V některých krajích učí i z deseti procent nekvalifikovaní učitelé, řekl Plaga

  11:56aktualizováno  11:56
Nedostatek učitelů v Česku podle Roberta Plagy přetrvává. „Jsou školy, kde měli problém sehnat učitele i v průběhu prázdnin,“ popsal závažnost situace. „V některých krajích učí více než z deseti procent nekvalifikovaní učitelé,“ uvedl ministr školství v nedělní Partii na Primě.

Učitelů je v Česku přibližně 150 tisíc. V systému chybí podle průzkumu ministerstva čtyři procenta. „V některých krajích učí více než z deseti procent nekvalifikovaní učitelé. Téměř polovina z nich si nedoplňuje vzdělání,“ podotkl Plaga.

Navýšení peněz učitelům je podle něj základní krok pro české školství, musí podle něj pokračovat i v dalších volebních obdobích. „Pokud to myslíme vážně, musíme do školství dostat kvalitní lidi,“ přiblížil. Je proto podle něj potřeba vytvořit přetlak na pedagogických fakultách, aby si své uchazeče mohli vybírat. 

Ředitelé škol situaci chybějících učitelů na začátku školního roku podle místopředsedy Senátu Jiřího Růžičky téměř vždy nějak vyřeší. „Přijmou nekvalifikované učitele, nevybírají si je. Pokud nejsou s konkrétním učitelem spokojení, tak to spolknou a nechají ho učit dál. To není situace, kterou bychom si přáli,“ uvedl Růžička.

Volba mezi jazykem a matematikou

Plaga zdůraznil, že chce, aby do zákona byla propsána volba mezi maturitou z cizího jazyka a matematiky. „Můj návrh je nechat studentům volbu mezi cizím jazykem a matematikou,“ vysvětlil. Chce návrh co nejrychleji dostat do Sněmovny. Připomněl, že podle stávajícího zákona mají z matematiky povinně maturovat v květnu 2021 studenti gymnázií a lyceí a o rok později studenti většiny maturitních oborů s výjimkou zdravotních, sociálních a uměleckých.

Ve stejný postup doufá i Růžička.

Plaga obrací v povinné maturitě z matematiky, připravena bude za 10 let

Podle Münicha je potřeba zrušit povinnou maturitu z matematiky, ale současně zlepšit ostatní aspekty školství. „Soustředit všechno do jedné úzké zkoušky mi připadá absurdní,“ dodal.

„Když nejsou peníze, tak ty věci neuděláte“

Školy mají podle Plagy obrovskou autonomii. Kvůli nedostatečné podpoře se však podle něj různí kvalita. „Chybí podpora a přišli jsme o střední článek řízení,“ dodal.

„Když nejsou peníze, tak nic nezměníte,“ komentoval expert na vzdělávání Daniel Münich. Upozornil však i na další faktory. „Alternativy pro vysokoškolsky vzdělané se vyrovnaly,“ dodal. Problémem je podle něj i přílišná administrativa či příprava a další vzdělávání.

Česká republika je podle Münicha v rámci Evropy extrémní případ v počtu malých škol. „Vedle toho potřebujeme obrovský počet ředitelů,“ vysvětlil. Učitelé jsou podle něj často nedostatečně připraveni na nástup do ředitelské funkce, také jsou zatíženi administrativou.

Autor:

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Rybář, či fanoušci z Německa. První lidé přišli na Žofín 16 hodin předem

Na rozloučení se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem čekají u paláce Žofín v centru Prahy už první fanoušci. Jako vůbec...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Třetina učitelů tápe v sexuální výchově. Jako pomůcky volí okurky a banány

Děti přemítají o významu antikoncepce, používání kondomu, menstruačním cyklu žen nebo prevenci proti pohlavním...

Premiér Babiš slíbil, že na summitu EU navrhne opatření vůči Turecku

Premiér Andrej Babiš na summitu Evropské unie v závěru týdne přednese návrh na přijetí společných evropských opatření...

Nejsou lidi. Třem čtvrtinám kojeneckých ústavů chybí lékaři a fyzioterapeuti

Téměř tři čtvrtiny dětských domovů a center pro děti do tří let nemají potřebný personál tak, jak jim ukládají...

Na rekultivacích přežilo 85 procent stromů, podle odborníků je to úspěch

Na rekultivacích u severočeských dolů ČSA a Vršany budou smíšené lesy. První tisíce stromků už tu rostou od loňského...

Najdete na iDNES.cz