V Česku padaly teplotní rekordy, v Plzni naměřili 35,7 stupně Celsia

  18:12aktualizováno  18:12
Ve středu padly teplotní rekordy na třetině meteorologických stanic, které fungují více než třicet let. Nejtepleji z celé ČR bylo v Plzni-Bolevci, kde stanice naměřila přes 35 stupňů Celsia. Nejvíce nových teplotních rekordů je v Čechách.

„Na padesáti stanicích byly překonány teplotní rekordy, na pěti stanicích se vyrovnaly,“ řekl pro iDNES.cz Marjan Sandev z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

Rekord padl ve středu i v pražském Klementinu, kde bylo naměřeno přes 34 stupňů. Dosavadní rekord bylo 32,6 stupňů z roku 2003. Rekordy padaly především ve středních a jihozápadních Čechách. 

Fotogalerie

Nejvyšší teplotu z celé ČR zaznamenali dnes meteorologové v Plzni-Bolevci, kde teplota odpoledne dosáhla 35,7 stupně Celsia. Tropické počasí v Plzeňském kraji překonalo dosavadní teplotní maxima téměř na polovině stanic, uvedl Josef Cink z plzeňské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.

Dosavadní teplotní maximum stanice, umístěné v kotlině arboreta Sofronka na severním okraji Plzně, bylo z roku 2003 a činilo pro dnešní den 34,1 stupně. V Bolevci je padesátiletá řada měření. Dosud nejteplejší 12. červen byl v Plzeňském kraji v roce 2003 v Domažlicích. Tehdy tam naměřili 35,1 stupně, dnes 33,1 stupně Celsia, na překonání krajského rekordu tedy středeční teplota na stanici nestačila.

Své dosavadní rekordy překonalo dnes v kraji osm z 18 stanic. Po Bolevci bylo nejtepleji ve Stříbře na Tachovsku, kde přístroje zaznamenaly teplotu 34,8 stupně Celsia. Stanice tak o stupeň překonala svůj dosavadní rekord. 

Přes 30 stupňů dosáhly teploty i v Karlovarském kraji. Tam také západočeští meteorologové zaznamenali výrazný propad teplot. V Aši se ve středu během několika hodin ochladilo z 30,1 stupně na 18 stupňů.

Meteorologové na jihu Čech zaznamenali na několika místech hodnoty přes 30 stupňů Celsia. Nejvíce naměřili ve Strakonicích, kde bylo 33,3 stupně. Dosavadní rekord pro 12. červen tam platil od roku 2003, kdy zde naměřili 32,2 stupně. Nejvyšší hodnoty pro tento den byly překonány nebo vyrovnány na šesti jihočeských stanicích.

Silné bouřky se ve čtvrtek přesunou na Moravu, vedra budou pokračovat

Nepatrně chladněji než ve Strakonicích bylo v Českých Budějovicích, kde naměřili teplotu 33,2 stupně Celsia. Dosavadní maximum pro 12. červen bylo z roku 2003, tehdy byla teplota o šest desetin stupně vyšší. 

Na východě Čech dnes do odpoledních hodin padly teplotní rekordy pro 12. červen na osmi meteorologických stanicích, kde se měří déle než 20 let. Všechny stanice jsou v Královéhradeckém kraji. Například v Jičíně meteorologové odpoledne naměřili 32,4 stupně Celsia, dosavadní rekord z roku 2003 měl hodnotu 30,2 stupně.

„V Pardubickém kraji zatím teplotní rekordy pro dnešní den nepadly,“ řekl Dušan Čičman z ČHMÚ. 

V Broumově na Náchodsku bylo ve středu 29,8 stupně Celsia, zatímco v roce 2007 zde naměřili 29,2 stupně. Rekordní teplotu pro ukázaly také přístroje v Holovousech na Jičínsku, kde 31 stupňů překonalo dosavadní maximum z roku 2003 o jeden stupeň. V Novém Hradci Králové byla vyrovnána rekordní teplota 31,6 stupně Celsia z 12. června 1996.

Teplo bylo také v Krkonoších. Maximum pro tento den na hřebenové Labské boudě je nově 22,3 stupně, o sedm desetin stupně víc než v roce 1996. V Peci pod Sněžkou dnešek s 26,1 stupně Celsia vyrovnal hodnotu z roku 2003.

Podívejte se i na naše další nekonečné přenosy

Sledovat na iDNES.tv
Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Další z rubriky

Poslanec SPD Podal navrhl na vyznamenání Maška z ANO, ten to ale odmítl

Nový šéf komise pro kontrolu GIBS Jiří Mašek (vlevo) a šéf poslanců ANO...

Zlou krev ve Sněmovně vyvolalo to, že se na seznamu lidí navržených na státní vyznamenání objevil i jeden z jejich...

Podezřelý ze znásilnění dívky v Terezíně neúspěšně žádal o azyl v Německu

Cizinec, který je podezřelý ze znásilnění 16leté dívky v Terezíně. (20. června...

Cizinec, kterého policie obvinila z úterního znásilnění 16leté dívky u Litoměřic, v minulosti neúspěšně žádal o azyl v...

O eObčanky je zájem. Za necelý rok jich úřady vydaly přes milion

Ilustrační snímek

Ministerstvo vnitra vydalo od loňského července 1,1 milionu občanských průkazů s čipem, takzvancýh eObčanek. Třetina...

Najdete na iDNES.cz