Pondělí 18. ledna 2021, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 18. ledna 2021 Vladislav

Teploty kolem nuly, sněží a vzniká ledovka. Jak vypadá situace na silnicích

  12:13
Podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu bude celý následující týden v znamení nízkých teplot a sněhu. Od pondělí také platí výstraha o silném větru a tvoření náledí, která přináší komplikace zejména řidičům. Přinášíme přehled, jak vypadají silnice v jednotlivých krajích.

V úterý má být podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) zataženo se sněžením. Nejvyšší denní teploty se budou pohybovat od nula do tří stupňů Celsia, na horách od minus dvou do jednoho stupně Celsia. 

Mohou se také vyskytnout nárazy větru okolo 55 kilometrů v hodině. Během dne očekávají meteorologové na většině území kraje sněžení. Na některých místech se také mohou vyskytnout mrznoucí mlhy. S vydatným sněžením počítají meteorologové i v dalších dnech.

Od pondělí také platí výstraha o silném větru s nárazy 15 až 20 m/s (až 70 km/h), který se vyskytne v úterý na západě území, zejména v Plzeňském a Karlovarském kraji. Dále pak v noci na čtvrtek a ve čtvrtek ráno a dopoledne v jihozápadní polovině ČR včetně Libereckého kraje, kraje Vysočina a Znojemska.

Při čerstvém větru a sněžení se až do čtvrtka budou zejména od vyšších poloh vytvářet sněhové jazyky, v noci na čtvrtek a ve čtvrtek na horách v Čechách i závěje. Na horách v Čechách očekáváme místy i přes 15 cm nového sněhu za 12 hodin.

V nižších polohách Čech se vzhledem k odpoledním úterním teplotám nad bodem mrazu a přechodně i dešťovým srážkám bude v úterý večer a v noci na středu při poklesu teplot místy vytvářet náledí a zmrazky.

S nízkými teplotami souvisí také doprava. Na mnoha silnicích bylo náledí ošetřeno posypem, přesto byly v Libereckém a Karlovarském kraji preventivně uzavřeny některé silnice. Řidiči by měli být opatrní také v Jihomoravském, Ústeckém nebo Moravskoslezském kraji.

Středočeský kraj

Hlavní silniční tahy ve Středočeském kraji jsou sjízdné bez omezení. Všechny dálnice na území kraje jsou suché a holé, výjimkou je dálnice D5, která je mokrá po chemickém ošetření, vyplývá z informací Ředitelství silnic a dálnic.

Se zvýšenou opatrností jsou sjízdné některé silnice na Kladensku nebo Příbramsku a silnice druhé a třetí třídy na Benešovsku, Berounsku, Kladensku, Kolínsku, Kutnohorsku, Nymbursku, Rakovnicku a v okolí Prahy.

Jihomoravský kraj

Také na většině jihomoravských silnic si v úterý musí dát řidiči pozor. Správa a údržba silnic na svém webu doporučuje zvýšenou opatrnost, hlavně na silnicích druhé a třetí třídy v Brně, na Brněnsku, Břeclavsku, Hodonínsku a Vyškovsku. Na některých z nich hrozí vznik námrazy. Teploty v kraji se pohybují od minus čtyř do minus sedmi stupňů Celsia.

Jihomoravské dálnice jsou většinou sjízdné bez omezení. Zvýšenou opatrnost doporučují silničáři v úseku dálnice D1 mezi 141,5. a 188,5. kilometrem.

V Brně s ohledem na povětrnostní podmínky v 1:30 ráno vyjely do ulic všechny sypače Brněnských komunikaci. „Výjezd byl ukončen ve 4:45. Veškeré komunikace na území města Brna, které jsou v naší správě, jsou v těchto chvílích po chemickém ošetření plně sjízdné,“ uvedl provozní ředitel Jan Klištinec.

Podle meteorologů má být v úterý zataženo a odpoledne může i sněžit. Sněhové přeháňky lze očekávat i v noci na středu.

Sníh a ledovka začaly v úterý odpoledne komplikovat provoz na silnicích. Některé kvůli ledovce blokují kamiony, zpožďovat se začaly i některé krajské spoje integrovaného dopravního systému. Vyplývá to z webu siničářů a z webu Integrovaného dopravního systému Jihomoravského kraje.

Liberecký kraj

V Libereckém kraji mrzne, i když je výrazně tepleji než v pondělí. Teploty se pohybují od dvou do sedmi stupňů pod nulou. Hlavní tahy v kraji jsou většinou holé a po chemickém ošetření vlhké. Opatrní by měli být motoristé na mostech. Na silnicích nižších tříd, hlavně v horách, leží ujetá vrstva zledovatělého sněhu. Meteorologové ale očekávají sněžení, na horách vydatnější. Úklid sněhu bude komplikovat vítr, který bude v horách přesahovat 70 kilometrů v hodině.

