Pondělí 24. ledna 2022, svátek má Milena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 24. ledna 2022 Milena

Teploty kolem nuly, sněží a vzniká ledovka. Jak vypadá situace na silnicích

  12:13
Podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu bude celý následující týden v znamení nízkých teplot a sněhu. Od pondělí také platí výstraha o silném větru a tvoření náledí, která přináší komplikace zejména řidičům. Přinášíme přehled, jak vypadají silnice v jednotlivých krajích.

V úterý má být podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) zataženo se sněžením. Nejvyšší denní teploty se budou pohybovat od nula do tří stupňů Celsia, na horách od minus dvou do jednoho stupně Celsia. 

Mohou se také vyskytnout nárazy větru okolo 55 kilometrů v hodině. Během dne očekávají meteorologové na většině území kraje sněžení. Na některých místech se také mohou vyskytnout mrznoucí mlhy. S vydatným sněžením počítají meteorologové i v dalších dnech.

Od pondělí také platí výstraha o silném větru s nárazy 15 až 20 m/s (až 70 km/h), který se vyskytne v úterý na západě území, zejména v Plzeňském a Karlovarském kraji. Dále pak v noci na čtvrtek a ve čtvrtek ráno a dopoledne v jihozápadní polovině ČR včetně Libereckého kraje, kraje Vysočina a Znojemska.

Při čerstvém větru a sněžení se až do čtvrtka budou zejména od vyšších poloh vytvářet sněhové jazyky, v noci na čtvrtek a ve čtvrtek na horách v Čechách i závěje. Na horách v Čechách očekáváme místy i přes 15 cm nového sněhu za 12 hodin.

V nižších polohách Čech se vzhledem k odpoledním úterním teplotám nad bodem mrazu a přechodně i dešťovým srážkám bude v úterý večer a v noci na středu při poklesu teplot místy vytvářet náledí a zmrazky.

S nízkými teplotami souvisí také doprava. Na mnoha silnicích bylo náledí ošetřeno posypem, přesto byly v Libereckém a Karlovarském kraji preventivně uzavřeny některé silnice. Řidiči by měli být opatrní také v Jihomoravském, Ústeckém nebo Moravskoslezském kraji.

Středočeský kraj

Hlavní silniční tahy ve Středočeském kraji jsou sjízdné bez omezení. Všechny dálnice na území kraje jsou suché a holé, výjimkou je dálnice D5, která je mokrá po chemickém ošetření, vyplývá z informací Ředitelství silnic a dálnic.

Se zvýšenou opatrností jsou sjízdné některé silnice na Kladensku nebo Příbramsku a silnice druhé a třetí třídy na Benešovsku, Berounsku, Kladensku, Kolínsku, Kutnohorsku, Nymbursku, Rakovnicku a v okolí Prahy.

Jihomoravský kraj

Také na většině jihomoravských silnic si v úterý musí dát řidiči pozor. Správa a údržba silnic na svém webu doporučuje zvýšenou opatrnost, hlavně na silnicích druhé a třetí třídy v Brně, na Brněnsku, Břeclavsku, Hodonínsku a Vyškovsku. Na některých z nich hrozí vznik námrazy. Teploty v kraji se pohybují od minus čtyř do minus sedmi stupňů Celsia.

Jihomoravské dálnice jsou většinou sjízdné bez omezení. Zvýšenou opatrnost doporučují silničáři v úseku dálnice D1 mezi 141,5. a 188,5. kilometrem.

V Brně s ohledem na povětrnostní podmínky v 1:30 ráno vyjely do ulic všechny sypače Brněnských komunikaci. „Výjezd byl ukončen ve 4:45. Veškeré komunikace na území města Brna, které jsou v naší správě, jsou v těchto chvílích po chemickém ošetření plně sjízdné,“ uvedl provozní ředitel Jan Klištinec.

Podle meteorologů má být v úterý zataženo a odpoledne může i sněžit. Sněhové přeháňky lze očekávat i v noci na středu.

Sníh a ledovka začaly v úterý odpoledne komplikovat provoz na silnicích. Některé kvůli ledovce blokují kamiony, zpožďovat se začaly i některé krajské spoje integrovaného dopravního systému. Vyplývá to z webu siničářů a z webu Integrovaného dopravního systému Jihomoravského kraje.

