Policie chtěla stíhat exministra Drobila, žalobkyně to „zamázla“

  12:07aktualizováno  17:07
Protikorupční policie chtěla kvůli korupci stíhat exministra životního prostředí Pavla Drobila a požádat Sněmovnu o jeho vydání. Na pokyn státní zástupkyně však kriminalisté museli případ údajného podplácení odvolaného šéfa Státního fondu životního prostředí Libora Michálka zastavit.

Policie a žalobci nepostupují ve shodě. | foto: iDNES.cz

"Věc byla odložena, neboť se nejedná o podezření ze spáchání trestného činu podplácení," řekla iDNES.cz mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Štěpánka Zenklová.

Policisté od státní zástupkyně pro Prahu 1 dostali pokyn, aby do pátečních 11:00 vyšetřování případu odložili. Podle Zenklové se policisté ztotožnili s právním názorem státní zástupkyně.

To ale policie razantně odmítá. "Policejní orgán v této věci dospěl k jinému právnímu názoru. Zmiňované usnesení o odložení věci vydal na pokyn dozorové státní zástupkyně," prohlásil bez dalších podrobností šéf Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality Tomáš Martinec.

Kauza SFŽP

Poradce tehdejšího ministra životního prostředí Pavla Drobila Martin Knetig a náměstek Stáního fondu  životního prostředí (SFŽP) Dušan Fibingr údajně připravovali manipulaci výběrových řízení. Tvrdí to bývalý šéf SFŽP Libor Michálek. Ten si pořídil zvukové nahrávky schůzek s Knetigem. Když o nich informoval ministra, chtěl podle Michálka po něm, aby důkazy zničil.

Drobil kvůli podezřením spojeným se SFŽP z funkce ministra odstoupil loni v prosinci. "Nejsem si vědom, že bych kdy kohokoli chtěl jakýmkoliv způsobem uplácet," zopakoval i po odložení části vyšetřování.

"Zástupkyně sice má právo takový pokyn vydat a možná má i s odložením pravdu. Na základě důkazů, které v kauze byly shromážděny, se ale policisté domnívají, že nyní je takový krok předčasný,"  řekl iDNES.cz policejní prezident Petr Lessy.

Policie chtěla Drobila stíhat

Podle Lessyho policisté byli připraveni žádat o vydání exministra Drobila k trestnímu stíhání. "Je pro mě nepřijatelné, když žalobci nyní tvrdí, že jsme se s jejich názorem ztotožnili," řekl Lessy v rozhovoru pro Lidovky.cz.

Policejní prezident chce se situací seznámit nejvyššího státního zastupitele Pavla Zemana. "Máme spolu pravidelné schůzky a velmi úzkou spolupráci, v rámci které ho upozorním, že v této kauze byl odmítnut názor policejního orgánu," řekl Lessy.

Nejvyšší státní zastupitelství uvedlo, že schůzka se bude konat v posledním červnovém týdnu a Zeman také pravděpodobně v kauze nařídí kontrolu.

"Vyžádáme si od obvodního zastupitelství rozhodnutí o skončení věci, vyčkáme až nabyde právní moci a poté zvážíme provedení kontroly," tlumočila Zemanův názor mluvčí Nejvyšší státního zastupitelství Helena Markusová.

Policejní prezident proto zatím nevylučuje, že celá věc bude znovu vyšetřována. Lessy zároveň připomněl, že zastupitelství pro Prahu 1 už jednou kauzu odložilo. Nejvyšší státní zastupitelství mu ale přikázalo se k případu vrátit.

Chyběly důkazy, tvrdí státní zastupitelství

Podle státního zastupitelství je případ odložen, protože se nepodařilo potvrdit, že by Drobil vybízel někdejšího ředitele SFŽP Libora Michálka ke zničení důkazů o údajné korupci na úseku zadávání veřejných zakázek, ani že by mu v této souvislosti nabízel lukrativnější pracovní zařazení.

Co řekl Drobil

Drobil doporučuje Michálkovi, ať nahrávky zničí

Audio, čas 28:07

"Pokud máte něco, co dokazuje něco, co má nějakou trestněprávní odpovědnost, tak buď s tím zajděte na nejbližší policii, a nebo to zničte..."

Audio, čas 34:31

"Já vám říkám, moje dobrá rada je, přineste mi to, zničte to a odpřísáhněte mi, že neexistuje nic jiného (...) Bez toho není možné, abyste splnil mou představu. Tu nejlepší pod číslem jedna."

více o nahrávce Drobil-Michálek čtěte zde
více o nahrávce Knetig-Michálek čtěte zde

Policisté o chybějících důkazech korupce ale nejsou přesvědčeni. "Podle informací, které mám od pana ředitele Martince, bylo naším názorem pokračovat v trestním řízení," uvedl Lessy.

