Bývalý předseda ČSSD Jiří Paroubek

Bývalý předseda ČSSD Jiří Paroubek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Paroubek se rozhodl podpořit komunisty. Chce svrhnout vládu

  • 1144
Poslanec Jiří Paroubek podpoří návrh komunistů na vyslovení nedůvěry vládě Petra Nečase a vyzývá sociální demokraty, aby se připojili. Má k tomu prý dva důvody. Nenechá se zastrašit novináři a nehodlá čekat na odvolání Vondry. Místopředseda ČSSD Michal Hašek to označil za unáhlené gesto.

"Návrh KSČM na vyslovení nedůvěry vládě přichází v situaci, která tento návrh legitimizuje. Je věcně správný, politicky i ústavně odpovídající situaci, pro který byla ústavodárcem koncipována," míní Paroubek na serveru Vaševěc.cz.

"Pokud bych jej nepodpořil jen proto, že bych se obával, že mne média budou spojovat s komunisty, musel bych se vzdát poslaneckého mandátu, neboť bych porušil jak své předvolební sliby, tak ústavní slib poslance," vysvětluje první důvod, proč se rozhodl komunistický návrh podpořit.

Jak komentují Paroubkovo rozhodnutí:

"Jiří Paroubek je zkrátka netrpělivý člověk, už několikrát kvůli tomu ale udělal strategickou chybu. Klubu ČSSD navrhnu svolání mimořádné schůze k odvolání ministra Vondry. U takové schůze je na rozdíl od hlasování o nedůvěře vládě šance na podporu některých koaličních poslanců," uvedl předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

"Myslím, že jde o prázdné gesto bez reálné možnosti ukončit Nečasovo koaliční trápení a sám Jiří Paroubek to dobře ví. ČSSD upřednostňuje další mimořádnou schůzi Sněmovny, zvláště po dnešním závěru ODS, že Alexandr Vondra zůstává ministrem obrany. Jsme zvědaví na názorovou kontinuitu stran TOP 09 a VV, které minulý týden vyzvaly Vondru k rezignaci a ODS k řešení kauzy ProMoPro," míní místopředseda strany Michal Hašek.

Zdroj: Lidové noviny

Jako druhý důvod uvedl Paroubek nespokojenost s vývojem událostí kolem ministra obrany Alexandra Vondry: "Čekat na to, až Vondru donutí k odstoupení Věci veřejné nebo Kalousek, mi nepřipadá věru odpovídající roli nejsilnější parlamentní strany. Všichni přitom ví, že k tomu dojde a vládní politici se jen zuby nehty snaží vytvořit okolo vlády kouřovou clonu v podobě vnitřní opozice."

Pro hlasování o nedůvěře vládě je potřeba 50 podpisů. KSČM má ve Sněmovně 26 poslanců, s Paroubkem jí tedy bude chybět 23 hlasů. Expředseda ČSSD proto vyzval své straníky, aby se k němu připojili. Pokud tak učiní, bude rád. Pokud ne, nevidí v tom prý problém.

"Neztotožňuji se s argumentem Bohuslava Sobotky o zneužívání institutu hlasování o nedůvěře vládě. Pokud má ČSSD tu sílu, šanci i prostor tlačit na tuto vládu, omezit její vládnutí, které je v ostrém rozporu s programem ČSSD, pak je povinností každého sociálního demokrata tuto šanci využít," uvedl Paroubek.

ČSSD návrhy komunistů zatím odmítala a snažila se na jednání Sněmovny zařadit bod týkající se Vondry, jeho kauzy ProMoPro a zásahu vojenské policie v České televizi. Podle Paroubka je to však málo.

"Na pozadí průběhu poslední mimořádné schůze, svolané na návrh ČSSD ve věci kauz ministra Vondry, také nechápu, proč by nejsilnější parlamentní strana měla adresovat další poníženou supliku vládní koalici v podobě další mimořádné schůze k témuž. Výsledkem bude velmi pravděpodobně jen opětovná dehonestace ČSSD," varoval expředseda sociální demokracie.

Komunisté jsou s Paroubkovou podporou podle Lidových novin spokojení. "Každý podpis vítáme. Ale nikoho nepřesvědčujeme. Pokud se někomu zdá stejně jako nám, že si tato vláda důvěru nezaslouží, je ochoten překousnout, že nešlo o jeho návrh, a je ochoten k návrhu přidat svůj podpis, jsme samozřejmě rádi. Ale že bychom nějak lovili v klubu ČSSD, nebo někoho přesvědčovali, to nikoliv," řekl LN šéf komunistických poslanců Pavel Kováčik.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video