Babiš by měl odstoupit, řekl Pospíšil. K Čapímu hnízdu se vyjadřují i další

  • 160
Hodinu před polednem začaly v úterý tiskové konference poslaneckých klubů před jednáním Sněmovny. Poslanecké kluby se během nich vyjadřují k aktuálnímu dění kolem kauzy Čapí hnízdo a údajnému únosu syna premiéra Andreje Babiše. Vyjádření stran můžete sledovat v přímém přenosu.

Hnutí TOP 09 vyzvalo Babiše, aby odstoupil z postu premiéra. „Také vyzýváme koaliční partnery, aby zaujali stanovisko, a pokud premiér neodstoupí, aby ve vládě nesetrvávali,“ řekl předseda strany Jiří Pospíšil.

Kauza Čapí hnízdo

Podle něj by měl předseda vlády mít šanci se hájit před Sněmovnou. „Pokud nepodá uspokojivé vysvětlení, budeme usilovat o hlasování o nedůvěře vlády. Postoj Andreje Babiše ve věci je pořád stejný - já nic, to zlí novináři,“ dodal Pospíšil. Čapí hnízdo označil za jednu z nejhorších kauz od roku 1989.

Členové KDU-ČSL volají po důkladném vyšetření kauzy. „Je důležité, aby fungoval systém. Klademe si otázky, jestli orgány činné v trestném řízení postupovaly správně. Obvinění by měla být důkladně prověřena, i možnost únosu syna pan premiéra,“ řekl předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.

Vyzdvihl také mezinárodní kontext případu, při vyšetřování možného únosu by se mělo postupovat v propojení s mezinárodními organizacemi a zahraničními bezpečnostními složkami. „Velmi nás to poškozuje v rámci Evropské unie,“ uvedl Bělobrádek.

Stanoviskem strany je, že Babiš by neměl být ve vládě a kauza může být důvodem k mimořádné schůzi Sněmovny, eventuálně hlasování o nedůvěře.

„Reportáž nastolila otázky, my chceme slyšet odpovědi. Ministerstvo vnitra, ministr Hamáček a policie by měli přijít se zásadními informacemi,“ řekl za hnutí STAN Vít Rakušan a doplnil, že je zatím brzy vyvozovat závěry.

Po odvysílání reportáže webu Seznam Zprávy týkající se Andreje Babiše ml., který figuruje v kauze Čapí hnízdo, se okamžitě zvedla vlna kritiky politiků vůči premiérovi. Politici napříč stranami požadují po Andreji Babišovi minimálně vysvětlení, někteří volají po hlasování o nedůvěře vládě i po jeho demisi.

PŘEHLEDNĚ: O co jde v kauze Čapí hnízdo

  • Rekonstrukce bývalého dvora Semtín odstartovala v roce 2006, trvala celkem čtyři roky. 
  • Usedlost původně patřila společnosti ZZN Agro Pelhřimov, spadající pod holding Agrofert Andreje Babiše, v jehož představenstvu seděl i Jaroslav Faltýnek. 
  • V roce 2007 ZZN Agro Pelhřimov rozhoduje o vydání tzv. anonymních akcií. Tímto krokem skrývá svou dosud průhlednou vlastnickou strukturu. Babiš později uvedl, že majiteli byly jeho děti, jeho partnerka a její bratr. Teprve poté si firma změní název na Farma Čapí hnízdo.
  • V únoru 2008 farma poprvé žádá o dotace, celkem dostane 54 milionů. 
  • V roce 2014 končí pětiletá lhůta, po kterou se kontroluje dodržení podmínek udělení dotace. Farma Čapí hnízdo se stává součástí společnosti Imoba, jejímž jediným akcionářem je SynBiol, patřící do holdingu Agrofert.
  • Podrobnou časovou osu kauzy najdete zde.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video