Liberecký kraj

V Libereckém kraji mrzne, i když je výrazně tepleji než v pondělí. Teploty se pohybují od dvou do sedmi stupňů pod nulou. Hlavní tahy v kraji jsou většinou holé a po chemickém ošetření vlhké. Opatrní by měli být motoristé na mostech. Na silnicích nižších tříd, hlavně v horách, leží ujetá vrstva zledovatělého sněhu. Meteorologové ale očekávají sněžení, na horách vydatnější. Úklid sněhu bude komplikovat vítr, který bude v horách přesahovat 70 kilometrů v hodině.

Radarový snímek srážek

Aktuální radarový snímek srážek nad Českou republikou. Více na Pocasi.iDNES.cz

Silničáři v Libereckém kraji preventivně uzavřeli v úterý v 05:00 ráno  pro nákladní dopravu nad 3,5 tuny frekventovanou silnici 10 z Tanvaldu na Harrachov a dál do Polska. Meteorologové očekávají sněžení provázené silným větrem, v horách se tak mohou tvořit sněhové jazyky a závěje a kamiony by tam pak mohly mít problémy vyjet stoupání na Kořenov a Harrachov. Uzavírka potrvá do odvolání. Zatím je situace v klidu, potvrdila dispečerka společnosti Silnice LK.

Česko čeká mrazivý týden. Pod nulou bude i přes den, přijde vydatné sněžení

Silnice do Polska přes Harrachov se v posledních letech preventivně pro kamiony zavírá při každém silnějším sněžení. Výjimku mají autobusy, které na Harrachov projedou. K zablokování frekventované trasy o Polska stačí jediný kamion uvízlý v kopci.

„Apelujeme na řidiče nákladních vozidel, aby v době uzavírky využili alternativní trasu,“ řekl ČTK Eduard Bark, provozní technik společnosti Silnice LK, která má údržbu komunikací v kraji na starosti. K cestě do Polska doporučuje řidičům kamionů využít silnici I/35 a hraniční přechod v Hrádku nad Nisou.

Pro kamiony nad šest tun je od minulé středy uzavřená také silnice třetí třídy přes Oldřichovské sedlo z Mníšku do Raspenavy na Liberecku. Silnice se jen pluhuje a jako posyp tam mohou silničáři použít jenom písek nebo drť a povrch je teď zledovatělý. Kamiony mířící do Raspenavy, Hejnic či Lázní Libverda mohou využít silnici I/13 přes Frýdlant, která se udržuje chemicky a je bez problémů sjízdná.

Zlínský kraj

Náledí se může tvořit i na Vsetínsku silničáři varují i před mrznoucími mlhami. Vozovky ve vyšších polohách Beskyd pokrývá slabá uježděná vrstva sněhu krytá posypem. Sjízdné jsou se zvýšenou opatrností. Silnice v ostatních částech Zlínského kraje, tedy na Zlínsku, Uherskohradišťsku a Kroměřížsku, jsou většinou holé, suché a vymrzlé.

Ústecký kraj

Se zvýšenou opatrností by v úterý měli jezdit řidiči na některých silnicích v Ústeckém kraji. Obzvlášť ve vyšších polohách se tvoří ledovka, silničáři ji ošetřili posypem. Na horách se mohou během dne místy tvořit sněhové jazyky, večer náledí.

Kraj Vysočina

Na silnicích druhé a třetí třídy na Vysočině je hlavně v lesních úsecích zledovatělá vrstva sněhu posypaná drtí. Solené hlavní tahy jsou vymrzlé a suché, uvedl dispečer krajské správy a údržby. V noci na dnešek byl v kraji až desetistupňový mráz. Přes den začne podle meteorologů sněžit, na silnicích mohou být večer místy sněhové jazyky.

„Zatím výrazně nefouká, ale čekáme, že v úterý od severozápadu přijde fronta, že začneme jezdit,“ řekl dispečer před 06:30.

Moravskoslezský kraj

Na některých silnicích hlavně v horách jsou v Moravskoslezském kraji zbytky sněhu, jinde jsou vozovky vymrzlé. Silničáři zejména v těchto úsecích nabádají řidiče ke zvýšené opatrnosti.

Ve vyšších polohách v Beskydech je na silnicích slabá vrstva sněhu krytá posypem. Jinde na Frýdecko-Místecku jsou vozovky suché a vymrzlé, stejně jako na Opavsku, kde může být může být ve vyšších polohách zajetá zledovatělá vrstva sněhu. Na Bruntálsku jsou některé silnice mokré po chemickém ošetření.

Na silnici I/56 na Frýdecko-Místecku v Beskydech v úseku mezi obcí Ostravice a osadou Hlavatá patřící k obci Bílá platí zákaz vjezdu pro nákladní vozy těžší 12 tun. Silnice je jedním z hlavních tahů na Slovensko.

Pardubický kraj

Na silnicích v Pardubickém kraji už zůstává sníh jen výjimečně. Ve výše položených oblastech a v místech, kde se nesolí, tvoří na vozovkách uježděnou vrstvu. Někde může být i zledovatělý upozorňují silničáři.

Řidiči by měli být opatrní zvláště v okolí Lanškrouna, kde sněhová vrstva přetrvává v lesních úsecích, v nižších polohách je místy zledovatělá. Vozovka pod sněhem je na státní silnici I/11 přes Suchý Vrch. Uježděný sníh pokrývá cesty v oblasti Žamberka a v Železných horách, kde se používá inertní posyp.

Ráno bylo v Pardubickém kraji většinou oblačno, na Svitavsku foukal nárazový vítr. Teploty se pohybovaly od minus osmi stupňů po bod mrazu.

Královéhradecký kraj

Na nesolených silnicích v Krkonoších leží vrstva zledovatělého sněhu krytá posypem. Ujetý sníh leží i na silnicích na Rychnovsku a Náchodsku. Dopoledne má do Královéhradeckého kraje přijít od severozápadu sněžení, které může být na horách i vydatnější. Na silnicích by se mohly tvořit sněhové jazyky, uvedli silničáři a meteorologové.

V nižších polohách kraje se v úterý čeká přechodně i déšť se sněhem nebo déšť. Odpoledne by se mohlo objevit na silnicích náledí. Teploty by se měly pohybovat kolem nuly. v úterý ráno teploty v kraji klesly k minus třem až k minus šesti stupňům Celsia, na Sněžce bylo minus osm stupňů.

Karlovarský kraj

Krajští silničáři na žádost policistů uzavřeli silnici ze Šemnice do Andělské Hory. Policie rozhodla o jejím uzavření kvůli souvislé vrstvě ledu. Omezení na silnici třetí třídy bude platit do odvolání, informoval náměstek hejtmana Karlovarského kraje Jan Bureš.

„Každoročně máme v Karlovarském kraji několik úseků silnic, které nejsou řidiči příliš využívané, jejich profil je zvlášť v zimě pro běžný provoz nebezpečný, a proto silničáři tyto úseky neudržují. To platí i pro komunikaci ze Šemnice do Andělské Hory, která je nyní pokryta vrstvou ledu, navíc od Andělské hory silnice prudce klesá a je lemovaná příkrými srázy. Často si tudy zkracují cestu kamiony mířící do stáčírny minerálních vod v Kyselce a právě jim hrozí riziko, že sjedou mimo vozovku,“ popsal situaci Bureš.

Silnici nelze udržovat chemickými prostředky, a to kvůli ochraně přírody, protože leží na hranici chráněné krajinné oblasti.

V Karlovarském kraji jsou bez zimní údržby většinou silnice ve vyšších polohách, zejména v Krušných horách. Jde například o cesty v okolí Přebuzi nebo Božího Daru. Neudržují se také některé málo významné místní komunikace v nižších polohách.

V Karlovarském kraji už druhým dnem mrzne a teploty klesaly v pondělí i k minus 15 stupňům. V úterý se sice částečně oteplilo, ale teploty jsou stále několik stupňů pod nulou, navíc meteorologové předpovídají sněžení.

Olomoucký kraj

Ředitelství silnic a dálnic pro Olomoucký kraj na Twitteru informovalo, že krajské silnice jsou bez problémů sjízdné. Dokonce i vysoko položená silnice I/44 přes Jeseníky zůstává bezproblémově použitelná pro všechny kategorie vozidel.

Jihočeský kraj

V jihočeském kraji meteorologové očekávají sněžení, místy i srážky. I přes mrazivé počasí jsou silnice I. tříd nadále bez komplikací sjízdné. Výstraha před možným namrzáním vozovek platí zatím pouze na několika místech, převážně pak na území Šumavy, vyplývá z informací Ředitelství silnic a dálnic.

Plzeňský kraj

V plzeňském kraji jsou silnice I. tříd ošetřené. Místy nadále platí varování před možným namrzáním vozovek. Během dne mohou řidiči očekávat občasné sněžení, ale i dešťové přeháňky. V horských oblastech hrozí místy tvorba sněhových jazyků, večer pak možného náledí.