S tím ovšem žalobci nesouhlasí. "Trváme na tom, že státní zástupkyně písemný ani ústní pokyn nevydala. Policii pouze seznámila se svým právním názorem, policisté rozhodli zcela samostatně," reagovala mluvčí žalobců Zenklová.

Týdeník Respekt upozornil, že na státní zástupkyni Šárku Pokornou, která věc dozorovala, mohl být vyvíjen nátlak. Uveřejnil část interního dokumentu pražského státního zastupitelství. Městská státní žalobkyně Jana Hercegová v něm Pokornou navádí k tomu, jak má postupovat v případě vyšetřování kauzy, která se týká fungování Státního fondu životního prostředí (SFŽP).

Hercegová i Pokorná údajné ovlivňování odmítly. Pokornou se iDNES.cz v pátek pokoušel kontaktovat a požádat ji o vyjádření. Nepodařilo se ji ale zastihnout.

Michálek zvažuje stížnost

"Byť paní Pokorná říkala, že se paní Hercegovou nenechá ovlivňovat, zřejmě tu věc neposoudila ve všech souvislostech," řekl iDNES.cz bývalý ředitel SFŽP Libor Michálek. "Pokud pouze policie postupovala podle jejích pokynů, nemohlo to dopadnout jinak," dodal s tím, že měl vždy pocit, že se policie snaží vyšetřit celou věc důkladně. Michálek kvůli čtvrtečnímu rozhodnutí zvažuje stížnost.

Vyšetřování kauzy SFŽP

Podezření o tom, že nadřízená nabádá vrchní státní zástupkyni k tomu, jak má kauzu nahrávek Libora Michálka vyšetřovat, vyšlo najevo na konci května.

O den později svedla informace na společnou schůzku ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila a nejvyššího žalobce Pavla Zemana. Zeman žádá, aby ministerstvo odvolalo pražského vrchního státního zástupce.

"Do vydání Respektu jsem vůbec nevěděl, že dozorovou zástupkyní v této věci je paní Pokorná. Nikdy jsem ji neviděl, nikdy jsem s ní nemluvil, ani bych ji na ulici nepoznal. Proto nevím, jaký by tam měl být důvod pro jakékoliv ovlivňování. Tato kauza je mediálně zcela vyhrocená a postavená někam jinam," reagoval poslanec a bývalý ministr Pavel Drobil.

Drobil po zastavení části vyšetřování necítí, že by jeho jméno bylo očištěno. "To není věcí jednoho rozhodnutí státního zastupitelství nebo policie, je to dlouhodobý proces a já jsem si vědom, že v politice je jméno to nejdůležitější, co člověk má. A velmi rychle o něj může přijít a už ho nikdy nemusíte získat zpátky," dodal.

Premiér Petr Nečas kroky státního zastupitelství i podezření na nestandardnost závěru Pokorné komentoval nechtěl. "Rozhodnutí o odložení případu beru na vědomí. Vyšetřování kauzy Státního fondu životního prostředí však ještě není u konce, proto věc nebudu dále komentovat," vzkázal premiér.

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil prostřednictvím mluvčí Terezy Palečkové vzkázal, že se vzhledem ke své funkci a tomu, že vyšetřování dalších podezření v kauze Drobil nejsou u konce, nemůže ke kauze vyjadřovat.

Trestní řízení ve věci možné manipulace s veřejnými zakázkami podle Zenklové pokračuje. Policisté prověřují zakázku na výstavbu nové čistírny odpadních vod v Praze nebo podezření na možné pletichy při připravované zakázce SFŽP na poradenství při čerpání evropských peněz na vodohospodářské projekty.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Klaus. Představil hnutí Trikolóra

Václav Klaus mladší představil nové politické uskupení Trikolóra, na snímku se...

Poslanec Václav Klaus mladší představil nové hnutí Trikolóra, které zakládá poté, co ho vyloučila ODS. „Přišel čas vzít...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Další z rubriky

Lidé chtějí stále víc. Vylézt Sněžku se necení, Everest ano, říká psycholog

Psycholog Tomáš Vašák

Vylézt na Sněžku? To se už necení. Everest ano, výstup na nejvyšší horu světa totiž znamená prestiž a obrovskou dávku...

Neznáte mě, ale okradu vás. Podvodných e-mailů je víc a v perfektní češtině

Ilustrační snímek

Rozesílání podvodných e-mailů, které se snaží získat od oběti citlivé informace, je stále populárnější. Hackeři navíc...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Najdete na iDNES.cz