Lékařům se v Brně podařilo přivést na svět dítě u ženy s mozkovou smrtí

  12:25aktualizováno  12:25
Po rekordně dlouhou dobu udrželi lékaři ve Fakultní nemocnici Brno životní funkce u ženy s mozkovou smrtí. Díky tomu mohli teď v srpnu přivést na svět dítě, které čekala.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Dítě porod přežilo a podle mluvčího fakultní nemocnice Pavla Žáry nemá tento případ ve světě obdoby a označil ho za zázrak.

„Brněnská medicína se opět stává světovou a lékaři z Fakultní nemocnice Brno zažili další zázrak, který nemá ve světě obdoby. Udrželi vitální funkce u ženy s mozkovou smrtí po rekordní dobu a ta následně porodila,“ uvedl Žára. Bližší informace ale nechtěl říct, protože je nemocnice chystá na pondělní konferenci.

Těhotnou ženu přijali v nemocnici letos na jaře, poté, co ji doma našel v bezvědomí její manžel, třebíčský policista Vojtěch Votava. „Byl jsem na takové situace připravený, epileptické záchvaty jsem již zažil, tak jsem ji stabilizoval a čekal, až se probere,“ sdělil už dříve policista. Jeho manželka Eva se ale neprobírala.

Přivolaní záchranáři ji naložili do sanitky a odvezli do třebíčské nemocnice. Jenže už cestou se její stav začal ještě více zhoršovat. Urychleně musel být povolán vrtulník, který ji transportoval do brněnské fakultní nemocnice.

Ačkoliv Evě bylo teprve 27 let, praskla jí malformace v mozku (podrobněji o této diagnóze v boxu) a způsobila masivní krvácení. „Již při převozu sanitkou byla prakticky mozkově mrtvá - není a ani nebylo jí již pomoci,“ popsal Vojtěch Votava.

Arteriovenózní malformace

Jedná se o vrozené onemocnění mozkových cév. V některých částech mozku chybí velmi tenké cévky kapiláry a krev odtéká z tepen rovnou do žil. Riziko spočívá v možnosti prasknutí malformace a vzniku krvácení do mozku. Je to proto, že mozkové žíly mají tenkou stěnu a nejsou schopny odolávat tlaku krve, který je v tepnách podstatně vyšší. Ke krvácení dochází v průběhu života u více než poloviny všech pacientů s arteriovenózní malformací. Projevem malformací je často i vznik epilepsie.

Arteriovenózní malformace je onemocnění závažné, ale úmrtnost na krvácení z malformace není vysoká. Nicméně často jsou pacienti neurologicky postiženi. Léčba není jednoduchá, často vyžaduje kombinaci více léčebných metod. Některé se dají operovat, hluboké lze ozářit gama nožem.

Dítě i přes neštěstí, které postihlo matku v ní žilo dál. Porod ale nepřicházel v úvahu, žena byla v 16. týdnu těhotenství. Lékaři se tak rozhodli udržovat všechny životní funkce ženy, aby se plod mohlo dál vyvíjet.

To se jim povedlo a nedávno se narodila zdravá holčička. Podle České televize lékaři provedli císařský řez v polovině srpna a narozená holčička o váze 2,10 kilogramu je od pondělí u otce.

Ženu po porodu lékaři odpojili od přístrojů a byla prohlášena za mrtvou.

Podobných případů je na světě zhruba desítka a u většiny se podařilo dítě zachránit, ale matky zemřely.

První takový se datuje do osmdesátých let minulého století a stal se ve Spojených státech. Mozková smrt nastala u ženy se zánětem mozku. Lékaři ji udržovali naživu ještě šest týdnů, poté přivedli na svět zdravé dítě. Existují i případy, kdy lékaři přivedli na svět dítě u žen v kómatu, ženy potom přežily.

Autoři: ,

Nejčtenější

Rakušané otevřeli poslední část dálnice do Vídně, na D52 se ještě nekoplo

Na příjezdových cestách k obchvatu Drasenhofenu jsou okružní křižovatky.

Obchvat Drasenhofenu, který se řidičům otevřel minulý víkend, vyřešil poslední dopravní špunt na rakouské straně při...

Rodiče se zlobí, že jejich děti učí exsenátorka opilá. Ředitel to odmítl

Marta Bayerová, KSČM

Po nedobrovolném ukončení politické kariéry se celoživotní komunistka Marta Bayerová vrátila ke kantořině. Na její...

Letoun Smartwings se kvůli problému s podvozkem musel vrátit do Brna

Trajektorie letu Boeingu 737-8HX mířícího na řecký ostrov Zakynthos, který se...

Boeing společnosti Smartwings, který měl namířeno z Brna na řecký ostrov Zakynthos, se v úterý ráno krátce po vzletu...

Brno ukázalo řešení bezdomovectví. Jiná města se diví, proč teď otočilo

Asi stovka lidí protestovala na zasedání brněnského zastupitelstva kvůli záměru...

Oceňovaný systém pro rychlé zabydlování bezdomovců současná vládnoucí koalice v Brně zbrzdila a místo původně plánované...

Na městském okruhu v Brně praskl vodovod, při opravě se roztrhl znovu

V brněnské ulici Gajdošova v úterý ráno praskl vodovod, kvůli čemuž byly...

V Brně na velkém městském okruhu v Gajdošově ulici praskl ráno vodovod. Dva jízdní pruhy ze čtyř jsou neprůjezdné, na...

Další z rubriky

Sci-fi komedie s Pavlem Novým ukáže Břeclav, kdyby nebylo sametové revoluce

Herec Pavel Nový

Co by se stalo, kdyby z kalendáře vypadl 17. listopad 1989? To už brzy divákům ukáže sci-fi komedie BřecLIVE. Tvůrci...

Při nárazu auta do betonového mostku se u Pohořelic zranili čtyři lidé

Ilustrační snímek

Při nárazu osobního auta do betonového mostku se v pondělí nad ránem u Pohořelic na Brněnsku zranili čtyři lidé, z toho...

Zachraňte Fuchsovu vilu, křičí experti. Plánuje se přestavba na bytový dům

v Původní vlastní vila Bohuslava Fuchse je památkově chráněná a opravená, i tak...

Výrazná přestavba může změnit tvář domu, ve kterém žil slavný architekt Bohuslav Fuchs, který pro pro Brno navrhl hotel...

Najdete na iDNES.cz