Úterý 28. března 2023, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 28. března 2023 Soňa

Policie chtěla stíhat exministra Drobila, žalobkyně to „zamázla“

  12:07aktualizováno  17:07
Protikorupční policie chtěla kvůli korupci stíhat exministra životního prostředí Pavla Drobila a požádat Sněmovnu o jeho vydání. Na pokyn státní zástupkyně však kriminalisté museli případ údajného podplácení odvolaného šéfa Státního fondu životního prostředí Libora Michálka zastavit.

Policie a žalobci nepostupují ve shodě. | foto: iDNES.cz

"Věc byla odložena, neboť se nejedná o podezření ze spáchání trestného činu podplácení," řekla iDNES.cz mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Štěpánka Zenklová.

Policisté od státní zástupkyně pro Prahu 1 dostali pokyn, aby do pátečních 11:00 vyšetřování případu odložili. Podle Zenklové se policisté ztotožnili s právním názorem státní zástupkyně.

To ale policie razantně odmítá. "Policejní orgán v této věci dospěl k jinému právnímu názoru. Zmiňované usnesení o odložení věci vydal na pokyn dozorové státní zástupkyně," prohlásil bez dalších podrobností šéf Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality Tomáš Martinec.

Kauza SFŽP

Poradce tehdejšího ministra životního prostředí Pavla Drobila Martin Knetig a náměstek Stáního fondu  životního prostředí (SFŽP) Dušan Fibingr údajně připravovali manipulaci výběrových řízení. Tvrdí to bývalý šéf SFŽP Libor Michálek. Ten si pořídil zvukové nahrávky schůzek s Knetigem. Když o nich informoval ministra, chtěl podle Michálka po něm, aby důkazy zničil.

Drobil kvůli podezřením spojeným se SFŽP z funkce ministra odstoupil loni v prosinci. "Nejsem si vědom, že bych kdy kohokoli chtěl jakýmkoliv způsobem uplácet," zopakoval i po odložení části vyšetřování.

"Zástupkyně sice má právo takový pokyn vydat a možná má i s odložením pravdu. Na základě důkazů, které v kauze byly shromážděny, se ale policisté domnívají, že nyní je takový krok předčasný,"  řekl iDNES.cz policejní prezident Petr Lessy.

Policie chtěla Drobila stíhat

Podle Lessyho policisté byli připraveni žádat o vydání exministra Drobila k trestnímu stíhání. "Je pro mě nepřijatelné, když žalobci nyní tvrdí, že jsme se s jejich názorem ztotožnili," řekl Lessy v rozhovoru pro Lidovky.cz.

Policejní prezident chce se situací seznámit nejvyššího státního zastupitele Pavla Zemana. "Máme spolu pravidelné schůzky a velmi úzkou spolupráci, v rámci které ho upozorním, že v této kauze byl odmítnut názor policejního orgánu," řekl Lessy.

Nejvyšší státní zastupitelství uvedlo, že schůzka se bude konat v posledním červnovém týdnu a Zeman také pravděpodobně v kauze nařídí kontrolu.

"Vyžádáme si od obvodního zastupitelství rozhodnutí o skončení věci, vyčkáme až nabyde právní moci a poté zvážíme provedení kontroly," tlumočila Zemanův názor mluvčí Nejvyšší státního zastupitelství Helena Markusová.

Policejní prezident proto zatím nevylučuje, že celá věc bude znovu vyšetřována. Lessy zároveň připomněl, že zastupitelství pro Prahu 1 už jednou kauzu odložilo. Nejvyšší státní zastupitelství mu ale přikázalo se k případu vrátit.

Chyběly důkazy, tvrdí státní zastupitelství

Podle státního zastupitelství je případ odložen, protože se nepodařilo potvrdit, že by Drobil vybízel někdejšího ředitele SFŽP Libora Michálka ke zničení důkazů o údajné korupci na úseku zadávání veřejných zakázek, ani že by mu v této souvislosti nabízel lukrativnější pracovní zařazení.

