Vlk zemřel minulou sobotu ve věku nedožitých 85 let.
„Před katedrálou čekalo na začátek bohoslužby odhadem tisíc lidí. Všichni se dostali dovnitř. Každý musel projít bezpečnostní kontrolou, ale zvláštními vchody bez rámů,“ hlásil z místa reportér MF DNES a iDNES.cz.
V prvních lavicích katedrály seděla například ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová, ministr kultury Daniel Herman, kdysi Vlkův biskupský sekretář, ambasadoři z Portugalska a Polska či místopředseda Sněmovny Petr Gazdík.
V úvodu bohoslužby zněl úryvek z poslední vůle kardinála Vlka.
„Do Božích rukou poroučím celý svůj život, všechny své práce, vše, co jsem konal. Kam bude uloženo mé tělo, ponechávám na rozhodnutí jiným,“ napsal kardinál a děkoval všem svým spolupracovníkům. „Na všechny se obracím s prosbou za odpuštění mých chyb a hříchů, kterými jsem je pohoršil, a negativního jednání, kterým jsem jim - třeba nechtěně - ublížil,“ pokračoval Miloslav Vlk.
Na pohřeb dorazili kardinálové a biskupové z okolních zemí a také z náboženského Hnutí fokoláre, k němuž se kardinál Vlk hlásil. Svou účast naopak už dříve vyloučil prezident Miloš Zeman (více zde).
Kněží a biskupů přijelo několik stovek. Jen jejich nástup trval více než patnáct minut. V katedrále byl například kardinál Joachim Meisner z Kolína nad Rýnem, jedna z nejvýznamnějších žijících osobností katolické církve. Papeže zastupoval nuncius Giuseppe Leanza. Z hostů dorazil například arcibiskup z thajského Bangkoku.
Byli jsme přátelé, i když jsme měli spory, řekl Duka
Kardinál Dominik Duka přenechal kázání emeritnímu plzeňskému biskupovi Františku Radkovskému. „S kardinálem Vlkem byli velcí, celoživotní přátelé,“ vysvětlil to arcibiskupský ceremoniář Vojtěch Mátl.
Biskup Radkovský v kázání zdůraznil Vlkovu oddanost kněžskému povolání už od dětství, a to i v těžké době totality, kdy nemohl působit a živil se umýváním oken.
„Podřizovat se Boží vůli není snadné pro nikoho, především je to náročné pro lidi energické, jako byl on,“ zavzpomínal na kardinála biskup. Podobně si bude Vlka pamatovat i Antonín Randa, který se o něho staral v posledních týdnech před smrtí. „Vždycky v něm byl život, rád se smál i třeba rozzlobil,“ řekl MF DNES.
Duka v úvodu bohoslužby přiznal, že měl se svým předchůdcem na arcibiskupském stolci spory, zvlášť ohledně „církevní politiky“. „Ujišťuji všechny, že to neubralo nic na naší vzájemné úctě a přátelství,“ řekl.
Za veřejnost se s kardinálem rozloučil bývalý rektor Univerzity Karlovy Ivan Wilhelm. „Jeho odvaha k jasnému vyjádření víry za totality i nyní jsou stálým příkladem, jak si zachovat osobní svobodu,“ řekl Wilhelm. „Přeji ti, vzácný příteli, věčný odpočinek v Božím království,“ dodal.
Papežský nuncius Giuseppe Leanza před uložením rakve do hrobky přečetl telegram od papeže Františka, který poslal do Prahy po kardinálově úmrtí. „Vzpomínám na jeho věrnost církvi i přes pronásledování církve,“ napsal papež.
Za celosvětové církevní Hnutí fokoláre, k němuž se Vlk hlásil, promluvil kardinál Francis Xavier Kriengsak Kovithavanij, arcibiskup Bangkoku. „Díky Miloslave, že jsi nám svým svědectvím ukázal, jak dávat Boha vždy na první místo.“
Po 13. hodině rakev s kardinálovým tělem přeneslo do hrobky osm mužů. Kromě dvou biskupů - budějovického a plzeňského, v jejichž diecézích Vlk kdysi působil jako biskup a kněz - mezi nimi byl také třeba ekonom pražského arcibiskupství Karel Štícha či církevní historik Jan Stříbrný. Vlka na poslední cestě ke hrobce doprovodila i jeho o čtrnáct let mladší sestra Růžena s dalšími příbuznými.
Místo květin příspěvky na hospic
Na Pražském hradě byly k dispozici i dvě velkoplošné obrazovky. Jedna byla na třetím nádvoří, druhá na Hradčanském náměstí. Obrazovky byly také přímo v katedrále.
Pro účastníky pohřbu byly už v 9 hodin otevřeny zvláštní vstupy na Hradčanském náměstí a na Prašném mostě. „Organizátorům vycházíme vstříc, aby organizace byla co nejplynulejší, důstojná, bezpečná,“ řekl Jan Novák, který je pověřen řízením hradního bezpečnostního odboru. Katedrála se otevřela o necelou hodinu později.
Lidé měli během pohřbu možnost přispět na Domácí hospic Duha v Hořicích. Ve smutečním oznámení bylo uvedeno, aby tak lidé učinili namísto květinových darů.
Na organizaci pohřbu se podílelo asi devadesát dobrovolníků, které pražské arcibiskupství povolalo i z ostatních českých diecézí. Studenti semináře, tedy budoucí kněží, například pomáhali organizovat na Hradčanském náměstí parkování aut.
Rakev bude uložena v arcibiskupské kapli
Ostatky kardinála Miloslava Vlka byly po pohřbu uloženy v arcibiskupské kapli svatovítské katedrály. Je jedinou kaplí nové části katedrály s ostatky pražských arcibiskupů minulého století. Jsou v ní uloženy například ostatky kardinálů Františka Tomáška (1899-1992) a Karla Kašpara (1870-1941).
Lidé se mohli se zesnulým osobně rozloučit i v předchozích dnech - ve čtvrtek ve svatovítském chrámu a v pátek v kostele sv. Benedikta na Hradčanech.
Miloslav Vlk v posledních měsících trpěl rakovinou plic, kterou u něj lékaři diagnostikovali po kardinálově částečném kolapsu na Štědrý den loňského roku. Nemoci podlehl minulou sobotu dopoledne v Praze.