Radarový snímek srážek

Aktuální radarový snímek srážek nad Českou republikou. Více na Pocasi.iDNES.cz

Silničáři v Libereckém kraji preventivně uzavřeli v úterý v 05:00 ráno  pro nákladní dopravu nad 3,5 tuny frekventovanou silnici 10 z Tanvaldu na Harrachov a dál do Polska. Meteorologové očekávají sněžení provázené silným větrem, v horách se tak mohou tvořit sněhové jazyky a závěje a kamiony by tam pak mohly mít problémy vyjet stoupání na Kořenov a Harrachov. Uzavírka potrvá do odvolání. Zatím je situace v klidu, potvrdila dispečerka společnosti Silnice LK.

Česko čeká mrazivý týden. Pod nulou bude i přes den, přijde vydatné sněžení

Silnice do Polska přes Harrachov se v posledních letech preventivně pro kamiony zavírá při každém silnějším sněžení. Výjimku mají autobusy, které na Harrachov projedou. K zablokování frekventované trasy o Polska stačí jediný kamion uvízlý v kopci.

„Apelujeme na řidiče nákladních vozidel, aby v době uzavírky využili alternativní trasu,“ řekl ČTK Eduard Bark, provozní technik společnosti Silnice LK, která má údržbu komunikací v kraji na starosti. K cestě do Polska doporučuje řidičům kamionů využít silnici I/35 a hraniční přechod v Hrádku nad Nisou.

Pro kamiony nad šest tun je od minulé středy uzavřená také silnice třetí třídy přes Oldřichovské sedlo z Mníšku do Raspenavy na Liberecku. Silnice se jen pluhuje a jako posyp tam mohou silničáři použít jenom písek nebo drť a povrch je teď zledovatělý. Kamiony mířící do Raspenavy, Hejnic či Lázní Libverda mohou využít silnici I/13 přes Frýdlant, která se udržuje chemicky a je bez problémů sjízdná.

Zlínský kraj

Náledí se může tvořit i na Vsetínsku silničáři varují i před mrznoucími mlhami. Vozovky ve vyšších polohách Beskyd pokrývá slabá uježděná vrstva sněhu krytá posypem. Sjízdné jsou se zvýšenou opatrností. Silnice v ostatních částech Zlínského kraje, tedy na Zlínsku, Uherskohradišťsku a Kroměřížsku, jsou většinou holé, suché a vymrzlé.

Ústecký kraj

Se zvýšenou opatrností by v úterý měli jezdit řidiči na některých silnicích v Ústeckém kraji. Obzvlášť ve vyšších polohách se tvoří ledovka, silničáři ji ošetřili posypem. Na horách se mohou během dne místy tvořit sněhové jazyky, večer náledí.

Kraj Vysočina

Na silnicích druhé a třetí třídy na Vysočině je hlavně v lesních úsecích zledovatělá vrstva sněhu posypaná drtí. Solené hlavní tahy jsou vymrzlé a suché, uvedl dispečer krajské správy a údržby. V noci na dnešek byl v kraji až desetistupňový mráz. Přes den začne podle meteorologů sněžit, na silnicích mohou být večer místy sněhové jazyky.

„Zatím výrazně nefouká, ale čekáme, že v úterý od severozápadu přijde fronta, že začneme jezdit,“ řekl dispečer před 06:30.

Moravskoslezský kraj

Na některých silnicích hlavně v horách jsou v Moravskoslezském kraji zbytky sněhu, jinde jsou vozovky vymrzlé. Silničáři zejména v těchto úsecích nabádají řidiče ke zvýšené opatrnosti.

Ve vyšších polohách v Beskydech je na silnicích slabá vrstva sněhu krytá posypem. Jinde na Frýdecko-Místecku jsou vozovky suché a vymrzlé, stejně jako na Opavsku, kde může být může být ve vyšších polohách zajetá zledovatělá vrstva sněhu. Na Bruntálsku jsou některé silnice mokré po chemickém ošetření.

Na silnici I/56 na Frýdecko-Místecku v Beskydech v úseku mezi obcí Ostravice a osadou Hlavatá patřící k obci Bílá platí zákaz vjezdu pro nákladní vozy těžší 12 tun. Silnice je jedním z hlavních tahů na Slovensko.

Pardubický kraj

Na silnicích v Pardubickém kraji už zůstává sníh jen výjimečně. Ve výše položených oblastech a v místech, kde se nesolí, tvoří na vozovkách uježděnou vrstvu. Někde může být i zledovatělý upozorňují silničáři.

