ženě s transplantovanou dělohou. Zdravého chlapečka porodila mladá žena císařským řezem v srpnu v motolské nemocnici. Dva týdny po porodu jsou žena i chlapec v pořádku.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

O případu informovala přímo Fakultní nemocnice v Motole. Podle tiskové mluvčí Pavlíny Dankové jde o výsledek šestileté snahy v rámci unikátního projektu. V Česku se podařilo v minulosti několika ženám již s transplantovanou dělohou otěhotnět, teprve až letos se lékařům podařilo dostat na svět i zdravé dítě.

Nemocnice v Motole tímto porodem získala své prvenství ve světě. „Jsem rád, že se motolská nemocnice může pochlubit jedním světovým unikátem. Jedná se totiž o první případ, kdy se narodilo dítě z dělohy, ze které se předtím žádné dítě ještě nikdy nenarodilo,“ uvedl ředitel nemocnice Miloslav Ludvík.

Dosud byly ve světě totiž matkám transplantovány pouze orgány od dárkyň, které již dříve porodily jedno a více dětí. Celkem se na světě podařilo přibližně 20 porodů u žen s transplantovanou dělohou, a to ve Švédsku, USA, Brazílii nebo Indii.

Transplantace dělohy se provádí ženám, které nemají funkční dělohu, a to buď na základě absence, nebo pokud jim z různých zdravotních důvodů musela být chirurgicky odstraněna. Podle nemocnice se jednalo o 27letou ženu, která trpěla takzvaným Mayer-Rokitansky-Küster-Hauser syndromem, tedy vrozeným chyběním dělohy. Ta podstoupila transplantaci dělohy od dárkyně se smrtí v mozku v roce 2017.

Lékař: Transplantaci dělohy si přála pacientka, tak jsme ji vymysleli

„Klinická studie IKEM a FN Motol zahrnuje transplantace dělohy od živých dárkyň, nejčastěji od matky či tety,“ uvedl přednosta Kliniky transplantační chirurgie IKEM Jiří Froněk. Ženy po úspěšné transplantaci podstupují následně umělé oplodnění.

Mladé ženě tak byla ještě před transplantací odebrána vajíčka, které následně lékaři oplodnili partnerovými spermii. Embrya uchovávala ve zmrazeném stavu až do doby umělého oplodnění.

Podlé lékařů bylo celé těhotenství ženy bez vážných komplikací. „Maminka byla oproti jiným rodičkám častěji sledována. Běžné jsou kontroly jednou za měsíc, v tomto případě to bylo dvakrát měsíčně,“ uvedl přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky a ošetřující lékař ženy Roman Chmel.

Bez komplikací

Bez komplikací byl taktéž samotný porod, a to i když proběhl o týden dříve, než bylo naplánované. Trval 47 minut a na sále kromě ženy bylo dalších deset lidí. Kromě porodníků i neonatologové, anesteziologové, porodní asistentky a zdravotní sestry.

„Dosud není jasné, zda se dá těhotenství po transplantaci dělohy dovést až do řádného termínu porodu, tedy do 40. týdne. To se zatím nikomu na světě nepodařilo,“ uvedl Chmel. Podle něj zatím všechny ženy s transplantovanou dělohou rodily mezi 32. až 36. týdnem těhotenství. Mladá žena rodila ve 35. týdnu.

Žena s chlapečkem jsou dva týdny po porodu v pořádku. Oba byli z nemocnice propuštěni do domácí péče. Podlé lékařů budou první dva měsíce sledováni po dvou týdnech, v případě, že nenastanou žádné komplikace, na další kontrolu půjdou až za šest měsíců. 

Transplantace dělohy je poměrně nový zákrok, poprvé se o ně pokusili na přelomu tisíciletí v Saúdské Arábii, zákrok však nedopadl úspěšně. V roce 2011 provedli obdobný zákrok v Turecku a pacientka otěhotněla, v prvním trimestru ale potratila. Úspěšnější byli lékaři ve švédském Göteborgu o rok později, ve Švédsku se také v září 2014 poprvé podařilo ženě s transplantovanou dělohou donosit dítě.

První transplantaci dělohy v ČR provedli lékaři z IKEM 30. dubna 2016. Pacientkou byla třicetiletá žena s vrozenou vadou, která jí neumožňovala mít dítě, a dárkyní její třiapadesátiletá matka. Žena byla zřejmě třináctou pacientkou na světě, která takový zákrok absolvovala. Dělohy se ve světě transplantují i od mrtvých dárkyň, v prosinci 2017 se takové pacientce v Brazílii narodilo dítě.

První Češka má transplantovanou dělohu. Dárkyní je její matka (květen 2016):

Autor:

  • Nejčtenější

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Johnson neprosadil dohodu s EU. Pak si řekl i neřekl o odklad brexitu

Dolní komora britského parlamentu na sobotním mimořádném zasedání neschválila návrh dohody o brexitu. Vláda premiéra...

Pusťte mě ven, volal mrtvý muž z hrobu. Pozůstalí se jen smáli

Pohřeb irského vojáka Shaye Bradleyho byl v mnoha ohledech velmi neobvyklý. Po umístění rakve se z hrobu začal ozývat...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Koučem hokejistek v Americe. Klení povoleno, vztahy přísně zakázány

Kluka z Ostravy očaroval New York, kde natrefil na pozoruhodnou práci. Ivo Mocek koučuje tým Metropolitan Riveters v...

  • Další z rubriky

Letní teploty ještě nekončí, tento týden bude až 23 stupňů

Velmi teplý ráz počasí z posledních dnů bude pokračovat i tento týden. Teploty při nízké oblačnosti překročí dvacítku,...

Čeští vědci chtějí vypěstovat odrůdu superpšenice, která vydrží sucho

Brzy se na polích možná bude vlnit pšenice, jejíž sklizeň neovlivní sucho, bude odolnější vůči chorobám a škůdcům, a...

Prezident Zeman zakončil rekondiční pobyt v nemocnici a zamířil do Lán

Prezident Miloš Zeman v neděli odpoledne po čtyřech dnech ve střešovické nemocnici ukončil svůj rekondiční pobyt....

Hrad odmítal aktivistovi sdělit informace, následnou pokutu zaplatil stát

Ministerstvo financí zaplatilo víc než 70 tisíc korun jako pokutu za nezákonný postup prezidentské kanceláře, která...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz