Každý měsíc zpoždění stojí miliardy, řekl Fiala k Pavlovu váhání nad důchody

  • 109
Petr Pavel zatím nepodepsal novelu, která by měla zpřísnit podmínky předčasného důchodu a zpomalit valorizaci penzí. Prý má k navrhovaným změnám výhrady. Každý měsíc, kdy to nevstoupilo v platnost, nás stojí miliardy korun, reagoval premiér Petr Fiala. Prezidentovo váhání nad novelou kritizují i další koaliční politici i část opozice. Zdržení vítá hnutí ANO.

Premiér Fiala se s Pavlem nad penzijní novelou setkal ve čtvrtek. Šéf kabinetu prezidenta o nutnosti okamžitého podpisu nepřesvědčil. „Bavili jsme se o argumetech, které zaznívaly jako kritické, celkově ta naše novela snižuje nároky na státní rozpočet do budoucna a to si myslím, že je důležité, my nejsme schopni zachovat stávající důchodový systém bez úprav,“ vysvětloval v pátek Fiala postoj vlády.

„Tohle je jeden krok, těch kroků musí následovat víc a je důležité, aby to, co jsme navrhli a pro co jsme získali souhlas uvnitř vládní koalice, abychom to co nejrychleji naplnili v praxi, protože každý měsíc, kdy to neuskutečňujeme, kdy to nevstoupilo v platnost, tak nás stojí miliardy korun,“ řekl.

Prezident avizoval, že k důvodům, proč novelu zatím odmítl podepsat, chce vyjádřit později v průběhu dneška.

Část opozice, která už u Ústavního soudu napadla změnu v mimořádných valorizacích, prozatímní rozhodnutí Pavla vítá. „Je to dobrá zpráva pro všechny důchodce, kteří teď mají zastání jenom u hnutí ANO,“ uvedla šéfka poslanců ANO Alena Schillerová

S prezidentovým postupem ale nesouhlasí předseda SPD Tomio Okamura, který Pavlovi vyčetl jeho nečitelnost. „Je to od prezidenta alibismus,“ řekl MF DNES ještě před večerním vystoupením mluvčí Hradu.

Nelíbily se mu ani důvody, kterými Hrad rozhodnutí prezidenta podle zákulisních informací zdůvodňoval. Konkrétně, že úpravy jsou příliš mírné a málo šetří veřejné rozpočty, jak uvedly třeba Seznam Zprávy. „Pokud je to pravda, pak jde o projev absolutního nepochopení a naprosté asociálnosti prezidenta a jeho okolí zaměřené proti důchodcům,“ prohlásil Okamura.

Pavlovi podle lidí z Hradu také vadí, že vláda zavádí nová pravidla příliš rychle a nedala lidem, kteří se například chystají do předčasného důchodu, čas se na ně připravit.

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) výtky Pavla k normě o penzích respektuje. Argument o chybějící přechodné době podle něj ale není na místě, plán zpřísnit pravidla lidé znali. „Hlavním cílem nového modelu mimořádné valorizace nebylo šetřit, ale záměrně omezit rozevírání nůžek mezi vysokými a nízkými penzemi,“ řekl Jurečka.

Koalice rozhodnutí respektuje, ale mrzí ji

Rozhodnutí zákon nepodepsat spíše kriticky hodnotí další koaliční politici. „Je to suverénní pravomoc prezidenta. Tedy nutno postup prezidenta respektovat, jakkoli to nepovažuji za rozumné,“ prohlásil lidovecký ministr zemědělství Marek Výborný.

Ekonomický expert ODS a místo předseda Sněmovny Jan Skopeček uvedl, že zpřísnění předčasných odchodů do důchodů je extrémně důležité pro udržitelnost a stabilitu penzijního systému. Také místopředsedkyni poslanců STAN Pavlu Pivoňku Vaňkovou rozhodnutí nepodepsat penzijní novelu mrzí.

„Pokud by chtěl pan prezident ještě razantnější úspory v penzijním systému, jsme připraveni řešit další racionalizaci a udržitelnost v rámci připravované penzijní reformy. Každý měsíc, kdy přísnější podmínky pro předčasné důchody a další navržená opatření neplatí, představují pro náš rozpočet zvýšené náklady,“ řekla MF DNES Pivoňka Vaňková.

Pavlovo váhání nad úpravami důchodů vysaje z rozpočtu miliardy navíc

Novela má zpřísnit pravidla předčasných důchodů. Do něj by bylo možné nastoupit nejvýše tři roky před dosažením důchodového věku místo nynějších až pěti let.

Návrh novely zákona o důchodovém pojištění počítá také s nahrazením mimořádných valorizací při vyšší inflaci dočasným přídavkem. Dočasný přídavek a zvýšení procentních výměr má odrážet 60 procent růstu cen.

„Prezident zvažuje, že se rozhodne způsobem veta, či že bude postupovat podpisem zákona v následujících dnech. To znamená, že novela zákona o důchodovém pojištění nebude platit 1. září tak, jak vláda předpokládala,“ uvedla ve čtvrtek Pavlova mluvčí Markéta Řeháková.

Dodala, že prezident má k navrhovaným změnám výhrady. Sám Pavel se má podrobněji vyjádřit v pátek.

15. března 2023

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video