Řidiči by měli být opatrní zvláště v okolí Lanškrouna, kde sněhová vrstva přetrvává v lesních úsecích, v nižších polohách je místy zledovatělá. Vozovka pod sněhem je na státní silnici I/11 přes Suchý Vrch. Uježděný sníh pokrývá cesty v oblasti Žamberka a v Železných horách, kde se používá inertní posyp.

Ráno bylo v Pardubickém kraji většinou oblačno, na Svitavsku foukal nárazový vítr. Teploty se pohybovaly od minus osmi stupňů po bod mrazu.

Královéhradecký kraj

Na nesolených silnicích v Krkonoších leží vrstva zledovatělého sněhu krytá posypem. Ujetý sníh leží i na silnicích na Rychnovsku a Náchodsku. Dopoledne má do Královéhradeckého kraje přijít od severozápadu sněžení, které může být na horách i vydatnější. Na silnicích by se mohly tvořit sněhové jazyky, uvedli silničáři a meteorologové.

V nižších polohách kraje se v úterý čeká přechodně i déšť se sněhem nebo déšť. Odpoledne by se mohlo objevit na silnicích náledí. Teploty by se měly pohybovat kolem nuly. v úterý ráno teploty v kraji klesly k minus třem až k minus šesti stupňům Celsia, na Sněžce bylo minus osm stupňů.

Karlovarský kraj

Krajští silničáři na žádost policistů uzavřeli silnici ze Šemnice do Andělské Hory. Policie rozhodla o jejím uzavření kvůli souvislé vrstvě ledu. Omezení na silnici třetí třídy bude platit do odvolání, informoval náměstek hejtmana Karlovarského kraje Jan Bureš.

„Každoročně máme v Karlovarském kraji několik úseků silnic, které nejsou řidiči příliš využívané, jejich profil je zvlášť v zimě pro běžný provoz nebezpečný, a proto silničáři tyto úseky neudržují. To platí i pro komunikaci ze Šemnice do Andělské Hory, která je nyní pokryta vrstvou ledu, navíc od Andělské hory silnice prudce klesá a je lemovaná příkrými srázy. Často si tudy zkracují cestu kamiony mířící do stáčírny minerálních vod v Kyselce a právě jim hrozí riziko, že sjedou mimo vozovku,“ popsal situaci Bureš.

Silnici nelze udržovat chemickými prostředky, a to kvůli ochraně přírody, protože leží na hranici chráněné krajinné oblasti.

V Karlovarském kraji jsou bez zimní údržby většinou silnice ve vyšších polohách, zejména v Krušných horách. Jde například o cesty v okolí Přebuzi nebo Božího Daru. Neudržují se také některé málo významné místní komunikace v nižších polohách.

V Karlovarském kraji už druhým dnem mrzne a teploty klesaly v pondělí i k minus 15 stupňům. V úterý se sice částečně oteplilo, ale teploty jsou stále několik stupňů pod nulou, navíc meteorologové předpovídají sněžení.

Olomoucký kraj

Ředitelství silnic a dálnic pro Olomoucký kraj na Twitteru informovalo, že krajské silnice jsou bez problémů sjízdné. Dokonce i vysoko položená silnice I/44 přes Jeseníky zůstává bezproblémově použitelná pro všechny kategorie vozidel.

Jihočeský kraj

V jihočeském kraji meteorologové očekávají sněžení, místy i srážky. I přes mrazivé počasí jsou silnice I. tříd nadále bez komplikací sjízdné. Výstraha před možným namrzáním vozovek platí zatím pouze na několika místech, převážně pak na území Šumavy, vyplývá z informací Ředitelství silnic a dálnic.

Plzeňský kraj

V plzeňském kraji jsou silnice I. tříd ošetřené. Místy nadále platí varování před možným namrzáním vozovek. Během dne mohou řidiči očekávat občasné sněžení, ale i dešťové přeháňky. V horských oblastech hrozí místy tvorba sněhových jazyků, večer pak možného náledí.

Na krátkém úseku dálnice D5 na Tachovsku ve směru na Rozvadov stojí provoz mezi sjezdem Mlýnec na 136. kilometru až po sjezd Svatá Kateřina na 143. kilometru před hranicemi s Německem. Staly se tam tři dopravní nehody. Všechny souvisely s nepřizpůsobením rychlosti jízdy povětrnostním podmínkám a stavu vozovky, na které byla sněhová vrstva, vysvětlila policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

„Tvoří se kolony, policisté budou proto dopravu odklánět již na 128. kilometru dálnice na sjezdu Bor,“ uvedla Jiroušková.

Další nehoda, která si vyžádala dva zraněné lidi, se stala na silnici mezi obcemi Šťáhlavy a Starý Plzenec. „Z místa transportujeme dva zraněné se středně těžkými zraněními do Fakultní nemocnice Lochotín,“ řekl operátor záchranné služby.