Co řekl Drobil

Drobil doporučuje Michálkovi, ať nahrávky zničí

Audio, čas 28:07

"Pokud máte něco, co dokazuje něco, co má nějakou trestněprávní odpovědnost, tak buď s tím zajděte na nejbližší policii, a nebo to zničte..."

Audio, čas 34:31

"Já vám říkám, moje dobrá rada je, přineste mi to, zničte to a odpřísáhněte mi, že neexistuje nic jiného (...) Bez toho není možné, abyste splnil mou představu. Tu nejlepší pod číslem jedna."

více o nahrávce Drobil-Michálek čtěte zde
více o nahrávce Knetig-Michálek čtěte zde

Policisté o chybějících důkazech korupce ale nejsou přesvědčeni. "Podle informací, které mám od pana ředitele Martince, bylo naším názorem pokračovat v trestním řízení," uvedl Lessy.

S tím ovšem žalobci nesouhlasí. "Trváme na tom, že státní zástupkyně písemný ani ústní pokyn nevydala. Policii pouze seznámila se svým právním názorem, policisté rozhodli zcela samostatně," reagovala mluvčí žalobců Zenklová.

Týdeník Respekt upozornil, že na státní zástupkyni Šárku Pokornou, která věc dozorovala, mohl být vyvíjen nátlak. Uveřejnil část interního dokumentu pražského státního zastupitelství. Městská státní žalobkyně Jana Hercegová v něm Pokornou navádí k tomu, jak má postupovat v případě vyšetřování kauzy, která se týká fungování Státního fondu životního prostředí (SFŽP).

Hercegová i Pokorná údajné ovlivňování odmítly. Pokornou se iDNES.cz v pátek pokoušel kontaktovat a požádat ji o vyjádření. Nepodařilo se ji ale zastihnout.

Michálek zvažuje stížnost

"Byť paní Pokorná říkala, že se paní Hercegovou nenechá ovlivňovat, zřejmě tu věc neposoudila ve všech souvislostech," řekl iDNES.cz bývalý ředitel SFŽP Libor Michálek. "Pokud pouze policie postupovala podle jejích pokynů, nemohlo to dopadnout jinak," dodal s tím, že měl vždy pocit, že se policie snaží vyšetřit celou věc důkladně. Michálek kvůli čtvrtečnímu rozhodnutí zvažuje stížnost.

Vyšetřování kauzy SFŽP

Podezření o tom, že nadřízená nabádá vrchní státní zástupkyni k tomu, jak má kauzu nahrávek Libora Michálka vyšetřovat, vyšlo najevo na konci května.

O den později svedla informace na společnou schůzku ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila a nejvyššího žalobce Pavla Zemana. Zeman žádá, aby ministerstvo odvolalo pražského vrchního státního zástupce.

"Do vydání Respektu jsem vůbec nevěděl, že dozorovou zástupkyní v této věci je paní Pokorná. Nikdy jsem ji neviděl, nikdy jsem s ní nemluvil, ani bych ji na ulici nepoznal. Proto nevím, jaký by tam měl být důvod pro jakékoliv ovlivňování. Tato kauza je mediálně zcela vyhrocená a postavená někam jinam," reagoval poslanec a bývalý ministr Pavel Drobil.

Drobil po zastavení části vyšetřování necítí, že by jeho jméno bylo očištěno. "To není věcí jednoho rozhodnutí státního zastupitelství nebo policie, je to dlouhodobý proces a já jsem si vědom, že v politice je jméno to nejdůležitější, co člověk má. A velmi rychle o něj může přijít a už ho nikdy nemusíte získat zpátky," dodal.

Premiér Petr Nečas kroky státního zastupitelství i podezření na nestandardnost závěru Pokorné komentoval nechtěl. "Rozhodnutí o odložení případu beru na vědomí. Vyšetřování kauzy Státního fondu životního prostředí však ještě není u konce, proto věc nebudu dále komentovat," vzkázal premiér.

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil prostřednictvím mluvčí Terezy Palečkové vzkázal, že se vzhledem ke své funkci a tomu, že vyšetřování dalších podezření v kauze Drobil nejsou u konce, nemůže ke kauze vyjadřovat.

