Fischer v Rozstřelu: Zeman je i můj prezident, ale často s ním nesouhlasím

  16:30aktualizováno  12. září 13:23
V senátních volbách chce zvítězit i Pavel Fischer, bývalý diplomat a neúspěšný prezidentský kandidát. V diskuzním pořadu Rozstřel hovořil o politických ambicích, o svém receptu na lepší dopravu v Praze nebo o svém vnímaní rodiny ve společnosti.

Neúspěšný kandidát na prezidenta dostal v Rozstřelu mimo jiné otázku, jak vychází s prezidentem současným. „Miloš Zeman vyhrál, protože byl nejlepší. Byla to zkušenost. Zeman je i můj prezident, ale často s ním nemohu souhlasit,“ uvedl.

Pavel Fischer, který aspiruje na post senátora jako nezávislý kandidát s podporou ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN v Praze 12. „Podporují mě čtyři politické strany. Nemám s nimi ale písemnou smlouvu. Nikdo mi neposílá peníze, podpisy si sbírám sám.“

Zatím ale nechtěl sdělit, ke které straně by se po volbách přiklonil. „Nedávám si znaménka k politickým stranám, ale hledám věci, na kterých se shodneme. Čekáme na výrok suverénního voliče.“

V Senátu by chtěl zúročit své dlouholeté pracovní zkušenosti z oblasti bezpečnosti a obrany státu, ze spolupráce v rámci EU a NATO a své mnohaleté působení v diplomacii. „Ze svého působení v zahraničí dobře znám, jak mnoho může vlivný senátor odpracovat v zahraničních věcech nebo v diskusi o potřebách našich ozbrojených sil,“ dodává s tím, že jeho prioritou je obrana a bezpečnost České republiky.

Fotogalerie

Fischer také vysvětloval, proč kandiduje právě v Praze 12. „V Kunraticích jsem deset let žil. Mám tam přátelé. Je to území, kde se cítím jako doma. Je tam celá řada společných problémů. Potíže s dopravou, nedostatek míst ve školách a tak dále.“

Právě dopravní kolapsy jsou podle Fischera jedním z největších problémů hlavního města. „Problém s dopravou se musí řešit systémově. Například Uhříněves je utopený v kamionové dopravě. Primátor musí kooperovat s ministrem dopravy a nemůžou si předávat problémy. Celé je to důsledek dlouhého přehlížení problémů.“

Vzor vidí Fischer ve Francii, která se také potýkala s dopravními problémy. Dokázala ale k jednomu jednacímu stolu sezvat okresy, kraje a velká města a problémy se začaly řešit společně.

Rodina je místo, kde se rodí děti

Tématem Rozstřelu byla i rodina a homosexualita. Během kampaně před volbou hlavy státu totiž při debatě v Blansku řekl, že do funkce ústavního soudce by nejmenoval homosexuála či pedofila. Kvůli naštvaným reakcím se později omlouval (více čtěte zde).

„Rodina je pro mě manželství muže a ženy. Rodina je od slova rodit a rodit může jenom rodička. Rodina je místo, kde se rodí děti. Ale rozumím tomu, že jsou tady požadavky na další zpřesňování toho konceptu. Rád si poslechnu argumenty, ale moje pevné body jsou tyto,“ uvedl.

„Druhou oblastí, jež se mne bolestně dotýká, je problematika zaostalých regionů naší země. Výkonná veřejná správa a rozvoj odloučených oblastí je třeba vnímat jako národní úkol. Chci aktivně pomáhat v prosazování politických návrhů, které povedou ke zlepšení situace,“ píše ve svém programu.

Fischer je bývalý diplomat. Byl poradcem prezidenta Václava Havla. V letech 2003 až 2010 byl českým velvyslancem ve Francii a Monaku. V lednu 2018 se v druhé přímé volbě neúspěšně ucházel o funkci prezidenta republiky.

Celý rozhovor si můžete pustit zde: 

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Považuji tě za přítele, Mirku, prohlásil prezident na padesátinách Soukupa

Na oslavu padesátých narozenin Jaromíra Soukupa dorazil také prezident Miloš...

Majitel televize Barrandov a její nejvytíženější moderátor Jaromír Soukup oslavil padesáté narozeniny. Na páteční večer...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Další z rubriky

Koleje VUT v Brně zachvátil požár, 77 studentů muselo opustit budovu

Hasiči zasahovali v úterý večer v hlavní budově České pošty v Brně. Ilustrační...

Na kolejích Vysokého učení technického (VUT) v Brně pod Palackého vrchem v sobotu odpoledne hořelo. Kvůli požáru...

Česko trápí nedostatek lékařů. Řešením má být větší počet mediků

Ilustrační snímek

V Česku chybí podle České lékařské komory okolo dvou až tří tisíc doktorů. Navíc stárnou, z fakult jich do praxe...

Bez vstupu do NATO by byl z naší armády skanzen, řekl generál Šedivý

Ukázka z pořadu Rozstřel - Jiří Šedivý a Otakar Foltýn

Severoatlantická aliance je pro českou armádu zásadní. Tak to vidí v souvislosti s 20. výročím vstupu ČR do NATO...

Tělocvik děti nebaví a pohybová gramotnost klesá. V čem je problém?
Tělocvik děti nebaví a pohybová gramotnost klesá. V čem je problém?

Studie Mezinárodní zdravotnické organizace potvrdila, že za posledních 13 let se počet sportujících dětí značně snížil. Až třetina se omlouvá z tělocviku, a dokonce i někteří rodiče ho považují za zbytečný předmět. Jak to změnit?

Najdete na iDNES.cz