Podle dopravního zpravodajství Ředitelství silnic a dálnic se s omezením provozu předběžně počítá zhruba do 17:00. Na Tachovsku sněží, na dálnici je podle záběrů z dálničních kamer vrstva rozbředlého sněhu.

„Žádáme řidiče, aby dbali zvýšené opatrnosti a řídili se pokyny policistů, eventuálně dočasným dopravním značením,“ dodala Jiroušková.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Bylo toho dost, řekli Klaus i Landa. Lidé bouřili bez roušek a rozestupů

Na Staroměstském náměstí v Praze se sešli demonstranti na akci pořádané iniciativou Chcípl PES. Demonstrace za svobodu...

Zemřela bývalá televizní moderátorka Eva Jurinová, hlas z metra na trase B

Zemřela bývalá moderátorka Eva Jurinová, kterou lidé znali z Československé televize i z Novy. Její hlas poslouchají po...

Zneužili mého jména k úplnému nesmyslu. Chirurg Pirk se obrátil na policii

Kardiochirurg Jan Pirk se obrátil na policii kvůli zneužití svého jména. Podal trestní oznámení na web...

Nový PES může ve 4. stupni otevřít obchody, hotely či sport testovaným

V nové podobě tabulky opatření PES by nemusel být nutný nouzový stav pro dva nejméně rizikové stupně a vláda by tak...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Brusel neobjednal víc vakcíny kvůli Východoevropanům a Francii, píší Němci

V Německu probíhá živá diskuze, proč Brusel neobjednal víc vakcín od německé společnosti BioNTech. Některá německá...

Jednoduchý trik. Vědci našli nejlepší způsob, jak si získat přátelství kočky

Premium Majitelé koček dobře vědí, jak je s nimi někdy těžké pořízení. Umí dělat naschvály, jsou tvrdohlavé nebo nás prostě...

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

Život s Ester. Není úplně málo komplikovaná, přiznává trenér Bank

Premium Je to už pět let, co od svého bratra Ondřeje přesedlal jako trenér k Ester Ledecké. Dovedl ji k olympijskému zlatu v...

  • Další z rubriky

Státu navzdory. Kraje a města tvoří vlastní systémy očkování a rezervací

Městům a krajům dochází trpělivost s celoplošným registračním systémem na očkování proti nemoci covid-19. Již několik z...

Zůstaneme ve stupni 5, řekl Hamáček. Musí rázně klesnout počet nakažených

Ještě nějakou dobu zůstane Česká republika v nejpřísnějším stupni 5 protiepidemických opatření, řekl ministr vnitra a...

Hospodští si vzájemně radí, jak mít otevřeno. To neobstojí, tvrdí právník

Hospodští z iniciativy Chcípl PES vzájemně sdílí návod, který radí, jak mít i přes vládní zákaz otevřenou restauraci....

Děti by musely před školu už i v pět ráno, kdyby měly mít antigenní testy

Jak by mělo ve školách fungovat každotýdenní antigenní testování žáků na onemocnění covid-19 si zástupci školských...

Kila půjdou dolů, sebevědomí nahoru. Zapojte se do Novoroční výzvy
Kila půjdou dolů, sebevědomí nahoru. Zapojte se do Novoroční výzvy

Shodit vánoční kila je přetěžký úkol, ale jde to. Dokonce i doma a tak, aby vás to bavilo. Stačí se zapojit do padesátidenní novoroční výzvy od...

Vytetovaná sexuální instrukce zaráží i mého gynekologa, líčila dívka

Nesedí k ní, ale onen vulgární sexuální povel má na podbřišku opravdu vytetovaný. Vznikl jako rozpustilá, hrdá,...

WhatsApp si znepřátelil uživatele. Hromadně přecházejí na jiné platformy

Začátkem února vstoupí v platnost nové podmínky oblíbené chatovací aplikace WhatsApp, které umožní sdílet řadu nových...

Vágner ulovil Nechranického krokodýla. Bájná štika vzdorovala několik dní

Jakub Vágner procestoval svět v honbě za gigantickými a vzácnými rybami. V minisérii České televize pátrá po legendách...

Jednoduchý trik. Vědci našli nejlepší způsob, jak si získat přátelství kočky

Premium Majitelé koček dobře vědí, jak je s nimi někdy těžké pořízení. Umí dělat naschvály, jsou tvrdohlavé nebo nás prostě...

PŘEHLEDNĚ: Od ledna kartou online postaru nezaplatíte. Jaké podmínky má vaše banka?

Otisk prstu či scan obličeje při placení kartou na internetu již dávno není sci-fi. Možná je po vás vaše banka chce...