Trestní řízení ve věci možné manipulace s veřejnými zakázkami podle Zenklové pokračuje. Policisté prověřují zakázku na výstavbu nové čistírny odpadních vod v Praze nebo podezření na možné pletichy při připravované zakázce SFŽP na poradenství při čerpání evropských peněz na vodohospodářské projekty.

Autoři: ,

Gottwald věděl o mučení, procesy řídil. Měl ale politický talent, říká historik

  • Nejčtenější

„Rezignujte, dobře zaplatíme.“ Vyhozený Najmon si nahrál rozhovor s Jurečkou

Premium Vyhazov ředitele Úřadu práce Najmona provázely podivné okolnosti. Ministr Jurečka mu nabídl mimořádnou odměnu – pokud v...

Záběry ukázaly, jak vojáci zbili českého „lžibojovníka“. Už je z Ukrajiny doma

Neposílejte na Ukrajinu peníze, nejsou tu žádné západní zbraně. To prohlásil Matouš Bulíř, který odešel bojovat na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jako kdyby spal... Fotka utopeného batolete dala lhostejným Evropanům facku

Seriál Při uprchlické krizi v roce 2015 se Evropa více než o utrpení běženců zajímala o to, jak je dokáže integrovat. Ve změti...

Železný se omluvil za konflikt s policisty. Vyčetl jim řvaní a sestříhané video

Moderátor České televize Jakub Železný se v úterý poprvé vyjádřil k incidentu s městskou a státní policií v centru...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Starý dům už neprodáte. Unijní směrnice ale může být protiústavní, tvrdí právníci

Premium Zateplování, výměna kotle i oken, solární panely na střechu… Nechcete starý dům opravovat „po evropsku“? Rychle se jej...

Finsko není mistr světa ve vzdělání. Naopak. Mýtus, který trval 20 let, padá

Premium Ještě nedávno se do Finska jezdilo jako na safari, aby jiné země okoukaly tajemství tamního školství, nejlepšího na...

Revma vzniká v plicích. Nyní došlo ke zlomu v léčbě, říká profesor Vencovský

Premium Bolest, ztuhlost, otoky a deformace kloubů, především na rukou. Tak si většina lidí představuje revmatoidní artritidu,...

V Česku neměl šanci, v cizině metastázy zmizely. Léčbu hradí pojišťovna

Premium Na rakovinu prostaty umírá v Česku asi 1 500 mužů ročně. Když vyčerpají všechny metody léčby, nezbývá jim než čekat na...

Klub ANO v Ostravě opustil další zastupitel, Macura chce jednat o nové koalici

Ostravská koalice, kterou tvoří ANO se Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) a Piráty, přišla o většinu v městském...

Vztyčená pravice a hákový kříž. Kdo je Čech, kterého pohřešovali na Ukrajině

Ve válce na Ukrajině se pohřešoval Čech. Podle zjištění MF DNES se jednalo o čtyřiapadesátiletého rodáka z Plzně, který...

Rekordní bonus pro šéfa VZP, za nábor Ukrajinců dostane 300 tisíc

Správní rada Všeobecné zdravotní pojišťovny v pondělí schválila rekordní roční odměnu pro ředitele Zdeňka Kabátka. Ten...

Žhář zapálil Ukrajincům auta. Agresivita vůči uprchlíkům v Česku stoupá

Byla hodina po půlnoci v noci na sobotu, když v Habrové ulici na východním předměstí Plzně začalo hořet zaparkované...

SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu
SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu

Zapojite se do soutěže o 3 hodnotné vouchery a vybrte si správné spodní prádlo, které vám bude dělat radost. Jak na to?

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Herečka Jenovéfa Boková porodila, z Witowské je nevlastní babička

Jenovéfa Boková a její partner Adam Kolář v pátek odpoledne potvrdili, že herečka a hudebnice už porodila a šťastní...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...

Paltrowová si po srážce na lyžích myslela, že jde o sexuální útok

Herečka Gwyneth Paltrowová (50) v pátek opět vypovídala před soudem v případu údajného neposkytnutí první pomoci...