Na krátkém úseku dálnice D5 na Tachovsku ve směru na Rozvadov stojí provoz mezi sjezdem Mlýnec na 136. kilometru až po sjezd Svatá Kateřina na 143. kilometru před hranicemi s Německem. Staly se tam tři dopravní nehody. Všechny souvisely s nepřizpůsobením rychlosti jízdy povětrnostním podmínkám a stavu vozovky, na které byla sněhová vrstva, vysvětlila policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

„Tvoří se kolony, policisté budou proto dopravu odklánět již na 128. kilometru dálnice na sjezdu Bor,“ uvedla Jiroušková.

Další nehoda, která si vyžádala dva zraněné lidi, se stala na silnici mezi obcemi Šťáhlavy a Starý Plzenec. „Z místa transportujeme dva zraněné se středně těžkými zraněními do Fakultní nemocnice Lochotín,“ řekl operátor záchranné služby.

Podle dopravního zpravodajství Ředitelství silnic a dálnic se s omezením provozu předběžně počítá zhruba do 17:00. Na Tachovsku sněží, na dálnici je podle záběrů z dálničních kamer vrstva rozbředlého sněhu.

„Žádáme řidiče, aby dbali zvýšené opatrnosti a řídili se pokyny policistů, eventuálně dočasným dopravním značením,“ dodala Jiroušková.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Virolog: Omikron skončí v půli února. Pak jsou ve hře tři scénáře, jeden je černý

Rozstřel Je skutečně omikron onou toužebně očekávanou variantou, po které bychom mohli covid-19 považovat za běžnou sezonní...

Studenti a senioři zaplatí za jízdenky dvojnásobek, vyzradil nechtěně Kupka

Ministr dopravy Martin Kupka ve středu vládě představí návrhy na úpravu státních slev v dopravě. Ty počítají se...

Ve vánici na D5 bouralo 36 aut. Bylo to jako bílá zeď, popisuje řidič

Dálnici D5 na 33. kilometru u Žebráku zablokovala ve čtvrtek před polednem hromadná dopravní nehoda 36 aut. Záchranáři...

Stanjurova angličtina překvapila. Sorry, řekly Langšádlová a Černochová

„My priority, och,“ odpověděla ministryně pro vědu Helena Langšádlová na otázku položenou v angličtině. V České...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Krvavá 90. léta: Manželku Ivana Jonáka zavraždili až na druhý pokus

Seriál Devadesátky, který vysílá Česká televize, oživil vzpomínky na krvavé zločiny 90. let – mezi nimi i nájemnou...

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

  • Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Čtvrtek, černý den Senátu. Zmrazují se platy, ústava je u ledu

Premium Ještě nikdy za čtvrt století existence se horní komora tak nezpronevěřila svému smyslu. Zhasla před ústavou i právem...

Česko nestáhne diplomaty ani občany z Ukrajiny, řeklo ministerstvo

Ministerstvo zahraničí nyní nepřipravuje stažení rodinných příslušníků pracovníků ambasády na Ukrajině či přímo jejích...

Startuje lednová výzva Do práce na kole, potrvá do konce týdne

V pondělí začíná lednová výzva celorepublikové kampaně Do práce na kole, kterou pořádá spolek AutoMat. Kampaň se...

Rozdíl mezi křtěnými a těmi, kteří se k církvi hlásí. Duka mluví o fake news

Poslední sčítání lidu potvrdilo setrvalý úbytek římských katolíků v Česku. Přibylo však lidí identifikujících se čistě...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Praktiky ve vile Playboy: orgie, orální sex se psem i ošklivé prostitutky

V novém dokumentu Secrets of Playboy (Tajemství Playboye) promluvily bývalé playmates o praktikách ve vile zakladatele...

Survivor: Nahota i pomlouvání Pazderkové za jejími zády, že je labilní

Po odstoupení zpěváka Vojtěcha Drahokoupila kvůli psychickým potížím ze show Survivor se diváci dočkali i prvních...

Sineád O’Connorová šla na pohřeb syna v teplákovce, do rakve dala cigarety

Sedmnáctiletý syn Sineád O’Connorové (55) spáchal začátkem ledna sebevraždu. Zpěvačka skončila následně v péči...

Sedmikrásky k obědu, nákup z popelnice. Výměna se nesla v režii eko páru

Podobný věk, naprosto odlišný životní styl. Tak nějak by se dala shrnout nejnovější Výměna manželek, ve které se sešly...

Mysleli, že mám miliony. A já žila na ubytovně, vzpomíná Nicol Lenertová

Premium Na biologického otce si Nicol Lenertová už nevzpomíná, jen říká, že byl pro ni i její mámu nebezpečný. Během dětství...