Premiér Fiala míří na summit EU. Chce prosadit podporu Ukrajiny

  • 63
Evropská rada, jejíhož zasedání se zúčastní i premiér Petr Fiala, bude jednat o rozšiřování EU a především o Ukrajině. Fiala neočekává, že jednání rady bude krátké a jednoduché. Je podle něj nutné hledat jednomyslnou shodu, a to i přes výhrady Maďarska.

Hlavním tématem summitu EU bude Ukrajina. Lídři členských států by měli jednat o cestě Ukrajiny do EU a o uvolnění dalších 50 miliard eur (asi 1,2 bilionu korun) na podporu Kyjeva ve válce proti Rusku. To má být schváleno v rámci revize víceletého finančního rámce, tedy unijního rozpočtu na roky 2021 až 2027.

„Při všech debatách preferujeme jenom velmi omezenou revizi, která by byla zaměřena na konkrétní oblasti. Snažíme se o rozumné, dobré hospodaření na národní úrovni, podobně musíme postupovat i v rámci Evropské unie,“ poznamenal Fiala na tiskové konferenci před odletem.

Za důležité Fiala považuje, aby se celkové výdaje příliš nenavyšovaly a aby se neškrtalo v penězích na kohezní a zemědělskou politiku. „Kde jsme připraveni mluvit o navýšení, tak to musí být konkrétní věci, jako je třeba nástroj na podporu Ukrajiny. To myslíme, že je správná cesta,“ doplnil.

„Je to důležité pro to, aby Ukrajina mohla bránit své území a udržet fungování země v těchto těžkých podmínkách. Součástí debaty bude zřejmě s velkou pravděpodobností i diskuse nad 12. balíkem sankcí vůči Rusku,“ řekl Fiala.

„Česká republika dlouhodobě podporuje rozšiřování EU,“ dodal Fiala s tím, že podporuje nejen vstup Ukrajiny, ale i Moldavska, Gruzie a Bosny a Hercegoviny a udělení kandidátského vstupu Gruzii. „Je to důležité z bezpečnostního hlediska, pro stabilitu v dalších regionech v bezprostřední blízkosti EU. Je potřeba těmto zemím dát určitou perspektivu a naději.“

Obavy z negativních dopadů. Ukrajinský vstup do EU má v Evropě malou podporu

Jednání ale podle něj s ohledem na postoj Maďarska nebude krátké ani jednoduché. Je ale důležité se snažit najít shodu a dohodnout se, uvedl Fiala.

Maďarský premiér již několikrát zopakoval, že chce, aby téma zahájení přístupových rozhovorů bylo zcela staženo z agendy summitu a aby se o něm vedla nejprve „strategická diskuze“. K tomu však poznamenal předseda Evropské rady Charles Michel, že od „prvního dne ruské invaze na Ukrajinu vedli lídři EU o Ukrajině již množství strategických debat“.

Z rozpočtu by ukousla šestinu. EU váhá, zda zahájit námluvy s Ukrajinou

Pokud se v případě dalších financí pro Ukrajinu na summitu nepodaří najít shodu, začínají se už objevovat hlasy, že by mělo alespoň zbývajících 26 států uzavřít s Ukrajinou speciální dohodu o finanční pomoci. Tedy bez Maďarska.

Kyjev totiž alespoň část financí nutně potřebuje pro chod státu, podle expertů nejpozději v únoru. I u zahájení přístupových rozhovorů s Ukrajinou je potřeba jednomyslnost, v tomto případě nelze rozhodnutí celé EU žádným způsobem nahradit.

Fiala se také zúčastní summitu se zeměmi západního Balkánu. „Západní Balkán je klíčem, abychom snižovali počet nelegálních migrantů,“ uvedl Fiala.

,

Výsledky voleb

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Koalice SPOLU skončila na druhém místě. Koalice Přísahy a Motoristů a Stačilo! předběhli STAN a Piráty.

Video